قیمت بیت کوین
1,326,675,402تومان
54,857.00دلار
6.36
قیمت اتریوم
94,082,537تومان
3,890.24دلار
4.86
قیمت بایننس کوین
15,322,173تومان
633.56دلار
4.86
قیمت ریپل
33,858تومان
1.40دلار
11.57
قیمت دوج کوین
11,421تومان
0.47دلار
10.43
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال LSK توکن بومی‌شبکه بلاک چین لیسک LISK چیست و چه کاربردی دارد

ارز دیجیتال LSK توکن بومی‌شبکه بلاک چین لیسک LISK چیست و چه کاربردی دارد

ارز دیجیتال LSK توکن بومی شبکه بلاک چین لیسک LISK چیست و چه کاربردی دارد؟

لیسک (Lisk) بلاک چینی است که هدف آن ایجاد سازگارترین شبکه با توسعه دهندگان در جهان است. این شبکه با استفاده از جاوا اسکریپت همیشه محبوب، به دنبال پذیرش گسترده در بین جامعه رمزنگاری است.

بیشتر پروژه‌های بلاک چین هدف یکسانی را دنبال می‌کنند: پذیرش انبوه. این امر به ویژه در مورد برنامه‌های غیرمتمرکز صدق می‌کند. با این حال و با توجه به رشد زیاد در سال 2021 میزان پذیرش آن‌ها چه در بین مصرف کنندگان و چه در زمینه توسعه دهندگان کم بوده است. برای توسعه دهندگان، مشکل اصلی این است که بسیاری از شبکه‌های بلاک چین زبان برنامه نویسی خاص خود را دارند. بنابراین توسعه دهنده مجبور به یادگیری یک زبان کاملاً جدید برای ایجاد دپ (dApp) می‌شود.

آیا راه ساده‌تری وجود دارد؟ این همان چیزی است که لیسک امیدوار است به آن دست یابد. در زیر نحوه انجام این کار توسط بلاک چین لیسک را بیابید.بلاک چین لیسک Lisk چیست؟

لیسک یک بستر بلاک چین است که به توسعه دهندگان امکان ایجاد، شخصی سازی و سپس توزیع دپ‌ها را می‌دهد. زبان برنامه نویسی اصلی این شبکه جاوا اسکریپت (JavaScript) است. این زبان را می‌توان یکی از رایج‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در دنیا نامید. لیسک با انتخاب جاوا اسکریپت، قصد دارد ارتش توسعه دهندگان را برای کدگذاری دپ‌‌‌های خود جذب کند. این دپ‌ها بر روی شبکه‌های جانبی ساخته شده‌اند تا سرعت شبکه اصلی را کاهش ندهند.

حالا سوال این است که زنجیره‌های جانبی چگونه کار می‌کنند؟ به زنجیره اصلی مانند تنه درخت فکر کنید. زنجیره‌های جانبی یا سایدچین‌ها (Sidechains) شاخه‌هایی هستند که به تنه متصل هستند، اما روی آن تأثیر نمی‌گذارد. توسعه زنجیره جانبی باعث می‌شود که زنجیره اصلی از بین نرود و از زنجیره اصلی در برابر اشکالاتی که ممکن است بر زنجیره جانبی تأثیر بگذارد محافظت می‌کند.

چه کسی لیسک را ایجاد کرد؟

مکس کوردک (Max Kordek) و اولیور بدوز (Oliver Beddows) در سال 2016 بلاک چین لیسک را تأسیس کردند. پیش از آن، آن‌ها در حال کار بر روی یک پلت فرم نرم افزار منبع باز بلاک چین به نام کریپتی (Crypti) بودند. این شبکه اگرچه از نظر مفهومی‌مشابه لیسک بود، با این حال آنها دریافتند که محدودیت‌های زیادی برای این سیستم عامل وجود دارد تا بتواند به نوع مقیاسی که آن‌ها می‌خواهند برسند. بنابراین آنها کریپتی را پایان دادند و پروژه بلاک چین لیسک را ایجاد کردند.

تاریخچه و اطلاعات مختصری از لیسک

  • ژانویه 2016 – Lisk به عنوان هاردفورک پروژه مشابه، کریپتی (Crypti) تأسیس شد
  • مارس 2016 – این پروژه 14000 بیت کوین از ICO جمع آوری کرد
  • فوریه 2018 – ری برند نام تجاری
  • آگوست 2018 –مین نت (Mainnet) یا شبکه اصلی راه اندازی شد
  • دفتر مرکزی لیسک در Zug، سوئیس است.


چه چیز خاصی در مورد این پروژه وجود دارد؟

زبان برنامه نویسی

بزرگ‌ترین نقطه قوت لیسک این است که در جاوا اسکریپت یکی از پرکاربردترین زبانهای برنامه نویسی در جهان مستقر است. زبان‌های مختلف برنامه نویسی در فضای رمزنگاری باعث سردرگمی‌توسعه دهندگان شده است. شبکه‌های مختلف از زبان‌های مختلف استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، هسته بیت کوین از C ++ استفاده می‌کند. این در حالی است که اتریوم زبان خاص خود را به نام سالیدیتی (Solidity) دارد.

این بدان معناست که اگر یک توسعه دهنده از قبل زبان را بلد نباشد، قبل از شروع کار باید آن را یاد بگیرد. این تنها یک مانع بزرگ برای ورود است. با انتخاب جاوا اسکریپت، بنیانگذاران لیسک می‌خواهند تعداد زیادی از توسعه دهندگان را برای ساخت دپ‌ها در بلاک چین لیسک جذب کنند.

قابلیت دسترسی

مشخص شده است که لیسک بسیار سازگار با خواسته‌های توسعه دهندگان است. به همین دلیل در حال توسعه “کیت توسعه سایدچین ” است که دارای تمام ابزارهایی است که توسعه دهندگان برای ایجاد دپ مورد نظرشان نیاز دارند. توسعه دهندگان همچنین می‌توانند توکن‌‌‌های خاص خود را در بلاک چین اصلی ایجاد کنند. این کار بدون اینکه هیچ کدی برای انجامش لازم باشد انجام می‌پذیرد.

ارز دیجیتال LSK چگونه تولید می‌شود؟

ارز دیجیتال بومی‌شبکه لیسک، توکن لیسک “Lisk (LSK)” است. این توکن‌ها مانند انواع دیگر ارزهای دیجیتال استخراج نمی‌شوند. آن‌ها به کاربران داده می‌شوند. این به این دلیل است که ارز دیجیتال LSK بر اساس یک پروتکل اجماع به نام اثبات سهام نمایندگی (DPoS) کار می‌کند. اساساً دارندگان LSK به افرادی که می‌خواهند بلاک‌های بلاک چین را تأیید کنند رأی می‌دهند. هر چه LSK شما بیشتر باشد، وزن رأی شما نیز بیشتر است. افرادی که بیشترین رأی را کسب می‌کنند نماینده می‌شوند و در ازای اعتبار سنجی بلاک‌ها ارز دیجیتال LSK را دریافت می‌کنند. در مجموع، 101 نماینده در آن واحد وجود دارد و اگر عملکرد خوبی نداشته باشند، در هر زمان می‌توانند جایگزین شوند.

یک مزیت اصلی این سیستم سریع بودن آن است. برخلاف سیستم اثبات بیت کوین، تراکنش‌ها در چند ثانیه و نه دقیقه قابل تأیید هستند. LSK مقدار مشخصی از توکن در اختیار ندارد. در عوض، نمایندگان در طول زمان برای اعتبار سنجی بلاک‌ها، توکن‌‌‌های کمتری دریافت می‌کنند.ارز دیجیتال لیسک چگونه کار می‌کند؟

LSK سوخت شبکه لیسک است. این توکن برای پاداش دادن به نمایندگانی است که بلاک‌های بلاک چین را تأیید می‌کنند. این توکن همچنین به عنوان پرداخت برای هر معامله‌ای که در بلاکچین لیسک اتفاق می‌افتد استفاده می‌شود. به عنوان مثال، توسعه دهنده‌ای که می‌خواهد دپ خود را ثبت کند باید لیسک پرداخت کند.

در آینده، وقتی کسی توکن شخصی خود را ایجاد و ICO را در شبکه راه اندازی کند، LSK ارز دیجیتال سرمایه گذاری جمعی خواهد بود. این بدان معناست که علاقه مندان باید با لیسک هزینه پیش خرید توکن‌ها را پرداخت کنند.

با ارز دیجیتال LSK چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

LSK می‌تواند برای معاملات در شبکه بلاک چین لیسک استفاده شود. همچنین می‌تواند با ارزهای دیجیتال دیگر در چندین صرافی بزرگ معامله شود.

آینده

هدف این است که لیسک در نهایت میزبان تعداد زیادی دپ باشد. تعداد کمی‌در حال توسعه هستند، اما هنوز روزهای ابتدایی است. لیسک با کیت توسعه ساید چین خود روی سیل توسعه دهندگان حساب کرده است. این کیت ساخت دپ، شخصی سازی آنها و توزیع آنها بر روی زنجیره جانبی را ساده‌تر خواهد کرد. توسعه دهندگان می‌توانند توکن‌‌‌های خود را ایجاد کرده و ICO‌ها را در شبکه برگزار کنند. اما لیسک با بسیاری از پروژه‌های دیگر که بسیار بزرگتر هستند و توسعه دهندگان بسیار بیشتری دارند، رقابت می‌کند. اینکه آیا اتکا به جاوا اسکریپت یک نقطه قوت خواهد بود یا یک نقطه ضعف باید منتظر ماند.

مطالب مرتبط
بیتکوین-در-سال-2020
سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟
اجماع اثبات سهام نمایندگی (DPoS) چیست؟ چه تفاوتی با اثبات سهام و اثبات کار دارد؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
ربات تریدر فیوچر: چگونه از ربات های معامله گر در بازار معاملات آتی استفاده کنیم
افزایش قیمت 1INCH
قراردادهای آتی دائمی (Perpetual Futures Contracts)
یونی سواپ v3 و smartBCH به دنبال ساده سازی دیفای و صرفه جویی در مصرف بنزین هستند
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس