منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صرافی های ارز دیجیتال  »  شکایت مالت از بایننس: کمک وعده داده شده توسط بایننس از سال 2018 پرداخت نشده است
شکایت مالت از بایننس: کمک وعده داده شده توسط بایننس از سال 2018 پرداخت نشده است

شکایت مالت از بایننس: کمک وعده داده شده توسط بایننس از سال 2018 پرداخت نشده است

رضا باغانی
1400/05/05
۰

در سال 2018 زمانی که بایننس به دنبال مجوز برای حضور در بلاک چین آیلند بود به یک خیریه وعده کمک نقدی با ارز دیجیتال داد. این وعده تا کنون محقق نشده و در حال حاضر رییس جمهور مالت شکایتی قضایی علیه بایننس اعلام کرده است.

طبق شکایتی که به رییس جمهور مالت رسیده است بنیاد بلاک چین بایننس به عدم پرداخت کمک‌های وعده داده شده به صندوق کامیونیتی چست (Community Chest) مالت متهم شده است. این وجوه که در سال 2018 تعهد شده بود، اکنون بیش از 8 میلیون دلار ارزش دارد.

بر اساس پرونده‌های دادگاهی که توسط نشریه دیکریپت (Decrypt) مشاهده شده است، یک موسسه خیریه به ریاست رئیس جمهور مالت، جورج ولا (George Vella)، از بایننس به دلیل عدم پرداخت بیش از 8 میلیون دلار کمک مالی شکایت کرده است. این وجوه توسط صرافی ارز دیجیتال بایننس تعهد شده بودند. این تعهد در زمانی ایجاد شد که این شرکت در حال پیگیری مجوزهایش در این جزیره مدیترانه ای بود.

شکایت دیگری از بایننس در مالت

امروز، مالت تایمز گزارش داد که بنیاد بلاک چین بایننس برای اهداف خیریه در این جزیره تأسیس شده است. با این حال ممکن است این شرکت به دلیل عدم ثبت حساب در سه سال گذشته تحت پیگرد قانونی دیگری قرار گیرد.

روند قانونی و دادرسی پس از انبوه انتقادات از سوی نهادهای نظارتی در سراسر جهان در هفته‌های اخیر دامن بایننس را رها نکرده است. در هفته‌های گذشته بزرگترین صرافی جهان مورد انتقاد مقامات نظارتی در انگلیس، ایتالیا و ژاپن بوده است.

قانونگذاران مالت از اولین کسانی بودند که از فعالیت بدون مجوز بایننس از سال 2020 شکایت کردند. این روند بعدها به باقی کشورها نیز راه یافت.

بلاک چین آیلند نتیجه معکوس داد

در سال 2018 زمانی که مالت وعده ساخت جزیره‌ای برای استارت آپ های ارز دیجیتال داد، بایننس نیز به این کشور رفت. این شرکت مانند بسیاری دیگر از استارت آپ های بلاک چین، با هدف کسب مجوزهای مالت در این جزیره سعی در نشان دادن چهره محبوبی از خود کرد. درست در همین زمان این صرافی به موسسه خیریه مذکور وعده کمک‌های نقدی را متعهد شد.

این صرافی ابتدا از طریق بنیاد خیریه بلاک چین خود مبلغ 200000 دلار به صندوق کامیونیتی چست مالت داد. این صرافی متعهد شد مبالغ کمتری را به صورت دوره‌ای در قالب ارزهای دیجیتال به این موسسه خیریه اهدا نماید. از شانس بد بایننس اکثر ارزهای دیجیتال وعده شده در طی این دوره افزایش شدیدی یافته‌اند. ارزش کل کمک وعده داده شده در حال حاضر بیش از 8 میلیون دلار است و هنوز پرداخت نشده است.

این کمک‌های نقدی برای بیماران سرطانی و معلولان در نظر گرفته شده بود. در اصل اینها در اوج مبارزات به رهبری دولت برای تبلیغ مالت به عنوان “جزیره بلاک چین” تعهد گردیده است.

مالت به تعهدات خود در برابر کریپتو پایبند نبوده است

از طرفی به خاطر مقررات سختگیرانه دولت مالت مجوزهای مربوط به شرکت‌های کریپتو با تأخیر مواجه شد. این تأخیر نیز بعداً به عدم اعطای مجوز و یا جلوگیری از ادامه فعالیت پس از اتمام مجوز رسید. در چنین شرایطی بسیاری از شرکت‌ها این کشور را ترک کردند.

فقط یک سال بعد، به دنبال قتل روزنامه نگار دافنه کاروانا (Daphne Caruana)، که در حال تحقیق در مورد پیوندهای دولتی با اسناد پاناما بود، دولت مالت غرق در رسوایی شد. این ماجرا مورد توجه ناظرین بین المللی قرار گرفت. در نهایت این قتل منجر به استعفای نخست وزیر جوزف مسقط (Joseph Muscat) شد. از طرف دیگر (FATF) نیز به این دولت فشار وارد کرد. اخیراً، تصمیم انگلیس برای قرار دادن مالت در بالاترین سطح لیست پولشویی نیز اعلام شده است.

وبلاگ نویس شبه ناشناس مالتیایی، باگ ام (Bug M) به دیکریپت گفت:

” هدف از کمک مالی بایننس، افزایش محبوبیت این صرافی در جزیره مالت بود، اما در نهایت، هیچ مجوزی صادر نشد.”

چه کسی باعث شکایت مالت از بایننس شده است

در اسناد دادگاه، که در نوامبر 2020 ثبت شد، صندوق کامیونیتی چست مالت در شکایت خود ادعا کرد که تلاش‌های زیادی برای درخواست انتقال وجوه وعده داده شده از بنیاد بایننس، که توسط هلن‌ های (Helen Hai)، سفیر حسن نیت سازمان ملل اداره می‌شود، انجام شده است.

یک منبع نزدیک به بایننس به دیکریپت گفت:

“این‌های های است که برخلاف میل مدیر عامل چانگ پنگ ژائو، در پرداخت ها به خیریه تأخیر ایجاد کرده است.”

صندوق مالتی بنیاد را متهم به تلاش برای فسخ یک جانبه قرارداد اهدای کمک مالی کرده است. این گروه همچنین در شکایت خود به جلوگیری از انحلال بنیاد بایننس و انتقال دارایی‌های این بنیاد از مالت به ایالات متحده اشاره کرده است. صندوق کامینیتی چست مالت در شکایت خود علیه بایننس گفت:

“بنیاد خیریه بلاک چین بایننس در تلاش است تا از توافق خود صرف نظر کند. این شرکت می‌خواهد از تعهدات خود فرار کند. بنیاد خیریه بایننس در تلاش است دارایی‌های خود را از مالت خارج، به ایالات متحده منتقل کند. جایی که دادگاه‌های مالت در آن صلاحیت ندارند”.

بایننس مثل همیشه از پاسخ دادن به این ادعا سرباز می زند

با این حال، نماینده حقوقی این شرکت به مالت تایمز گفت که بنیاد خیریه بلاک چین برای جلوگیری از تکرار هزینه‌های دولتی در حال انحلال است. بایننس اکنون بنیادی یکسان را در ایالات متحده ثبت کرده است.

کمک‌های وعده داده شده برای پرداخت مستقیم به بیماران سرطانی در نظر گرفته شده بود. طبق گفته نماینده صندوق کامیونیتی چست باید این پول به آنها پرداخت شود. وی اضافه کرد که هیچ قصدی برای توافق با بایننس وجود ندارد.

طبق آخرین پرونده تشکیل شده، حل و فصل اختلاف در حال انجام است. با این حال، این ماجرا بر مشکلات عمومی بایننس می‌افزاید.

چندین صندوق هج فاندینگ اعلام کردند که در نتیجه سرکوب نظارتی، فعالیت‌های تجاری خود را با این صرافی محدود کرده‌اند. بایننس نیز محدودیت‌هایی را برای تجارت مارجین خود اعلام کرده است. این صرافی در حال حاضر تلاش می‌کند نهادهای نظارتی را آرام و از کاربران خود محافظت کند.

وضعیت مالت و بایننس پس از شکایت خوب نیست

طبق گزارش فایننشال تایمز، صدها مشتری بایننس از سراسر جهان اکنون در گروه‌های آنلاین با هم متحد شده‌اند تا از این صرافی غرامت بگیرند.

با این حال سو شهرت مالت می‌تواند به میزان زیادی ضرب شکایت اخیرش از بایننس را بگیرد. البته بر همه بدیهی است که عدم شفافیت موجود در بایننس به مراحل دیوانه واری رسیده است.

تبلیغات اخیر مالت در روزنامه تایمز انگلیس برای جذب مهاجران به این جزیره مدیترانه ای نیز کاملاً مطابق برنامه پیش نرفت. ساکنان مالت انتقادات زیادی را در بخش نظرات این تبلیغ  ارسال کردند.

یکی گفت: “مالت مکان آفتابی برای فعالیت های در سایه (غیرقانونی) است.”

مطالب مرتبط
Huobi Chain هیوبی چین چیست؟ آن چه در رابطه با توکن هوبی Huobi باید بدانیم.
قراردادهای آپشن ارزهای دیجیتال در حال راه یافتن به جریان اصلی هستند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether