قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  موقعیت‌های شورت یا لانگ (short/long) یا موقعیت‌‌‌های خرید و فروش چیست؟

موقعیت‌های شورت یا لانگ (short/long) یا موقعیت‌‌‌های خرید و فروش چیست؟

دانشنامه ارزهای دیجیتال
سعید درویشی
1399/07/18
۰
موقعیت‌های شورت یا لانگ (short/long) یا موقعیت های خرید و فروش چیست؟

معامله گران با پیش بینی روند قیمتی ارز مورد نظر خود در موقعیت‌های شورت یا لانگ قرار می‌گیرند. موقعیت شورت زمانی است که معامله گر اتنظار کاهش قیمت دارد و لانگ زمانی است که معامله گر انتظار افزایش قیمت دارد.

معامله گران ارزهای رمزنگاری شده اغلب از اصطلاحات مخصوص این صنعت استفاده می‌کنند که کاملاً برای تازه واردان قابل درک نیست. در حالی که “لانگ” و “شورت” فنی‌ترین اصطلاحات نیستند. در واقع، آن‌ها در معاملات بورس نیز استفاده می‌شوند. ما در این مقاله سعی داریم این دو مفهوم را توضیح دهیم. این آموزش برای تازه واردان به بازارهای مالی به ویژه بازار رمزنگاری آماده شده است.

موقعیت‌های شورت یا لانگ (short/long) یا موقعیت‌‌‌های خرید و فروش چیست؟

به طور خلاصه، موقعیت‌های شورت یا لانگ (کوتاه / بلند ) منعکس کننده دو جهت احتمالی حرکت قیمت برای کسب سود است. در یک موقعیت لانگ، معامله گر رمزنگاری امیدوار است که قیمت از یک نقطه مشخص افزایش یابد. در این حالت، ما می‌گوییم تریدر در “پوزیشن لانگ” قرار می‌گیرد، یا ارز رمزپایه مورد نظر خود را خریداری می‌کند. در یک موقعیت شورت، معامله گر رمزنگاری انتظار دارد که قیمت از یک نقطه مشخص کاهش یابد. در اینجا معامله گر “پوزیشن شورت ” را باز می‌کند، یا ارز رمزنگاری شده خود را می‌فروشد.

پس به طور خلاصه سفارش‌های خرید به عنوان پوزیشن لانگ شناخته می‌شوند. و سفارشات فروش به عنوان پوزیشن‌های شورت شناخته می‌شوند.

موقعیت‌های شورت یا لانگ (short/long) یا موقعیت‌‌‌های خرید و فروش چیست؟

موقعیت‌های شورت یا لانگ (short/long) یا موقعیت‌‌‌های خرید و فروش چیست؟

در حالی که خرید و فروش در صرافی‌های اسپات (spot) معمول است. شما می‌توانید ارز رمزنگاری شده را در موقعیت‌های شورت یا لانگ قرار دهید بدون اینکه واقعاً آنها را بخرید و یا بفروشید.

این در صرافی‌های مشتقات که معاملات آتی، اختیارات، قراردادهای اختلاف و سایر محصولات مشتق شده را ارائه می‌دهند، امکان پذیر است. هنگامی‌که این مشتقات را معامله می‌کنید، از طریق موقعیت‌های شورت و لانگ بدون داشتن “مالکیت فیزیکی” یا واقعی ارزهای رمزپایه، می‌توانید از آنها سود کسب کنید.

بازارهای صعودی و نزولی

همانطور که گفته شد، در بازارهای صعودی موقعیت‌های لانگ را بیشتر مشاهده خواهید کرد. زیرا معامله گران بیشتری می‌خواهند از افزایش قیمت بهره مند شوند. وقتی بازار نزولی است، موقعیت‌های شورت معمولاً بیشتر از موقعیت‌های بلند قرار داده می‌شوند. با این حال، این فقط روال کار بازار است و نه قانونی که حتماً باید از آن پیروی کرد. معامله گران و سرمایه گذاران حرفه‌ای معمولاً از موقعیت‌های شورت یا لانگ استفاده می‌کنند.

آن‌ها در افتها خرید می‌کنند و هنگام بالا رفتن می‌فروشند. یعنی وقتی قیمت از آخرین اوج خود به سمت پایین حرکت می‌کند، آن‌ها موقعیت‌های لانگ یا خرید را باز می‌کنند. و هنگامی‌که قیمت دوباره سطح مقاومت را آزمایش می‌کند، ارز رمزنگاری شده را می‌فروشند.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

چه وقت باید یک موقعیت لانگ باز شود؟

زمانی که معامله گران در بلندمدت انتظار افزایش قیمت ارز رمزنگاری شده را داشته باشند شروع به خرید می‌کنند.

زمانی که احساس می‌کنید قیمت ارز رمزپایه برای مدتی افزایش پیدا خواهد کرد، باید شروع به خرید آن کنید. و یا در موقعیت لانگ قرار بگیرید. البته بازه زمانی برای باز کردن موقعیت‌ها بسته به نظر شماست. به عنوان مثال، اگر در نمودار روزانه معامله می‌کنید و اعتقاد دارید که قیمت طی روزهای بعدی یا حتی هفته‌های بعدی افزایش خواهد یافت، می‌توانید موقعیت لانگ باز کنید.

شما می‌توانید دارایی را در صرافی‌ها خریداری کنید یا از طریق قراردادهای آتی، اختیارات یا سایر قراردادهای مشتق یک موقعیت طولانی را باز کنید.

بدیهی است که تصمیم شما باید با نوعی تحلیل بنیادی یا فنی همراه باشد. به عنوان مثال، اگر متوجه شوید که یک پروژه بلاکچین مشارکتی با اعتبار بالا را تضمین کرده است یا در حال انجام یک ارتقا مهم است. ممکن است به این فکر کنید که مدت طولانی روی توکن آن سرمایه گذاری کنید.

به طور کلی، شما باید در شبکه‌های اجتماعی بسیار فعال باشید و به طور منظم اخبار را بخوانید تا درک دقیقی از بازار به دست آورید. در کنار این کار باید به دنبال الگوها در نمودارها باشید و آنها را بررسی کنید. مثلاً آیا قیمت می‌تواند به بالاتر از یک خط مقاومت مهم دست پیدا کند یا نه. الگوها و نمودارها می‌توانند نقشه راه واضحی برای دیدن حرکات بعدی قیمت باشند.

اطمینان به بازار

مهم نیست که به چه نوع تحلیلی اعتماد کنید. باید از این که در طول زمان، بازار چه روندی خواهد داشت اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، در نهایت خلاف بازار حرکت خواهید کرد. اینکه می‌خواهید روزانه معامله کنید یا ساعتی نقش به سزایی در باز کردن موقعیت‌ها خواهد داشت. قیمت یک ارز ممکن است در چند ساعت رشد داشته باشد اما در مدت یک روز کاهش یابد.

برخلاف جفت ارزها در فارکس، که هدف خاصی در دراز مدت ندارند، ارزهای رمزپایه مانند سهام شرکت عمل می‌کنند. به این معنا که معمولاً با ارزهای فیات، به ویژه دلار آمریکا معامله می‌شوند. آنها همیشه تلاش می‌کنند قیمت خود را افزایش دهند.

به همین دلیل است که بسیاری از سرمایه گذاران را مشاهده خواهید کرد که ترجیح می‌دهند به استراتژی “خرید و نگهداری” پایبند بمانند. این شیوه خصوصاً در مورد بیت کوین بسیار رایج است. این ارز با تمام افت خیزهایش در اکثر مواقع از کسانی که به او وفادار مانده‌اند قدردانی می‌کند.

چه زمانی بازرگانان موقیت شورت باز می‌کنند؟

معامله گران وقتی انتظار دارند قیمت ارز رمزپایه کاهش یابد، باید آن را بفروشند. که به این کار اصطلاحاً شورت گرفتن می‌گویند.

زمانی که انتظار دارید قیمت ارز در آینده کاهش یابد، می‌توانید با فروش آن سود کسب کنید.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، شما باید با تجزیه و تحلیل جامع بازار از تصمیم خود مطمئن شوید. به عنوان یک قاعده، فروشندگان موقعیت شورت خود را زمانی باز می‌کنند که بازار به سطح خرید اشباع رسیده باشد. این یعنی قیمت یک ارز برای مدت طولانی افزایش یافته و روند صعودی ممکن است به زودی متوقف و معکوس شود. همچنین شورت گرفتن وقتی منطقی است که قیمت نتواند سطح مقاومت را بشکند و از آنجا شروع به کاهش کند.

فرض کنید قیمت بیت کوین به مقاومت 11000 دلار رسیده است و شما مطمئن هستید نمی‌تواند از این مقاومت عبور کند. پس در اینجا بیت کوین خود را می‌فروشید و دوباره در قیمت‌های پایین‌تر وارد می‌شوید. به این صورت میزان بیت کوین خود را افزایش داده‌اید.

از آنجا که بازار ارزهای رمزنگاری شده هنوز در مرحله اولیه است. بیت کوین و آلتکوین‌ها اغلب می‌توانند نوسانات شدید را تجربه کنند. اغلب اوقات هیچ پایه و اساسی برای این حرکات وجود ندارد. این امر، روند تحلیل را کمی‌مشکل می‌کند. با این حال، همیشه باید قبل از موقعیت‌های شورت یا لانگ گرفتن از همه عوامل موثر بر بازار آگاه باشید.

از موقعیت‌های شورت یا لانگ کجا می‌توانید کسب سود کنید؟

تقریبا اکثر پلتفرم‌‌‌های معاملاتی اصلی برای این کار مناسب هستند.

شما می‌توانید موقعیت‌های شورت یا لانگ را در هر صرافی ارز رمزنگاری شده که خدمات معاملات اسپات یا مشتقات را ارائه می‌دهد، استفاده کنید.

معامله گران معمولاً سیستم عاملهایی نظیر صرافی کوین‌بیس یا بایننس و غیره را انتخاب می‌کنند. کوین‌بیس بزرگ‌ترین صرافی رمزنگاری در ایالات متحده است. بایننس نیز یکی از گسترده‌ترین سیستم عامل‌های معاملات رمزنگاری در جهان است. این صرافی طیف گسترده‌ای از خدمات شامل معاملات آتی، معاملات اختیاری و غیره را ارائه می‌دهد.

شایان ذکر است که کوین‌بیس و بایننس و همچنین سایر صرافی‌های اصلی ممکن است برای تازه واردان پیچیده به نظر برسند. اگر تازه وارد دنیای کریپتو شده اید و می‌خواهید ترید رمزنگاری با رابط کاربری ساده‌تری را شروع کنید، می‌توانید به چنجلی پرو (Changelly Pro) مراجعه کنید. این پلتفرم در حالی که ویژگی صرافی‌های حرفه‌ای‌تر را ارائه می‌دهد، دارای داشبوردهای بصری و یک ترمینال ساده است. البته این پلتفرم فقط برای مبتدیان نیست.

چگونه معاملات حاشیه‌ای یا مارجین می‌تواند سود موقعیت‌های شورت یا لانگ را تقویت کند؟

معاملات مارجین می‌توانند نتایج بالقوه موقعیت‌های شورت یا لانگ را به لطف اهرم یا لورج بیشتر کنند. اهرم یا لورج یعنی قرض گرفتن دارایی از دیگران برای سودهای کلان.

موقعیت‌های لانگ یا شورت می‌توانند بسیار سودآور باشند، به ویژه هنگامی‌که ارز رمزنگاری شده بی ثبات است. هنوز معامله گران حرفه‌ای معاملات مارجین را ترجیح می‌دهند. زیرا می‌توانند سودهای بالقوه را چندین برابر کنند. با این حال، خطرات نیز به همان درجه افزایش می‌یابند. به همین دلیل است که در معاملات مارجین باید بسیار محتاط بود.

معاملات مارجین شامل معاملات با لورج است که می‌تواند برای موقعیت‌های شورت یا لانگ مفید باشد. حساب‌های مارجین از وجوه ارائه شده توسط اشخاص ثالث استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، دارایی‌های پلتفرم مبادله یا سایر معامله گرانی که برای کسب سود حاضر به قرض دادن می‌شوند. بنابراین، شما می‌توانید در موقعیت‌های مورد نظر خود مبالغ بیشتری سرمایه گذاری کرده و سود بالقوه را چندین برابر کنید.

مبلغ مورد نیاز که باید به عنوان درصدی از مبلغ کل سفارش متعهد شوید را مارجین می‌نامند. از این رو نام این معاملات را معاملات مارجین گذاشته‌اند. اهرم، نسبت وام‌های قرض گرفته شده به مارجین را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید با اهرم 10 به یک (یا اهرم 10 برابری) موقعیتی لانگ به ارزش 10 هزار دلار را باز کنید، باید 1000 دلار از پول خودتان را سرمایه گذاری کنید.

معاملات حاشیه‌ای روشی برای افزایش سود بالقوه موقعیت‌های شورت یا لانگ است.

مطالب مرتبط
وب 3.0 (web3.0) چیست و بلاک چین چه نقشی در آینده اینترنت خواهد داشت؟
استیکینگ شناور چگونه می‌تواند قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای و دیفای (DeFi) را فراهم کند؟
جستجوگر بلاکچین بیت کوین (Bitcoin Blockchain Explorer) چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید