منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار استخراج یا ماینینگ  »  ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین به نفع برخی شرکت‌های تازه تأسیس غربی شده است
ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین به نفع برخی شرکت‌های تازه تأسیس غربی شده است

ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین به نفع برخی شرکت‌های تازه تأسیس غربی شده است

رضا باغانی
1400/03/26
۰

مصرف انرژی استخراج بیت کوین و همچنین ممنوعیت آن در چین موضوعات اصلی فضای رمزنگاری در هفته های گذشته بوده است که تغییرات قیمت گسترده ای را شکل داد. شرکت های جدید در صدد یافتن راه حلی برای موضوعات هستند.

هفته گذشته، به دنبال شایعات مبنی بر ممنوعیت استخراج بیت کوین در استان یوننان، قانون گذاران نحوه استفاده از انرژی در صنعت رمزنگاری را مشخص کردند. به نظر می‌رسد این قوانین جدید کار اپراتورهای متقلب را تعطیل می‌کند.

امروز اداره انرژی در استان یوننان در جنوب غربی چین در این مورد توضیح داد. این نهاد دولتی اعلام کرد که با صدور اطلاعیه‌ای دستور بازرسی در مورد استفاده از برق برای استخراج بیت کوین را صادر کرده است.

به نظر می‌رسد اخبار ممنوعیت استخراج بیت کوین به نفع شرکت‌های غربی بوده است. هات ایت (8 Hut) اولین شرکت ماینینگ کانادایی است که در نزدک (Nasdaq) لیست شده است. این شرکت گفت که قرار است از این هفته استخراج اتریوم را نیز آغاز کند.

ماینرهای چینی به دلیل ممنوعیت استخراج بیت کوین توسط دولت به دنبال مکان‌های جایگزین هستند. اکنون خبر آمده است که هات ایت همچنین در حال مذاکره با برخی از آنها برای ارائه خدمات مربوطه است.

استان یوننان چین استخراج بیت کوین را زیر ذره بین قرار می‌دهد

جزئیات این اخطار توسط چاینا سکیورتیز زورنال (China Securities Journal) روز شنبه گزارش شد. در این بیانیه آمده است که بلافاصله منبع تغذیه هر استخراج کننده بیت کوین که از دسترسی غیر مجاز به برق استفاده کرده و یا از پرداخت قبض برق طفره رفته‌ است، قطع خواهد شد. همچنین فعالیت هر ماینری که به دلیل استفاده از برق ممکن است خطرات ایمنی ایجاد کند، تعطیل خواهد شد.

این خبر پس از انتشار اخباری مبنی بر ممنوعیت ماینینگ در این استان منتشر شد. مدیر انرژی یونان از اظهار نظر در مورد نحوه مقابله با ماینرهای غیرمجاز خودداری کرد. طبق گزارش رسانه‌های محلی، انتظار می‌رود این کارزار در پایان ماه ژوئن به پایان برسد.

یکی از منابع صنعت رمزنگاری که خواست نامش فاش نشود، روز دوشنبه به Forkast.News گفت که عملیات استخراج وی در یوننان تعطیل شده است. وی گفت: نیروگاه آبی که برق تأسیسات استخراج وی را تأمین می‌کند، اخطار دولتی دریافت کرده است.

ماینرهای چینی سعی در دور زدن هزینه های برق دارند

یوننان به لطف داشتن منابع فراوان برق آبی، یکی از مراکز مهم ماینینگ رمزنگاری در چین بوده است. به نظر می‌رسد این یک روش معمول است که ماینرها برق را مستقیماً از نیروگاه‌های برق آبی دریافت کنند. با این کار از پرداخت هزینه‌های اضافی به دولت یا شبکه ایالتی طفره می‌روند.

یوشی چن، محقق ارشد موسسه تحقیقات دیجیتال مالیه، در یک مصاحبه تلفنی روز سه شنبه با Forkast گفت: “منطقی است اگر [ماینرها] از برق اضافی استفاده کنند”. وی اضافه کرد که یوننان اخیراً از خشکسالی رنج می‌برد.

انجمن بین المللی قلع در اواخر ماه مه اعلام کرد که به دلیل خشکسالی در منطقه، استان در تلاش است تا تولید برق را در سطح نرمال نگه دارد. حتی برخی از کارخانه‌های ذوب در یوننان مجبور به کاهش مصرف برق خود شده‌اند.

دولت چین مصمم برای ممنوعیت استخراج بیت کوین

چن گفت که ممکن است کمبود نیرو یکی از عواملی باشد که منجر به تعطیلی ماینینگ در یوننان شده است. با این حال “این تحرکات اساساً با بیانیه شورای دولتی در ماه مه مطابقت دارد.”

معاون نخست وزیر لئو او و شورای دولتی – کابینه کشور – در ماه مه اظهار داشتند که “مقابله با استخراج و تجارت بیت کوین و جلوگیری قاطعانه از انتقال خطرات فردی به جامعه” ضروری است.

 شین منگ چیو (Seen-meng Chew)، استاد دانشکده تجارت دانشگاه هنگ کنگ است. وی هفته گذشته گفت: مقدار زیاد انرژی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین یک نگرانی اساسی برای دولت چین به وجود آورده است.

وی گفت: “ماینینگ کریپتو خلاف برنامه چین برای مقابله با انتشار کربن تا سال 2060 است. این فعالیت انرژی زیادی مصرف می‌کند، بنابراین ممکن است در نتیجه این فعالیت‌های استخراج که انرژی محاسباتی زیادی مصرف می‌کند، گازهای گلخانه‌ای بیشتری آزاد شود.”

ماسک الهام بخش یک شرکت کانادایی برای بهبود صنعت ماینینگ

این شرکت می‌گوید با الهام از توییت های ایلان ماسک، برنامه‌های خود را برای خنثی کردن کربن تسریع کرده است. خنثی کردن انتشار برنامه ریزی شده است تا طی یک سال انجام شود.

سهام شرکت استخراج معادن رمزنگاری کانادایی هات ایت اکنون در نزدک معامله می‌شود. این سهام با نام تجاری HUT در دسترس سرمایه گذاران قرار گرفته است.

سهام هات ایت، سرمایه گذاران سنتی نزدک را بدون اینکه مجبور به خرید ارز دیجیتال باشند، در معرض بازار ارزهای دیجیتال قرار می‌دهد. اما این بدان معنا نیست که آنها با خطرات بازار ارزهای دیجیتال روبرو نخواهند شد. این شرکت نه تنها در خط مقدم صنعت رمزنگاری است بلکه 3500 بیت کوین، تقریباً معادل 138 میلیون دلار را نیز در ترازنامه خود نگهداری می‌کند.

هات ایت از زمان راه اندازی در سال 2011 فقط بیت کوین استخراج کرده است. سو انیس، رئیس توسعه شرکت‌ها و روابط سرمایه گذاران در هات 8 است. وی به دیکریپت گفت: از همان هفته اول استخراج اتریوم را نیز شروع می کنیم. این هات ایت را به اولین شرکت ماینر آمریکای شمالی که دارای سهام گسترده‌ای است تبدیل می‌کند. شرکت‌های استخراجی که در فهرست نزدک قرار دارند ریوت بلاک چین (Riot Blockchain) و ماراتن دیجیتال هولدینگز (Marathon Digital Holdings) فقط بیت کوین استخراج می کنند.

استخراج اتریوم در دستور کار هات ایت

هات ایت تا این هفته فقط بیت کوین استخراج کرده است. همزمان با لیست شدن در نزدک این شرکت استخراج اتریوم را نیز آغاز خواهد کرد. در ماه مارس، هات ایت تراشه‌های رمزنگاری انویدیا را به ارزش 30 میلیون دلار برای استخراج اتریوم خریداری کرد. شرکت در حال نصب همه آنها در هفته پیش رو است.

با این حال استخراج شبکه اتریوم به تدریج از بین خواهد رفت. این شبکه قرار است در به روزرسانی اتریوم 2.0 از اثبات کار به اثبات سهام مهاجرت کند. به گفته انیس، وقتی این اتفاق می افتد، هات ایت به استخراج اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) روی خواهد آورد.

وی گفت، هات ایت می‌خواهد به متنوع کردن ارزهای استخراج شده خود ادامه دهد. البته این شرکت هرگز استخراج سکه‌های “سگ یا میم” مانند دوج کوین را در دستور کار قرار نمی‌دهد.

هات ایت نگران واکنش سرمایه گذاران به سهام کوین بیس نیست

صرافی ارز دیجیتال کوین بیس (Coinbase) که در 14 آوریل در نزدک پذیرفته شد. این صرافی از آن زمان شاهد افت مداوم ارزش سهام خود بوده است. سهام این شرکت با قیمت 381 دلار برای هر سهم آغاز به کار کرد، سپس برای مدت کوتاهی اوج خود را به 424 دلار رساند و قبل از سقوط به 310 دلار رسید. سهام کوین بیس دیروز با قیمت 239 دلار بسته شد.

اما هات ایت نگران عملکرد کوین بیس نیست. وی گفت: “کوین بیس معیار خوبی برای احتمال موفقیت یا علاقه به سرمایه گذاری در شرکت‌های رمزنگاری لیست شده در نزدک نیست.”

“در حال حاضر، معیار واقعی قیمت بیت کوین و اتریوم است. یک رابطه بسیار مستقیم بین قیمت بیت کوین و قیمت سهام شرکت‌های رمزنگاری وجود دارد.”

هرچند در این اواخر قیمت این دو دارایی پیشرو بسیار ناپایدار بوده است. بازار رمزنگاری در اواسط ماه مه به دلیل نگرانی در مورد استخراج بیت کوین افت کرد. این نگرانی‌ها توسط توییت های ایلان ماسک مدیر عامل تسلا و اسپیس ایکس درباره تأثیرات زیست محیطی و همچنین ممنوعیت استخراج بیت کوین توسط دولت چین رخ داد.

استفاده از انرژی‌های سازگار با محیط زیست

انیس گفت: “[توییت های ایلان ماسک] آتش را روشن کرد. زمان آن رسیده است که همکاری کنیم و یک صدای واحد باشیم.” هات ایت یکی از ماینرهای شورای استخراج بیت کوین است. مجمع شرکتهای ماینرهای آمریکای شمالی که دارای انرژی پاک هستند در اواخر ماه مه توسط مایکل سایلور و ایلان ماسک تشکیل شد.

انیس گفت، نگرانی‌های زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیتی یکی از اولویت‌های شرکت بود. مدیر عامل فعلی لورتون سال گذشته این کار را به عهده گرفت. وی افزود، اما توییت های ماسک مطمئناً روند کار را تسریع کرده است.

هات ایت اخیراً یک مدیر جدید استخدام کرده است. هدف اصلی وی این است که در طی یک سال تولید کربن این شرکت را خنثی کند.

در حال حاضر، انرژی ماینینگ هات ایت توسط گاز طبیعی (70٪) و باد (30٪) تأمین می‌شوند. این دو منابع انرژی فراوان در آلبرتا، محل استقرار این شرکت استخراج هستند.

عمدتاً این دو منبع به عنوان منبع انرژی پرمصرف جهانی در استخراج رمزنگاری، گزارش شده‌اند. گزارشی در سپتامبر 2020 توسط مرکز کمبریج برای منابع مالی جایگزین منتشر شد. طبق این گزارش سهم انرژی تجدید پذیر در استخراج بیت کوین حدود 39٪ است.

اما گزارشی از مدیر دارایی رمزنگاری کوین شیرز (CoinShares) این رقم را تا 77.6 درصد تخمین زده است.

وضعیت فعلی تحقیق در این زمینه کمی آشفته است. انیس گفت که هات ایت تمام مجموعه‌های داده موجود را بررسی می‌کند تا از این طریق ارقام صحیح را بیابد.

ماینرهای چینی پس از ممنوعیت استخراج بیت کوین به آلبرتا می آیند؟

انیس به طور منظم با نمایندگان ماینرهای چینی در تماس است. وی گفت: اما نگرانی‌های زیست محیطی در دستور کار ماینرهای چینی نیست.

“من باید با شما صادق باشم. من واقعاً صحبت از مصرف انرژی پاک نمی‌شنوم. در عوض، ماینرها با برنامه‌های جابجایی ناشی از ممنوعیت دولت درگیر شده‌اند. برخی از آنها قبلاً به قزاقستان مهاجرت کرده‌اند و “زمزمه‌های [انتقال به] آفریقا نیز وجود دارد”

انیس گفت، ماینرهای چینی همچنین از شرکت سؤال کرده‌اند که انتقال به آلبرتا چقدر دشوار است.

وی از گفتن اینکه آیا استخراج کنندگان چینی برنامه‌ای ملموس برای انتقال به کانادا دارند، امتناع ورزید. با این حال گفت که این شرکت در حال حاضر تمام تلاش خود را برای جلب آنها در سایت جدید گسترش یافته خود انجام می‌دهد.


به شما پیشنهاد می کنم دیگر مقالات ما را مطالعه نمایید:

ترس دولت ها از بیتکوین: چرا دولت‌ها از قدرت بیتکوین می‌ترسند؟

ماسک و پل تودور جونز قیمت بیت کوین را به بالای 40 هزار دلار رساندند

مطالب مرتبط
ماینرهای غیرقانونی بیت کوین باعث خاموشی‌های تهران؛ 45000 ماینر ضبط شد
فروش بیت کوین ماینرها قیمت BTC را به زیر 44 هزار دلار رساند؛ حمام خون آخر هفته آلتکوین ها
چرا پس از کاهش هش ریت بیت کوین، قیمت بیش از 50،000 دلار باقی مانده است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان