منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  استراتژی مولتی تایم فریم (Multi-Timeframe): روشی برای بهبود نتیجه معاملات ارزهای دیجیتال
استراتژی‌های معاملات ارز دیجیتال، نگاهی به انواع روش‌های کسب درآمد از بازار ارز دیجیتال

استراتژی مولتی تایم فریم (Multi-Timeframe): روشی برای بهبود نتیجه معاملات ارزهای دیجیتال

استراتژی مولتی تایم فریم یک استراتژی معاملاتی است که در تصمیم گیری برای زمان ورود و خروج به یک پوزیشن به شما کمک می کند. امروز می‌خواهیم به شما نشان دهیم چگونه می‌توانید روندها و فرصت های معاملاتی را با استفاده از تاکتیکی که آنرا استراتژی مولتی تایم فریم می نامیم، شناسایی کنید.

استراتژی مولتی تایم فریم (Multi-Timeframe) یکی از با ارزش‌ترین ابزارهای قابل استفاده برای معامله‌گران است. اگر استراتژی ساختار یافته و رویکرد مولتی تایم فریم را در معاملات خود استفاده کنید، در نظم دادن به استراتژی معاملاتی خود وضعیت بسیار بهتری خواهید داشت.

زمانی را تصور کنید که بازار ارز دیجیتال به شدت نوسان داشته باشد. این امکان وجود دارد که شناسایی یک نقطه‌ی ورود مناسب برای ورود به یک پوزیشن برای برخی از معامله‌گران‌، به ویژه آنهایی که دارای تجربه کمتری در این حوزه هستند دشوار باشد.

استراتژی مولتی تایم فریم

یکی از ساده‌ترین ابزارهایی که هر معامله گری می تواند از آن استفاده کند، استراتژی مولتی تایم فریم (Multi-Timeframe) و مفهوم ” ترکیب و تطبیق” است. در این استراتژی شما نیاز است که قبل از تصمیم گیری، تایم فریم های مختلف را جهت شناسایی روند بازار بررسی کنید.

استراتژی تحلیلی مولتی تایم فریم، فرآیند مشاهده تایم فریم های مختلف یک جفت ارز یکسان است. معمولاً از تایم فریم بزرگ تر برای تشخیص روند اصلی و  از تایم فریم کوتاه تر برای ردیابی نقاط ورودی ایده آل به بازار استفاده می شود.

امروز می‌خواهیم به شما نشان دهیم چگونه می‌توانید روندها و فرصت های معاملاتی را با استفاده از تاکتیکی که آنرا استراتژی مولتی تایم فریم می نامیم، شناسایی کنید.

بفروشم یا بخرم؟

زمانی را در نظر بگیرید که بازار ارز دیجیتال نوسانات زیادی را دارد. به عنوان مثال جفت ارز بیت کوین و دلار. شناسایی هرگونه روند کوتاه مدت برای این جفت ارز کمی یخت است. حتی ممکن است سوال کنید که در چنین شرایطی چه زمانی بهترین زمان برای ورود به یک معامله است؟ یا اینکه من نمیتوانم در حال حاضر روند بازار را درک کنم، آیا باید بفروشم یا بخرم؟ ممکن است بعد از چندین ساعت متوالی بفهمید که مدتهاست که مشغول تماشای چارت هستید، بدون اینکه حتی یک پوزیشن باز کرده باشید. مطمئنم که چنین شرایطی را تجربه کرده اید.

اما نگران نباشید. این فقط مشکل شما نیست. من در این مقاله چند نکته و استراتژی که در معاملات روزانه میتوانید استفاده کنید را به شما یاد می‌دهم. با کمک این روش‌ها، شروع معامله برای شما آسان‌تر خواهد شد.

به جای اینکه ساعت‌ها وقت خود را صرف بررسی تایم فریم های مختلف بکنید، سعی کنید یک رویکرد منظم‌تر داشته باشید. اولین قدم در این راه این است که هرگونه روند کوچک در یک تایم فریم را به خوبی ارزیابی و تحلیل کنید.

بسیاری از تریدرهای روزانه از تایم فریم 15 دقیقه‌ای به عنوان نقطه‌ی شروع استفاده می کنند. این تایم فریم به ویژه در زمان نوسانات بازار، معمولاً نشان دهنده ی عملکرد فعلی بازار است.

به عنوان مثال، تایم فریم 15 دقیقه‌ای چارت زیر را مشاهده کنید:

تایم فریم 15 دقیقه‌ای

تایم فریم 15 دقیقه‌ای

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، قیمت بیت کوین در این تایم فریم رو به کاهش است و یک روند نزولی را نشان می‌دهد. سه کندل آخر نشان می‌دهد که قیمت بازار حدود 5 درصد کاهش یافته است و از 8687 دلار به 8275 دلار رسیده است.

در این شرایط تمام اندیکاتورها نیز به احتمال زیاد روند نزولی را نشان می دهند. اما باید ببینیم که آیا سیگنالی که این اندیکاتورها می دهند درست است؟ حدسی که ما در وهله ی اول در مورد نزولی بودن بازار زده ایم درست است یا غلط؟

برای پاسخ به این سوال بیایید تایم فریم 15 دقیقه ای را در شش ساعت آینده نگاه کنیم:

تایم فریم 15 دقیقه ای در شش ساعت آینده

تایم فریم 15 دقیقه ای در شش ساعت آینده

بله! فرضیه ما اشتباه بوده است. نکته ی غافلگیر کننده این است که 8275 دلار پایین‌ترین قیمت بوده است. بر خلاف این که ما برر اساس تایم فریم 15 دقیقه ای حدس زده بودیم که بازار نزولی است، قیمت در شش ساعت بعدی به طور مداوم افزایش یافته و به 8288 دلار رسید.

استفاده از استراتژی مولتی تایم فریم

حال بیایید از تایم فریم یک ساعته استفاده کنیم تا ببینیم آیا می‌توانیم روند بازار را به درستی تشخیص دهیم:

تایم فریم یک ساعته

تایم فریم یک ساعته

در شکل بالا می بینیم که قیمت BTC از حدود 10 هزار دلار به حدود 8150 دلار کاهش یافته و سپس قبل از این که دوباره روند نزولی خود را ادامه دهد، به تدریج افزایش یافته است. نمودار یک ساعته دید وسیع تری از بازار و حرکت قیمت را به ما می دهد.

در نقطه فعلی قیمت BTC برابر با 8275 دلار است که در کوتاه مدت قیمت کمی است. آیا قیمت همچنان به نزول خود ادامه خواهد داد یا دوباره صعود خواهد کرد؟

نمودار روزانه

نمودار روزانه

در نمودار روزانه ی شکل بالا می بینیم که قیمت بیت کوین (در باکس قرمز رنگ نشان داده شده است) به سمت میانگین متحرک بازگشته است و حتی بالاتر از آن رفته است.

تایم فریم 5 دقیقه‌

تایم فریم 5 دقیقه‌

در نمودار تایم فریم 5 دقیقه‌ای بالا، تمام نشانه ها به پایین آمدن قیمت BTC تا 8275 دلار اشاره دارد. مقدار اندیکاتور RSI نیز با اعلام اینکه بازار درحالت اشباع فروش است تا مقدار 16.9 کاهش یافته است. به همین دلیل ما فرض می کنیم که به احتمال زیاد قیمت بیت کونی افزایش پیدا خواهد کرد.

سخن نهایی

به عنوان یک معامله‌گران تازه کار، شما باید بتوانید قبل از باز کردن موقعیت و ورود به بازار، تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرید. با مشاهده تنها یک تایم فریم از بازار، شما فقط یک تصویر بازار را مشاهده خواهید کرد. به همین دلیل استفاده از تحلیل مولتی تایم فرید جهت تشخیص شرایط بازار بسیار کاربردی است.

این تحلیل یکی از با ارزش‌ترین ابزارهای قابل استفاده برای معامله‌گران است. اگر استراتژی ساختار یافته و رویکرد مولتی تایم فریم را در معاملات خود استفاده کنید، در نظم دادن به استراتژی معاملاتی خود وضعیت بسیار بهتری خواهید داشت.

مطالب مرتبط
میانگین متحرک در نمودار قیمت ارزهای دیجیتال چیست؟ انواع مختلف این شاخص را بشناسید
شاخص مقاومت نسبی (RSI) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال دارد؟
بهترین پلتفرم‌های تحلیل تکنیکال: پلتفرم‌هایی که می‌توانید جایگزین تریدینگ ویو کنید
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان