قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  ترید و سرمایه گذاری  »  سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)  »  ضرر ناگهانی دیفای (impermanent loss) چیست؟ خطر تأمین نقدینگی در بازارساز‌های خودکار

ضرر ناگهانی دیفای (impermanent loss) چیست؟ خطر تأمین نقدینگی در بازارساز‌های خودکار

سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای)
ندا رحیمی
1399/10/15
۰
ضرر ناگهانی دیفای (impermanent loss) چیست؟ خطر تأمین نقدینگی در بازارساز‌های خودکار

اگر به دیفای و استخرهای نقدینگی آشنایی داشته باشید، مطمئناً اصطلاح ضرر ناگهانی یا ایمپرمننت لاس (impermanent loss) را شنیده‌اید. ضرر ناگهانی دیفای وقتی اتفاق می‌افتد که قیمت توکن‌‌‌های شما در مقایسه با زمانی که آنها را در استخر نقدینگی قرار می‌دهید تغییر کند. هرچه تغییر بزرگتر باشد، ضرر نیز بزرگتر است.

ضرر ناگهانی دیفای (impermanent loss) چیست؟ خطر تأمین نقدینگی در بازارساز‌های خودکار

بنابراین با تهیه نقدینگی ممکن است ضرر کنیم؟ و چرا اصلاً ضرر ناگهانی وجود دارد؟ خوب، این به خاطر ویژگی ذاتی طراحی نوع خاصی از بازار به نام بازارساز خودکار به وجود می‌اید. تأمین نقدینگی در استخر نقدینگی می‌تواند یک کار سودآور باشد، اما باید مفهوم ضرر ناگهانی یا ناپایداری را در ذهن داشته باشید.مقدمه

پروتکل‌های دیفای مانند یونی سوآپ (Uniswap)، سوشی سوآپ (SushiSwap) یا پنکیک سوآپ (PancakeSwap) شاهد انفجار حجم و نقدینگی بوده‌اند. این پروتکل‌های نقدینگی اساساً هرکسی که سرمایه‌ای دارد را قادر می‌سازد به یک بازارساز تبدیل شود. به همین ترتیب این بازارسازان از هزینه‌های معاملاتی سود بدست می‌آورند. دموکراتیک کردن بازارسازی فعالیت‌های اقتصادی بدون اصطکاک زیادی را در فضای رمزنگاری امکان پذیر کرده است.

بنابراین، اگر می‌خواهید نقدینگی این سیستم عامل‌ها را تأمین کنید، چه چیزاهایی را باید بدانید؟ در این مقاله، ما در مورد یکی از مهمترین مفاهیم یعنی ضرر ناگهانی دیفای بحث خواهیم کرد.

ضرر نگهانی دیفای چیست؟

ضرر ناپایداری یا ناگهانی زمانی اتفاق می‌افتد که نقدینگی خود را به یک استخر نقدینگی واریز کنید. بعد از این کار قیمت دارایی‌های سپرده گذاری شده شما در مقایسه با زمان واریز آنها تغییر می‌کند. هرچه این تغییر بزرگتر باشد، بیشتر در معرض ضررهای ناگهانی قرار می‌گیرید. در این حالت، ضرر به معنای ارزش دلار کمتر در زمان برداشت نسبت به زمان واریز است.

استخرهایی که حاوی دارایی‌هایی هستند که در محدوده قیمتی نسبتاً کمی‌نوسان دارند، کمتر در معرض ضرر ناگهانی قرار می‌گیرند. به عنوان مثال استیبلکوین‌ها یا نسخه‌های بسته بندی شده مختلف سکه‌ها در یک محدوده قیمت نسبتاً کوچک باقی می‌مانند. در این حالت، خطر کمتری برای از دست رفتن ارزش وجوه تأمین کنندگان نقدینگی (LP) وجود دارد.

پس چرا تأمین کنندگان نقدینگی با توجه به خسارات مالی احتمالی، هنوز نقدینگی را تأمین می‌کنند؟ خب، بازده شناور هنوز هم می‌تواند بر هزینه‌های ضرر ناگهانی بچربد. در واقع، حتی استخرهایی در یونی سوآپ که کاملاً در معرض ضرر ناگهانی قرار دارند به لطف هزینه‌های معاملاتی می‌توانند سودآور باشند.

یونی سوآپ برای هر معامله‌ای به تأمین کنندگان نقدینگی، 0.3 درصد سود می‌دهد. اگر حجم معاملات زیادی در یک استخر مشخص اتفاق بیفتد، تامین نقدینگی سودآور است. این حتی اگر استخر به شدت در معرض ضرر ناگهانی باشد نیز منطقی به نظر می‌رسد. در عین حال، این ضرر به پروتکل، استخرنقدینگی، دارایی‌های سپرده گذاری شده و حتی شرایط گسترده‌تر بازار بستگی دارد.ضرر ناگهانی دیفای چگونه اتفاق می‌افتد؟

بیایید چگونگی به وقوع پیوستن ضرر ناگهانی برای تأمین کننده نقدینگی را با یک مثال مرور کنیم.

آلیس 1 ETH و 100 DAI را در یک استخر نقدینگی سپرده گذاری می‌کند. در این بازارساز خودکار (AMM) خاص، جفت ارز سپرده گذاری شده باید دارای ارزشی برابر باشند. این بدان معنی است که قیمت ETH در زمان واریز 100 DAI است. این همچنین بدان معنی است که ارزش دلاری سپرده آلیس 200 دلار در زمان سپرده گذاری است.

علاوه بر این، در کل 10 ETH و 1000 DAI در استخر وجود دارد. بودجه آن توسط سایر LP‌ها درست مثل آلیس تأمین می‌شود. بنابراین، آلیس 10٪ از سهام را در اختیار دارد و کل نقدینگی 2000 دلار است.

بگذارید بگوییم که قیمت ETH به 400 DAI افزایش می‌یابد. در حالی که این اتفاق می‌افتد، معامله گران آربیتراژ DAI را به استخر اضافه و ETH را از آن خارج می‌کنند. این رویه تا زمانی که این نسبت قیمت به حالت متعادل برسد ادامه می‌یابد. به یاد داشته باشید، AMM‌ها دفتر سفارش ندارند. آنچه قیمت دارایی‌های موجود در استخر را تعیین می‌کند، نسبت بین آنها در استخر است. در حالی که نقدینگی در استخر ثابت است (2000)، نسبت دارایی‌های موجود در آن تغییر می‌کند.

اگر ETH اکنون 400 DAI باشد، نسبت بین میزان ETH و میزان DAI در استخر تغییر کرده است. به لطف کار معامله گران آربیتراژ، اکنون 5 ETH و 2000 DAI در استخر وجود دارد.

ضرر ناگهانی در مقایسه با هولدینگ محاسبه می‌شود

بنابراین، آلیس تصمیم می‌گیرد دارایی‌های خود را برداشت کند. همانطور که از اول گفتیم می‌دانیم، به او 10 درصد سهام استخر تعلق می‌گیرد. در نتیجه، او می‌تواند 0.5 ETH و 200 DAI برداشت کند، در مجموع 400 دلار. او از زمان سپرده گذاری توکن‌‌‌های 200 دلاری خود سود خوبی کسب کرد، درست است؟ اما صبر کنید، اگر او به سادگی 1 ETH و 100 DAI خود را نگه دارد، چه اتفاقی می‌افتاد؟ ارزش دلاری این منابع در حال حاضر 500 دلار خواهد بود.

می‌توانیم ببینیم که وضعیت آلیس با HODLing به جای سپرده گذاری در استخر نقدینگی، بهتر بوده است. این همان چیزی است که ما آن را ضرر ناگهانی دیفای می‌نامیم. در این مورد، ضرر آلیس چندان قابل توجه نبود زیرا سپرده اولیه مبلغ نسبتاً کمی‌بود. به یاد داشته باشید، با این حال، ضرر ناگهانی دیفای می‌تواند منجر به خسارات زیادی شود (از جمله بخش قابل توجهی از سپرده اولیه).

با این اوصاف، مثال بالا هزینه‌های تجاری را که برای تأمین نقدینگی به دست می‌آورید کاملاً نادیده می‌گیرد. در بسیاری از موارد، هزینه‌های بدست آمده ضررها را جبران کرده و تأمین نقدینگی را سودآور می‌کند. حتی در این صورت، درک ضرر ناگهانی دیفای قبل از تأمین نقدینگی در پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز بسیار مهم است.

برآورد ضرر ناگهانی

بنابراین، ضرر ناگهانی دیفای هنگام تغییر قیمت دارایی‌های موجود در استخر اتفاق می‌افتد. اما این ضرر دقیقاً چقدر است؟ می‌توانیم این را روی نمودار ترسیم کنیم. توجه داشته باشید که این نمودار سود‌‌‌های بدست آمده از تأمین نقدینگی را در بر نمی‌گیرد.

ضرر ناگهانی دیفای (impermanent loss) چیست؟ خطر تأمین نقدینگی در بازارساز‌های خودکار

نمودار-ضرر-ناگهانی-نسبت-به-تغییر-قیمت

در اینجا خلاصه‌ای از آنچه نمودار در مورد خسارات در مقایسه با HODLing به ما می‌گوید را بررسی می‌کنیم:

1.25x تغییر قیمت = 0.6٪ ضرر

تغییر قیمت 1.50 برابر = زیان 2.0٪

1.75x تغییر قیمت = 3.8٪ ضرر

2 برابر تغییر قیمت = 5.7٪ ضرر

3 برابر تغییر قیمت = 13.4٪ ضرر

4 برابر تغییر قیمت = 20.0 درصد ضرر

5 برابر تغییر قیمت = 25.5٪ ضرر

نکته مهمی‌وجود دارد که باید آن را درک کنید. ضرر ناگهانی دیفای بدون توجه به اینکه قیمت به کدام جهت تغییر کند اتفاق می‌افتد. تنها چیزی که ضرر ناگهانی دیفای به آن اهمیت می‌دهد نسبت قیمت فعلی به زمان سپرده گذاری است.خطرات تأمین نقدینگی در بازارسازهای خودکار AMM

صادقانه بگوییم، ضرر ناگهانی دیفای چیز بزرگی نیست. این رویداد ضرر ناپایداری نیز نامیده می‌شود. این ضررها فقط وقتی تحقق می‌یابند که سکه‌های خود را از محل نقدینگی برداشت نمایید. در آن مرحله، ضررها رخ می‌دهند. هزینه‌هایی که به دست می‌آورید ممکن است بتواند آن ضررها را جبران کند، اما هنوز هم نامی‌گمراه کننده است.

هنگام واریز وجوه خود به AMM بسیار مراقب باشید. همانطور که در مورد آن بحث کردیم، برخی از مجموعه‌های نقدینگی بیش از بقیه در معرض ضرر ناگهانی دیفای قرار دارند. به عنوان یک قاعده ساده، هرچه دارایی‌های موجود در استخر بی ثبات‌تر باشند، احتمال اینکه شما در معرض ضرر ناگهانی قرار بگیرید بیشتر است. همچنین بهتر است این کار را با واریز مبلغ کمی‌شروع کنید. به این ترتیب، می‌توانید تخمین بزنید بازده موردنظرتان با توجه به ریسک احتمالی برآورده می‌شود یا خیر.

آخرین نکته این است که به دنبال AMM‌‌‌های آزمایش شده باشید. دیفای ایجاد فورک‌‌‌های AMM موجود و افزودن برخی تغییرات کوچک را برای همه آسان می‌کند. با این حال، این ممکن است شما را در معرض خطر قرار دهد و به وجوه شما را برای همیشه در AMM گیر بیاندازد. اگر استخر نقدینگی نوید بازدهی غیرمعمول بالا را بدهد، احتمالاً در جایی اشکالی وجود دارد و احتمالاً خطرات مرتبط نیز بیشتر است.

مطالب مرتبط
سینثتیکس Synthetix و راه های کسب درآمد از طریق سهم گذاری در پروتکل دی‌فای آن
بیتگو(Bitgo) قصد دارد رپد بیت کوین (Wrapped) را در بلاک چین ترون (Tron) راه‌اندازی کند
اسمارت چین (Smart Chain) بایننس چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد خدمت جدید صرافی بایننس بدانید
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021
بررسی ربات Shrimpy : ربات تریدر ارز دیجیتال برای مدیریت پورتفولیو اجتماعی