منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  شبکه لایتنینگ lightning روشی برای انجام معاملات بدون نیاز به تأیید صحت آنها در بلاکچین
شبکه لایتنینگ lightning روشی برای انجام معاملات بدون نیاز به تأیید صحت آنها در بلاکچین

شبکه لایتنینگ lightning روشی برای انجام معاملات بدون نیاز به تأیید صحت آنها در بلاکچین

شبکه لایتنینگ lightning روشی برای انجام معاملات بدون نیاز به تأیید صحت آنها در بلاکچین است. این برنامه برای سرعت بخشیدن به پروسه ی تأیید، ایجاد شده است و اجازه می دهد معاملات بیشتر بصورت همان زمان در بلاکچین پردازش شود.

شبکه لایتنینگ lightning روشی برای انجام معاملات بدون نیاز به تأیید صحت آنها در بلاکچین

محبوبیت بیت کوین باعث دردسرش شده است. به خاطر مدل طراحی بلاکچین بیت کوین، با افزایش کاربران آن، سرعت پردازش معاملات کند تر می شود و کارمزد تراکنشها بسیار افزایش می یابد.

شبکه لایتنینگ lightning روشی برای انجام معاملات بدون نیاز به تأیید صحت آنها در بلاکچین

شبکه لایتنینگ lightning روشی برای انجام معاملات بدون نیاز به تأیید صحت آنها در بلاکچین

محققان، توسعه دهندگان و جامعه بیت کوین در تلاشند تا راهی بیابند که به بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده کمک کند تا بتوانند معاملات بیشتری را انجام دهند. یکی از بهترین تلاش های آنها متمرکز بر چیزی است که به نام شبکه لایتنینگ lightning مطرح شده است. آیا این شبکه می تواند مشکلات مقیاس پذیری این ارز را برطرف کند؟ در زیر خواهیم فهمید.

محدودیت های فعلی بیت کوین

ابتدا باید دو محدودیتی که این بلاکچین با آن روبروست را قبل از اینکه بگوییم چگونه متخصصان سعی دارند توسط شبکه لایتنینگ lightning آنها را مرتفع کنند، توضیح دهیم

اولین محدودیت سرعت است.

در یک بلاکچین، بلوکها متشکل از گروههای معاملات جمع شده در کنار یکدیگر هستند. به عنوان بخشی از طراحی بلاکچین، تعداد معاملات بسیاری وجود دارند که می توانند در یک بلاک کنار هم قرار گیرند.

اگر معامله شما بی درنگ به بلاک فعلی اضافه نشود، به صفی که ممکن است از چند دقیقه تا یک روز زمان ببرد تا پردازش شود، می پیوندد.
این امر باعث می شود استفاده از بلاکچین به عنوان یک وسیله برای پردازش سریع تراکنشهای خرد، مانند خرید یک فنجان قهوه، قابل استفاده نباشد. هیچ کس نمی خواهد چند روز صبر کند تا شبکه تراکنش 5 دلاری شما را تأیید کند.


✅ شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


 

دومین محدودیت این شبکه کارمزد تراکنش هاست

شبکه بیت کوین – و بسیاری دیگر از بلاکچینها – براساس یک پروتکل اجماع بنام اثبات کار ساخته شده اند.

این جایی است که ماینرها انرژی خود را صرف تلاش برای حل معماهای دشوار می کنند. و در ازای هزینه ی تجهیزات و انرژی مورد استفاده در این محاسبات، ماینرها برای پردازش تراکنش ها کارمزد دریافت می کنند.

هنگامی که اکوسیستم کوچک است و تعداد اندکی از معاملات در صف تأیید با فاصله ی زیادی نسبت به یکدیگر حضور دارند، شبکه به خوبی کار می کند و کارمزدهای معاملات نیز کم است. با این حال با رشد شبکه، هزینه کارمزد معامله نیز افزایش می یابد.

کارمزد تراکنشها در سال 2017 به اوج خود رسیدند، در آن زمان برای پردازش یک تراکنش بیت کوین – از 1 دلار یا 1000 دلار – 28 دلار لازم بود. این باعث شد بیت کوین به عنوان نوعی ارز غیر اقتصادی مطرح شود. اینجا بود که شبکه لایتنینگ lightning وارد میدان شد.

شبکه لایتنینگ lightning چیست؟

شبکه لایتنینگ lightning سیستمی است متشکل از کانالهایی که به افراد یا شرکت ها امکان می دهد بدون نیاز به استفاده از بلاکچین برای تأیید معامله، پول را بین یکدیگر جابجا کنند.

از نظر تئوری، این شبکه می تواند هزاران یا حتی صدها هزار معامله را فوراً انجام دهد که این امر برای معاملات كوچك بسیار عالی است.

این سیستم شباهت زیادی به سیستم تسویه حساب فعلی که توسط شرکت هایی مانند Visa و Mastercard استفاده می شود، دارد. در این سیستم ها وقتی شما هزینه ای را پرداخت می کنید، بلافاصله تسویه نمی شود بلکه، با تأیید سریع موجودی خریدار و درخواست فروشنده کل تراکنش تایید می شود و در صف تسویه حساب قرار می گیرد. انتقال وجه ممکن است در بعضی موارد روزها یا هفته ها بعد اتفاق افتد.

آیا می دانید؟

جک دورسی، مدیر عامل توییتر از طرفداران بزرگ شبکه لایتنینگ lightning است و شخصاً در این پروژه سرمایه گذاری کرده است!

چه کسی به این ایده رسید؟

این ایده برای اولین بار توسط تادئوس دریا و جوزف پون، بنیانگذاران شبکه لایتنینگ lightning ، در اوراق سفیدی که در سال 2015 منتشر شد، مطرح گشت.

ایده این بود که یک لایه تسویه حساب بر روی بلاکچین ایجاد کنیم و شبکه اصلی را از پردازش تراکنشهای فردی و خرد آزاد کنیم.

شبکه لایتنینگ lightning چگونه کار می کند؟

به طور مثال، شما می خواهید از طریق بیت کوین از کافی شاپ محل خود خرید کنید. ابتدا باید مقداری بیت کوین را به کیف پول خود بفرستید که برای آزاد کردن وجوه داخلش به بیش از یک امضا یا کلید نیاز دارد.

اینها معمولاً به عنوان کیف پول چندامضایی شناخته می شوند. این کیف پول های چند امضایی برای انتقال وجه معمولا به بیش از یک امضا احتیاج دارند. شبکه لایتنینگ lightning ، این امکان را به افراد می دهد تا بر سر انجام تراکنش توافق کنند. در واقع، یک ترازنامه ایجاد می شود.

هر بار که یک فنجان قهوه خریداری می کنید، ترازنامه جدیدی ایجاد کرده اید و آن را با کلید عمومی خود امضا می کنید تا موجودی حساب شما در کیف پولتان، و مقدار پولی که باید به کیف پول کافی شاپ انتقال یابد، تایید شود.
زمانی که دیگر نمی خواهید از آن کافی شاپ قهوه بخرید، می توانید کانال را ببندید و ترازنامه حاصل از آن به عنوان یک سابقه جهت ثبت به بلاکچین ارائه می شود.

اختلافات پرداخت نیز با مراجعه به آخرین ترازنامه امضا شده بین دو طرف قابل حل است.

اگر شما یک کانال مستقیم با مکانی که می خواهید چیزی از آن خریداری کنید، نداشته باشید، چه اتفاقی می افتد ؟ این شبکه کوتاهترین مسیر بین شما و فروشگاه را از طریق دیگر اعضای حاضر در شبکه پیدا می کند.

این سیستم فقط برای بیت کوین نیست

اگرچه این شبکه در ابتدا برای بیت کوین طراحی شده بود، اما این فناوری در حال حاضر برای طیف وسیعی از ارزهای رمزنگاری شده ساخته شده است که شامل لایتکوین، استلار، اتر و ریپل است.

آیا این ایده عملی شده است؟

در حال حاضر این ایده بر روی چندین شبکه کار می کند. نسخه ای از آن در مارس سال 2018 بر روی شبکه بیت کوین راه اندازی شد و هر روز در بلاکچین های دیگر پیاده سازی می شود. یکی از جدیدترین پلتفرمهایی که از این سیستم استفاده می کند، توییتر است!

آینده

محبوبیت رمزارزها و اقبال عمومی از آنها ترافیک سنگینی را بر روی بلاکچینها ایجاد کرده است. اگرچه بروزرسانی های کوچک – و در برخی موارد فورکها – برای کمک به سریع تر شدن شبکه ها وجود دارد، اما شبکه لایتنینگ lightning در صورت اجرای موفقیت آمیز می تواند به باز کردن دروازه های جریان اصلی مالی برای پذیرش گسترده رمزارزها و برنامه های کاربردی آنها، کمک شایانی کند.

مطالب مرتبط
پکسوس Paxos و توکن بومی آن(PAX) استیبل کوینی که با دلار آمریکا تراز شده است
پرداخت دوگانه ارز دیجیتال (double-spending) چیست و چگونه امنیت بلاکچین را به خطر می‌اندازد.
هدرا هش گراف (Hedera Hashgraph) چیست؟ نوآوری در دل فناوری بلاکچین
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
شغل‌های بلاک چین: بازار کار برای توسعه دهندگان بلاک چین به شدت داغ شده است
راه اندازی کامل آلونزو: قراردادهای هوشمند کاردانو در حال رسیدن به شبکه اصلی هستند
خروج خرس‌های بیت کوین از بازار با نزدیک شدن به 40 هزار دلار، معامله گران هنوز احتیاط می‌کنند
ولت کانکت WalletConnect چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نمودار افزایش کاربران دیفای
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان