منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  معرفی اتو فارم (AutoFarm) در زنجیره‌ی هوشمند بایننس و توکن Auto
توکن Auto

معرفی اتو فارم (AutoFarm) در زنجیره‌ی هوشمند بایننس و توکن Auto

توکن Auto و شبکه ی اتو فارم (AutoFarm) یکی دیگر از بهینه سازهای سود یا ییلد (yield) در زنجیره‌ی هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) و زنجیره‌ی ECO هوبی (Huobi ECO chain) است. اتو فارم ارزش کل بیش از 1 میلیارد دلار آمریکا را در استخرهای فارمینگ خود قفل کرده‌است.

داشبورد اتو فارم و توکن Auto

توکن Auto را بهتر بشناسیم : تفاوت اصلی اتو فارم با سایر پروژه‌های فارمینگ نظیر ACryptoS و Beefy این است که اتو فارم یکی از کمترین هزینه‌ها را دارند.

اتو فارم دارای دو محصول اصلی است :

والت‌ها (Vaults) : ( Vaults در زبان انگلیسی به معنی خزانه می باشد) والت‌ها در حالی كه هزینه‌ی گس (gas) را از طریق کد قراردادهای هوشمند آزمایش‌شده و بهترین استراتژی‌های بهینه‌سازی سود، روی هم می‌گذارند، سود شما را در فواصل بهینه تجربی تركیب می‌كنند.اتو فارم ادعا می‌کند که از یک بهینه ساز اختصاصی برداشت پویا برای فعال کردن بالاترین سود درصد سالانه (Annual Percentage Yield) یا APY در والت‌های خود استفاده می‌کند.

سواپ (Swap) : یک جمع‌کننده‌ی (Aggregator) صرافی غیر متمرکز یا دکس (DEX) است که بهترین قیمت‌های دکس را به شما می‌دهد. سواپ در حال حاضر در حال توسعه است.

سواپ‌های اتو فارم برای اطمینان از به دست آوردن قیمت‌های خوب و پایین‌ترین میزان لغزش (Slippage)، مبادلات شما را در میان چندین دکس تقسیم می‌کنند.

آدرس وب سایت اتوفارم : Autofarm.network

صفحه اصلی وب سایت اتوفارم

صفحه اصلی وب سایت اتوفارم

خطرات و ریسک‌های موجود در سیستم اتوفارم و توکن Auto

در هنگام استفاده از اتو فارم علاوه بر خطرات قرارداد هوشمند فارم‌های زیربنایی مانند ونوس (Venus) و پنکیک سواپ (Pancakeswap)، با خطر قرارداد هوشمند اتو فارم نیز مواجه خواهیم بود.

قراردادهای هوشمند اتو فارم توسط ویدار (Vidar) که یک حسابرس انجمن و نه یک حسابرس حرفه‌ای است، حسابرسی می‌شود. با این حال از آنجا که بیشتر والت‌های اتو فارم با استفاده از یک سازه‌ی مشابه ایجاد می‌شوند، از این رو نیاز به حسابرسی مداوم هر والت کاهش پیدا می‌کند.

توکن AUTO چیست؟

توکن AUTO، توکن اختصاصی اتوفارم است. این توکن بدون پیش تولید و پیش فروش عرضه شده ‌است. این توکن از 15 دسامبر 2020 به صورت خطی ضرب شده ‌است و تقریباً در اکتبر 2021 عرضه‌ی این توکن پایان می‌یابد.

توکن AUTO با نرخ 0.008 توکن به ازای هر بلاک تولید می‌شود و هنگامی که کاربران با شرکت در والت‌ها توکن‌هایشان را فارمینگ می‌کنند، توکن AUTO جدید به دست می‌آید.

کارمزد والت‌ها که برابر با 1.5 تا 3.0 درصد از سود کاربران هر والت است، برای انجام خریدهای برگشتی در بازار استفاده می‌شود. و این توکن‌های AUTO نیز برای همیشه سوزانده می‌شوند.از نظر توزیع توکن‌ ها :

88٪ از توکن‌ها به برنامه‌ی ماینینگ توکن والت اختصاص یافته‌است.
12٪ نیز برای اطمینان از نوآوری پایدار و سریع، به تیم اختصاص یافته‌است.

شرکت در فارمینگ اتوماتیک

با تهیه توکن‌های مورد نیاز والت، می‌توانید در فارمینگ توکن AUTO شرکت کنید. به عنوان مثال، والت‌های دارایی واحد مانند WBNB و BUSD وجود دارد که فقط به سپرده‌گذاری توکن اصلی احتیاج دارند.

استخرهای سپرده‌ی دارایی واحد اتو فارم

این والت‌ها توکن‌های ونوس را فامینگ می‌کنند و به طور خودکار آنها را با قیمت بیشتری از توکن‌های اصلی به فروش می‌رسانند.

والت هایی برای LP هم وجود دارند که به توکنLP پنکیک سواپ نیاز دارند. می‌توان پس از به دست آوردن توکن LP پنکیک سواپ و سپس بدون قرار دادن مستقیم آنها در استخرهای SYRUP ، توکن‌های LP خود را در اتوفارم واریز کنید.

استخرهای سپرده LP اتو فارم

قراردادهای هوشمند اتو فارم به شما در زمینه‌ی فارمینگ، دریافت پاداش و ترکیب توکن‌های اصلی کمک می‌کند.

شروع کار با این استخرها بسیار ساده است و برای شرکت در این پروژه نیازی به خرید توکن AUTO ندارید.

پروتکل های دیفای جدید برای تلفیق سود اتو فارم و آربیتراژ و نقش توکن Auto

در ادامه ما سه پروتکل دیفای جدید که می‌تواند به شما کمک کند تا 558 درصد سود سالانه داشته باشید و هر روز درآمد خوبی کسب کنید، را معرفی می‌کنیم. در حال حاضر ، بالاترین سود سالانه 558.3 درصد و برای از WBNB-AUTO LP است. در تمام استخرهای فارمینگ، علاوه بر سود درصد سالانه می توانید توکن AUTO را نیز فارمینگ کنید.

کیپر دائو (KeeperDAO)

کیپر دائو یک پذیره نویس نقدینگی برای دیفای است. با استفاده از کیپر دائو، می‌توانید دارایی خود را در یک استخر قرار داده تا از طریق تامین نقدینگی، آربیتراژ و سایر فرصت‌هایی که در دیفای قرار دارد، درآمد منفعلانه کسب کنید.

قیمت توکن کاربردی کیپر دائو با نماد تیکر ROOK در هفت روز گذشته 5.9٪ افزایش یافت. قیمت این توکن با تعداد کاربران درون شبکه، معاملات و حجم آنها ارتباط نزدیکی دارد:

در طی هفت روز تعداد کاربران 32.32 درصد افزایش، معاملات افزایش 35.64 درصد و حجم معاملات نیز 8.42 درصد افزایش یافته‌اند.

ارزش کل نقدینگی قفل شده در کیپر دائو برابر با 203.05 میلیون دلار است که در میان پروتکل‌های دیفای و دکس‌ها در رتبه‌ی 16 ام و بالاتر از پروتکل اوکس (0x) و شبکه‌ی کایبر (Kyber) قرار دارد.

اما سوال اینجاست که عملکردهای اصلی کیپر دائو چیست وچگونه می‌توان از طریق این عملکرد‌ها درآمد کسب کرد؟

استخر نقدینگی (Liquidity Pool)

استخر نقدینگی دیفای چیست ؟ شرکت در استخرهای نقدینگی ، نقطه‌ی ورود اکثر کاربران است. شما می‌توانید تأمین کننده‌ی نقدینگی شوید و دارایی خود را به کیپردائو واریز کنید، تا در مجموع سود کسب کنید.

هر زمانی که پوزیشن‌های مربوطه در معرض لیکوئید شدن قرار می‌گیرند، آربیتراژ بین دکس‌ها وارد عمل می‌شود. کیپردائو از مجموعه دارایی‌های سپرده‌گذاری شده در خود برای استفاده در فرصت‌های مختلف و کسب سود استفاده می‌کند.

در میان این فرصت‌ها، دارایی‌های قرار گرفته در هر استخر در صورت عدم استفاده، به پروتکل‌های دیفای دیگر وام داده می‌شوند تا سود به دست بیاورند.

با این استراتژی، کیپر دائو می‌تواند همیشه به تأمین کنندگان نقدینگی خود سود برسانند و به عبارتی درصد سود سالانه‌ی خود را تضمین کند.

اکنون تامین کننده‌های نقدینگی ETH ، WETH ، USDC ، renBTC و DAI توسط کیپر دائو پشتیبانی می‌شوند. حداکثر سود درصد سالانه کیپر دائو تاکنون 42.98 درصد و از استخر DAI بوده‌ است.

تامین کننده‌های نقدینگی ETH ، WETH ، USDC ، renBTC و DAI توسط کیپر دائو

تامین کننده‌های نقدینگی ETH ، WETH ، USDC ، renBTC و DAI توسط کیپر دائو

هنگامی که اتر را در یک استخر نقدینگی کیپر دائو واریز می‌کنید، در ازای آن kETH دریافت می‌کنید. این توکن‌ها به عنوان kTokens نیز شناخته می‌شوند و نشان دهنده‌ی سهم شما از توکن‌های اساسی استخر نقدینگی هستند. تمام سودهایی که در آینده از طریق این مجموعه کسب می‌شود نیز از این دسته از توکن‌ها است.

استخر اتریوم در کیپردائو

استخر اتریوم در کیپردائو

آندر رایتر (Under-Writer) و توکن Auto در اتوفارم

کامپوند (Compound)، میکر دائو (MakerDAO) و سایر پروتکل‌های دیفای در صورت کم ارزش بودن وثیقه‌های اساسی خود، در حالی که کاربران لیکوئید شده‌اند پوزیشن‌هایشان را می‌بندند.

اما در کیپردائو و سیستم اتوفارم ، آندر رایترها قراردادهای ویژه‌ای هستند که پوزیشن‌های کاربر را با استفاده از پروتکل کیپر دائو، wrap یا پیچیده می‌کنند.

با این استراتژی کیپردائو می‌تواند با خیال راحت پوزیشن‌های کاربر را بدون لیکوئید شدن آنها ببندند. این امر باعث می‌شود که به ویژه در بازارهای بی‌ثبات، ضرر کاربر به حداقل برسد. در عوض آندر رایترها هزینه‌ی کمی را در ازای این خدمت دریافت می‌کنند.

سود یا ییلد

همه دارایی‌های موجود در استخرهای نقدینگی در هر لحظه توسط حامی‌ها (Keeper) مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

کیپردائو برای به حداکثر رساندن سودآوری، دارایی‌های کم استفاده را می‌گیرد و آنها را میان پاداش دهنده‌ها (Yielder) توزیع می‌کند.

این قراردادها، ائتلاف‌های سفارشی هستند که دارایی‌ها را در سایر پروتکل‌های سودده مستقر می‌کند.

این فرایند می‌تواند از طریق اعطای وام، بازار ساز خودکار، مدیریت پرتفولیوی خودکار و غیره انجام شود.

هر فردی قادر به توسعه، آزمایش و پیشنهاد یک پاداش دهنده برای ادغام در کیپردائو است. مکانیزم حاکمیتی کیپردائو وظیفه‌ی تعیین تعداد دارایی‌هایی که در هر پاداش دهنده مستقر شده‌اند را بر عهده دارد.

کد کیپردائو سه بار توسط طرفین ثالث مستقل مانند samczsun ، Quantstamp و PeckShield حسابرسی شده‌است.

سابلیر فایننس (Sablier Finance) چیست و استفاده آن در سیستم اتوفارم و کاربرد توکن Auto

سابلیر فایننس خود را به عنوان یک امور مالی بلادرنگ تعریف کرده‌است. امور مالی بلادرنگ اصطلاحی است که بر موارد استفاده‌ی گسترده‌ی پروتکل سابلیر تأکید دارد.

این اصطلاح جدید همچنین “استریمینگ پول” را دقیقاً مانند استریمینگ فیلم‌ها یا نمایش‌های تلویزیونی در نت فیلیکس، ایجاد می‌کند. حجم روزانه‌ی پروتکل سابلیر در تاریخ 25 ژانویه به میزان 83.82 میلیون دلار رسید.

استریمینگ پول در سابلیر فایننس چگونه کار می‌کند؟

شما می‌توانید از طریق دو رابط تحت وب، به سابلیر فایننس دسترسی پیدا کنید:

رابط pay.sablier.finance برای استریمینگ پول و رابط app.sablier.finance برای برداشت استریمینگ پول.

برای استفاده از این سرویس به یک کیف پول اتریوم، مقداری اتر و یک توکن ERC-20 مانند DAI نیاز دارید. شما می‌توانید زمان شروع را انتخاب کنید. تراکنش اتریومی که قرار است استریمینگ پول را ایجاد کند، باید قبل از این زمان شروع توسط بلاک چین پردازش شود.

تقسیم مقدار ارزش قفل شده بر اساس تفاوت میان زمان توقف و شروع، نرخ پرداخت به ازای هر ثانیه را نشان می‌دهد. سابلیر از این نرخ استفاده می‌کند تا در هر ثانیه مقدار کمی را از فرستنده به گیرنده منتقل کند. در این پروتکل، پول در قراردادهای هوشمند سابلیر نگهداری می‌شود.

می‌توانید از سابلیر به عنوان یک کیف پول واقعی برای ارز دیجیتال استفاده کنید. برای برداشت پول نیز می‌توانید قرارداد را مستقیماً از طریق کاوشگر بلاک چین فراخوانی کرده یا از طریق رابط مبتنی بر وب app.sablier.finance که در بالا ذکر کردیم، استفاده کنید.

سخن پایانی درباره توکن Auto و سیستم اتوفارم

با توجه به اینکه توکن Auto تازه در صرافی بایننس لیست شده است هنوز نتوانسته تا جایگاه اصلی خودش را پیدا کند.

ولی با توجه به سیستم قدرتمندی که ایجاد کرده است در آینده خیلی حرفها برای گفتن در حوزه دیفای دارد.

در حال حاضر فقط 80 هزار توکن Auto ایجاد شده است و قیمت هر توکن آن در حال حاضر که این مقاله نگاشته می شود 3500 دلار است.

ولی با توجه به تعداد کم این توکن و قدرتمند بودن پروژه آن و داشتن مشتری های فراوان در کشور ژاپن بدلیل پرداخت سودهای مناسب سالانه با کمترین درصد ریسک ، امید آن می رود تا در آینده نزدیک قیمت آن به راحتی 10 برابر شود. درست به مانند توکن YFI که سیستمی مشابه با توکن Auto دارد.

این تحلیل کوتاه به معنی مشاوره سرمایه گذاری در توکن Auto نیست و بیت پارس هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ندارد.

مطالب مرتبط
توکن‌های بیمه در صنعت ارزهای دیجیتال چه هستند و چه تفاوت‌هایی دارند؟
استیکینگ Staking یا سرمایه گذاری با بهره سالانه، 5 توکن برترسال 2020
شاخص‌های بایننس اسمارت چین (BSC) که برای دید بهتر از این بلاک چین لازم است بدانید
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان