منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار ارزهای دیجیتال در ایران  »  بانک مرکزی ایران: ارزهای دیجیتال هیچ سهمی در دور زدن تحریم‌های اقتصادی نداشته‌اند
بانک مرکزی ایران: ارزهای دیجیتال هیچ سهمی در دور زدن تحریم‌های اقتصادی نداشته‌اند

بانک مرکزی ایران: ارزهای دیجیتال هیچ سهمی در دور زدن تحریم‌های اقتصادی نداشته‌اند

رضا باغانی
1399/10/09
۰

یک مقام مسئول بانک مرکزی ایران (CBI) ادعا کرده است که ارزهای دیجیتال نقش مهمی در دور زدن تحریم‌های اقتصادی ظالمانه علیه ایران نداشته‌اند. به گفته محمدرضا مانی یکتا، معاون دفتر سیستم‌های پرداخت بانک مرکزی ایران، “مطالعات” نشان داده است که ارزهای دیجیتال “هیچ سهمی در دور زدن تحریم‌ها نداشته‌اند.”

بانک مرکزی ایران: ارزهای دیجیتال هیچ سهمی در دور زدن تحریم‌های اقتصادی نداشته‌اند

به نظر می‌رسد این ارزیابی مقام ایرانی با گزارش سال 2018 مرکز تحقیقات مجلس مغایرت دارد. مجلس در آن زمان اصرار به استفاده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده داشت. ایراان اخیراً استخراج ارزهای دیجیتال را “قانونی” کرده است. با این حال قصد دارد “برای تأمین منافع ملی اقدامات جدید و مؤثر ارزهای دیجیتال را ارائه دهد.”

توصیه های یکتا باعث دلسردی ایرانیان از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال شده است. این مقام بانم مرکزی ایران می‌گوید:

“مردم باید از خطرات مرتبط با قرار دادن پول در دارایی‌های دیجیتال آگاه باشند. قیمت ارزهای دیجیتال بسیار ناپایدار است. هیچ دستگاه نظارتی برای کنترل بازار وجود ندارد و سرمایه گذاران احتمالاً متحمل خسارات زیادی می‌شوند.”

بر اساس این گزارش، اظهارات یکتا ظاهراً ناشی از بازار افزایشی بیت کوین بوده است. این ارز دیجیتال در تاریخ 27 دسامبر به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی بالاتر از 28،400 دلار رسیده است. سرانجام، یکتا اضافه می‌کند که تلاش برای اصلاح مقررات “شامل مجازاتی برای استخراج غیر مجاز و تجارت ارزهای دیجیتال” بر روی میز است.بانک مرکزی ایران در صدد توسعه و ایجاد ریال دیجیتال

مدیر بخش سیستم‌های پرداخت مرکزی گفت، بانک مرکزی ایران در حال صدور “ریال دیجیتال” به عنوان ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) و شکل دیجیتالی پول فیات کشور است.

وب سایت بانک مرکز به نقل از محمدرضا مانی یکتا گفت: “در صورت صدور، توکن ریال می‌تواند برای معاملات کوچک بدون پول استفاده شود. این به ما کمک می‌کند گردش پول را کاهش دهیم. از این شیوه می‌توان برای تسویه حساب بین بانکی نیز استفاده کرد.”

بانک مرکزی ایران پیش از این گفته بود که در تلاش است ارز دیجیتال ملی را برای ارتقا خدمات مالی و پرداخت در صنعت بانکداری داخلی در سطح بین بانکی و خرد بانکی توسعه دهد.

توصیه مقامات ایران به عدم سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

از آنجایی که ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین به بالاترین رکورد رسید، بانک مرکزی ایران به مردم توصیه کرده است از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال خودداری کنند.

این هشدار پس از جهش قیمت ارزهای دیجیتال به مردم داده شد. جهش بی سابقه بیت کوین در روز یکشنبه این ارز به قیمت 28.4 هزار دلار رساند. این یک نقطه عطف دیگر بود که پس از 25000 دلار در 25 دسامبر و 26،000 دلار یک روز بعد به دست آورد.

علاوه بر این دادگستری تهران نیز وارد میدان شده است. این نهاد قضایی از جهش در پرونده‌های قضایی مربوط به استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال خبر داد. دادگستری خواستار اقدامات مؤثر برای محدود کردن برق یارانه‌ای جهت استخراج غیرمجاز ارزهای دیجیتال شده است.

ایرنا هفته گذشته به نقل از علی تزرجی، یکی از مقامات قضایی ایران نوشت: “شرکت‌های تاسیساتی و وزارت صنایع برای کمک به جلوگیری از جرائم غیرقانونی ارزهای دیجیتال، باید همکاری نزدیکتری با دادگستری داشته باشند.”قانونی شدن استخراج ارزهای دیجیتال به معنی پذیرش معاملات آنها نیست

در ژوئیه 2019 دولت ایران استخراج ارز دیجیتال را به عنوان یک صنعت قانونی به رسمیت شناخت. این امر در ابتدا به عنوان یک گام مثبت مورد استقبال ماینرهای ایرانی واقع شد. اما خیلی زود بسیاری از تعرفه‌های بالای برق شکایت کردند. برخی از ماینرها نیز برای فریب شرکت‌های تاسیساتی، فعالیت‌های پرسود اما غیرقانونی خود را به صورت غیرقانونی ادامه دادند..

بانک مرکز ایران قبلاً گفته بود که فعالیتهای مربوط به ارز دیجیتال غیرقانونی است. این نهاد مردم و سازمانها را از استفاده از آنها منع می‌کند.

مانی یکتا گفت: “با این حال، مقررات باید اصلاح شوند تا مجازات‌های مربوط به استخراج غیر مجاز و تجارت ارزهای رمزپایه را شامل شوند. بانک مرکزی و مجلس شورای اسلامی در حال کار بر روی این موضوع هستند.”

میانگین معاملات روزانه ارزهای دیجیتال در ایران 10 تا 40 میلیون دلار برآورد می‌شود. این مقام، شایعات منتشر شده توسط برخی راجع به سودهای بالای ناشی از تجارت ارزهای دیجیتال در ایران را تکذیب کرد. “مطالعات نشان می‌دهد که ارزهای رمزپایه نقشی قابل توجه در اقتصاد ایران نداشته‌اند. آن‌ها هیچ نقشی در دور زدن تحریم‌ها نداشته‌اند.”

مجلس خواستار استفاده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم ها

در سال 2018 دولت ایالات متحده به صورت یک جانبه از توافق هسته‌ای ایران خارج شد. پس از آن دولت ترامپ محاصره اقتصادی با تحریم‌های حداکثری را به ایران تحمیل نمود. به دنبال این اتفاق کارشناسان پیشنهاد کردند که بانک مرکزی اجازه دهد از فناوری بلاکچین برای جلوگیری از محدودیت‌های خصمانه استفاده شود.

در گزارشی که در سال 2018 منتشر شد، مرکز تحقیقات مجلس خواستار استفاده هدفمند از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده توسط رئیس جمهور متوهم آمریکا، دونالد ترامپ شد.

این مقام بانک مرکزی ایران تأکید کرد که قانونگذاران اقدامات جدید و موثری را برای تأمین منافع ملی ارائه خواهند داد. او توضیح بیشتری نداد. در ماه اکتبر، دولت مقررات مربوط به استخراج ارز دیجیتال قانونی را تصویب کرد. 

مطالب مرتبط
ساخت ارز دیجیتال ایرانی لازم است به گفته آقای فیروزآبادی
مجوز استخراج بیت کوین در ایران
مجوز استخراج بیت کوین در ایران
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether