قیمت بیت کوین
1,684,196,802تومان
64,404.00دلار
4.80
قیمت اتریوم
62,327,886تومان
2,383.43دلار
9.80
قیمت بایننس کوین
15,128,326تومان
578.51دلار
2.70
قیمت ریپل
50,470تومان
1.93دلار
24.39
قیمت کاردانو
39,487تومان
1.51دلار
15.78
خانه  »  آموزش  »  آموزش تکنیکال  »  شاخص مکدی (MACD) یا واگرایی و همگرایی میانگین متحرک چیست؟

شاخص مکدی (MACD) یا واگرایی و همگرایی میانگین متحرک چیست؟

آموزش تکنیکال
رضا باغانی
1399/09/23
۰
شاخص مکدی (MACD) یا واگرایی و همگرایی میانگین متحرک چیست؟

شاخص واگرایی همگرایی میانگین متحرک یا مکدی (MACD) یک نشانگر از نوع نوسان ساز است که توسط معامله گران برای تجزیه و تحلیل فنی یا تکنیکال (TA) بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. MACD ابزاری برای دنبال کردن روند است که از میانگین متحرک برای تعیین حرکت سهام، ارز دیجیتال یا هر دارایی قابل تجارت دیگر استفاده می‌کند.

شاخص مکدی (MACD) یا واگرایی و همگرایی میانگین متحرک چیست؟

شاخص مکدی (MACD) یا واگرایی و همگرایی میانگین متحرک چیست؟

شاخص مکدی (MACD) یا واگرایی و همگرایی میانگین متحرک چیست؟

شاخص واگرایی و همگرایی میانگین حرکت (Moving Average Convergence Dvergence) توسط جرالد اپل (Gerald Appel) در اواخر دهه 1970 توسعه یافته است. این شاخص که به اختصار مکدی یا MACD خوانده می‌شود، رویدادهای قیمت را که قبلاً رخ داده‌اند ردیابی می‌کند. بنابراین مکدی در گروه شاخص‌های با تأخیر قرار می‌گیرد. این شاخص‌ها سیگنالها را براساس عملکرد یا داده‌های گذشته ارائه می‌دهند. MACD ممکن است برای اندازه گیری حرکت بازار و روند احتمالی قیمت مفید باشد. در حال حاضر این شاخص توسط بسیاری از معامله گران برای شناسایی نقاط احتمالی ورود و خروج استفاده می‌شود.

قبل از پرداختن به مکانیسم‌های MACD، درک مفهوم میانگین متحرک مهم است. میانگین متحرک (MA) خطی است که میانگین مقدار داده‌های قبلی را طی یک دوره از پیش تعریف شده نشان می‌دهد. در زمینه بازارهای مالی، میانگین متحرک از محبوب‌ترین شاخص‌ها برای تجزیه و تحلیل تکنیکال (TA) است. میانگین‌های متحرک رامی‌توان به دو نوع مختلف تقسیم کرد. اولی میانگین متحرک ساده (SMA) و دومی‌میانگین متحرک نمایی (EMA). میانگین متحرک ساده یا SMA‌ها به طور مساوی به تمام ورودی‌های داده وزن می‌دهند. میانگین متحرک نمایی یا EMA‌ها به جدیدترین مقادیر داده (نقاط جدیدتر قیمت) اهمیت بیشتری می‌دهند.


  • میانگین متحرک در نمودار قیمت ارزهای دیجیتال چیست؟ انواع مختلف این شاخص را بشناسید

نحوه کار شاخص مکدی (MACD)

شاخص مکدی (MACD) با کسر دو میانگین متحرک نمایی (EMA) برای ایجاد خط اصلی یا خط (MACD) تولید می‌شود. سپس از این شاخص برای محاسبه EMA دیگری که نشان دهنده خط سیگنال است استفاده می‌شود.

علاوه بر این، هیستوگرام شاخص مکدی (MACD) وجود دارد که براساس اختلاف بین این دو خط محاسبه می‌شود. هیستوگرام به همراه دو خط دیگر در بالا و پایین یک خط مرکزی در نوسان است که به خط صفر نیز معروف است.

بنابراین، شاخص مکدی (MACD) شامل سه عنصر است که در اطراف خط صفر حرکت می‌کنند:

شاخص مکدی (MACD) یا واگرایی و همگرایی میانگین متحرک چیست؟

مثال شاخص MACD

خط مکدی (1): که به تعیین حرکت صعودی یا نزولی (روند بازار) کمک می‌کند. با کسر دو میانگین متحرک نمایی (EMA) محاسبه می‌شود.

خط سیگنال (2): یک EMA از خط MACD (معمولاً EMA نه دوره‌ای). تجزیه و تحلیل ترکیبی خط سیگنال با خط MACD ممکن است در حرکات معکوس احتمالی یا نقاط ورود و خروج مفید باشد.

هیستوگرام (3): نمایش گرافیکی واگرایی و همگرایی خط MACD و خط سیگنال. به عبارت دیگر، هیستوگرام براساس اختلاف بین دو خط محاسبه می‌شود.

خط مکدی MACD

به طور کلی، میانگین متحرک نمایی با توجه به قیمت زمان بسته شدن یک دارایی اندازه گیری می‌شود. دوره‌های مورد استفاده برای محاسبه دو EMA معمولاً 12 دوره (سریع‌تر) و 26 دوره (کندتر) تنظیم می‌شوند. این دوره ممکن است به روشهای مختلف (دقیقه، ساعت، روز، هفته، ماه) پیکربندی شود. ما در این مقاله به تنظیمات روزانه می‌پردازد. می‌توان شاخص مکدی (MACD) را متناسب با استراتژی‌های مختلف تجاری تنظیم کرد.

با فرض بازه‌های زمانی استاندارد، خط MACD خود با کسر EMA 26 روزه از EMA 12 روزه محاسبه می‌شود.

MACD line = 12d EMA – 26d EMA

همانطور که گفته شد، خط MACD در بالا و پایین خط صفر نوسان می‌کند. این همان چیزی است که خط متقاطع خط مرکزی را نشان می‌دهد. این شاخص به معامله گران می‌گوید که EMA 12 روزه و 26 روزه در حال تغییر موقعیت نسبی خود هستند.

خط سیگنال

به طور پیش فرض، خط سیگنال از یک میانگین متحرک نمایی 9 روزه از خط اصلی محاسبه می‌شود. به همین ترتیب، بینش بیشتری در مورد حرکات قبلی آن ارائه می‌دهد.

Signal line = 9d EMA of MACD line

اگرچه همیشه دقیق نیستند، اما وقتی خط MACD و خط سیگنال از هم عبور می‌کنند، معمولاً به عنوان سیگنال‌های معکوس روند تلقی می‌شوند. این نکته به ویژه هنگامی‌که در انتهای نمودار MACD (بسیار بالاتر یا خیلی پایین‌تر از خط صفر) است، اتفاق می‌افتد.

هیستوگرام MACD

هیستوگرام چیزی بیشتر از ثبت تصویری حرکات نسبی خط MACD و خط سیگنال نیست. به سادگی با کسر یکی از دیگری محاسبه می‌شود:

MACD histogram = MACD line – signal line

با این حال، به جای افزودن خط متحرک سوم، هیستوگرام از یک نمودار میله‌ای ساخته شده است، که خواندن و تفسیر آن را از نظر بصری آسان می‌کند. توجه داشته باشید که نوارهای هیستوگرام هیچ ارتباطی با حجم معاملات دارایی ندارند.تنظیمات شاخص مکدی (MACD)

همانطور که بحث شد، تنظیمات پیش فرض MACD براساس EMA‌‌‌های 12، 26 و 9 دوره است. از این رو MACD (12، 26، 9) را در نمودارها می‌بینیم. با این حال، برخی تحلیل گران تکنیکال و نمودارشناسان دوره‌ها را به عنوان راهی برای ایجاد یک شاخص حساس‌تر تغییر می‌دهند. به عنوان مثال، مکدی 5)، 35، 5) یکی از مواردی است که اغلب در بازارهای مالی سنتی همراه با بازه‌های زمانی طولانی‌تر مانند نمودارهای هفتگی یا ماهانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شایان ذکر است که به دلیل نوسان زیاد بازار ارزهای رمزنگاری، افزایش حساسیت شاخص مکدی (MACD) ممکن است خطرناک باشد. این رویداد احتمالاً منجر به سیگنالهای کاذب و اطلاعات گمراه کننده بیشتری خواهد شد.

نحوه خواندن نمودارهای MACD

همانطور که از نامش پیداست، نشانگر واگرایی همگرای متحرک، میانگین‌های متحرک را ردیابی می‌کند. مکدی را همبستگی بین دو خط که می‌توانند همگرا یا واگرا باشند، توصیف کرد. وقتی خطوط به سمت یکدیگر گرایش پیدا می‌کنند همگرا و وقتی از هم دور می‌شوند واگرا هستند.

هنوز هم، سیگنال‌های مربوط به شاخص مکدی (MACD) مربوط به اصطلاح متقاطع است. این کراس اورها هنگام عبور خط MACD از بالا یا پایین خط مرکزی (کراس اوورهای خط میانی)، یا بالای یا زیر خط سیگنال (تقاطع‌های خط سیگنال) اتفاق می‌افتد.

به خاطر داشته باشید که هم خط متقابل و هم خط سیگنال ممکن است چندین بار اتفاق بیفتد. این شاخص می‌تواند سیگنالهای دروغین بسیاری تولید کند. به خصوص در مورد دارایی‌های ناپایدار، مانند ارزهای دیجیتال. بنابراین، نباید فقط به شاخص مکدی MACD اعتماد کرد.

کراس اوورهای خط مرکزی

تقاطع‌های خط وسط زمانی اتفاق می‌افتد که خط MACD یا روی ناحیه مثبت یا منفی حرکت کند. وقتی از بالای خط مرکزی عبور می‌کند، مقدار مثبت MACD نشان می‌دهد که میانگین متحرک نمایی 12 روزه بیشتر از 26 روز است. در مقابل، هنگامی‌که خط MACD از زیر خط مرکزی عبور می‌کند، یک MACD منفی نشان داده می‌شود. این یعنی میانگین 26 روزه بیشتر از 12 روز است. به عبارت دیگر، یک خط مثبت MACD یک حرکت صعودی قوی‌تر را نشان می‌دهد. در حالی که یک شاخص مکدی منفی ممکن است نشان دهنده حرکت قوی‌تر به سمت پایین باشد.

کراس اوور خط سیگنال

وقتی خط MACD از بالای خط سیگنال عبور می‌کند، معامله گران اغلب آن را به عنوان یک فرصت خرید بالقوه (نقطه ورود) تفسیر می‌کنند. از طرف دیگر، وقتی خط MACD از زیر خط سیگنال عبور می‌کند، معامله گران تمایل دارند که آن را یک فرصت فروش (نقطه خروج) بدانند.

اگرچه عبور متقابل سیگنال می‌تواند مفید باشد، اما همیشه قابل اعتماد نیست. همچنین ارزش دارد که به عنوان راهی برای به حداقل رساندن خطرات، در نمودار مکان قرار گیرد. به عنوان مثال، اگر کراس اوور خواستار خرید شود اما نشانگر خط MACD زیر خط مرکزی باشد (منفی)، شرایط بازار همچنان ممکن است نزولی محسوب شود. برعکس، اگر تقاطع خط سیگنال نشان دهنده یک نقطه بالقوه فروش باشد، اما نشانگر خط MACD مثبت است (بالای خط صفر)، شرایط بازار همچنان صعودی است. در چنین سناریویی، پیروی از سیگنال فروش ممکن است خطر بیشتری داشته باشد (با توجه به روند بزرگتر).

واگرایی MACD و قیمت

نمودارهای MACD همچنین می‌توانند همراه با تقاطع‌های خط وسط و خط سیگنال، از طریق واگرایی بین نمودار MACD و عملکرد قیمت دارایی، بینشی ارائه دهند.

به عنوان مثال، اگر عملکرد قیمت ارز رمزنگاری شده بالاتر باشد در حالی که MACD بالاترین سطح را ایجاد کند، ما یک واگرایی نزولی خواهیم داشت. این نشان می‌دهد که علی رغم افزایش قیمت، حرکت صعودی (فشار خرید) به اندازه کافی قوی نیست. واگرایی‌های نزولی معمولاً به عنوان فرصت‌های فروش تعبیر می‌شوند زیرا تمایل دارند که مقدم بر برگشت قیمت‌ها باشند.

برعکس، اگر خط MACD دو پایین روند صعودی ایجاد کند که با دو سطح نزولی روی قیمت دارایی همسو شود، این یک واگرایی صعودی در نظر گرفته می‌شود. این روند نشان می‌دهد با وجود کاهش قیمت، فشار خرید قوی‌تر است. واگرایی‌های صعودی تمایل دارند که معکوس قیمت‌ها باشند، به طور بالقوه نشان دهنده پایین بودن کوتاه مدت (از روند نزولی به روند صعودی) است.صحبت پایانی

وقتی نوبت به تجزیه و تحلیل فنی می‌رسد، شاخص مکدی (MACD) یکی از مفیدترین ابزارهای موجود است. نه تنها به این دلیل که استفاده از آن نسبتاً آسان است، بلکه به دلیل شناسایی هم روند بازار و هم حرکت بازار کاملاً موثر است.

با این حال، همانند بیشتر شاخص‌های تحلیل تکنیکال TA، MACD همیشه دقیق نیست و ممکن است سیگنال‌های متعدد کاذب و گمراه کننده ارائه دهد. به ویژه در رابطه با دارایی‌های ناپایدار یا طی روند ضعیف یا قیمت‌های جانبی. در نتیجه، بسیاری از معامله گران برای کاهش خطرات و تأیید بیشتر سیگنالها از MACD با سایر شاخص‌ها مانند شاخص RSI استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط
تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال
خطوط حمایت و مقاومت و مفهوم کانال ها در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال
5 شاخص تحلیل تکنیکال، شاخص‌های اساسی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنی (TA)
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT
ریپل و دوج کوین توانستند اوج‌های تاریخی جدید ثبت کنند؛ آیا اکنون زمان برداشت سود است؟
توکن (BETH) چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟
نحوه‌‌ی بازیابی ارزهای دیجیتالی که در صرافی بایننس به شبکه‌ی اشتباه منتقل شده‌اند
راهنمای شروع به کار در صرافی بایننس (Binance Exchange) با توجه به تغییرات سال 2021