منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بیت کوین  »  بیت کوین در سال 2020 هنوز هم ارزان محسوب می‌شود؟ آیا برای خرید بیتکوین دیر شده است؟
بیتکوین-در-سال-2020

بیت کوین در سال 2020 هنوز هم ارزان محسوب می‌شود؟ آیا برای خرید بیتکوین دیر شده است؟

علی رغم افزایش بیش از 42 درصدی قیمت بیت کوین در سال 2020، اصول بیت کوین و وضعیت اقتصادی فعلی این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا خرید بیتکوین هنوز به صرفه است؟

بیت کوین در سال 2020 هنوز هم ارزان محسوب می‌شود؟ آیا برای خرید بیتکوین دیر شده است؟

بیتکوین-در-سال-2020

بیتکوین-در-سال-2020

بیت کوین در ماه گذشته با افزایش قابل توجه قیمت روبرو شد و از زیر 11000 دلار به حدود 13700 دلار رسید. با ورود به قلمرو پنج رقمی قیمت، این افزایش 20 درصدی باعث می‌شود بسیاری از مردم ممکن است فکر کنند که طلای دیجیتال خیلی گران شده باشد و موقعیت سودآور بیتکوین به پایان رسیده است.

با این حال، با نگاهی به مکانیسم تورمی از پیش برنامه ریزی شده بیت کوین و چندین فاکتور اقتصادی کلان، ممکن است قیمت این دارایی (هنوز) ارزان باشد.

قبل از شروع، اجازه دهید با برخی از حقایق اندازه گیری مواجه شویم. در زمان نگارش این مقاله، حجم کل بازار بیت کوین تقریباً 242 میلیارد دلار است. این در حالی است که کل حجم بازار رمزنگاری از 400 میلیارد دلار عبور کرده است. اوج حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در اوج حباب رمزنگاری در سال 2017 به بیش از 800 میلیارد دلار رسیده بود.

در مقابل، تمام طلای موجود در جهان به ارزش 12 تریلیون دلار (55 برابر بیت کوین) است. تنها 2000 میلیاردر جهان با سرمایه ای به ارزش 8 تریلیون دلار 70 درصد این بازار را در دست دارند. ارزش بازار سهام نیز تقریباً 100 تریلیون دلار است.

برخی هنوز هم می گویند که ارزش بازار بیتکوین بیش از حد ارزش گذاری شده است. با این حال، این بازار در مقایسه با سایر انواع سرمایه گذاری هنوز بسیار کوچک است.

چرخه‌ها و تاریخچه بازار بیت کوین

در حالی که تاریخچه نسبتاً کوتاه بیتکوین را در یک دهه گذشته بررسی می‌کنید، می‌توان چندین نتیجه اصلی را مشاهده کرد. به عنوان مثال، این دارایی به شدت ناپایدار است. بیت کوین در چند ساعت و حتی گاهی چند دقیقه تغییرات چند رقمی را تجربه کرده است. با این وجود اگر در روند قیمت بیشتر دقیق شوید، افزایش‌ها بسیار مشهودتر است. بیت کوین با ROI 8،900،000٪ بهترین دارایی سرمایه گذاری در طول دهه گذشته بود.

گذشته از حرکات شدید کوتاه مدت قیمت، BTC همچنین تمایل دارد که در دوره‌های گسترده‌تری حرکت کند. طبق یک نظریه، پادشاه ارزهای دیجیتال در به اصطلاح چرخه‌های در حال گسترش حرکت می‌کند. یعنی هر چرخه طولانی‌تر از چرخه قبلی است. تاکنون، سه مورد کامل شده است و آخرین مورد همزمان با پایان بازار افزایشی 2017 بود که طی آن بیت کوین نزدیک به 20 هزار دلار رسید.

پس از آن بازار خرسی طولانی مدتی را شاهد بودیم. بزرگ‌ترین ارز دیجیتال طی یک سال تا 3100 دلار سقوط کرد. با این حال، این افت شدید چهارمین و چرخه در حال گسترش است که گویا در اواخر سال 2022 پایان می‌یابد. این تئوری نشان می‌دهد که با پایان آن، BTC می‌تواند تا 100000 دلار معامله شود. به همین دلیل می توان گفت، قیمت فعلی بیتکوین در سال 2020 خیلی گران به نظر نمی‌رسد.

حضور بیتکوین در اقتصاد امروز برجسته شده است

عرضه و تقاضا عواملی هستند که مسلماً بیشترین وزن را در قیمت گذاری یک دارایی دارند. لازم است در اینجا عرضه بیتکوین را  بررسی کنیم. همانطور که در آخرین بحران مالی ناشی از کرونا ویروس دیدیم دولتهای جهان در این گونه مواقع چاپ گسترده پول را آغاز می‌کنند. این امر باعث شد که خالق بیتکویین ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) تصمیم گرفت عرضه این ارز را دقیقاً برعکس برنامه ریزی کند.

عرضه محدود بیت کوین

بیتکوین به جای عرضه نامحدود، تعداد 21 میلیون سکه را که از قبل برنامه ریزی شده وارد بازار خواهد کرد. علاوه بر این، نرخ تورم ایجاد سکه‌های جدید نیز از قبل تعیین شده است و به یک مرجع مرکزی (مانند دولت یا بانک مرکزی) متکی نیست. بعد از اتفاقی به نام هالونینگ یا نصف شدن که تقریباً هر چهار سال یک بار اتفاق می افتد، شبکه تعداد سکه‌های جدید ایجاد شده را به نصف کاهش می‌دهد.

با این کار، میزان عرضه بیتکوین در طول زمان کاهش می‌یابد که در نهایت نرخ تورم را نیز کاهش می‌دهد. در همان زمان، همانطور که جهان در جریان بحران COVID-19 شاهد بود، دولت‌ها می‌توانند مقادیر زیادی ارز فیات چاپ کنند، که نه تنها ارزش آن را در برابر سایر ارزها و طبقات دارایی کاهش می‌دهد، بلکه می‌تواند نرخ تورم را نیز افزایش دهد.

تقاضای زیاد برای بیتکوین

به طور همزمان، بنا بر تصمیم فدرال رزرو بانک‌ها نرخ سود سپرده‌ها را افزایش نخواهند داد. حتی در برخی از کشورها وارد فاز سود منفی می‌شوند. به گفته کارشناسان، این یکی دیگر از عوامل روند صعودی برای بیت کوین است. با توجه به این عوامل به نظر می‌رسد قیمت بیت کوین در سال 2020 هنوز هم ارزان است. رابرت کیوساکی، نویسنده پدر پولدار، پدر فقیر اخیراً گفت که وقی ثروتمندان متوجه شوند BTC چطور رشد می‌کند تنها آنها قادر به تهیه بیت کوین خواهند بود. بنا به اعتقاد وی بازار بیتکوین “با ارزش‌تر از تریلیون دلار آمریکا” خواهد شد.


بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


با برنامه شروع به خرید بیتکوین کنید

بیت کوین از ابتدای سال بیش از 42 درصد ارزش خود را افزایش داده است. در عین حال این دارایی افت قابل توجه قیمت را نیز در دوره‌هایی تجربه کرده است. در اواسط ماه مارس، در شدیدترین روزهای شیوع کرونا ویروس، بیتکوین تقریباً 50٪ سقوط کرد و به زیر 4000 دلار رسید.

چنین تحولات شدیدی در قیمت می‌تواند سرمایه گذاران و دلالان را بترساند. از سوی دیگر فرصت‌های جذاب برای خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالا را فراهم کند. با این وجود، دانستن اینکه این افت‌های قیمت کی رخ می دهند و داشتن زمان بندی مناسب برای یافتن بهترین نقطه ورود ممکن، حداقل یک چالش است.

در نتیجه، استفاده از استراتژی محبوب میانگین هزینه دلار ممکن است بهترین راه حل باشد. DCA به سرمایه گذاران این امکان را می‌دهد تا با تقسیم کردن میزان کل خرید خود به قسمت‌های خاص در یک بازه زمانی خاص، قیمت ورودی را به طور متوسط کاهش دهند.

زمان، DCA را به عنوان یک استراتژی موفق ثابت کرده است. طبق یک تحقیق، اگر سرمایه گذاری از اواخر سال 2017 شروع به $ 1 دلار در روز از بالاترین قیمت $ 20،000 کند. امروز با وجود 40٪ پایین آمدن از ATH (اوج قیمت تاریخی)، موقعیت او امروز بیش از 60٪ رشد کرده است.

HODL بیت کوین در سال 2020 و مدیریت ریسک

همانطور که در بالا ذکر شد، شما نمی‌توانید زمان بازار را به درستی حدس بزنید. استراتژی دیگری که باید به خاطر بسپارید، روش HODL (نگه داری) است. کسانی که به بیت کوین اعتقاد دارند، اصرار دارند که قیمت این ارز در طولانی مدت افزایش خواهد یافت.

از این رو، آن‌ها آن را نگهداری می‌کنند و علی رغم مراحل چرخه بازار، فروشی ندارند. از این گذشته، اکثر ما معامله گر متولد نشده‌ایم و به ویژه معامله گر ارزهای دیجیتال نیستیم.  اگر HODLing یا نگهداری را در پیش می‌گیرید، این بدان معنی است که بودجه در دسترستان نیست. بنابراین اگر قصد دارید از این وجوه برای پرداخت وام استفاده کنید، آن‌ها را در بیت کوین سرمایه گذاری نکنید.

فقط مبالغی را سرمایه گذاری کنید که قادر به از دست دادن کامل آن هستید. ممکن است بیت کوین به صفر برسد (همانطور که ممکن است به یک میلیون دلار برسد).

نتیجه

در زمان بحران اقتصادی، سرمایه گذاران برای محافظت و حتی افزایش پس اندازهای خود، دارایی‌های غیر سنتی را جستجو می‌کنند. بانک‌های مرکزی در حال چاپ مقدار زیادی پول نقد و افزایش سطح تورم هستند. در حالی که بیت کوین یک رویکرد تورمی از پیش برنامه ریزی شده را با حداکثر سقف 21 میلیون و کاهش عرضه هر چهار سال ارائه می‌دهد.

به نظر می‌رسد طلای ارزهای دیجیتال در چرخه‌هایی حرکت می‌کند و امتیازات آن در تضاد با بقیه بازار است. از نظر تئوری، این باید تقاضا را در ماه‌ها و سال‌های بعدی افزایش دهد. کاهش عرضه با هالوینگ، می‌تواند قیمت آن را افزایش دهد، بنابراین به نظر می‌رسد بیت کوین در سال 2020 یک سرمایه ارزان و مطمئن برای خرید است.

یا همانطور که تایلر وینکلووس، یکی از بنیانگذاران صرافی جمینی اخیراً گفته است: “این هنوز، انتهای آغاز است.”

مطالب مرتبط
ارزهای دیجیتال آینده دار
دیفای DeFi چیست
بلاک چین و بانکداری
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether