منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  سرمایه شرکتی در بیت کوین: 7 درصد از کل بیت کوین‌های در گردش در دستان شرکت‌هاست
سرمایه شرکتی در بیت کوین

سرمایه شرکتی در بیت کوین: 7 درصد از کل بیت کوین‌های در گردش در دستان شرکت‌هاست

رضا باغانی
1400/03/26
۰

سال 2021 را می‌توان نقطه عطف بازار ارزهای دیجیتال دانست. در این سال با ابراز علاقه کسانی مانند مایکل سیلور (Michael Saylor) سرمایه شرکتی بیش پیش به بازار بیت کوین وارد شد. سیلور به عنوان پیشرو در این زمینه توانست بسیاری از همتایان خود را متقاعد کند تا در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند.

اکنون بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارایی‌های ناشناخته و مورد استفاده توسط نردهای (خوره) کامپیوتر نیستند. با حضور سرمایه شرکتی در بازار بیت کوین اکنون این بازار به یک کلاس دارایی تبدیل شده که حتی کشورهایی آن را به عنوان ارز قبول کرده‌اند.

با حضور جریان اصلی این بازار می‌تواند به ثبات و پایداری نسبی برسد. البته هنوز هم جا برای دیگر فعالان اقتصادی وجود دارد. همین طور ارزهای دیگری مانند اتریوم می‌توانند جایگاه بیت کوین را تصاحب کنند. به عقیده سیلور اتریوم می‌تواند رقیب اصلی سیستم مالی سنتی باشد. باید دید با انحصاری که در عرضه بیت کوین رخ داده است می‌توانیم شاهد رشد سایر ارزهای دیجیتال باشیم یا نه.

سرمایه شرکتی، تراست ها و ETP ها تقریباً 7٪ از عرضه بیت کوین را کنترل می‌کنند

سرمایه گذاران شرکتی بیشتری در چهار ماه اول سال 2021 بیت کوین بیشتری را نسبت به کل سال گذشته به خزانه خود اضافه کردند. اما آیا این روند ادامه خواهد یافت؟

بیش از 6.5 میلیارد دلار BTC که نزدیک به 1٪ از کل عرضه بیت کوین را تشکیل می دهد، توسط 19 شرکت سهامی عام نگهداری می‌شود. سرمایه شرکتی 5.75٪ از حجم بازار بیت کوین را توسط محصولات قابل معامله در بورس و اعتبارات اداره می‌کند.

این ارقام در مطالعه جدید نیکل دیجیتال است منیجمنت (Nickel Digital Asset Management) موجود است. ارزش 19 شرکت ذکر شده بیش از 1 تریلیون دلار در بازار است. 13 شرکت از آنها در آمریکای شمالی، سه شرکت مستقر در اروپا و مابقی در ترکیه، هنگ کنگ و استرالیا هستند. هفده شرکت ذکر شده دیگر BTC را خریداری کرده‌اند. البته جزئیات مربوط به دارایی آنها در دسترس نیست.

افزایش سرمایه گذاری شرکتی در بیت کوین

این مطالعه نشان می‌دهد که سرمایه گذاری شرکتی در بیت کوین در حال افزایش است. این در حالی است که هشت شرکت لیست شده در بورس در چهار ماه اول 2021 بیت کوین خریداری کرده‌اند. برای مقایسه باید گفت در کل سال 2020 تنها هفت شرکت در بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اند.

فراتر از خزانه شرکت‌های ذکر شده، این مطالعه مشخص کرد که 43.2 میلیارد دلار BTC معادل تقریباً 6 درصد از حجم بازار بیت کوین توسط ETP ها و صندوق‌های تراست نگهداری می‌شود.

چرا سرمایه شرکتی به سمت بیت کوین سرازیر شده است؟

در هج ویک (Hedgeweek)، مدیر عامل و بنیانگذار نیکل، آناتولی کراچیلوف (Anatoly Crachilov) دلیل این اتفاق را توضیح داد. وی عنوان کرد ترکیبی از بحران کرونا و سیاست‌های پولی انبساطی از بانک‌های مرکزی، خطر تنزل ارز را افزایش داده است. کراچیلوف افزود:

“این، همراه با برنامه تورمی فدرال رزرو و وجود حدود 18 تریلیون دلار آمریکا با نرخ سود منفی، بسیاری از شرکتها را ترغیب به خرید داراییهای جایگزین کرده است.”

تحقیقات انجام شده توسط نیکل در اوایل سال، قبل از رکود اخیر انجام شده است. این گزارش نشان می‌دهد که سرمایه گذاری شرکتی در بیت کوین همچنان رشد خواهد کرد. 81٪ از مدیران سرمایه در اروپا و سرمایه گذاران شرکتی انتظار دارند که بیت کوین در میان سرمایه گذاری شرکت‌ها افزایش یابد.

کراچیلوف اظهار داشت که روند رو به رشد حضور بیت کوین در خزانه مؤسسات برای بازار مفید خواهد بود. وی گفت این امر نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال را با گذشت زمان کاهش می‌دهد.

“انتظار می‌رود افزایش سرمایه گذاری در بیت کوین توسط بازیگران بزرگ نهادی و شرکتی منجر به کاهش این نوسانات در طول زمان شود.”

این اتفاق خوشایند به لطف نوع سرمایه گذاری بلند مدت و ثابت‌تر این سرمایه گذاران، رخ خواهد داد. همچنین مجموعه نقدینگی بسیار بزرگ‌تری از رمزنگاری در اکوسیستم مالی جهانی حضور خواهد داشت. به عبارت دیگر می توان شاهد افزایش حضور ارزهای دیجیتال در تراکنش های جریان اصلی بود.

بعضی تحلیلگران می گویند شاید این روند ادامه نیابد

با این حال، همه موافق نیستند که شرکت‌ها تلاش زیادی می‌کنند تا در بیت کوین سرمایه گذاری کنند. تحلیلگر بانک جی پی مورگان (JPMorgan)، نیکولاس پانیگیرتزوگلو (Nikolaos Panigirtzoglou) بیان کرد حق بیمه اخیر مشاهده شده در بازارهای معاملات آتی از ترس سرمایه گذاران خبر می دهد. این نشان می‌دهد تقاضای نهادی کاهش یافته است.

طبق داده‌های بیت کوین ترژری (BitcoinTreasury)، حدود 13.5 میلیارد دلار BTC بیشتر (1.8٪ از عرضه در گردش بیت کوین) در خزانه داری چهار شرکت خصوصی بلاک وان (Block.One)، بنیاد Mt Gox، تزوس (Tezos) و استون ریج هولدینگز گروپ (Stone Ridge Holdings Group) نگهداری می‌شود.

این وب سایت همچنین تخمین می زند که دولت بلغارستان تقریباً به ارزش 8.5 میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده است. این در حالی است که دولت اوکراین 1.8 میلیارد دلار در بیت کوین سرمایه گذاری نموده است.

مدیرعامل مایکرو استراتژی اتریوم را به عنوان یک رقیب جدی برای صنعت مالی می‌داند

رئیس مایکرو استراتژی، مایکل سیلور یکی از بزرگترین هدلرهای بیت کوین در بین سرمایه گذاران شرکتی از علاقه خود به اتریوم پرده برداشت. این مدیرعامل میلیاردر در یک قسمت از سی ان بی سی فست مانی (CNBC’s Fast Money) حضور پیدا کرد. وی در این برنامه دیدگاه‌های خود را در مورد صنعت رمزنگاری ابراز کرد. سیلور همچین می‌گوید به نظرش در آینده چه چیزهایی پیش روی بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال وجود خواهد داشت.

سیلور روز سه شنبه برای مصاحبه با خبرنگار ارشد بازار این شبکه، کورتنی ریگان (Courtney Reagan) روبروی دوربین قرار گرفت. ریگان در ابتدا سؤال کرد چرا این شرکت نرم افزاری خرید BTC را ادامه می‌دهد. این سؤال به اطلاعیه 14 ژوئن این شرکت اشاره داشت که ممکن است برای خریدهای بیشتر BTC تا 1 میلیارد دلار سهام بفروشد.

سیلور بیت کوین را “طلای دیجیتال در یک شبکه بزرگ فناوری” توصیف کرد. وی پیش بینی کرد که این ارز می‌تواند توسط میلیاردها نفر در سراسر جهان مورد پذیرش قرار گیرد.

اتریوم گزینه اصلی برای ایجاد اکوسیستم مالی دیجیتال

شاید جالب‌ترین نظرات در این مصاحبه زمانی باشد که گای آدامی (Guy Adami)، میزبان برنامه فست مانی، موضوع “حداکثر گرایی بیت کوین” را پس از جستجوی عبارت گوگل مطرح کرد. او از سیلور خواست تا نطرش را راجع به اتریوم نیز بیان کند. وی پرسید آیا در استراتژی شرکت در سرمایه گذاری در بیت کوین جایی برای ETH نیز وجود دارد؟

سیلور گفت که وی بیت کوین را به عنوان “دارایی دیجیتال” و با ارزش‌ترین و غالب‌ترین شبکه توصیف می‌کند. وی اظهار داشت که بیت کوین بلاک‌های سازنده اکوسیستم مالی ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهد. سیلور توضیح داد:

“فکر کنید که بیت کوین مانند بلاک‌های گرانیت در منهتن سایبری است. شما باید با این بلاک ها شهر خود را بسازید. اینجاست که شبکه هایی مثل اتریوم وارد می شوند. اتریوم و تتر ساختمان ها و خیابان های این شهر را شکل می دهند.”

وی افزود که “اتریوم می‌خواهد ساختمان جی پی مورگان و تاسیسات بانکی و همه بورس‌ها را غیرمادی بسازد.”

وی با بیان اینکه جا برای موفقیت دیگر دارایی‌های رمزنگاری وجود دارد، افزود: “من فکر می‌کنم با شروع درک بازار با این چیزها، جای رشد برای همه ارزها وجود دارد.”

مدیر عامل شرکت نرم افزاری اعلام نکرد که این شرکت در آینده‌ای نزدیک اقدام به خرید اتریوم یا دارایی‌های رمزنگاری دیگر کند.

سرمایه گذاری های بیشتر مایکرواستراتژی در بیت کوین

مایکرو استراتژی در پرونده دوشنبه در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده گفت که پیشنهاد عرضه اوراق بهادار “در بازار” را راه اندازی می‌کند. این کار به این شرکت امکان می‌دهد تا در طول زمان تا 1 میلیارد دلار سهام خود را بفروشد.

در تاریخ 9 ژوئن، این شرکت اعلام کرد که پیشنهاد 500 میلیون دلاری فروش اوراق بهادار خود را به پایان رسانده است. مایکرو استراتژی گفته است که قصد دارد از درآمد حاصل برای خرید بیت کوین بیشتر استفاده کند.

سیلور طرز تفکر خود را در یک نظرسنجی بین 1.2 میلیون فالور توئیتر خود بیان کرد. وی از آنها پرسید که آیا فکر می‌کنند قیمت بیت کوین طی هفت سال آینده بیش از 6.125٪ باشد. این یعنی مقداری که مایکرواستراتژی برای بازپرداخت اوراق قرضه در طول دوره نیاز دارد. نود درصد از 105000 پاسخ دهنده در زمان نوشتن این مقاله رأی مثبت داده‌اند.

بیت کوین ترژری گزارش می‌دهد که مایکرواستراتژی در حال حاضر 92،079 BTC را در اختیار دارد. این بیت کوین‌ها با قیمت‌های فعلی حدود 3.68 میلیارد دلار ارزش دارد.

روزهای روشن در افق دید بلندمدت

با پیشگامی مایکرو استراتژی و مایکل سیلور امید می‌رود بازار ارزهای دیجیتال بیش از پیش شاهد حضور مؤسسات باشد. سرمایه گذاری شرکتی در بیت کوین می‌تواند بازار این ارز را با ثبات‌تر نماید. البته هنوز برای دیدن روزهای خوب زود است. به گفته یکی از تحلیلگران باتجربه شاید بازار ارزهای دیجیتال تا 10 یا 20 سال آینده شاهد ثبات موجود در بازارهای بورس باشد.


مقالات پیشنهادی بیت پارس را نیز مطالعه نمایید:

ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین به نفع برخی شرکت‌های تازه تأسیس غربی شده است

کریگ رایت (Craig Wright) کیست؟ بازنده نبرد ساتوشی ناکاموتو بودن

ناتانائیل پوپر (Nathaniel Popper)، نویسنده‌ی کتاب طلای دیجیتال کیست؟

مطالب مرتبط
توقف بیت کوین پشت سطح 50 هزار دلار، بازار دیشب 70 میلیارد دلار را از دست داد
رشد بیت کوین نشانه قدرت گرفتن این رمز ارز از نظر فاندامنتال است یا سرمایه گذاری در آن
با سقوط بیت کوین به 52000 دلار، در یک ساعت 7.6 میلیارد دلار از موقعیت‌های لانگ منحل شد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether