منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  مهم‌ترین الگوهای کندل استیک: نمودارهای شمعی ژاپنی چگونه تفسیر می‌شوند
مهم‌ترین الگوهای کندل استیک: نمودارهای شمعی ژاپنی چگونه تفسیر می‌شوند

مهم‌ترین الگوهای کندل استیک: نمودارهای شمعی ژاپنی چگونه تفسیر می‌شوند

در مقاله قبل در مورد شمعی ژاپنی به صورت مفصل صحبت کردیم. در این مقاله تصمیم داریم مهم‌ترین الگوهای کندل استیک را به شما معرفی کنیم.

همانطور که پیش از این در مقاله کندل استیک چیست؟ گفتیم، الگوهای کندل استیک یکی از اساسی‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال هستند. این نمودارها می‌توانند درک واضحی از حرکت بازار به شما ارائه دهند. با این وجود تفسیر این الگوها نیز نیازمند تخصص و آموزش است. در ادامه مهم‌ترین الگوهای صعودی، نزولی و روند خنثی را در نمودارهای کندل استیک را با هم مرور خواهیم کرد.

مهم‌ترین الگوهای کندل استیک برای تشخیص روند صعودی

در این بخش برخی از الگوهای صعودی در نمودارهای کندل استیک معرفی خواهیم کرد.

1- الگوی چکش (hammer candlestick)

این الگو معمولاً در پایان یک روند نزولی ظاهر می‌شود و هنگامی است که تغییر روند از حالت نزولی می‌خواهد به حالت صعودی تغییر کند.

ساختار کلی یک الگوی چکش در الگوهای کندل استیک

ساختار کلی یک الگوی چکش در الگوهای کندل استیک

همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، بدنه اصلی کندل الگوی چکش بسیار کوچک است و می‌تواند صعودی یا نزولی باشد.
سایه بالایی کندل یا وجود ندارد و یا بسیار کوچک است. سایه پایینی بسیار بلند است و برای تشکیل این الگو حتماً بایستی سایه پایینی حداقل دو برابر اندازه بدنه اصلی کندل باشد.

مهم‌ترین الگوهای کندل استیک برای تشخیص روند صعودی

الگوی چکش یکی از مهمترین الگوهای کندل استیک

2- الگوی پوشا صعودی (The bullish Engulfing candle)

این الگو نیز در پایان یک روند نزولی اتفاق می افتد و پس از آن قیمت رشد می‌کند. معمولاً یک کندل بزرگ صعودی کاملاً یک کندل بزرگ نزولی را می‌پوشاند. به همین دلیل به آن الگوی پوشا صعودی می گویند.

به شکل زیر دقت کنید تا با این الگو بیشتر آشنا شوید:

مهم‌ترین الگوهای کندل استیک برای تشخیص روند صعودی

الگوی پوشا صعودی یکی از مهمترین الگوهای کندل استیک

3- کندل دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji candle)

این الگو سایه پایینی بلندی دارد و سایه بالایی ندارد. سایه پایینی نشان دهنده بالا بودن فشار خرید و تمایل به صعود در بازار است.

کندل دوجی سنجاقک از کندل های مهم در الگوهای کندل استیک

کندل دوجی سنجاقک از کندل های مهم در الگوهای کندل استیک

4- الگوی مارابوزو صعودی (The Bullish Marubozu pattern)

هنگامیکه یک کندل هیچ سایه‌ای نداشته باشد به آن الگوی مارابوزو Marubozu می گویند. در الگوی مارابوزو صعودی یک بدنه بلند سبز رنگ بدون سایه تشکیل می‌شود. به طور کلی دیدن این کندل در یک روند صعودی نشان دهنده ادامه دار بودن روند صعودی است.

الگوی ماروبزو صعودی

الگوی ماروبزو صعودی

5- الگوی ستاره صبحگاهی (The Morning Star Pattern)

این الگو یکی از مهمترین الگوهای کندل استیک به شمار می‌رود و در پایان یک روند نزولی دیده می‌شود و پس از دیدن آن روند با قدرت بر می‌گردد و صعودی خواهد شد.

بدنه کندل اول قرمز (نزولی) و کندل سوم سبز (صعودی) است؛ رنگ کندل میانی اهمیتی ندارد (مهم نیست صعودی یا نزولی باشد) و با یک گپ از دو کندل دیگر جدا می‌شود و بدنه کوچکی دارد.

ولی کندل میانی سایه بالا یا پایین می‌تواند داشته باشد. البته اگر سایه‌ها کم و یا وجود نداشته باشند هم در اغلب موارد الگوی ستاره صبحگاهی است. به شکل زیر دقت کنید تا با این الگوی مهم بیشتر آشنا شوید:

الگوی ستاره صبحگاهی از مهمترین الگوهای کندل استیک

الگوی ستاره صبحگاهی از مهمترین الگوهای کندل استیک

یک الگوی دیگر هم که زیرمجموعه الگوی ستاره صبحگاهی هست در نمودارها بسیار دیده می‌شود و عملکردی مشابه دارد. بنام الگوی دوجی ستاره صبحگاهی که تنها تفاوتش این است که کندل میانه یک دوجی بدون بدنه تشکیل می‌دهد. به مانند شکل زیر:

الگوی دوجی ستاره صبحگاهی از الگوهای کندل استیک

الگوی دوجی ستاره صبحگاهی از الگوهای کندل استیک

6- الگوی چکش وارونه (Inverted Hammer)

تمام ویژگی‌های الگوی چکش را دارد ولی وارونه است و در انتهای یک روند نزولی دیده می‌شود که پس از آن معمولاً روند به صعودی تبدیل می‌شود.

7- بچه رها شده (Abandoned Baby)

پس از نمایان شدن یک سری شمع‌های نزولی تا پایین‌ترین سطح، الگوی برگشت صعودی نوزاد رها شده در پایین‌ترین سطح روند نزولی ظاهر می‌شود. شکاف‌های بازار در نوار بعدی کمتر است، اما فروشندگان تازه ظاهر نمی‌شوند و یک شمع دوجی با محدوده باز و بسته شدن شمع‌های قبلی با همان قیمت تولید می‌کنند. شکاف صعودی در نوار سوم این الگو را تکمیل می‌کند، که پیش بینی می‌کند بازیابی تا بالاترین حد خود ادامه خواهد داشت. این الگو شاید باعث ایجاد یک روند صعودی در مقیاس وسیع‌تر شود. به گفته بول کوسکی، این الگو قیمت‌های بالاتر را با نرخ دقت 49.73٪ پیش بینی می‌کند.

مهم‌ترین الگوهای کندل استیک برای تشخیص روند صعودی

بچه رها شده (Abandoned Baby)

مهم‌ترین الگوهای کندل استیک برای تشخیص روند نزولی

در این بخش برخی از الگوهای نزولی در نمودارهای کندل استیک معرفی خواهیم کرد.

1- الگوی مرد به دار آویخته (Hanging man)

الگوی مرد به دار آویخته معمولاً در انتهای یک روند صعودی تشکیل می‌شود و یک نشانه برای تغییر روند به نزولی است. معمولاً یک کندل قرمز رنگ (نزولی) با سایه بالایی بسیار کم و یا بدون سایه بالایی (بدون سایه بالایی اعتبارش بیشتر است) تشکیل می‌شود. سایه پایینی در این الگو بایستی حداقل دو برابر بدنه اصلی کندل باشد.

نکته مهم: در صورتی که کندل بعدی در زیر کندل مرد به دار آویخته قرار گیرد الگوی ما معتبر است در غیر این صورت الگوی مرد به دار آویخته مردود خواهد بود. به شکل زیر توجه کنید:

الگوی مرد به دار آویخته

الگوی مرد به دار آویخته

2- الگوی پوشا نزولی (The Bearish Engulfing Pattern)

در انتهای یک روند صعودی و معمولاً هنگامی ظاهر می‌شود که تغییر روند به نزولی اتفاق می افتد. یک کندل صعودی در انتهای روند با یک کندل بزرگ نزولی پوشش داده می‌شود. به عکس زیر دقت کنید و تفاوت آن را با الگوی پوشا صعودی که در بالا گفته شد، بیابید.

الگوی پوشا نزولی از مهمترین الگوهای کندل استیک

الگوی پوشا نزولی از مهمترین الگوهای کندل استیک

3- کندل دوجی سنگ قبر (Gravestone Doji pattern)

این الگو یک کندل با سایه بالایی بلند است و سایه پایینی ندارد. دقیقاً وارونه الگوی دوجی سنجاقک است که در بالا به آن اشاره شد. سایه بالایی بلندتر نشان دهنده فشار فروش بیشتر می‌باشد، بنابراین در انتهای یک روند صعودی ظاهر می‌شود و دیدن آن معمولاً تغییر روند را بدنبال دارد.

کندل دوجی سنگ قبر

کندل دوجی سنگ قبر

4- الگوی مارابوزو نزولی (The Bearish Marubozu pattern)

در الگوی مارابوزو نزولی برعکس مارابوزو صعودی یک بدنه بلند قرمز رنگ (کندل نزولی) بدون سایه یا با سایه بسیار کوچک تشکیل می‌شود، و نشان می‌دهد که کنترل بازار به دست فروشندگان بوده و نشانه‌ای برای ادامه دار بودن روند نزولی می‌باشد.
به تصویر زیر دقت کنید تا با ساختار این الگو بیشتر آشنا شوید:

الگوی مارابوزو نزولی یکی از مهمترین الگوهای کندل استیک

الگوی مارابوزو نزولی یکی از مهمترین الگوهای کندل استیک

5- الگوی ستاره عصرگاهی (Evening Star pattern):

این الگو معمولاً در پایان یک روند صعودی تشکیل می‌شود و پس از آن روند نزولی می‌شود.
الگوی ستارهٔ عصرگاهی از سه کندل تشکیل شده است:

 • کندل اول: کندل سبز بلند (یک کندل بلند صعودی)
 • کندل دوم: کندل با بدنهٔ کوچک خواه صعودی باشد یا نزولی. این کندل با گپ صعودی آغاز شده است.
 • کندل سوم: کندل بلند قرمز (یک کندل بلند نزولی)

به عکس زیر توجه کنید تا با ساختار این الگو بیشتر آشنا شوید:

الگوی ستاره عصرگاهی از مهمترین الگوهای کندل استیک

الگوی ستاره عصرگاهی از مهمترین الگوهای کندل استیک

6-الگوی نزولی تری لاین استرایک (Three Line Strike)

الگوی معکوس‌ تری لاین استرایک، سه شمع سیاه را در یک روند نزولی ایجاد می‌کند. هر میله پست پایینی را ارسال می‌کند و در نزدیکی پایین‌ترین سطح داخل می‌بندد. نوار چهارم حتی پایین‌تر باز می‌شود اما در نوار بیرونی وسیع حرکت برعکس می‌شود که بالای اولین شمع سری بسته می‌شود. نمایش اولیه همچنین پایین‌ترین نوار چهارم را نشان می‌دهد. به گفته بول کوسکی، این الگوی معکوس شدن حرکت صعودی را با نرخ دقت 83 درصد پیش بینی می‌کند.

الگوی تری لاین استرایک

الگوی تری لاین استرایک

7- الگوی نزولی دو گپ سیاه (Two Black Gapping)

الگوی نزولی دو مرحله‌ای سیاه و سفید نزولی پس از یک قله قابل توجه در یک روند صعودی ظاهر می‌شود. این الگو با شکاف پایین که دو نوار سیاه رو به پایین را نشان می‌دهد، مشخص می‌شود. این الگو پیش بینی می‌کند که کاهش حتی به پایین‌ترین سطح خود ادامه خواهد داد. بروز این الگو باعث ایجاد یک روند نزولی در مقیاس گسترده‌تر خواهد شد. به گفته بول کوسکی، این الگو حرکت به سمت کف قیمتی را با نرخ دقت 68٪ پیش بینی می‌کند.

دو گپ سیاه (Two Black Gapping)

دو گپ سیاه (Two Black Gapping)

8- تری لاین کرو (Three Black Crows)

الگوی تری لاین کرو نشان دهنده معکوس شدن روند کلی در بازار است. این الگوی نزولی از بالا یا نزدیک به بالاترین نوار یک روند صعودی شروع می‌شود. در نهایت با سه نوار سیاه پایین‌ترین سطح خود را که نزدیک به پایین‌ترین سطح داخل نوار می‌بندد. این الگو پیش بینی می‌کند که کاهش حتی به پایین‌ترین سطح قیمت دارایی ادامه خواهد داد. در مقیاس بزرگ‌تر تری لاین کرو شاید باعث ایجاد یک روند نزولی در مقیاس گسترده‌تر شود. نزولی‌ترین نسخه با بالاترین سطح شروع می‌شود (نقطه A در نمودار) زیرا خریداران را در حال ورود به نمایش‌های شتاب آور به دام می‌اندازد. به گفته بول کوسکی، این الگو کف های قیمت را با نرخ دقت 78 درصد پیش بینی می‌کند.

تری لاین کرو (Three Black Crows)

تری لاین کرو (Three Black Crows)

مهم‌ترین الگوهای شمعی ژاپنی برای تشخیص روند خنثی

شناسایی روندهای خنثی نیز برای تریدرهای حرفه ای بسیار مهم است. در ادامه برخی از مهم‌ترین الگوهای کندل استیک برای شناسایی روند خنثی را معرفی می کنیم.

1- الگوی کندل دوجی پایه بلند (Long-Legged Doji)

این کندل سایه‌های پایین و بالای بلندی دارد و نشان دهنده بی تصمیمی بازار می‌باشد. یعنی مشخص نیست بازار به کدام سمت حرکت می‌کند. پس از دیدن این الگو بهتر است صبر کنید و از معامله کردن بپرهیزید.
عکس زیر ساختار کلی یک الگوی کندل دوجی پایه بلند را نشان می‌دهد:

الگوی کندل دوجی پایه بلند

الگوی کندل دوجی پایه بلند

2- الگوی کندل دوجی چهار قیمت (Four Price Doji)

این الگو بسیار به ندرت در بازارهای مالی مشاهده می‌شود، در الگوی نموداری ارزهای دیجیتال هم به ندرت دیده شده است. این کندل زمانی در نمودار بوجود می‌آید که تمامی معاملات در یک قیمت خاص اتفاق بیافتد.

بصورت یک خط صاف است بدون سایه بالا یا پایین و یا با سایه‌های بسیار کوچک، و نشان از نامشخص بودن روند دارد. یعنی بازار هنوز تصمیمی برای بالا یا پایین رفتن قیمت ندارد.

شکل زیر نمونه‌ای از یک الگوی کندل دوجی چهار قیمت است:

الگوی کندل دوجی چهار قیمت از الگوهای کندل استیک

الگوی کندل دوجی چهار قیمت از الگوهای کندل استیک

3- الگوی کندل دوکی شکل یا فرفره (Spinning tops)

کندل دوکی شکل دارای بدنه کوچک و سایه‌های پایینی و بالایی بلندتر از بدنه می‌باشد. صعودی یا نزولی بودن بدنه کندل دوکی اهمیتی ندارد، این کندل بیانگر خنثی بودن روند بازار است. به عبارت دیگر این کندل نشان دهنده عدم اطمینان در بین خریدران و فروشندگان است.

شکل زیر ساختار یک کندل دوکی شکل که به فرفره هم مشهور است را نشان می‌دهد:

الگوی کندل دوکی شکل یا فرفره

الگوی کندل دوکی شکل یا فرفره

خلاصه این مطلب و نتیجه گیری

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال با استفاده از الگوهای کندل استیک یکی از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌ها در تشخیص یا تغییر روند حرکت قیمت می‌باشد.

مهم‌ترین الگوهای کندل استیک: نمودارهای شمعی ژاپنی چگونه تفسیر می‌شوند

مهم‌ترین الگوهای کندل استیک: نمودارهای شمعی ژاپنی چگونه تفسیر می‌شوند

اگر در تحلیل تکنیکال ساده با نمودارها برخورد شود، تجربه نشان داده است که نتیجه مطلوب‌تری به نسبت روش‌های پیچیده‌تر دارد.
بعنوان مثال اگر یک بررسی بر روی چارت بیت کوین به تتر در صرافی بایننس کنید، متوجه خواهید شد که تمامی این الگوهایی که در بالا گفته شد کارایی دارند و در صورتی که دانش کافی در زمینه الگوها را بدست آورید خواهید توانست براحتی تغییر یا ادامه روند را تحلیل کنید.

بنابراین بعنوان یک دوست به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از ورود به دنیای گسترده و پیچیده تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال در ابتدا اصول پایه و بنیادی آن را فرا بگیرید..

فراگرفتن الگوهای کندل استیک در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار کار گشا باشد، چه بسا با یادگیری روش‌های دیگر تحلیل تکنیکال و ترکیب آنها با همین الگوها نتایج محکم‌تر و بهتری بتوانید در تشخیص روند بدست آورید. موفقیت شما آرزوی ماست.

مطالب مرتبط
استراتژی معاملاتی QFL یا کوییک فینگر لوک (Quickfinger Luc) چیست و چه کاربردی در کریپتوکارنسی دارد
مقاومت نسبی تصادفی (Stochastic RSI) چیست و چه استفاده‌ای در تحلیل تکنیکال دارد؟
پرایس اکشن یا اقدام قیمت چیست و چگونه می‌توان از آن در استراتژی‌های معاملاتی بهره مند شد؟
فرستادن دیدگاه
 • مهراد
  3 هفته پیش پاسخ

  با این الگو ها میشه ترید کرد؟ مثلا میشد ریزش بازار دیروز رو تشخیص داد؟

  • رضا باغانی
   2 هفته پیش پاسخ

   وقتتون بخیر، استفاده از ابزارهای تکنیکال به تنهایی خیلی نمی تونه راهگشا باشه. باید این ابزارها رو در کنار هم استفاده کنید. از طرفی بعضی اوقات سقوط ها دلایل فاندامنتال دارند، شاید اگر پوزیشن های فیوچرز لیکویید نشده بودند همچین سقوطی رو شاهد نبودیم.

ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether