منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  متاورس و NFT: چه بازی‌ها و پروتکل‌هایی در صنعت بلاک چین قابلیت ایجاد درآمد دارند؟
متاورس و NFT: چه بازی‌ها و پروتکل‌هایی در صنعت بلاک چین قابلیت ایجاد درآمد دارند؟

متاورس و NFT: چه بازی‌ها و پروتکل‌هایی در صنعت بلاک چین قابلیت ایجاد درآمد دارند؟

رضا باغانی
1400/05/30
۰

متاورس Metaverse و کسب درآمد از NFT ها پایه و اساس یک اقتصاد جدید را تشکیل می‌دهند. در این فضا کاربران به راحتی دارایی‌های خود را ذخیره کرده و ارزش را منتقل می‌کنند.

توکن های غیرقابل جایگزینی (NFT) در اکوسیستم ارزهای دیجیتال موجی ایجاد کرده‌اند. این توکن ها حتی در سرتیتر رسانه‌های خبری اصلی در سال 2021 حضور داشته‌اند. افراد مشهور، موسیقیدانان، تیم‌های ورزشی، خانه‌های حراج بزرگی مانند کریستی نیز وارد این بازار شده‌اند. حتی رستوران‌های فست فود نیز در ایجاد و یا فروش اقلام دیجیتال منحصر به فرد از طریق NFT ها اقدام کرده‌اند. با این حال جذابیت NFT ها در متاورس به اوج خود رسیده است.

متاورس اوج جدید NFT ها را رقم می زند

با وجود بازارهای برتر NFT مانند اوپن سی (OpenSea)، حجم معاملات این اقلام دیجیتالی در حال رکوردشکنی است. پروژه‌هایی مانند کریپتو پانک (CryptoPunks) و پاجی پنگوئن (Pudgy Penguins) روزانه ده ها میلیون دلار ارزش مبادله می‌کنند. با این حال، دانستن اینکه کدام پروژه‌ها توانایی حفظ یا افزایش ارزش در بلند مدت را دارند و کدام پروژه‌ها به محض فروپاشی تبلیغات از بین می‌روند، می‌تواند چالش برانگیز باشد.

پروژه‌های NFT با محوریت متاورس در صنعت رمزنگاری در حال رشد هستند. این پروژه‌ها روش‌های متعددی را برای مشارکت و کسب درآمد ارائه می‌دهند. از مهمترین آن‌ها می‌توان به ویژگی‌های بازی برای کسب درآمد و سرمایه گذاری اشاره کرد. این ویژگی‌ها اکنون بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. ترکیب متاورس و NFT توجه سرمایه گذاران متوسط و بازیگران نهادی را به خود جلب کرده است.

در اینجا ما به برخی از برترین پروتکل‌های NFT آماده برای متاورس که دارای قدرت ماندگاری طولانی هستند خواهیم پرداخت. همچنین نکاتی در مورد چگونگی تشخیص این الماس‌ها در میان بازارهای شلوغ از پروژه‌های NFT را توضیح می‌دهیم.

بازی‌ها اولین قدم مهم برای متاورس NFT ها را برداشته‌اند

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) به عنوان یکی از پروتکل‌های مجذوب کننده در این چرخه گاوی بازار ظاهر شده است. سبک گیم پلی بازی به کاربران اجازه کسب درآمد می‌دهد. آن ها با شخصیت‌های درون بازی به نام اکسی‌ها Axies مبارزه کنند و از این طریق درآمد به دست می آورند.

مدل رایگان برنامه‌های کاربردی دارای خریدهای درون بازی هستند. این مدل ها رسما برای تخلیه حساب بانکی کاربران طراحی شده‌اند. یلزی های بلاک چین دقیقا برخلاف آنها عمل می کنند. وجوهی که برای سیستم عامل‌هایی مانند اکسی اینفینیتی هزینه می‌شود این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید درآمد یا بازدهی مناسبی از بازی کردن و یا سرمایه گذاری داشته باشید. نکات مهم امور مالی غیر متمرکز (DeFi) و اصول اقتصادی مانند استیکینگ، تورم و کمیابی در مدل این به خوبی بازی طراحی شده است.

پرمخاطب ترین بازی بلاک چین جهان

بر اساس داده‌های کریپتو اسلم (CryptoSlam)، اکوسیستم اکسی اینفینیتی اخیراً از یک میلیون کاربر فعال پیشی گرفته است. این بازی بیش از 1.373 میلیارد دلار جابجایی ارز را پردازش کرده است.

این پروتکل دارای بالاترین نرخ پذیرش در مناطقی از جهان مانند مالزی و ونزوئلا است. کشورهایی که مشکلات اقتصادی مردم باعث می‌شود توکن اسموث لاو پشن (Smooth Love Potion) یک منبع جذاب برای درآمد روزانه محسوب شود. 150 تا 200 (SLP) که هر بازیکن می‌تواند هر روز به دست آورد بین 23.70 دلار تا 31.60 دلار در زمان نوشتن نگارش مقاله ارزش دارد.

درآمد ماهانه افراد در ونزوئلا معادل 60 دلار با نرخ ارز برآورد شده توسط بانک مرکزی این کشور است. بنابراین درآمد روزانه 23.70 دلار به طور بالقوه می‌تواند تا 10 ماه به یک خانواده کمک کند.

با توجه به این عوامل، NFT ها در اکوسیستم اکسی اینفینیتی امکان قوی‌تری برای حفظ ارزش خود در طول زمان و حفظ سطح نقدینگی بالاتر نسبت به بسیاری از پروژه‌های رندوم NFT که به سادگی تصاویر را به توکن غیرقابل جایگزینی تبدیل می کنند، دارند.

NFT های فارمینگ به کلکسیون‌ها ابزاری مفید می‌دهند

پروژه دیگری که ترکیب منحصر به فرد دیفای، گیم پلی و NFT را ارائه می‌دهد، اوه گوچی (Aavegotchi) است. اوه گوچی پلتفرمی است که بر اساس پروتکل اوه (Aave) ساخته شده است. این پروتکل امکان ترکیب آواتارهای درون بازی با سایر دارایی‌های ارز دیجیتال را فراهم می‌کند. این دارایی‌ها می‌توانند به عنوان وثیقه دیفای مورد استفاده قرار گیرند و پاداش‌های قابل توجهی کسب نمایند.

تعداد آواتارهای آوه گوچی که به گوچی‌ها (Gotchi) معروف هستند، کم است. آیتم‌های جدید نیز فقط به تعداد محدودی در سال ضرب می‌شوند و از طریق حراج یا قرعه کشی منتشر می‌شوند.

کاربرانی که بر روی پروتکل GHST بومی قرار می‌گیرند، پاداش‌هایی به شکل FRENS دریافت می‌کنند. از این توکن ها می‌توان برای خرید بلیط های قرعه کشی برای کسب موارد داخل بازی مانند پوشیدنی‌ها، مواد مصرفی یا پورتال‌های احضار گوچی، استفاده کرد.

این اقلام را می‌توان برای اضافه کردن به گوچی خریداری کرد تا کمیابی و ارزش آنها افزایش یابد. در غیر این صورت همه این NFT ها را در بازار می‌توان به عنوان منبع درآمد دیگری برای دارندگان توکن به فروش رساند.

توانایی قفل کردن سایر توکن ها یا دارایی‌ها در گوچی‌ها، لایه دیگری از ارزش و کمیابی را برای هر نماد اضافه می‌کند. برای استخراج هرگونه دارایی اضافی، گوچی در فرآیند منجر به افزایش کمیابی، نابود می‌شود.

در زمان نگارش این مقاله، 7،760 پورتال باز شده است و 432 گوچی قربانی شده‌اند. طبق آمار اوه گوچی استتس (Aavegotchi Stats)، 7،328 پورتال گوچی با ویژگی‌های مختلف و سطوح کمیاب در گردش باقی مانده است.

سهام گذاری دارایی‌های متقابل و گیم پلی بازی متاورس را تکمیل می‌کند

یک پروژه بسیار هیجان انگیز جدیداً به صحنه آمده است، ایلوویم (Illuvium) نام دارد. این بازی متاورس میتنی بر NFT با وجود اینکه در این فضا تازه وارد است توانسته مخاطبان زیادی را به خود جلب کند. این تازه وارد یک بازی رزمی فانتزی جهان باز است که بر روی بلاک چین اتریوم (ETH) ساخته شده است.

در حالی که این پروژه هنوز در حال توسعه است، قیمت توکن ILV بومی آن بین 22 ژوئن تا 13 آگوست 1765 درصد افزایش یافت. در آن دوره هیجان در آستانه راه اندازی آن افزایش یافته بود.

یکی از کاتالیزورهای افزایش قیمت آن، معرفی استیکینگ ILV بود. این ویژگی به دارندگان توکن بسته به مدت زمان قفل کردن توکن ها، بازده 43.44 تا 86.88 درصد را می‌دهد.

ایلوویم می تواند برترین اوج ترکیب متاورس و NFT باشد

الوویم همچنین با استفاده از فلش پولز (Flash Pools) امکان جابجایی دارایی‌های متقابل را می‌دهد. این امکان به دارندگان اکسی اینفینیتی (AXS) و سینثتیکس Synthetix (SNX) این امکان را می‌دهد تا با قرار دادن توکن های خود در پروتکل، ILV کسب کنند.

یکی از روش‌هایی که تیم برای جلب توجه به پروژه خود استفاده کرده است، ایجاد NFT های منحصر به فرد است. این توکن های غیرقابل جایگزینی برخی از برجسته‌ترین اینفلوئنسرهای رمزنگاری را نشان می‌دهند. تیم همچنین یک جریان مداوم از تیزرها و به روز رسانی در مورد شخصیت‌ها و NFT هایی را که در بازی یافت می‌شود، ارائه می‌دهد.

ایجاد یک بازی با رتبه AAA در بلاک چین اتریوم سالهاست که مورد توجه جامعه بازی‌ها بوده است. با این وجود محدودیت‌های شبکه‌ای تا کنون این امر را غیرممکن کرده است.

اگر ایلوویم بتواند هدف خود را از ایجاد یک بازی بسیار تعاملی و جذاب از نظر بصری که بتواند کاربران را از جامعه بازی‌های سنتی جذب کند، به خوبی پیش برد، دارایی‌ها و NFT های موجود در اکوسیستم پتانسیل حفظ یا افزایش ارزش را در طول زمان دارند.

کلام پایانی

گیمرها صدها ساعت و هزاران دلار در سال صرف برخی از محبوب‌ترین بازی‌های رایگان می‌کنند. این بازی‌ها امکان خرید اقلام کمیاب را فراهم می‌نمایند. گیمرها با خرید این اقلام نسبت به رقبای خود برتری کسب می‌کنند. با این حال در ازای تمام آن زمان و هزینه ارزش کمی در پایان باقی می‌ماند.

NFT اجازه می‌دهد تا یک پارادایم جدید در بازی ایجاد شود که زمان صرف شده برای بازی و غنیمت به دست آمده در طول راه را بتوان به ارزش واقعی تبدیل کرد. این شیوه به دارایی ارزشی طولانی مدت می‌دهد. پروژه‌هایی که با متاورس رمزنگاری غیر متمرکز در حال رشد، سازگار شده و ادغام می‌شوند در موقعیت اول هستند تا بتوانند از نظر ارزش و اعتبار رشد کنند.

مطالب مرتبط
ارزش اتریوم بیش از قیمت فعلی آن است، تحلیل‌های درون زنجیره‌ای نوید رشد قیمت را می‌دهند
اتریوم کلاسیک و دوج کوین: آیا ETC را می‌توان DOGE بعدی دانست؟
مشکل مقیاس پذیری اتریوم و راه حل آن
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether