قیمت بیت کوین
1,444,872,844تومان
55,451.00دلار
0.71
قیمت اتریوم
60,185,723تومان
2,311.08دلار
8.75
قیمت بایننس کوین
15,346,563تومان
588.82دلار
17.93
قیمت ریپل
36,745تومان
1.41دلار
10.40
قیمت تتر
26,054تومان
1.00دلار
0.02
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  یلد فارمینگ یونی سواپ: راهنمای کسب درآمد از تامین نقدینگی صرافی غیرمتمرکز

یلد فارمینگ یونی سواپ: راهنمای کسب درآمد از تامین نقدینگی صرافی غیرمتمرکز

یلد فارمینگ یونی سواپ: راهنمای کسب درآمد از تامین نقدینگی صرافی غیرمتمرکز

یلد فارمینگ کار سختی است. فارمر‌ها باید معاملات را درک کنند تا بتوانند سود خوبی به دست بیاورند. با بیت پارس همراه شوید تا با هم بررسی کنیم که کاربران دیفای (DeFi) چگونه می‌توانند با استفاده از یلد فارمینگ یونی سواپ سود بیشتری را از ارزهای دیجیتال خود به دست بیاورند.

یلد فارمینگ یونی سواپ: راهنمای کسب درآمد از تامین نقدینگی صرافی غیرمتمرکز

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • تأمین نقدینگی، یک استراتژی منفعل برای به دست آوردن بازده در طولانی مدت نیست.
  • سازندگان بازارسازهای خودکار برای اطمینان از کارایی استخرها از معادلات ثابت محصول استفاده می‌کنند.
  • اغلب اوقات، سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق هودلینگ (HODLing) بازده بهتری نسبت به فارمینگ کسب کنند.
  • تأمین نقدینگی در هنگامی‌که نوسان‌های بازار کم می‌شوند، سرمایه‌گذاری خوبی است.


تأمین نقدینگی: یک نیاز اساسی برای دیفای

ظهور دیفای روش‌های جدید تسهیل امور مالی را با خود به همراه داشته‌است. صرافی‌های متمرکز مانند بایننس و کوین بیس امکان تجارت از طریق دفترچه سفارشات را فراهم می‌کنند. کلیه سفارشات تنظیم‌شده توسط معامله‌گرها در یک دفترچه سفارشات ثبت می‌شوند. این دفترچه با قیمت دلخواه معامله‌گر و اندازه مبادله تطابق دارد.

نوع جدیدی از مبادله از طریق دیفای و بازارساز‌‌‌های خودکار (AMM) انجام می‌شود. یک صرافی سنتی برای اطمینان از نقد بودن دفترچه سفارشات خود به یک بازارساز نیاز دارد. در طرف مقابل، AMM نقدینگی کاربران مختلف را جمع می‌کند و آن را براساس معادله داده‌شده اجرا می‌کند. این معادله‌ها برای هر AMM متفاوت است.

هرکسی می‌تواند تأمین‌کننده نقدینگی در این دکس‌ها (DEX) باشد. هیچ محدودیتی در مقدار سرمایه وجود ندارد. افزودن نقدینگی به AMM هایی مانند یونی سواپ یا بالانسر (Balancer) بسیار ساده است.

هرچه نقدینگی بیشتری به AMM‌‌‌های دیفای اضافه شود، صرافی‌های غیر متمرکز می‌توانند به تعداد بیشتری از مشتریانشان خدمت کنند. علاوه بر این، افزایش نقدینگی می‌تواند دلال‌های ارز دیجیتال را که مبادلاتشان حجم زیادی دارد، جذب کند. در حال حاضر، نقدینگی دکس‌ها برای جذب معامله‌گر‌های بزرگ کافی نیست. به این معنی که داشتن یک استخر نقدینگی، سرویس مهمی‌برای این صرافی‌ها است.

اما تبدیل شدن به یک تامین کننده نقدینگی سودآور سخت است. مفاهیم خاصی وجود دارد که کاربران باید قبل از شروع به کار با این استخرهای نقدینگی، بیاموزند.

بازارساز‌های خودکار چگونه کار می‌کنند؟

برای درک تأمین نقدینگی، ابتدا نحوه عملکرد بازارسازهای خودکار را با هم مرور کنیم. از آنجایی که این موضوع کمی‌پیچیده است، به خاطر داشته باشید که تأمین نقدینگی سودآور نیاز به کار واقعی و درک بالا از ریاضیات دارد.
بحث خود را با یونی سواپ که بزرگترین AMM است،شروع می‌کنیم.

هر استخر یونی سواپ، دو دارایی دارد که به طور مساوی 50-50 اختصاص می‌یابند و به استخر کمک می‌کنند. استخرهای یونی سواپ با استفاده از معادله X x Y = K طراحی شده‌اند.

X مقدار توکن اول است، Y مقدار توکن دوم است و K محصول این دو است که قرار است ثابت بماند. این معادله، معادله ثابت محصول نامگذاری شده‌است.

به عنوان مثال فرض کنید که یک استخر نقدینگی ETH-USDC با 100 واحد اتر و 20،000 واحد دلار آمریکا در یونی سواپ وجود دارد. ثابت یلد برابر 2،000،000 (100 x 20،000) و قیمت ضمنی هر اتر 200 دلار است.

فردی قصد دارد ده اتر از استخر بخرد. X (مقدار اتر) از 100 به 90 کاهش می‌یابد. بنابراین اگر K در 2،000،000 ثابت بماند، Y باید به 22،222 (2،000،000 / 90) افزایش یابد.

خریدار 2222 دلار را برای 10 اتر پرداخت می‌کند، حتی اگر قیمت ضمنی آن 2000 دلار برای 10 اتر باشد. این 222 دلار اضافی را اسلیپیج یا لغزش (slippage) می‌نامند. این هزینه‌ای است که خریدار باید برای برهم زدن یک استخر نقدینگی متحمل شود.

در انتها، 90 اتر و 22222 دلار در استخر باقی می‌ماند. یعنی قیمت هر اتر247 دلار است. به عبارتی، یک معامله باعث افزایش 23.5 درصدی قیمت اتر از طریق لغزش شد.مطالعه موردی: چگونه در استخرهای تامین نقدینگی، یک خسارت ناپایدار افزایش می‌یابد؟

یک معامله‌گر منطقی وقتی بین دو گزینه سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد، احساسات را کنار می‌گذارد و گزینه سودآورتر را انتخاب می‌کند. تأمین کنندگان نقدینگی اگر بخواهند سود زیادی به دست بیاورند باید با احتیاط عمل کنند.

به عنوان مثال استخر LINK-USDC را در تاریخ 1 ژانویه 2020 در نظر بگیرید. درآن زمان قیمت لینک 1 دلار است و یک استخر یونی سواپ با 1000 لینک و 1000 دلار آمریکا وجود دارد. K، ثابت محصول و برابر با 1،000،000 (1000 *1000) است.

آلیس 100 لینک و 100 دلار به این مجموعه کمک می‌کند. با صرف‌نظر از هرگونه سپرده‌گذاری جدید به استخر، او مالکیت 10٪ از کل دارایی‌های استخر را به خود اختصاص می‌دهد.

در تاریخ 1 ژوئن سال 2020، قیمت لینک 4 دلار می‌شود. اگر ارزش هر لینک 4 دلار شود و ثابت محصول برابر با 1.000.000 باشد، یعنی 500 لینک و 2000 دلار در استخر وجود دارد.

از آنجایی که 10 درصد از استخر متعلق به آلیس است، او می‌تواند به جز سودی که به دست آورده‌است، 50 لینک و 200 دلار را برداشت کند. ارزش این دارایی در کل 400 دلار (200 دلار لینک و 200 دلار) است. در مقایسه با سرمایه‌گذاری اولیه 200 دلاری (100 دلار لینک و 100 دلار)، سود آلیس از این طریق بسیار خوب بوده‌است. اما بیایید این مورد را بیشتر بررسی کنیم.

اگر آلیس نقدینگی را تأمین نکرده ‌بود و 100 لینک و 100 دلار خود را هولدکرده‌بود، چقدر سود میکرد؟

در این صورت اکنون ارزش سرمایه او 500 دلار (400 دلار لینک و 100 دلار ) بود. بعلاوه، اگر آلیس واقعاً 200 لینک داشت، و در ابتدا 100 تای آنها را می‌فروخت تا بتواند در تأمین نقدینگی مشارکت کند، اکنون 200 لینک داشت و ارزش دارایی‌هایش 800 دلار بود.

هزینه‌های جمع شده (قرمز)، ضرر ناگهانی (آبی)، سود خالص (زرد). تأمین نقدینگی برای استخر یونی سواپ LEND-ETH بین 1 ژانویه و 1 ژوئن، منجر به ضرر خالص 11 درصدی شده‌است.

هزینه‌های جمع شده (قرمز)، ضرر ناگهانی (آبی)، سود خالص (زرد). تأمین نقدینگی برای استخر یونی سواپ LEND-ETH بین 1 ژانویه و 1 ژوئن، منجر به ضرر خالص 11 درصدی شده‌است.

اکنون دیگر آن 400 دلار به نظر فریبنده نیست. اگر آلیس لینک‌های خود را هولد می‌کرد، عملکرد بهتری نسبت به شرکت در استخر نقدینگی داشت.

این ضرر را ضرر ناگهانی (impermanent loss) می‌نامند. هنگام تأمین نقدینگی برای دارایی که قیمتش افزایش می‌یابد، این ضرر رخ می‌دهد. این ضرر “ناپایدار” است زیرا اگر قیمت‌ها به سطح قبلی برگردند، یعنی 1 دلار برای هر لینک، ضرر برگردانده می‌شود و به دلیل کارمزدهای تراکنش‌ها، وضعیت تامین کنندگان نقدینگی قابل قبول باقی خواهد‌ماند.

برندون ایلس (Brandon Iles) مدیر عامل دیفای امپل فورث می‌گوید:

“بازارساز‌های خودکار برای کمک به حل مشکلات نقدینگی توکن‌های جدید ایجاد شدند. اما این توکن‌های جدید، توکن‌هایی با سقف بازار کم هستند که اگر به یک پروژه بزرگتر تبدیل شوند، پتانسیل بیشتری برای متحمل شدن ضررهای ناگهانی دارند.”

ضرر ناگهانی تأمین‌کنندگان نقدینگی، با افزایش قیمت یک توکن افزایش می‌یابد.

یلد فارمینگ یونی سواپ سودآور

بهترین زمان برای تأمین نقدینگی یک توکن، زمانی است که آن توکن در یک بازه زمانی طولانی، قیمت مشخصی داشته‌است.

با این حال، پیش بینی زمان شروع روند افزایش و کاهش قیمت تقریباً غیرممکن است. هیچ کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که آیا ارزش یک توکن طی چند ماه آینده 2 برابر می‌شود یا 50 درصد از ارزش خود را از دست می‌دهد. اما استخرهای تأمین نقدینگی، سرمایه‌گذاری خوبی در هنگام پیش بینی نوسان‌های کم هستند.سخن نهایی

اگر هنوز نمی‌دانید که استخرهای تامین نقدینگی چگونه کار می‌کنند و چه زمانی سودآور یا زیان‌ده هستند، احتمالاً بهتر است از شرکت در آنها خودداری کنید.

نتیجه نهایی در مورد یلد فارمینگ یونی سواپ این است که مطمئن شوید که متحمل ضررهای ناگهانی نخواهید شد. یا راههایی برای جبران این ضررها از طریق خریدهای استراتژیک مشتقات ارزهای دیجیتال پیدا کنید.

مطالب مرتبط
توکن حاکمیتی YFI و هر آنچه در مورد پروژه‌های مختلف یی‌ارن‌فایننس (Yearn Finance) باید بدانید
 پلتفرم کی فای (KeyFi) : یک داشبورد دیفای (DeFi) غیرحضانتی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی
اینفلوئنسر محبوب ارز دیجیتال لارک دیویس درباره طمع در بازار افزایشی هشدار داد
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
صرافی رمزنگاری کوین بیس (Coinbase) + راهنمای کامل ایجاد حساب کاربری
ارز دیجیتال کاوا (Kava) چیست؟ پلت فرم اعطای وام ارزهای دیجیتال
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟