منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل تکنیکال  »  تحلیل تکنیکال آلتکوین ها  »  زمان کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال گذشته است؟ 19 مه آخرین فرصت برداشت سود بود
بازار خرسی ارزهای دیجیتال و 3 استراتژی سرمایه گذاری برای کسب سود از آن

زمان کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال گذشته است؟ 19 مه آخرین فرصت برداشت سود بود

حتی مادربزرگ‌ها هم در آوریل چشم انداز صعودی نسبت به بیت کوین داشتند. با این وجود تجزیه و تحلیل چرخه بازار نشان می‌دهد که زمان کسب سود گذشته است.

در این هفته روندهای نوظهور در فضای ارزهای دیجیتال را شناسایی خواهیم کرد. با این کار درک شما از چرخه‌های بازار را گسترش می‌دهیم و خوانندگان را برای استفاده بهتر از میکروچرخه هایی که یک اتفاق منظم در ساختار بازار بزرگ است، مجهز می‌کنیم.

بازار ارزهای دیجیتال به بی ثباتی و اقدامات سریع مشهور است. این ویژگی‌ها در ماه مه به دلیل کاهش سریع قیمت بیت کوین (BTC) از 60،000 دلار به 33،000 دلار به یک فروش گسترده منجر شد. طی این سقوط 1.2 تریلیون دلار سرمایه از کل بازار ارزهای دیجیتال خارج شد.

بسیاری از افراد در سراسر اکوسیستم دلیل اصلی این رکود اقتصادی را این موارد می‌دانند:

  • توییت های منفی تأثیرگذاران و شخصیت‌های قدرتمندی مانند ایلان ماسک.
  • اعلامیه دیگری مبنی بر اینکه دولت چین استخراج بیت کوین را ممنوع کرده است.

چرخه های بازر نشان می دهند زمان کسب سود از بازار به پایان رسیده است

با این حال تریدرها و تحلیلگران باتجربه چندین هفته قبل از این اتفاق از احتمال رخ دادن یک عقب نشینی گسترده در بازار سخن می‌گفتند.

افزایش سریع قیمت‌ها در سال 2021 برخی از نشانه‌های کلاسیک رفتاری شبیه حباب را نشان داد. اصلی‌ترین دلیل هم این بود که قیمت بیت کوین به محدوده خرید بیش از حد رسیده بود. به نظر عده‌ای از تحلیلگران ارزش بیت کوین از قیمتی که داشت بسیار کمتر بود. با این حال بسیاری از تریدرهای سرخوش از رشد سریع قیمت‌ها به این نشانه‌ها بی توجه بودند و با چشمان لیزری قیمت بیت کوین را تا رسیدن به 100 هزار دلار دنبال می‌کردند.

با این اوصاف، اکنون زمان خوبی برای بررسی مراحل مختلف چرخه بازار به نظر می‌رسد تا به درک بهتر آنچه بازار تاکنون طی کرده و آنچه در ماهها و سالهای آینده می‌توان انتظار داشت، کمک کند.

چهار مرحله از یک چرخه بازار

چهار مرحله اساسی یک چرخه بازار، که همه معامله گران باید درک اساسی از آنها داشته باشند: مرحله انباشت، مرحله افزایش، مرحله توزیع و مرحله کاهش است.

زمان کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال گذشته است؟ 19 مه آخرین فرصت برداشت سود بود

مراحل چرخه بازار. منبع:Investopedia

مرحله انباشت پس از پایین آمدن بازار اتفاق می افتد و مشخصه آن ورود سرمایه گذاران و خریداران دارایی با پتانسیل نگهداری بلند مدت قبل از هرگونه تغییر قیمت قابل توجه است.

این مرحله در بازار ارزهای دیجیتال از حدود دسامبر 2018 دیده شد. در آن زمان قیمت BTC به زیر 3500 دلار رسید. به نظر می‌رسد مرحله انباشت تا اکتبر 2020 که قیمت آن به طور معنی داری از 12000 دلار عبور کرد، ادامه یافت.

زمان کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال گذشته است؟ 19 مه آخرین فرصت برداشت سود بود

نمودار یک روزه بیت کوین. منبع: Bitstamp

مرحله افزایش در دسامبر 2020 شروع به داغ شدن کرد. این مرحله در ژانویه 2021 گسترش یافت. در آن زمان بیت کوین و بخش امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) توجه جهانی را به خود جلب کردند. با رشد کل سرمایه بازار در ماه مه و رسیدن به بالای 2.5 تریلیون دلار، مرحله توزیع شروع شد.

زمان کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال گذشته است؟ 19 مه آخرین فرصت برداشت سود بود

کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال. منبع: CoinMarketCap

در طی مراحل توزیع، فروشندگان کنترل بازار را به دست می‌گیرند. در این مرحله احساسات صعودی افزایش می‌یابد و منجر به قفل شدن قیمت‌ها در محدوده معاملات می‌شود. وقتی بازار معکوس می‌شود، این مرحله به پایان می‌رسد.عوامل تکنیکال سقوط را پیش بینی کرده بودند

برخی از الگوهای نمودار معمولی در این مدت مشاهده شدند که سقوز را اجتناب ناپذیر می دانستند. همانطور که اینوستوپدیا (Investopedia) بیان کرد، الگوی دو قله در کنار الگوهای شناخته شده سر و شانه‌ها، علائم هشدار دهنده ارائه شده توسط BTC بودند. این علائم هشدار توسط تحلیلگران تکنیکال پیش از اینکه فشار فروش در بازار شکل بگیرد اعلام شده بود.

مشابه بازار گاو نر 2017-2018، قیمت بیت کوین به بالاترین سطح جدید (ATH) رسید. پس از آن این ارز، روند نزولی را تجربه کرد. این اتفاق منجر به چرخش سرمایه‌ها از بیت کوین و ورود آنها به بازار آلتکوین ها شد. این امر باعث می‌شود که کل سرمایه بازار بیشتر شود. سرمایه کل بازار ارزهای دیجیتال در 12 ماه مه به بالاترین رکورد 2.53 تریلیون دلار رسید.

برای معامله گر باهوش ارزهای دیجیتال، این الگو نشانه نزدیک شدن به مرحله کاهش بود. اینجاست که به نظر می‌رسد عاقلانه ترین تصمیم برداشت سود از بازار است. بیت کوین در این دوره بین 40،000 تا 60،000 دلار نوسان داشت و آلتکوین ها برای فروش بیشتر به بالاترین حد خود رسید. این یعنی معامله گران با تجربه در زمان کسب سود بازار شروع به فروش کردند و منتظرند تا در کف قیمت دوباره خرید را شروع کنند. بهترین استراتژی همین است.

ورود سرمایه گذاران جدید در مرحله انباشت

اکنون بازار اصلاح قیمت گسترده‌ای را تجربه کرده و به جستجوی کف قیمت ادامه می‌دهد. در نتیجه زمان مهمی برای زیرنظر داشتن حرکات قیمت است. در این زمان باید به دنبال یافتن نقاط ورود خوب به پروژه‌های مناسب باشید.

شاید مشهورترین گرافیک مربوط به چرخه معمول بازار، “روانشناسی چرخه بازار” Wall St. Cheat Sheet باشد. این الگو در انواع مختلف بازارها از سهام و کالاها گرفته تا ارزهای دیجیتال و املاک و مستغلات ظاهر شده است.

چرخه‌ی بازار

با نگاهی به نمودار بیت کوین، می‌توان الگوی قیمتی مشابهی را مشاهده کرد که از اواخر سال 2020 با مرحله احتمالی “ناباوری” از نوامبر آغاز شد. افزایش زودهنگام در ژانویه از نظر ظاهری شبیه مرحله “امید” در نمودار بالا است و پس از آن یک دوره چندماهه تا اوج شادی آور در آوریل برگزار شد.

نمودار 4 ساعته BTC/USDT. منبع: TradingViewشروع کسب سود پس از سرخوشی بازار

قیمت بیت کوین با شروع رضایت خاطر از 64000 دلار به 47000 دلار کاهش یافت و دوباره به محدوده 53000 تا 60،000 دلار بازگشت. فروش در ماه مه بازار را به مراحل اضطراب، انکار، وحشت و کاپیتولاسیون رساند. واکنش اکوسیستم به توییت های ماسک علاوه بر نیروهای دیگری که فشار فروش را به بازار وارد کردند، میزان قابل توجهی از خشم را در جامعه به وجود آورد.

اکنون چالش اصلی این است که چگونه با سقوط دارایی‌های دیجیتالی که در آنها سرمایه گذاری کردیم کنار بیاییم. پورتفولیو میزان قابل توجهی کاهش یافته است. تلاش برای تصمیم گیری در مورد پایین آمدن بازار، نشان می‌دهد که زمان مناسبی برای بازپرداخت وجوه است. به نظر می‌رسد بهترین کاری که می‌توان انجام داد این است که به آنها دست نزنیم و منتظر تحولات بعدی باشید.

در بسیاری از زمان‌ها، تجمعات عمده قیمت‌ها با شدت گرفتن ناباوری آغاز می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت چرخه کامل است و ما در آغاز چرخه جدید هستیم.

الان زمان مناسبی برای سرمایه گذاری های جدید است

آیا این بدان معنی است که اکنون زمان خوبی برای جمع آوری توکن های پروژه‌های مورد علاقه شما است؟

متأسفانه، هیچ پاسخ صحیح و تضمینی برای این سؤال وجود ندارد و هر یک از سرمایه گذاران به تنهایی باید به این سؤال پاسخ دهد. با توجه به اینکه توکن های موجود در حال حاضر دارای تخفیف قابل توجهی در مقایسه با یک ماه پیش هستند، این می‌تواند زمان مناسبی برای شروع سرمایه گذاری به شیوه متوسط هزینه دلار است. این کار با جمع آوری گزینه‌های بلند مدت جهت آماده سازی سبد سهام برای دوره بعدی رشد قیمت می تواند مفید باشد.

چرخه‌های بازار ارزهای دیجیتال

چرخه معمول ارائه شده در اینجا می‌تواند برای بازار به عنوان یک کل و همچنین برای هر یک از توکن ها یا بخش‌های توکن اعمال شود.

یک مثال خوب در این مورد، افزایش توکن های امور مالی غیرمتمرکز طی یک سال گذشته است. رشد این دارایی‌ها بازار ارزهای دیجیتال را به توفان کشاند و منجر به ظهور صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب مانند یونی سواپ (Uniswap) و سیستم عامل‌های وام مانند اوه (Aave) شد.

زمان کسب سود در بازار ارزهای دیجیتال گذشته است؟ 19 مه آخرین فرصت برداشت سود بود

سرمایه کل بازار بخش دیفای. منبع: CoinGecko

همانطور که در نمودار بالا دیده می‌شود، بخش دیفای به طور کلی الگوی چرخه بازار خود را که همزمان با افزایش محبوبیت و استفاده از آن در سراسر اکوسیستم بود، گذراند.

الگویی مشابه در ظهور توکن های غیرقابل جایگزینی (NFT) در سال 2021 مشاهده شد. اما زمان کسب سود از بازار آن متفاوت بود. این ایده را که همه بخش‌های صنعت با هم حرکت می‌کنند، برجسته می‌کند و به مزایای احتمالی رویکرد بخش محور برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال اشاره دارد.

ENJ/USDT در مقابل CHZ/USDT در مقابل AXS/USDT در مقابل MANA/USDT. منبع: TradingViewاستفاده از روش های مختلف جهت کسب سود از چرخه های مختلف بازار

برای استفاده از این فرصت‌ها، تریدرها گاهی مجبور می‌شوند که یک روش متفاوت را در پیش بگیرند. مرحله انباشت اغلب با کاهش احساسات مشخص می‌شود. با این حال بهترین زمان برای فروش در مرحله توزیع است که احساسات در بالاترین حد خود به سر می‌برد. اکثر معامله گران با امید به داشتن ثروتهای کل در حال خرید هستند.

در مورد چشم انداز فعلی بازار، ممکن است بهترین اقدام اتخاذ یک رویکرد انتظار و مشاهده باشد. بهترین راهکار این است که مقداری دارایی را در بازار مارجین داشته باشید تا از هرگونه “فروش سریع” استفاده کنید. هر ارزی را که دوست دارید انتخاب کنید. فقط به یاد داشته باشید که تحقیقات خود را انجام دهید و یک فرایند مدیریت ریسک در دست داشته باشید. ماهیت تاریخی بازار ارزهای دیجیتال هیچ نشانه‌ای از کاهش به این زودی‌ها نشان نمی‌دهد.

سلب مسئولیت

این مقاله صرفاً برای اهداف خبری و اطلاعاتی به رشته تحریر در آمده است. هرگونه سرمایه گذاری در بازار نیازمند تحقیقات شخصی است. با توجه به برخی تحلیل‌ها ما در میانه بازار گاوی به سر می‌بریم و ممکن است در آینده‌ای خیلی نزدیک دوباره شاهد اقدامات صعودی قیمت باشیم. بنابراین هرگونه اقدام سرمایه گذاری را با توجه به کسب اطلاعات بیشتر انجام دهید.

به یاد داشته باشید که در همین سقوط کارشناسان برجسته ای مانند استراژیست های بلومبرگ از امکان رسیدن قیمت بیت کوین به 100 هزار دلار تا پایان سال 2021 سخن گفته اند. بنابراین اینگونه اطلاعات نمی تواند مبنای مناسبی برای حرکات سرمایه گذاری شما باشد. زمان کسب سود از بازار با توجه به استراتژی سرمایه گذاری شما می تواند متفاوت باشد.

مطالب مرتبط
چرخه‌های بیت کوین در حال توسعه هستند؛ پیش بینی قیمت 118000دلاری در پایان چرخه جدید
ضعف بازار آلتکوین ها؛ بیت کوین دوباره از قیمت 19،600 دلار ریجکت شد
بی ان وای ملون (BNY Mellon) به گری اسکیل بیت کوین تراست افزوده شد.
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether