منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  آموزش ترید در صرافی  »  معاملات مارجین ارزهای رمزنگاری چیست و چگونه می‌توان از این راه سود کسب کرد؟
معاملات مارجین ارزهای رمزنگاری چیست و چگونه می‌توان از این راه سود کسب کرد؟

معاملات مارجین ارزهای رمزنگاری چیست و چگونه می‌توان از این راه سود کسب کرد؟

معاملات مارجین ارزهای رمزنگاری می تواند سرمایه در معاملات را از طریق وام و قرض گرفتن پول از اشخاص دیگر یا پلتفرم بیشتر کند. با این روش سود پیش بینی های معامله گر به حداکثر خواهد رسید.

معاملات مارجین ارزهای رمزنگاری چیست و چگونه می‌توان از این راه سود کسب کرد؟

معاملات مارجین ارزهای رمزنگاری چیست و چگونه می‌توان از این راه سود کسب کرد؟

معاملات مارجین ارزهای رمزنگاری چیست و چگونه می‌توان از این راه سود کسب کرد؟

معاملات مارجین چیست؟

در معاملات مارجین با استفاده از پول قرض گرفته شده از شخص دیگر یا کارگزاری، معاملات خود را انجام می‌دهید. مشابه با بازارهای مالی سنتی اینجا نیز ایده بر سر استفاده از موقعیت و پیش بینی دقیق روند قیمت است.

فرض کنید شما 1200 دلار دارید و پیش بینی کرده‌اید قیمت بیتکوین طی چند ساعت آتی رشد خواهد کرد. در اینجا فرض می‌کنیم 1000 دلار افزایش قیمت برای هر واحد بیتکوین 12000 دلاری رخ خواهد داد.

شما با پول خودتان تنها توانایی خرید یک دهم بیتکوین را دارید. سود شما از پیش بینی روند بیتکوین تنها یک دهم از سودی است که می‌توانید از خرید یک واحد بیتکوین کسب کنید. معاملات مارجین به شما کمک می‌کند با استقراض از حداکثر سود پیش بینی خود بهره مند شوید.

لورج یا اهرم در معاملات مارجین چه استفاده‌ای دارد؟

در مثال بالا شما می‌توانید از اهرم یا لورج استفاد کنید. این بدان معنی است که می‌توانید مبلغی را از شخص دیگر یا خود پلتفرم معاملاتی قرض بگیرید. فرض می‌کنیم شما لورج یا اهرم 1 به 10 را انتخاب می‌کنید. شما 1200 دلار خود را بعلاوه 10800 دلار وام می‌کنید و یک واحد بیتکوین می‌خرید. در نهایت پس از چند ساعت با 1000 دلار سود خارج شده و پولی را که قرض گرفته‌اید همراه با هزینه‌ها پس می‌دهید. در این معامله شما به جای 100 دلار 1000 دلار سود ناخالص کسب کرده‌اید.

با این حال اگر پیش بینی شما غلط از آب در بیاید، پلتفرم تازمانی که پول شما مستهلک نشود به شما فرصت می‌دهد. یعنی اگر بر خلاف پی بینی شما بیتکوین روند نزولی در پیش بگیرد با تنها 1000 دلار کاهش معامله شما بسته می‌شود و پول قرض گرفته شده به صاحبش پس داده می‌شود. در اینجا شما 1000 دلار سرمایه خود را از دست خواهید داد.

موقعیت‌های شورت و لانگ یا فروش و خرید

این دو اصطلاح به پیش بینی یک معامله گر از روند آتی ارز رمزنگاری مربوط می‌شود. “لانگ” به طور کلی به این معنی خرید است. اگر شما فکر می‌کنید ارز دیجیتالی مورد نظرتان با گذشت زمان افزایش قیمت می‌یابد بایدان را بخرید. در معاملات مارجین از طریق استفاده از اهرم، می‌توانید سود این پیش بینی را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش دهید.

“شورت” به معنی فروش است. این کار برای موقعیتی است که فکر می‌کنید ارز دیجیتالی که اخیراً خریداری کردید کاهش قیمت پیدا می‌کند. در اینجا عاقلانه‌ترین کار این است ارز رمزنگاری را بفروشید.

به عنوان نمونه، بیایید تصور کنیم که شما فکر می‌کنید بیت کوین، از قیمت 7000 دلار، کاهش می‌یابد. در اینجا، شما بیت کوین خود را به قیمت 7000 دلار می‌فروشید. صبر می‌کنید تا سقوط رخ دهد. سپس بیتکوین را در قیمت 6400 دلار می‌خرید. در این معامله شما 600 دلار سود کرده‌اید.


بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


رایج‌ترین خطرات در معاملات مارجین کدامند؟

واقعیت این است که بسیاری از ارزهای رمزپایه بسیار ناپایدار هستند. به همین دلیل معاملات مارجین را در صورتی که تجربه کسب کرده باشید، توصیه می‌کنیم. از دست دادن پول در هنگام معامله در رمزنگاری می‌تواند به اندازه کافی ناخوشایند باشد. حالا فرض کنید با قرض گرفتن این ضررها را تا ده برابر افزایش دهید.

خطر اصلی که باید به خاطر بسپارید این است که شما ممکن است کل سرمایه اولیه خود را از طریق معاملات مارجین از دست دهید. این اتفاق به ویژه اگر تمرکز شما روی آلتکوین‌ها با حجم کم و نوسان زیاد باشد، بسیار خطرناک است.

آیا می‌توان از انحلال سرمایه اولیه جلوگیری کرد؟

اگر معامله مارجین شما دچار ضرر شود، مارجین شما “فراخوان” می‌شود. بگذارید بگوییم شما در معامله حاشیه‌ای با نسبت 2: 1 انجام داده‌اید. یعنی به ازای هر دلار سرمایه خودتان، شما از شخص دیگری یک دلار دیگر قرض گرفته‌اید. در اینجا، برای حفظ وجوه وام دهنده، وقتی ارزش سکه مورد نظرتان حدود 50 درصد کاهش می‌یابد، موقعیت شما به صورت خودکار منحل می‌شود.

برای جلوگیری از این اتفاق می‌توان پول نقد بیشتری تزریق کرد. این کار باعث می‌شود که معامله شما با ضرر کمتر بسته شود. این کار زمانی انجام می‌گیرد که شما ادامه روند کاهشی را پیش بینی کرده باشید. البته اگر سقوط شدید باشد احتمال ضرر سنگین‌تر نیز وجود خواهد داشت.

آیا قوانین خاصی برای استفاده از معاملات مارجین وجود دارد؟

معاملات مارجین در بازار رمزنگاری همانند معاملات مارجین در بورس‌های سهام معمولی انجام می‌شوند. البته قوانین می‌توانند در پلتفرم‌های رمزنگاری مختلف، متفاوت باشند.

به عنوان مثال، انجمن صرافی‌های ارز مجازی ژاپن (JVCEA) می‌خواهد مبلغی را که معامله گران حاشیه می‌توانند وام بگیرند محدود کند. این محدودیت اجازه قرض گرفتن تا چهار برابر سرمایه معامله گر را می‌دهد.

JVCEA در توضیح برنامه خود برای یک رسانه چینی گفت: “هدف از این کار جلوگیری از ضرر و زیان سرمایه گذاران به دلیل نوسان ناگهانی قیمت ارز دیجیتال است.”

سایر صرافی‌های بزرگ، مانند OKEx، اجازه قرض گرفتن تا سه برابر سرمایه اولیه معامله‌گر را می‌دهند. کراکن (Kraken) حداکثر وامی تا پنج برابر سرمایه را ارائه می‌دهد. با این حال این امکان فقط به کاربرانی که هویت خود را تأیید کرده‌اند، تعلق می‌گیرد. تعداد جفت ارزهای ارائه شده در حال حاضر محدود شده است. جفت ارزهای مربوط به یورو در برخی از ایالت‌های آمریکا در دسترس نیستند.

کوینزبیت (Coinsbit)، یک پلتفرم جدید تجاری، همچنین قصد دارد تا پایان سال معاملات مارجین ارزهای رمزنگاری را به همراه وام‌های رمزنگاری به دلار آمریکا معرفی کند.

همانند نمونه‌های فوق الذکر، کوینزبیت قصد دارد قوانین و محدودیت‌های خاصی را در مورد معاملات مارجین ارزهای رمزنگاری تعیین کند. این مقررات به منظور محافظت از کاربران و دارایی‌های مالی آنها ساخته خواهد شد. کوینزبیت می‌گوید که به تجربه سایر سیستم عامل‌های تجاری متکی است و می‌خواهد بهترین خدمات ممکن را به معامله گران ارائه دهد.

در عین حال این پلتفرم می‌خواهد اطمینان حاصل کنید که اطلاعات شخصی و همچنین امور مالی آن تأمین خواهد شد. این پلتفرم در حال حاضر از رویه مشتری خود را بشناسید (KYC) استفاده می‌کند. صرافی برای جلوگیری از کلاهبرداری و معاملات غیرقانونی اطلاعات کاملی درباره مشتریان خود جمع می‌کنند.

راهنمایی برای گرفتن بهترین نتیجه در معاملات مارجین ارزهای رمزنگاری

اول و مهمترین، به یاد داشته باشید که این نوع معامله پول شما را به شدت در معرض خطر قرار می‌دهد. به طور کلی، معاملات حاشیه‌ای باید به عنوان یک سرمایه گذاری کوتاه مدت در نظر گرفته می‌شود و بهتر است در معاملات روزانه از آن استفاده شود. این امر بیشتر به دلیل نوسانات وحشتناکی است که اغلب بازار رمزنگاری را درگیر خود می‌کند.

شما هرگز نباید بیش از میزان توانایی خود برای از دست دادن سرمایه گذاری کنید. همیشه محدودیت‌هایی تعیین را تعیین کنید که هر زمان قیمت پایین‌تر از یک سطح مشخص رسید به طور خودکار از موقعیت خود خارج شوید. به همین ترتیب، تعیین اهداف سود می‌تواند اطمینان از خروج شما از معامله در زمان درست را به وجود بیاورد.

یک بار دیگر، این یک فعالیت پیشرفته است که نباید بدون تجربه و تخصص کافی آن را شروع کرد. شما همیشه باید هزینه‌های احتمالی مانند هزینه‌های سیستم عامل و نرخ بهره برای وام دهندگان را به عنوان بخشی از معاملات حاشیه‌ای خود در نظر بگیرید. بهتر است ابتدا با معاملات اسپات و استفاده از سرمایه خود تجربه و مهارت لازم را بدست بیاورید.

آیا تجارت مارجین در همه صرافی‌های رمزنگاری موجود است؟

معاملات مارجین در بیشتر صرافی‌ها در دسترس است اما نمی‌توان گفت همه آنها را شامل می‌شود. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، صرافی‌هایی مانند OKEx و کراکن این ویژگی را ارائه داده‌اند. برخی از صرافی‌های بزرگ رمزنگاری بزرگتر مانند بایننس به تازگی معاملات مارجین را در پلتفرم خود فعال کرده‌اند. هوبی (Huobi) معاملات مارجین خود را از ابتدای سال 2018 فعال کرد و این سرویس از طریق هیت بی‌تی‌سی (HitBTC)، بیت فینکس (Bitfinex) و بیت‌هامب (Bithumb) نیز در دسترس است.

بکت (Bakkt)، اکوسیستم قانون گذاری معاملات آتی دارایی‌های رمزنگاری در سراسر جهان، از معاملات مارجین پشتیبانی نخواهد کرد. هدف بکت این است که “خرید و فروش بیت کوین به طور کامل با وثیقه یا از قبل تأمین مالی شود”.

مطالب مرتبط
استراتژی‌های معاملات ارز دیجیتال، نگاهی به انواع روش‌های کسب درآمد از بازار ارز دیجیتال
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
بازی‌های NFT چه هستند و چگونه کار می‌کنند و چگونه می توان از آنها درآمد کسب کرد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether