قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  جستجوگر بلاکچین بیت کوین (Bitcoin Blockchain Explorer) چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

جستجوگر بلاکچین بیت کوین (Bitcoin Blockchain Explorer) چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

جستجوگر بلاکچین بیت کوین (Bitcoin Blockchain Explorer) چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

در این راهنما، نگاهی خواهیم انداخت به طرح اصلی جستجوگر بلاکچین بیت کوین. سپس، معامله‌ روز 22 مه، روز پیتزا بیت کوین را تحلیل خواهیم کرد.

جستجوگر بلاکچین بیت کوین (Bitcoin Blockchain Explorer) چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

جستجوگر بلاکچین بیت کوین (Bitcoin Blockchain Explorer) چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

جستجوگر بلاکچین بیت کوین (Bitcoin Blockchain Explorer) چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

شفافیت عمومی‌یک مفهوم اصلی در ارزهای دیجیتال است. یکی از وعده‌های بزرگ بلاکچین این است که با محدود نکردن اطلاعات به تعداد انگشت شماری از افراد که در موقعیت کنترل ممتازی هستند، شرایط همه برای رصد تراکنش‌ها را برابر می‌کند.

ولی این دقیقاً چه معنایی می‌دهد؟ آیا می‌توانید بفهمید همسایه شما چه مقدار بیت کوین دارد؟ چگونه می‌توانید خودتان نگاهی بیندازید و داده‌های عمومی‌را تأیید کنید؟ این دقیقاً همان چیزی است که ما قصد داریم در این مقاله به شما نشان دهیم. توجه داشته باشید که ما روی بیت کوین تمرکز داریم، اما شما همچنین می‌توانید جستجوگران اختصاصی بلاکچین را برای لایتکوین (Litecoin)، اتریوم (Ethereum)، بایننس چین (Binance) و تقریباً هر بلاکچین بومی‌پیدا کنید.مقدمه

آیا تابحال اتفاق افتاده است که شخصی قسم بخورد پولی را برای شما ارسال کرده است، اما شواهدی مبنی بر این کار ارائه نداده باشد؟ یا خود شما مبلغی را منتقل کرده باشید و به علت خطای شبکه بانکی مبلغ از حساب شما کم شده باشد ولی به حساب گیرنده نرسیده باشد. در سیستم مالی فعلی ما، این می‌تواند در نهایت به وضعیت “تراکنش ناموفق” ختم شود و نیاز به مداخله شخص ثالث داشته باشد.

بلاکچین‌ها با معرفی مفهوم شفافیت عمومی‌این مشکل را حل می‌کنند. شفافیت عمومی‌یعنی اطلاعات برای مشاهده هر کسی در هر زمان آماده است. بلاکچین هایی مانند بیت کوین و اتریوم، طوری طراحی شده‌اند که تمام اطلاعات در معرض دید عموم قرار می‌گیرند. این ویژگی باعث می‌شود تراکنش‌ها (یا Tx ها) و قراردادها به راحتی شناسایی و تأیید شوند.

در این راهنما، به طرح اصلی جستجوگر بلاک چین بیت کوین و اطلاعات آن خواهیم پرداخت. سپس، نگاهی خواهیم انداخت به معامله‌ای معروف، معامله‌ای که روز 22 مه روز پیتزا بیت کوین را به وجود آورد.

کاوشگر بلاکچین چیست؟

کاوشگر یا جستجوگر بلاکچین مانند موتور جستجو در اینترنت است. جستجوگر می‌تواند اطلاعات مربوط به وضعیت گذشته و فعلی بلاکچین را آشکار می‌کند. این امکان برای زمانی است که شما بخواهید پیشرفت یک پرداخت خاص را ردیابی کنید. همچینین با این ویژگی موجودی و سابقه یک آدرس خاص را نیز می‌توانید بررسی کنید. هر کسی که به اینترنت متصل باشد می‌تواند از یک کاوشگر برای مشاهده تمام معاملات بلاکچین‌‌‌های عمومی‌استفاده کند.

کاوشگر بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

هر بلاکچین یک رابط خط فرمان (CLI) برای تعامل با پایگاه داده و مشاهده تاریخچه شبکه دارد. با این حال، یک سی‌ال‌آی اکسپلورر (CLI explorer) تجربه کاربرپسندی برای عموم مردم نیست. به همین دلیل اکثر بلاکچین‌ها دارای یک کاوشگر با رابط کاربری گرافیکی (GUI) هستند که اطلاعات را در قالب کاربرپسندتری نمایش می‌دهد.

بیایید یکی از کاوشگران رایج بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم: blockchain.com. دیگر گزینه‌ی جستجو در بلاکچین بیت کوین blockchair.com  است.

شرح قسمت‌‌‌های مختلف جستجوگر بلاکچین بیت کوین

در صفحه اول، می‌توانید برخی از داده‌های سطح بالا در مورد بلاکچین بیت کوین را مشاهده کنید. این داده‌ها شامل قیمت، نرخ هش برآورد شده، تعداد معاملات روزانه و حجم معاملات است. ما همچنین قیمت نقشه‌ها و اندازه استخر حافظه یا (mempool) را نشان می‌دهیم. در پایین، می‌توانیم آخرین بلاک‌ها و معاملات را کنترل کنیم.اجازه دهید آنچه را که می‌توانیم در اینجا ببینیم با جزئیات بیشتری مرور کنیم:

جستجوگر بلاکچین بیت کوین (Bitcoin Blockchain Explorer) چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

صفحه جستجوگر بلاکچین بیت کوین

قیمت:

فید قیمت USD جمع شده در چندین بازار. در بیشتر موارد، قیمت به تأمین کننده فید بستگی دارد و نشان دهنده قیمت نقطه‌ای در یک صرافی خاص نیست.

برآورد نرخ هش (Hash Rate):

برآورد قدرت محاسباتی که در حال حاضر استخراج کنندگان برای ایمن سازی بلاکچین استفاده می‌کنند. این می‌تواند به عنوان یک پروکسی برای امنیت بلاکچین با الگوریتم اجماعی مانند اثبات کار (PoW) شناخته شود.

تراکنش‌ها:

تعداد معاملات منحصر به فرد تأیید شده طی 24 ساعت گذشته. برای تأیید، یک معامله باید در یک بلاک معتبر (بلاکی که با موفقیت استخراج شده) گنجانده شود.

حجم معامله:

معیاری از مقدار کل معمله (BTC) تأیید شده در بلاکچین طی 24 ساعت گذشته. با توجه به روشی که بیت کوین کار می‌کند، این کل همچنین شامل خروجی‌های مصرف نشده‌ای است که با تغییر به کیف پول “کارمزد” برگشت داده شده است.

حجم معامله (تخمین زده شده):

این برآوردی از تعداد بیت کوینی که حجم معامله واقعی منتقل شده بین کیف پول‌های منحصر به فرد. این مقدار تراکنش (بالا) منهای برآورد بازدهی حاصل از تغییر در کیف پولهای خرج کننده است.

اندازه ممپول یا استخر حافظه:

اندازه کل (در بایت) تراکنش‌هایی را که منتظرند در یک بلاک قرار بگیرند ردیابی می‌کند. این یک پروکسی برای میزان فعالیت در بلاکچین است و می‌تواند به عنوان شاخص هزینه‌های مورد نیاز برای تأیید سریع باشد.

آخرین بلاک‌ها:

لیستی از بلاک‌های تأیید شده، از جدیدترین تا قدیمی‌ترین. این شامل جزئیاتی مانند اندازه بلاک، مهر زمان، نام استخراج کننده (در صورت شناخته شدن) و اندازه بلاک است. برای کشف اطلاعات مربوط به معاملات موجود در بلاک، می‌توانید روی ” بلاک بالایی” کلیک کنید. با کلیک بر روی “miner” اطلاعات مربوط به آدرس بلاک ماینر نشان داده می‌شود. آدرس عمومی‌استخراج کننده ممکن است یک آدرس استخر ماین شناخته شده باشد.

آخرین معاملات:

لیستی از معاملات معتبر ارسال شده به که هنوز تأیید نشده‌اند. معاملات تأیید نمی‌شوند تا زمانی که در یک بلاک معتبر قرار بگیرند.

معیارهای دیگری در مورد بلاکچین وجود دارد که می‌توانید در این صفحه ردیابی کنید. از جمله آن‌ها دشواری شبکه، هزینه‌های هر معامله و میانگین زمان تأیید. برخی از کاوشگران بلاکچین به شما امکان می‌دهند به API آن‌ها متصل شوید.نحوه مشاهده معامله 10،000 بیت کوین در برابر پیتزا در جستجوگر بلاکچین

روز پیتزا یک روز فرخنده در تاریخ بیت کوین است که بزرگداشت خرید دو پیتزای بزرگ در ازای 10 هزار بیت کوین است. با استفاده از جستجوگر بلاکچین بیت کوین می‌توانیم جزئیات مربوط به این معامله معروف را مشاهده و کاوش کنیم.

هش معامله روز پیتزا:

a1075db55d416d3ca199f55b6084e2115b9345e16c5cf302fc80e9d5fbf5d48d

کپی کردن هش تراکنش در قسمت جستجوی جستجوگر بلاکچین بیت کوین، ما را به معامله Pizza Day می‌رساند. اگر نمی‌خواهید جزئیات را کپی کنید، اینجا پیوندی به صفحه معامله وجود دارد.

جستجوگر بلاکچین بیت کوین (Bitcoin Blockchain Explorer) چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

تراکنش روز پیتزا

در بالای صفحه، می‌توانید خلاصه‌ای از ورودی و خروجی تراکنش را مشاهده کنید. در سمت چپ بیت کوین پرداخت شده برای پیتزا جمعاً 10 هزار (BTC) وجود دارد. این‌ها به یک آدرس سمت راست (متعلق به شخص تحویل دهنده پیتزا) ارسال شدند.

آدرس تراکنش روز پیتزا

اگر روی آدرس دریافت (در سمت راست) کلیک کنید، تاریخچه معاملات آن را مشاهده خواهید کرد. برای بدست آوردن رشته آدرس مربوطه می‌توانید کد QR را نیز اسکن کنید. کد QR هنگام پرداخت با TrustWallet یا کیف پول رمزنگاری همراه دیگر بسیار مفید است.

اگر به صفحه اصلی معامله Pizza Day در جستجوگر بلاکچین بیت کوین برگردید، می‌توانید برای بررسی جزئیات معامله به پایین پیمایش کنید. این‌ها شامل هش منحصر به فرد برای معامله، وضعیت تأیید، مهر زمان، تعداد تأییدها، کل ورودی و خروجی، هزینه‌های استخراج و غیره است. می‌توانید ببینید که معامله‌ای معادل 0.99 BTC که به بالای 10000 BTC برای پیتزا به ماینر پرداخت می‌شود وجود دارد.

جزئیات معامله روز پیتزا.

با کلیک بر روی بلاک بالایی (57،043) جزئیاتی در مورد بلاکی که این معامله در آن گنجانده شده است به شما ارائه می‌شود.

جزییات معامله روز پیتزا

همانطور که مشاهده می‌کنید، بلاکی که معامله روز پیتزا را تأیید کرده است یک بلاک ناآرام است. در کل دو معامله انجام شده است، یکی معامله روز پیتزا و دیگری پرداخت به ماینر معامله روز پیتزا.

اطلاعات بلاک روز پیتزا

گلوب‌‌‌های سبز و قرمز در سمت راست نشان می‌دهد که آیا بیت کوین پس از این معامله خرج شده است یا خیر. شخصی که پیتزاها را فروخته است، قبلاً آن 10،000 BTC را به آدرس دیگری ارسال کرده است، اما آدرس ماینر هنوز جایزه بلوک 50.99 (BTC) دارد.صحبت پایانی

کاوشگران بلاکچین ابزار مفیدی هستند که از طبیعت باز و شفاف بلاک چین‌‌‌های عمومی‌استفاده می‌کنند. آن‌ها اطلاعات مفیدی درباره وضعیت شبکه، از جمله معامله و تاریخچه آدرس را ارائه می‌دهند. این امکان را برای پیگیری و تأیید آسان فراهم می‌کند.

با این حال، این تأکید بر شفافیت عمومی‌می‌تواند منجر به نگاشت تاریخ معاملات و آدرس‌هایی شود که به عنوان تحلیل زنجیره‌ای شناخته می‌شوند. این می‌تواند ماهیت نام مستعار آدرس‌ها را از بین ببرد، به خصوص برای کاربرانی که تمایل دارند چندین بار از آدرس‌های مشابه استفاده کنند (توصیه نمی‌شود). سایر بلاک چین‌ها مانند مونرو تعادل متفاوتی بین شفافیت و حریم خصوصی برقرار می‌کنند.

اکنون که درک درستی از نحوه کار کاوشگران بلاکچین دارید، خودتان با آنها بازی کنید. ممکن است از آنچه رازهای شما کشف می‌شود تعجب کنید!

مطالب مرتبط
طرح هرمی و کلاهبرداری پانزی چیست؟ آیا بیت کوین یک کلاهبرداری پانزی یا هرمی است؟
وب 3.0 (web3.0) چیست و بلاک چین چه نقشی در آینده اینترنت خواهد داشت؟
توکن های سازنده (MKR) ساخته شده با هدف فعال کردن سیستم حاکمیت اعتباریDAI
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021