منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  میانگین متحرک و مومنتوم بازار: سه روش برای شناسایی لحظه حرکت با استفاده از MA
میانگین متحرک و مومنتوم بازار: سه روش برای شناسایی لحظه حرکت با استفاده از MA

میانگین متحرک و مومنتوم بازار: سه روش برای شناسایی لحظه حرکت با استفاده از MA

میانگین متحرک نمایی 20 روزه و ساده 50 روزه اغلب توسط معامله گران برای مشاهده حرکت و مومنتوم بازار و محاسبه بهترین زمان برای ورود و خروج به یک دارایی استفاده می‌شود.

اولین قدم برای انجام معاملات موفق، شناسایی روندهای میان مدت و کوتاه مدت است. معامله گرانی که در سمت درست روند باقی می‌مانند و از اصول مدیریت ریسک استفاده می‌کنند، معمولاً در نهایت سود می‌برند. یکی از فعالیتهای مهم در روند معاملات محاسبه نقاط ورود است. میانگین متحرک یکی از بهترین ابزارها برای شناسایی مومنتوم بازار است.

شناسایی مومنتوم بازار با استفاده از میانگین متحرک

بسیاری از اوقات، معامله گران می‌ترسند که خرید خود را در لحظه مطلوب انجام دهند. در نهایت این تردید باعث می‌شود بخش بزرگی از رالی را از دست بدهند. همانطور که می‌بینند بازارها در یک روند کلی حرکت می‌کنند. هنگامی که بازار حرکت صعودی خود را شروع می‌کند این معامله گران کم کم تمایل به خرید پیدا می‌کنند. با این حال بارها مشاهده شده است که آن‌ها در انتهای بازار خرید می‌کنند.

برای جلوگیری از چنین اشتباهاتی، مهم است که یک سیستم آسان برای خرید و ورود به بازار طراحی کنید. هر معامله گر می‌خواهد در قیمت‌های پایین خرید کند و با قیمتی بالا دارای خود را بفروشد. مشخص است که گفتن این حرف آسان‌تر از انجام آن است. به طور کلی معامله گران باید بر روی تصاحب بخش عمده‌ای از افزایش قیمت با حداقل ریسک ممکن تمرکز کنند. بیایید چند استراتژی آسان با استفاده از میانگین متحرک برای شناسایی مومنتوم بازار بیاموزیم.

معامله در بازار محدود

اگرچه عملکرد قیمت در بازارهای سایدوی یا محدود شده متغیر و تصادفی است، اما همچنان قابل پیگری و شناسایی است. اگر محدوده بسیار تنگ باشد، بهتر است به جای تلاش برای معامله در قیمت‌های ناپایدار، در حاشیه بنشینید.

میانگین متحرک و مومنتوم بازار: سه روش برای شناسایی لحظه حرکت با استفاده از MA

معامله در بازار سایدوی

از سوی دیگر، اگر محدوده به خوبی تعریف شده و بزرگ باشد، مانند مثال بالا، معامله گران می‌توانند در آن معامله کنند. روش آسان این است که در صورت رسیدن قیمت به یک حمایت دارایی را خریداری کرده و سود را در نزدیکی مقاومت محدوده برداشت کنید. سفارش توقف ضرر چنین معاملاتی را می‌توان درست در زیر حمایت محدوده قرار داد.

هرچه تعداد لمس‌ها در حمایت و مقاومت محدوده بیشتر باشد، تجارت بهتر است زیرا احتمال سقوط یا صعود ناگهانی کمتر می شود. معمولاً هر حرکت محدوده‌ای با یک حرکت قوی صعودی یا نزولی دنبال می‌شود. بنابراین، وقتی روند تغییر می‌کند، معامله گران باید استراتژی معاملاتی خود را متناسب با آن تغییر دهند.

نحوه خرید در بازار گاوی با استفاده از میانگین متحرک

پس از شروع روند صعودی، دارایی همچنان بین بالاترین و پایین‌ترین سطح محلی خود نوسان می‌کند. معامله گرانی که همچنان منتظر خرید با یک اصلاح قابل توجه هستند این حرکت‌ها را از دست می‌دهند. بنابراین، معامله گر باید میانگین متحرک نمایی 20 روزه (EMA) و میانگین متحرک ساده 50 روزه (SMA) را برای تشخیص مومنتوم بازار پیدا کند. اکنون زمان آن فرا رسیده است که به دنبال فرصت ورود باشید.

سکه بایننس (BNB) روند صعودی خود را در ماه فوریه هنگامی آغاز کرد که میانگین‌های متحرک شروع به افزایش کردند. در آن زمان شاخص قدرت نسبی (RSI) در منطقه خرید بیش از حد پایدار ماند.

پس از ایجاد روند، معامله گران باید منتظر یک فرصت کم ریسک برای خرید می‌بودند. در روند صعودی، میانگین متحرک نمایی 20 روزه به عنوان یک پشتیبانی قوی عمل می‌کند. بنابراین، معامله گران می‌توانند قبل از خرید منتظر کاهش قیمت و رسیدن آن به میانگین متحرک نمایی 20 روزه باشند. این یک فرصت خرید کم خطر ایجاد می‌کند. سفارش توقف ضرر را می‌توان درست زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه یا کمترین نوسان قرار داد.

در نمودار بالا، بیضی‌ها برای علامت گذاری نقاطی است که معامله گران می‌توانستند خرید خود را انجام دهند. قیمت در شش مورد به میانگین متحرک نمایی 20 روزه کاهش یافت. این نقاط می‌توانستند نقاط ورودی خوبی محسوب شوند. با این حال، در یکی از معاملات، قیمت به سفارش توقف ضرر رسید.

در 25 مارس، قیمت زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه سقوط کرد. پایین‌ترین سطح قیمت در 16 مارس مشخص شد. این می‌توانست معامله گران شورت را متوقف کند. با این حال، خرس‌ها نتوانستند قیمت را پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی 20 روزه حفظ کنند. گاوها در افت قیمت تا میانگین متحرک 50 روزه شروع به خرید کردند.

قیمت به سرعت از میانگین متحرک نمایی 20 روزه در 27 مارس بالا رفت و این نشان دهنده از سرگیری روند صعودی است. در چنین مواردی، معامله گران می‌توانند در پایان بیش از میانگین متحرک نمایی میانگین متحرک نمایی 20 روزه یا جدیدترین نوسان دارایی را خریداری کنند. اینگونه حرکات نشان می‌دهد که گاوها دوباره فرمان را در دست گرفته‌اند.

بیایید چند مثال دیگر را بررسی کنیم

میانگین متحرک و مومنتوم بازار: سه روش برای شناسایی لحظه حرکت با استفاده از MA

نقاط ورود در نمودار بیت کوین

نمودار بالا بیت کوین (BTC) مثال خوبی است. این نمودار نشان می‌دهد معامله گرانی که در رسیدن قیمت به میانگین متحرک نمایی 20 روزه بیت کوین را خریداری کرده‌اند (ورودی‌هایی که با فلش مشخص شده‌اند) چند روز بعد با کاهش قیمت روبرو شدند. در اینجا سفارش توقف ضرر در زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه می‌توانست آنها را نجات دهد.

این نشان می‌دهد هیچ فرصتی برای ورود بدون ریسک وجود ندارد. معامله گران باید آماده باشند در صورت از سرگیری روند صعودی دوباره خرید کنند.

در هر سه مورد، قیمت نزدیک به میانگین متحرک 50 روزه رسید و از میانگین متحرک نمایی 20 روزه برگشت. این نشانه‌ای برای معامله گران بود که روند صعودی از سر گرفته شده است. این به طور کلی یک نقطه ورود خوب است زیرا توقف ضرر به خوبی مشخص شده و پتانسیل سود بالا است. در هر سه مورد، معامله سودآور بود.

در طول رالی‌های شارپ صعودی، حرکت آنقدر قوی است که قیمت با میانگین متحرک نمایی 20 روزه مطابقت ندارد. در چنین مواردی، اگر معامله گران همچنان منتظر ورود در نزدیکی میانگین متحرک نمایی میانگین متحرک نمایی 20 روزه باشند، می‌توانند کل افزایش قیمت را از دست بدهند.

یافتن نقاط ورود در بازار صعودی شارپ

بنابراین، هنگام معامله سکه‌هایی که شاهد افزایش شدید شارپی هستند، معامله گران می‌توانند دوره میانگین متحرک نمایی را به 10 کاهش دهند. با انجام این کار، دو فرصت ورودی باز می‌شود که نسبت خطر به پاداش خوبی را برای معامله گران ارائه می‌دهد.

حرکت میانگین‌ها به عنوان مقاومت در روند نزولی

پس از تغییر جهت به روند نزولی، میانگین‌های متحرک تمایل دارند به عنوان نقاط مقاومت عمل کنند.

یافتن نقاط خروج در بازارهای نزولی

بازار نزولی بیت کوین 2018 مثال خوبی برای درک نحوه رفتار میانگین‌های متحرک در روند نزولی است. هر یک از تجمع‌های امدادی در نزدیکی میانگین متحرک نمایی 20 روزه متوقف شد. این نشان می‌داد که خرس‌ها هنگام رسیدن قیمت به این مقاومت آرام می‌شدند.

پس از ایجاد روند نزولی، دو مورد وجود داشت که قیمت از میانگین متحرک ساده 50 روزه بالاتر رفت. توجه داشته باشید که قبل از این اتفاق، RSI در نزدیکی منطقه فروش بیش از حد بود. این محدوده ممکن است معامله گران ضد روند را به خود جلب کند.

میانگین متحرک و مومنتوم بازار: سه روش برای شناسایی لحظه حرکت با استفاده از MA

میانگین های متحرک به عنوان مقاومت در نمودار اتریوم عمل می کنند

در بازار نزولی اتریوم (ETH) در طول سال 2018، ببینید که چگونه قیمت از ژوئن تا پایان سال زیر میانگین متحرک 50 روزه باقی ماند. رالی‌های طولانی جهت رسیدن به میانگین متحرک نمایی 20 روزه یا میانگین متحرک ساده 50 روزه روند تغییر داد.

وقت خود را برای جستجوی فرصت ورود “کامل” هدر ندهید

در بیشتر مواقع، بهترین ورودی‌ها نیز شکست می‌خورند و سفارشات توقف ضرر فعال می‌شوند. معامله گران مبتدی پس از تجربه یکسری ضررها، اغلب دلسرد می‌شوند و در سطوح بالاتر خرید نمی‌کنند، در عوض منتظر خرید در همان سطح هستند که از سفارش توقف ضررشان کمتر یا بیشتر شده است. به همین دلیل، آن‌ها بخش بزرگی از روند صعودی را از دست می‌دهند.

در مرحله صعودی، معامله گران باید آمادگی خرید را در هنگام از سرگیری روند داشته باشند. با هر معامله به عنوان یک تجارت جدید رفتار کنید و سود یا زیان حاصل از معاملات قبلی را از یاد ببرید.

رفتار هر سکه متفاوت است؛ بنابراین، معامله گران باید دوره‌های میانگین متحرک را متناسب با سکه تغییر دهند و سپس بر اساس آن نقاط ورود را تعیین کنند.

مطالب مرتبط
اشتباهات تریدرهای ارز دیجیتال، 7 خطای رایجی که باید در زمان معامله از آن‌ها دوری کنید
نقاط پیوت پوینت
سایت Dune Analytics چیست و چه امکاناتی به کاربرانش می‌دهد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether