منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  پلتفرم کی فای (KeyFi) : یک داشبورد دیفای (DeFi) غیرحضانتی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی
 پلتفرم کی فای (KeyFi) : یک داشبورد دیفای (DeFi) غیرحضانتی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی

پلتفرم کی فای (KeyFi) : یک داشبورد دیفای (DeFi) غیرحضانتی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی

پلتفرم کی فای سیستمی است که مابین شکافی که بین امور مالی متمرکز (CeFi) و غیرمتمرکز (DeFi) وجود دارد، ارتباط برقرار می‌کند. علاوه بر بسیاری از ویژگی‌های دیگری که دارد، این سیستم یک راه حل هویتی خود مختار و همچنین یک کیف پول متن باز غیر حضانتی (non-custodial) ارائه می‌دهد.

 پلتفرم کی فای (KeyFi) : یک داشبورد دیفای (DeFi) غیرحضانتی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی

دلایل زیادی برای ترکیب اکوسیستم دیفای و سیفای وجود دارد و کی فای یکی از توسعه‌یافته‌ترین راه‌حل‌های امروز بازار است.

یکی از بزرگترین موانع استفاده از پلتفرم‌های سیفای، مقررات AML / KYC است. به عبارتی زمانی که شخصی بخواهد وارد دنیای ارزهای فیات شود، باید از چندین سطح نظارتی عبور کند. اما در فضای ارز دیجیتال هنوز گزینه‌های زیادی وجود دارد که مقررات AML / KYC کمنری داشته باشند.

از نظر عملی، موانع AML / KYC کار را برای هر کس که می‌خواهد از دارایی‌های ارز دیجیتال و فیات استفاده کند، پیچیده می‌کند. در حالی که برخی صرافی‌ها، مانند بایننس، ابزارهای قدرتمندی را برای ارز فیات و دیجیتال ایجاد کرده‌اند، اما به عنوان یک بازار، این دو سیستم هنوز بسیار از هم منفک هستند.کی فای در حال مسطح سازی دورنمای نظارتی است

کی فای از چند زاویه به مسئله‌ی بغرنج و پیچیده‌ی سیفای و دیفای نزدیک شده‌است. یکی از ابتکاری‌ترین رهیافت‌های کی فای، اولین توکن دیفای بر اساس اعتبار و پلتفرم اعتبارات خودرمز (Selfkey Credentials Platform) آن است. دنیای AML / KYC برای تأیید هویت یک شخص در سیستم بانکی، ببه صورت گسترده‌ای از داده‌های شخصی استفاده می‌کند. در عمل، این امر به معنای به اشتراک گذاشتن انبوهی از داده‌های شخصی است. لزوما همیشه بانک‌ها یا موسسات مالی امنیت این داده‌ها را حفظ نمی‌کنند. در حالی که بانک‌ها ملزم به پیروی از مقررات مربوط به AML / KYC هستند، اما با از دست رفتن اطلاعات مشتری‌ها توسط هکرها، هیچ پیامدی متوجه آنها نمی‌شود. این امر مشتریان جزء یا خرد بانک را در موقعیت بدی قرار می‌دهد.

همانطور که در سال 2020 مشاهده کردیم، اقتصادهای بزرگ به دنبال وضع مقرراتی سخت‌گیرانه‌تر در رابطه با دارایی‌های ارز دیجیتال هستند. این بدان معناست که احتمالاً پلتفرم‌هایی مانند کی فای برای پیشرفت این صنعت در آینده بسیار حیاتی هستند. البته در نهایت این مقررات احتمالاً برای صنعت ارزهای دیجیتال مفید خواهند بود. زیرا در این صورت سرمایه‌ی بیشتری به دلیل اطمینان بیشتر به این پلتفرم‌ها، وارد بازار خواهد شد.

انجام یک کار مشترک

کی فای کاربران را به محبوب‌ترین پلتفرم‌های دیفای مانند یونی‌سوآپ (Uniswap)، اوی (Aave) و کامپوند (Compound) متصل می‌کند. و در عین حال به کاربران خود این امکان را می‌دهد که هنگام استفاده از سیستم اعتبارات خودرمز، توکن‌های KEYFI را بدست آورند.

مانند بسیاری از پلتفرم‌های دیفای، کی فای به کاربران این امکان را می‌دهد که از طریق استکینگ KEY یا فعالیت به عنوان تأمین کننده‌ی نقدینگی برای پلتفرم‌های دیگر از طریق KEYFI.com سود ببرند.نوآوری‌های کی فای

علاوه بر این که کی فای به عنوان یک مرکز فعالیت برای پلتفرم‌های محبوب دی فای عمل می‌کند، نوآوری‌های زیر را نیز ارائه می‌دهد:

بینش بازار: کی فای به کاربران امکان می‌دهد از تجزیه و تحلیل مبتنی بر داده‌های هوش مصنوعی بازار استفاده کنند.

سیستم اعتبارسنجی خودرمز: با استفاده از سیستم اعتبارسنجی خودرمز، کاربران کی فای می‌توانند با برخی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های دیفای ارتباط برقرار کنند. درحالی که مجبور نیستند بیشتر از آنچه که لازم است، اطلاعات شخصی خود را به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، اطلاعات شخصی آنها هرگز روی بلاک چین، ذخیره نمی‌شود.

هوش مصنوعی قدرتمند: کی فای شامل استفاده از هوش مصنوعی قدرتمند است که یک مجموعه‌ی داده‌ی عمیق در گذشته را تجزیه و تحلیل می‌کند تا در فضای دی‌فای به کاربران اطلاعات مربوط به راندمان احتمالی آینده را ارائه دهد.
پاداش: کاربران کی فای می‌توانند با تأمین نقدینگی یا استکینگ توکن‌هایKEY، پاداش‌های بیشتری را به صورت توکن KEYFI کسب کنند.

عملکرد چند پلتفرمی: کی فای از انواع مختلف سپرده و قابلیت اتصال با کامپوند، بالانسر (Balancer)، یونی‌سوآپ، کرو (Curve) و آوی پشتیبانی می‌کند.

کیف پول SelfKey: روشی ایمن برای ارتباط با صرافی‌های متعدد.

فشار تنظیم مقررات جهانی

با بازگشت قیمت بیت‌کوین به بالاترین حد خود، دولت‌ها شروع به تنظیم مقررات برای توکن‌ها کرده‌اند. برخلاف برخی از کشورها، به نظر می‌رسد تماس‌های تلفنی جدید بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا بر افزایش شفافیت در بازارهای ارز دیجیتال و نه ممنوعیت صریح توکن‌ها صورت گرفته است.

در بیانیه‌ی مطبوعاتی اخیر، وزیر دارایی فرانسه، برونو لو مایر (Bruno Le Maire) گفته است:

“این مصوبه ارائه‌دهندگان خدمات دارایی دیجیتال (PSAN) را در میان نهادهای دارای ممنوعیت نگهداری حساب‌های ناشناس گنجانده است. و با ناشناس بودن معاملات دارایی‌های دیجیتالی مبارزه می‌کند. قوانین و ضوابط جدید، راه‌اندازی راه‌حل‌های هویت دیجیتالی برای انجام معاملات دارایی‌های دیجیتال را تسریع می‌بخشد. این قوانین و ضوابط جدید، ضمن تسهیل شناسایی کاربر، امکان مبارزه با معاملات ناشناس دارایی‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند.”

لی میر به مقررات جدیدی اشاره می‌کند که شرکت‌های فعال در فرانسه را ملزم به رعایت مقررات AML / KYC می‌کند و شرکت‌های ارز دیجیتال را از ارائه‌ی خدمات به افراد ناشناس در فرانسه منع می‌کند. این حرکت، منحصر به فرانسه نیست و هر دو اتحادیه اروپا و ایالات متحده در حال کار بر روی روش‌های جدید برای افزایش انطباق با AML / KYC در بخش ارز دیجیتال هستند.

نگاه ها معطوف به مصوبات صندوق بین المللی پول

استیون منوچین (Steven Mnuchin) وزیر خزانه‌داری ایالات متحده اخیراً با نمایندگانی از ایتالیا، ژاپن، انگلیس، کانادا، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپا، نمایندگان بانک جهانی، هیئت ثبات مالی (FSB) گفتگو کرده‌است. صندوق بین المللی پول (IMF) نیز در این گفتگوها حضور داشته است.

منوچین می‌گوید:

“در گروه جی هفت، نیاز به وجود مقررات در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال حامیان زیادی دارد. وزرا و حاکمان مجدداً از بیانیه‌ی مشترک جی هفت در مورد پرداخت‌های دیجیتال منتشر شده در ماه اکتبر حمایت کردند.”

یکی از مهمترین ابزارهای که دولت‌ها در بخش امور مالی دارند، برنامه‌های AML / KYC است، بنابراین به احتمال زیاد هر شرکتی که در فضای ارز دیجیتال فعالیت می‌کند، باید بر روی این سیستم‌ها تمرکز کند تا در پلتفرم فعال باقی بماند، خواه در ایالات متحده آمریکا باشد، خواه در اتحادیه اروپا.

اگرچه این مقررات همیشه هم محبوب نیستند، اما در واقع می‌توانند به فضای دیفای و ارز دیجیتال کمک کنند تا شکل‌های جدیدی از سرمایه را جذب کند. دقیقاً مانند اقدام اخیر پی پال (PayPal) که اجازه‌ی معامله با ارزهای دیجیتال را صادر کرده است. از این به بعد کاربران می‌توانند از توکن‌های محبوب در پلتفرم پی پال استفاده کنند.

کی فای (KeyFi) می‌تواند در یک بازار در حال رشد به خوبی رشد کند.

محبوبیت گسترده‌ی پروژه‌های دیفای (DeFi) در سال 2020، حباب قیمت بزرگی به وجود آورد. اما پروژه‌های قدرتمند دیفای، آینده روشنی در پیش روی دارند. پلتفرم‌هایی مانند پولکادات (Polkadot) احتمالاً هم سرمایه‌گذاران و هم توسعه‌دهندگان را به خود جلب خواهد کرد و بلاک چین اتریوم نیز برای هدایت دیفای در سال‌های آینده بسیار مناسب خواهد بود.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ نیز به سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند. این امر باعث می‌شود، مجموعه ابزارهایی که کی فای ایجاد کرده است، جذابیت بیشتری پیدا کند. ایجاد بازده‌ی انفعالی که سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دارد، بسیار دشوار است و این امر باعث می‌شود که بازدهی در بخش دی فای یک روند بسیار محتمل در بازار ارزهای دیجیتال باشد.

در حالی که برخی از کاربران ارز دیجیتال خواستار ناشناس ماندن هستند، سرمایه‌گذاران سازمانی خواهان شفافیت، رعایت مقررات و ایمنی در بازارها هستند.

دیفای کارهای زیادی را برای حذف ریسک طرف مقابل از معادله‌ی ارز دیجیتال انجام می‌دهد و هیچ معامله‌ای با صرافی‌های متمرکز ندارد. ابزارهای هویتی توسعه یافته توسط کی فای، خطر همکاری سرمایه‌گذاران سازمانی با معامله‌گران بد را برطرف می‌کند.

جذب سرمایه‌گذاران سازمانی به بازارهای دیفای مزایای روشنی دارد. به ویژه با توجه به تایم فریمی که بودجه‌های بزرگتر اغلب با آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند.


اینفوگرافیک زمان خرید بیتکوین، برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال کی اقدام کنیم؟


سخن نهایی

ابزارهای کی فای زمینه‌‌ی فعالیت سرمایه‌گذاران را در بازارهای موجود دیفای تسهیل می‌کند. با بهبود مقررات ارز دیجیتال و افزایش شفافیت و کارایی، کی فای بستری ایجاد کرده است که ممکن است در بین سرمایه گذاران سازمانی و صندوق‌های مالی بزرگتر محبوب شود. کی فای این موسسات را به هدفشان، یعنی امکان سرمایه گذاری در سیستم‌های مالی‌ای که نرخ بهره شان قابل دستکاری نباشد، نزدیک‌تر خواهد کرد. می‌توانید از طریق توییتر SelfKey در جریان تمام نوآوری‌های جدید پلتفرم  کی فای قرار بگیرید.

مطالب مرتبط
پروژه های وب 3.0 (Web3)، چرا باید در نسل بعدی اینترنت سرمایه گذاری کنیم؟
اسمارت چین (Smart Chain) بایننس چیست؟ تمام آن چیزی که باید در مورد خدمت جدید صرافی بایننس بدانید
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان