منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟

تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟

رضا باغانی
1400/05/12
۰

هاردفورک لندن با راه اندازی EIP1559 و سوزاندن مداوم هزینه‌های گس بر عرضه اتریوم تأثیر خواهد گذاشت. کارشناسان در مورد چگونگی تأثیر این امر بر قیمت بحث می‌کنند.

شبکه اتریوم این هفته شاهد یکی از مورد انتظارترین هاردفورک های خود است. هاردفورک لندن با سوزاندن بخشی از هزینه گس پرداختی بر عرضه اتریوم تأثیر خواهد گذاشت. تغییر در عرضه این ارز می‌تواند بر ارزش آن تاثیرات مثبتی داشته باشد.

به روزرسانی اتریوم در 5 آگوست، که به عنوان هارد فورک لندن شناخته می‌شود، تغییر عمده‌ای با پیشنهاد بهبود EIP-1559 ایجاد می‌کند. این پیشنهاد تغییری در کد این شبکه است که باعث می‌شود مقداری ETH از گردش خارج شود.

چقدر طول می‌کشد تا هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم تأثیر بگذارد

EIP-1559 نحوه کار سیستم هزینه‌های تراکنش را تغییر می‌دهد. جزئیات این پیشنهاد پیچیده است. با این حال خلاصه آن، این است که هرکسی که در شبکه معامله می‌کند، فقط هزینه پایه را پرداخت می‌کند. این هزینه به جای اینکه مانند گذشته به ماینرهای اتریوم تعلق بگیرد، سوزانده می‌شود. سوزاندن، به معنای خارج کردن سکه‌ها از گردش با ارسال آنها به آدرسی است که هیچ کس کلید آن را ندارد.

کاهش عرضه ETH باعث ایجاد فشار “تورم منفی” در شبکه اتریوم می‌شود. اگرچه هنوز سکه‌های جدیدی با افزودن هر بلاک به زنجیره ایجاد می‌شوند، اما مقداری از ETH نیز در حال از بین رفتن است. فشار تورمی از نظر تئوری قیمت‌ها را به سمت بالا حرکت می‌دهد. با انجام این پیشنهاد رشد عرضه کند می‌شود.

تأثیر هاردفورک لندن بر اتریوم مانند تأثیر هالوینگ بر بیت کوین است

به طور واضح، عرضه ETH لزوماً کاهش نمی‌یابد، بلکه نرخ عرضه در گردش ETH در حال کاهش است. می‌توان این روند را با هالوینگ در بیت کوین مقایسه کرد. هالوینگ یک رویداد است که طی آن ماینرها 50 درصد پاداش BTC کمتری در ازای پردازش تراکنش‌های شبکه دریافت می‌کنند. این رویداد تقریباً هر 4 سال یک بار و به طور دقیق‌تر هر 210000 بلاک یک بار رخ می‌دهد.

هاسو (Hasu)، یک محقق مستعار است که با پارادایم (Paradigm) همکاری می‌کند. وی به نشریه اینترنتی دیکریپت (Decrypt) گفت که این قیاس کمابیش دقیق است. وی نوشت:

“هالوینگ = کاهش تورم.” ” سوزاندن هزینه‌های گس = کاهش تورم.”

جدیدترین هالوینگ بیت کوین در 11 مه 2020 رخ داد. در آن زمان پاداش‌های استخراج بیت کوین از 12.5 BTC به 6.25 BTC کاهش یافت. هنگام هالوینگ در 2020 قیمت بیت کوین 8800 دلار بود. طی شش ماه آینده، قیمت آن تقریباً دو برابر شد. و امروز، 1 BTC تقریباً 40،000 دلار برای شما هزینه دارد. شاید تأثیر هاردفورک لندن بر اتریوم نیز همین گونه باشد.

اتریوم بدون هالوینگ از بیت کوین بهتر عمل کرده است

با این حال، سؤال اصلی این است که آیا پیش بینی در مورد تأثیر هاردفورک لندن در حال حاضر بر قیمت فعلی نیز تأثیر می‌گذارد؟ به هر حال، عوامل متعددی می‌توانند پشت صعود بیت کوین در سال گذشته باشند. با مرور اخبار می‌توان دید که تنها هالوینگ باعث افزایش سرسام آور قیمت بیت کوین نبوده است. این ارز همچنین در مارس با شیوع کروناویروس از پنجشنبه سیاه خود بازگشت. سرمایه گذاری‌های موسساتی از قبیل مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، اسکوئر (Square) و تسلا (Tesla) را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

علاوه بر این، قیمت اتریوم امسال در کنار بیت کوین – حتی بدون رویداد هالوینگ- به شدت افزایش یافته است. بر اساس داده‌های ردیاب قیمت نومیکس (Nomics)، در 1 ژانویه، ETH زیر 800 دلار فروخته می‌شد. تا 10 مه، به بالاترین سطح خود یعنی 4168 دلار رسیده بود. قیمت اتریوم بدون تأثیر هاردفورک لندن پس از سقوط به زیر 1800 دلار در اواخر ماه ژوئیه، تا حدود 2600 دلار افزایش یافت. در سال گذشته، قیمت ETH 600 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که بیت کوین 254 درصد است.

همه این‌ها به ما می‌گوید ممکن است قیمت اتریوم بدون تأثیر هاردفورک لندن افزایش یابد. به عبارت دیگر شاید ما شاهد تغییر قیمت باشیم ولی این تحت تأثیر هاردفورک لندن نباشد.

هالوینگ سه گانه با حرکت به سمت اثبات سهام

پل ورادیتاکیت (Paul Veradittakit)، شریک شرکت سرمایه گذاری رمزنگاری پنترا کپیتال (Pantera Capital)، چنین تصور نمی‌کند. او به دیکریپت گفت:

“من معتقدم که هر چه به این به روزرسانی نزدیک‌تر می‌شویم، آموزش‌های بیشتری برای افرادی که در جامعه نیستند وجود خواهد داشت. این باعث افزایش کاربران می‌شود و قیمت کمی افزایش یابد. من فکر نمی‌کنم هنوز قیمت برای بعد از به روزرسانی کامل مشخص شده باشد!”

نیکی شاماپانت (Nikhil Shamapant)، یکی از سرمایه گذاران نام آشنای ارزهای دیجیتال است. وی نوشته است که شوک عرضه پس از هاردفورک لندن تأثیر به سزایی در قیمت گذاری اتریوم خواهد داشت. در آوریل، زمانی که قیمت نزدیک به سطح فعلی خود بود، او محاسبه کرد که فشار فروش با EIP-1559 تقریباً 30 درصد کاهش می‌یابد. این بدان معنی است که ETH بسیار کمتری در بازار برای خرید وجود خواهد داشت. او با اشاره به این نکته می‌گوید:

“با تنظیم بازار و تغییر در عرضه پس از راه اندازی EIP1559 قیمت رشد می‌کند. مهم‌تر اینکه 3-4 ماه بعد دوباره با جابجایی بزرگتر بلاک چین از اثبات کار به اثبات سهام روبرو خواهیم شد.”

وی ترکیب EIP-1559 و حرکت آتی به سمت اثبات سهام اتریوم 2.0 را “هالوینگ سه گانه” نامید. آن‌ها فشار فروش را تا 90 درصد تخمین می‌زنند. این یعنی تأثیر این دو به روزرسانی معادل سه هالوینگ متوالی بیت کوین است.

این می‌تواند قیمت را به سطوح بی سابقه‌ای برساند. وی قیمت اتریوم را پس از تأثیر هاردفورک لندن تا 150،000 دلار در دو سال آینده پیش بینی می‌کند. بدیهی است این قیمت صرفاً پیش بینی است. اینکه آیا این ایده می‌تواند عملی شود یا نه، به واکنش سرمایه گذاران بستگی دارد.

سلب مسئولیت

این مقاله صرفاً جهت اهداف اطلاعاتی و خبری منتشر شده است. بیت پارس هیچ گونه توصیه‌ای جهت سرمایه گذاری ارائه نمی‌دهد. هر اقدام سرمایه گذاری شامل ریسک است، بنابراین بهتر است قبل از سرمایه گذاری تحقیقات خود را انجام دهید. و مهمتر هیچ گاه بیش از آنچه توان از دست دادنش را ندارید سرمایه گذاری نکنید.

مطالب مرتبط
رشد اکوسیستم سولانا: چرا سولانا در سال گذشته به شدت رشد کرده است؟
آلتکوینها و توکنهای دیفای به بازی بازگشتند: YFI از بیت کوین 15.5 هزار دلاری پیشی گرفت
آلتکوین ها در مقایسه با اتریوم کارشناسان معتقدند به نظر می رسد بیش از ارزششان رشد کرده اند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether