منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  رشد بیشتر بیت کوین: داده‌های فرازنجیره‌ای از مساعد بودن وضعیت BTC خبر می‌دهند
رشد بیشتر بیت کوین: داده‌های زنجیره‌ای از مساعد بودن وضعیت BTC خبر می‌دهند

رشد بیشتر بیت کوین: داده‌های فرازنجیره‌ای از مساعد بودن وضعیت BTC خبر می‌دهند

همانطور که بازار ارزهای دیجیتال یک بار دیگر شاهد افزایش 2 تریلیون دلاری سرمایه خود است، داده‌ها نشان می‌دهد که سرمایه گذاران اکنون به خریدهای طولانی مدت فکر می‌کنند. به نظر می‌رسد رشد بیشتر بیت کوین در دستور کار باشد.

پس از ماهها آشفتگی در بازار و صنعت رمزنگاری چند هفته گذشته همه معیارها تا حدودی رو به بهبود است. طبق آخرین داده‌ها سرمایه کل بازار ارزهای دیجیتال به تازگی برای اولین بار از ماه مه به مرز 2 تریلیون دلار رسیده است. رشد بیت کوین به رقمی بیشتر از 47 هزر دلار می تواند راه را برای بازار گاوی جدید هموار سازد.

چه عواملی باعث رشد بیشتر بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال شده است

در حقیقت، تنها در 21 روز گذشته، رقم عظیم 700 میلیارد دلار وارد بخش دارایی‌های دیجیتالی شده است. بسیاری از سرمایه گذاران و معامله گران بر این باورند که در آینده نزدیک باید منتظر رشد بیشتر بازار و همین طور ارزش پادشاه ارزهای دیجیتال، بیت کوین باشیم.

به نظر می‌رسد دو رویداد اخیر باعث ایجاد این احساسات صعودی شده است. اولی هارد فورک موفقیت آمیز لندن اتریوم است. این به روزرسانی مهم باعث مقیاس پذیرتر شدن این شبکه می‌شود. از سویی دیگر هاردفورک لندن توکن سوزی گسترده‌ای را رقم می زند.

رویداد بعدی ارائه لایحه زیرساخت مالیاتی است که اخیراً توسط سنای ایالات متحده در آمریکا مورد بررسی قرار گرفته است. به عقیده اکثر کارشناسان برنامه ریزی برای اخذ مالیات به معنای پذیرش قانونی ارزهای دیجیتال است.

ما در ایران هم شاهد همین روند هستیم. بسیاری از معامله گران نسبت به تصویب قانون مالیاتی اظهار نگرانی کرده‌اند. با این وجود باید یادآوری کرد اخذ مالیات به معنی قانونی دانستن کسب و کار و ضمانت تداوم آن است.

کادان استدلمان (Kadan Stadelmann)، مدیر ارشد فناوری ارائه دهنده راه حل‌های بلاک چین کومودو (Komodo) است. وی به نشریه اینترنتی کوین تلگراف (Cointelegraph) گفت:

“صرف نظر از نتیجه قانونگذاری، این بحث ارزهای دیجیتال را به یکی از اولویت‌های برتر سیاست ایالات متحده تبدیل کرده است. همین به خودی خود آگاهی عمومی بیشتری را در مورد فناوری بلاک چین ایجاد می‌کند. نتیجه دیگر این است که مؤسسات مالی سنتی در صورت تصویب سیاست‌ها به طور رسمی می‌توانند به بازار وارد شوند. این مورد هم می‌تواند باعث رشد بیشتر بیت کوین و همین طور کل بازار شود.”

نگاهی دقیق‌تر به برخی از داده‌های فرا زنجیره ای

استدلمان گفت که انباشت بیت کوین (BTC) در حال حاضر در بین نهنگ‌ها و ماینرها اتفاق می افتد. از طرفی با خروج این ارز از صرافی‌ها شوک عرضه ایجاد می‌شود. این امر نشان می‌دهد قیمت‌ها ممکن است در آینده نزدیک همچنان افزایش یابد. با این وجود، او معتقد است که در حالی که BTC می‌تواند به مرز 50،000 دلار یا احتمالاً کمی بیشتر برسد، بازگرداندن ارزش بالای 65000 دلار برای این ارز دیجیتال دشوار خواهد بود.

او همچنین نظراتی راجع به ادامه صعود اتریوم دارد. به نظر وی واضح است که عامل اصلی پیشرفت صعودی اخیر اتر (ETH) هاردفورک لندن بوده است. در واقع، بر اساس داده‌های منتشر شده توسط شرکت تجزیه و تحلیل رمزنگاری گلس نود (Glassnode)، چندین جهش در میزان خروج این آلت کوین از صرافی‌ها مشاهده شده است. این برای ماری تاتیبوت (Marie Tatibouet)– مدیر بازاریابی صرافی ارز دیجیتال Gate.io – نشان دهنده تعداد بیشتر خریداران بلندمدت است.

وی همچنین تاکید کرد که ارزش کل قفل شده در قراردادهای هوشمند امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای، برای اولین بار از سه ماهه اول سال 2021، از 80 میلیارد دلار عبور کرده است. علاوه بر این، تعداد ETH های ذخیره شده در بیکن چین (Beacon Chain) نیز از 6.5 میلیون بیشتر شده است. تاتیبوت گفت: “به طور کلی این‌ها سیگنال‌های بسیار مثبتی هستند. این سیگنال ها به ما می گویند بازار اعتماد خوبی به اتریوم پیدا کرده است.”

احساسات HODL قوی است

همانطور که قبلاً گزارش کرده بودیم، انباشت بیت کوین در بین نهنگ‌ها و خرده فروشی همچنان ادامه دارد. میزان دارایی بیت کوین  دارندگان بلندمدت به تازگی به بالاترین سطح خود یعنی 82.68 درصد از کل عرضه رسیده است. برعکس، حجم دارایی های دارندگان کوتاه مدت همچنان در حال کاهش است. دارایی دارندگان کوتاه مدت به حدود 20 درصد از کل عرضه بیت کوین نزول کرده است. آنچه به نظر می‌رسد این است که تعداد فزاینده‌ای از دارندگان BTC به دنبال حفظ دارایی های دیجیتال خود هستند.

تیم تجزیه و تحلیل گلس نود تاکید کرد که هر زمان که نسبت موجودی داندگان کوتاه مدت به 20 درصد یا کمتر برسد، شوک عرضه رخ می‌دهد. این یعنی کمبود عرضه، و این کمبود بیشتر اوقات به افزایش ارزش بیت کوین کمک می‌کند.

نه تنها این، اوایل این هفته تعداد تراکنش‌های بیت کوین با مبلغی بیش از 1 میلیون دلار بیش از دو برابر افزایش یافت. این معیار نیز برای اولین بار از سپتامبر 2020 از 30 درصد به 70 درصد از کل ارزش منتقل شده رسیده است.

اینجا سناریوی جالبی برای رشد بیشتر بیت کوین مطرح می‌شود. از آنجایی که سرمایه گذاران خرده فروشی اغلب همچین تراکنش‌هایی ندارند می‌توان استدلال کرد که نهادها و مؤسسات دست به خریدهای مداوم و کوچک بین 1 تا 10 میلیون دلار زده‌اند.

انباشت وال‌ها همچنان ادامه دارد

طبق گفته شرکت تجزیه و تحلیل رمزنگاری سنتی منت (Santiment)، میلیونرهای بیت کوین در سراسر جهان هنوز سکه‌های خود را به فروش نرسانده‌اند تا سود خود را برداشت کنند. این یعنی آدرس‌های کیف پولی که در محدوده 100 تا 10000 BTC در خود ذخیره کرده اند در اوج قبل از اصلاح و افزایش های اخیر دست به فروش نزده اند. کل بیت کوینی که توسط این آدرس‌ها نگهداری می‌شود در حال حاضر 9.23 میلیون BTC است. این میزان با بالاترین سطح قبلی این معیار در 28 جولای مطابقت دارد.

همچنین، جریان خالص بیت کوین از بسترهای معاملاتی دارایی‌های دیجیتال به آدرس‌هایی که احتمالاً برای ذخیره سازی تعیین شده‌اند، در چند هفته گذشته چشمگیر بوده است. بر اساس گزارش سیستم عامل‌های تجزیه و تحلیل مانند وال آلرت (Whale Alert)، روزانه ده ها هزار BTC در حال جابجایی هستند. این به خودی خود فعالیت معاملاتی سالم در اکوسیستم ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد.

یوری مازور (Yuriy Mazur)، سرپرست تیم تجزیه و تحلیل داده‌ها کارگزار CEX.IO است. CEX.IO پلتفرمی برای معاملات ارزهای دیجیتال از طریق قراردادهای مشتقات است. وی به کوین تلگراف گفت که این داده‌ها نشان می‌دهد که اکثر دارندگان به رشد بازار در آینده نزدیک خوشبین هستند. به نظر وی سرمایه گذاران فعلاً قصد ندارند دارایی‌های خود را به فروش برسانند. به عقیده وی صرف نظر از اخبار منفی که اخیراً بازار را متزلزل کرده است، بسیاری از آنها موقعیت‌های بیت کوین خود را افزایش می‌دهند. او اضافه کرد:

“پیش بینی من این است که قیمت بیت کوین از سطح فعلی حدود 45 هزار دلار تا پایان سال جاری به بیش از 70 هزار دلار می‌رسد. به همین دلیل بسیاری از سرمایه گذاران در حال حاضر مشتاقانه منتظر سهیم شدن در این افزایش تاریخی قیمت هستند.”

علاقه مؤسسات باعث رشد بیشتر بیت کوین

بر اساس سرویس تحلیلی زنجیره‌ای کریپتو کوانت (CryptoQuant)، ذخایر بیت کوین در صرافی‌های مشتقات در سطح جهانی همچنان به سطحی کاهش می‌یابد که قبل از ماه مه مشاهده می‌شد. این سطح در حالی لمس شده بود که هنوز اصلاح قیمت رخ نداده بود. در این راستا، این شرکت تأیید کرد که تا 10 آگوست، ذخایر مشتقات 1.256 میلیون BTC بود. این میزان به صورت معنی داری کمترین مقدار از 11 مه محسوب می شود.

گفته می‌شود، به نظر می‌رسد وجوه مجدداً به گری اسکیل بیت کوین تراست (Grayscale Bitcoin Trust) باز می‌گردند. داده‌های جدید نشان می‌دهد که لیستی رو به رشد از شرکت‌های سنتی در ماه‌های گذشته بیت کوین را به خزانه‌های خود افزوده‌اند. نه تنها این، اطلاعات کافی وجود دارد که نشان می‌دهد حتی در شدیدترین مرحله از روند صعودی BTC امسال، موجودی مشتقات به طور معکوس افزایش یافت. تنها یک تراز نزولی در ابتدای حرکت به سمت 64،500 دلار مشخص شده است.

به نظر می‌رسد که اکثر مؤسسات و شرکت‌ها با هجوم اخبار منفی پیرامون بازار ارزهای دیجیتال مانند سرکوب استخراج در چین یا بحث در حال انجام بر سر لایحه زیرساخت‌های ایالات متحده، کوچک‌ترین شکی برای خرید بیشتر نداشته‌اند. این امر با این واقعیت آشکار می‌شود که در اوایل این هفته، کل موجودی بیت کوین صرافی‌های ارز دیجیتال در حدود 2.44 میلیون BTC بود. این میزان کمترین میزان در سه ماه گذشته است.

خبری از وحشت‌های بزرگ در بازار نیست

بر هیچ کس پوشیده نیست که سقوط بازار 2018 عمدتاً ناشی از شیدایی عرضه اولیه سکه بود. صدها استارتاپ سرمایه‌هایی به ارزش میلیاردها دلار به دست آورند و پس از مدتی سریع فرار کرد. هنگامی که حباب ICO منفجر شد، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال از 700 میلیارد دلار به 102 میلیارد دلار رسید. بازار این مسیر را در فاصله کمتر از 11 ماه در نوردید. این سقوط بیش از 85 درصدی نشان می‌داد وحشت چه میزان می تواند بر بازار تاثیر بگذارد.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد افزایش قیمت 2021 به دلیل عوامل اقتصادی کلان قوی ایجاد شده است. رشد بیشتر بیت کوین به دلیل سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی در سراسر جهان رخ داده است. ارزهای دیجیتال عمدتاً توسط سرمایه گذارانی که به دنبال پناهگاه‌های امن پولی هستند، انتخاب شده است. برای در ک بهتر شرایط بغرنج اقتصاد جهانی باید نکاتی را خاطر نشان کرد.

اولین نکته این است که در یک سال و نیم گذشته، میزان بدهی‌های جهانی به رشد خود ادامه داده است. این بدهی ها در حال حاضر بالغ بر 281 تریلیون دلار (تقریباً 355 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی) است.

در نهایت، طبق اعلام موسسه بین المللی پول، این استقراض فقط در آینده نزدیک-حداقل تا 10 تریلیون دلار دیگر تا پایان سال 2021-بیشتر افزایش می یابد. به ویژه در شرایطی که انواع جدید کووید همچنان جان انسان ها را در سراسر جهان تهدید می کند.

با توجه به همه این داده‌ها، به نظر می‌رسد که حرکت مثبت مداوم در بازار رمزنگاری عمدتاً توسط فاندامنتال و همچنین نوآوری‌های قوی هدایت می‌شود.

مطالب مرتبط
روند بعدی بیت کوین: معامله گران در مورد بازار بیش از حد داغ و  سال جدید چینی بحث می‌کنند
خرید بیت کوین سخت‌تر می‌شود؛ آدرس‌های فعال اتریوم به اوج جدیدی دست یافت
رکورد تازه بیت کوین: طلای دیجیتال تا 24.6 هزار دلار افزایش یافت؛ جهت حرکت بعدی نامشخص
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether