منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار استخراج یا ماینینگ  »  سردرگمی ماینرهای بیت کوین: علی رغم تعطیلی استخراج بیت کوین در چین، جایگزین‌ها چندان جذاب نیستند
سردرگمی ماینرهای بیت کوین: علی رغم تعطیلی استخراج بیت کوین در چین، جایگزین‌ها چندان جذاب نیستند

سردرگمی ماینرهای بیت کوین: علی رغم تعطیلی استخراج بیت کوین در چین، جایگزین‌ها چندان جذاب نیستند

رضا باغانی
1400/03/30
۰

تعطیلی استخراج در چین همچنان ادامه دارد. این باعث شده است برخی از ماینرها به دنبال مکان‌های جایگزین بگردند. با این حال عدم جذابیت جایگزین‌ها باعث سردرگمی ماینرهای بیت کوین شده است.

استان سیچوان (Sichuan) که بیشترین تعداد ماینر را در خود جای داده در حال قطع برق برخی از مزارع استخراج بیت کوین است. بزرگ‌ترین استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال تحت تأثیر این اقدام قرار گرفتند. در همین حال از دیروز، 3000 دستگاه خودپرداز پکن استفاده از ارز دیجیتال یوان را تسهیل می‌کنند. سردرگمی ماینرهای بیت کوین بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ماینرهای چینی بیت کوین به دنبال این ممنوعیت گسترده دولت به دنبال خانه جدیدی هستند. شهردار میامی امیدوار است که آنها را به شهر بیت کوینی خود جلب کند. با این حال او برای همیشه در قدرت نیست. ماینرها می گویند، انرژی هسته‌ای میامی فریبنده است، اما هزینه برق رقابتی نیست. این عوامل باعث سردرگمی هرچه بیشتر ماینرهای بیت کوین شده است.

سردرگمی ماینرهای بیت کوین با دستور قطع برقشان در استان سیچوان

پس از آنکه سیچوان به شرکت‌های انرژی دستور داد تأمین انرژی مزارع استخراج در این استان را متوقف کنند، نرخ هش برخی از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین در چین تا 37٪ کاهش یافته است.

دیروز در پی جلسه‌ای بین دفتر علوم و فناوری کشور و دفتر انرژی سیچوان، اخبار مربوط به دستور قطع برق منتشر شد. به شرکتهای انرژی تا آغاز یکشنبه 20 ژوئن (به وقت پکن) فرصت داده شد تا برق ماینرهای بیت کوین را قطع کنند.

استخرهای استخراج چینی یک بخش جدایی ناپذیر در اکوسیستم رمزنگاری جهانی هستند. بسیاری از استخراج کنندگان در این استخرها از نیروی برق آبی فراوان سیچوان استفاده می‌کنند. استخرهای استخراج، مجموعه‌های ماینرهای ارز دیجیتالی هستند که قدرت محاسباتی خود را برای استخراج ارزهای دیجیتال یکی می‌کنند.

“Molly”، رئیس بازاریابی شرکت بلاک چین هاشکی هاب (Hashkey Hub) است. وی در توئیتر خود اعلام کرد که پس از اعلام دولت سیچوان در مورد قطع برق واحدهای ماین بیت کوین، نرخ هش به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

ما امشب شاهد یک اتفاق بی سابقه در استخراج بیت کوین خواهیم بود. تمام فارمهای استخراج (حدود 8 میلیون کیلووات بار برق) در ساعت 12 بعدازظهر به وقت پکن خاموش خواهند شد. پس از اعلام تعطیلی فارمهای استخراج بیت کوین در سیچوان، نرخ هش به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

– مولی (bigmagicdao) 19 ژوئن 2021

هش ریت استخرهای استخراج بیت کوین در حال سقوط آزاد است. از زمان توئیت مولی، برخی از استخرهای استخراج شاهد سقوط بیشتر نرخ هش خود بوده‌اند. هش ریت در فارمهای برتر استخراج انت پول (AntPool) حدود 27.53٪ کاهش یافته است. این در حالی است که هش ریت بی تی سی. کام (BTC.com) کاهش 18.34٪ یافت و هوبی پول (Huobi.pool) سقوط 36.79٪ را شاهد بوده است.

ممنوعیت ارز دیجیتال در چین: نگرانی از تولید کربن یا فضا دادن به یوآن دیجیتال

چین از چند ماه گذشته در حال مقابله با ارزهای دیجیتال است. این رویکرد خصمانه تأثیر ناگهانی بر قیمت جهانی ارزهای دیجیتال داشته است. ماه گذشته هنگامی که انجمن‌های پرداخت حمایت از ممنوعیت معاملات ارز دیجیتال که در سال 2017 تصویب شده بود را تأیید کردند، بدترین سقوط بیت کوین از نظر ارزش دلاری در 12 سال گذشته رخ داد.

هدف بعدی دولت عملیات استخراج بود. در 9 ژوئن، استان شین جیانگ دستور تعطیلی چندین فارم استخراج را اعلام کرد. در این اعلان، سین کیانگ “اقدامات مربوط به بررسی صرفه جویی انرژی در پروژه‌های سرمایه گذاری با دارایی ثابت” را ذکر کرد. این قانون برای اولین بار در سال 2016 صادر شد.

سرکوب گسترده این کشور در مورد ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم، که قانونگذاری آن‌ها مشکل است، زمینه را برای ارز مورد حمایت بانک مرکزی این کشور فراهم می‌کند. چین در حال آزمایش یوان دیجیتال است. این ارز روز گذشته در بیش از 3000 دستگاه خودپرداز در پکن در دسترس عموم قرار گرفت.

این عوامل به سردرگمی بیشتر ماینرهای بیت کوین منجر شد. تأثیر عمیق چین در زمینه استخراج بیت کوین غیرقابل انکار است. آیا رویکرد خصمانه چین به بقیه کشورها علی الخصوص آمریکا اجازه رشد در این صنعت را می‌دهد؟

میامی سعی می‌کند از سردرگمی ماینرهای بیت کوین استفاده کند

استخراج کنندگان بیت کوین چینی 65٪ از نرخ هش شبکه را تشکیل می‌دهند. اما همانطور دولت اکنون بخش عمده‌ای از این صنعت را تعطیل کرده است. ماینرهای چینی ممکن است مجبور شوند برای ادامه کار خود به خارج از کشور بروند.

شهردار فرانسیس سوارز (Francis Suarez)، از ماینرهای چینی بیت کوین در شهر خود استقبال کرد. وی در مصاحبه با CNBC در 17 ژوئن، گفت:

“به ماینرهایی که از کشیدن رایانه‌ها به بالای کوههای خنک سین کیانگ یا عبور از سدهای برق آبی مرطوب در سیچوان خسته شده‌اند خانه‌ای پایدار می‌دهیم. این افراد همیشه توسط دولت چین تهدید می‌شوند.”

سوارز در این مصاحبه نوید عرضه تقریباً بی حد و حصر انرژی هسته‌ای ارزان قیمت را داد.

این هفته سوارز به CNBC گفت: “این واقعیتی است که ما از انرژی هسته‌ای برخوردار هستیم. این بدان معنی است که برق بسیار ارزانی را می‌توانیم برای ماینرها فراهم کنیم. ما می‌فهمیم که این امر چقدر مهم است. ماینرهای بیت کوین می‌خواهند به یک قیمت کیلووات ساعت مشخص برسند. و بنابراین ما در این زمینه با آنها همکاری می‌کنیم. “

هزینه برق در هر کیلووات ساعت در میامی 10.7 سنت است که کمتر از متوسط 13.3 سنت در کشور است. دولت ایالات متحده فکر می‌کند که انرژی هسته‌ای قابل اطمینان ترین منبع انرژی با اختلاف زیاد و همچنین یکی از سازگارترین‌ها با محیط زیست است.

میامی باید در برابر رقیبان سرسخت خود پیروز شود

سوارز به شدت میامی را به عنوان بیت کوین ستی (Bitcoin City) تبلیغ کرده است. او وایت پیپر بیت کوین را در وب سایت شهر خود بارگذاری کرد.

سطح تسهیلات سوارز هنوز ماینرهای چینی بیت کوین را که از سردرگمی رنج می‌کشند، قانع نکرده است. ماکس هو (Max Hu)، یکی از اعضای شرکت استخراج بیت کوین چینی پاور 360 (Power360) است. وی به دیکریپت گفت که قیمت برق میامی “کاملاً غیرقابل رقابت” با چین است.

در قزاقستان، یک رقیب دیگر، هر کیلووات ساعت بین 0.03 تا 0.033 دلار هزینه دارد. وی گفت: تأمین انرژی فن‌هایی که ماشین آلات استخراج را زیر نور آفتاب میامی خنک می‌کنند، فقط به هزینه‌ها می‌افزاید.

بن گاگن (Ben Gagnon)، رئیس استخراج در شرکت استخراج بیت فارمز (Bitfarms) است. وی نیز گفت که میامی تعداد کمی کارخانه‌ی در حال فروپاشی یا پایگاه‌های نظامی متروکه دارد. این تأسیسات معمولاً دارای شبکه‌های انرژی در محل هستند. ماینرهای چینی به فضای خیلی بیشتری نیاز دارند. بنابراین مجبورند همه چیز را از نو بسازند. وی توضیح داد، شروع از ابتدا در میامی گران و وقت گیر است.

پایداری سیسایت ها تنها را کاستن از سردرگمی ماینرهای بیت کوین

با این حال وین لین (Wayne Lin)، بنیانگذار شرکت سرمایه گذاری پرخطر “Axia8 Ventures” در چین است. این شرکت در استخراج بیت کوین سرمایه گذاری زیادی کرده است. وی فکر می‌کند که این عقب ماندگی‌ها برای کنار گذاشتن میامی کافی نیست. وی گفت، مهم‌ترین چیز ثبات سیاسی است. وی به دیکریپت گفت: “من نمی‌خواهم میلیون‌ها دلار برای ایجاد تاسیسات خود هزینه کنم اگر سیاست‌ها ناگهان تغییر کنند.”

سیاست در ایالات متحده ممکن است مطلوب‌تر از چین باشد. فلوریدا قدرت هسته‌ای را دوست دارد. میامی عاشق بیت کوین است. لین گفت، اگر شهردار سوارز در انتخابات بعدی رأی نیاورد “نگران کننده” خواهد بود. با این وجود در حال حاضر همه چیز خوب به نظر می‌رسد.

استخراج بیت کوین سازگار با محیط زیست همچنین می‌تواند از سرمایه گذاران تأثیرگذار آمریکایی مانند ایلان ماسک که انتقاداتش از استخراج بیت کوین، قیمت این ارز را در ماه گذشته کاهش داد، دلجویی کند.

مطالب مرتبط
ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین به نفع برخی شرکت‌های تازه تأسیس غربی شده است
چرا پس از کاهش هش ریت بیت کوین، قیمت بیش از 50،000 دلار باقی مانده است
فروش بیت کوین ماینرها قیمت BTC را به زیر 44 هزار دلار رساند؛ حمام خون آخر هفته آلتکوین ها
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان