منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  موارد استفاده NFTها: 7 مورد برتر استفاده از توکن غیر قابل معاوضه
موارد استفاده از NFTها

موارد استفاده NFTها: 7 مورد برتر استفاده از توکن غیر قابل معاوضه

لیلا جوانمردی
1400/03/09
۰

علاقه گسترده به توکن های غیر قابل معاوضه سبب رونق مجموعه‌های کریپتو و هنر با NFTها شده است. این دو مورد از برجسته‌ترین موارد استفاده این توکن ها در اکوسیستم ارزهای دیجیتال است. با این حال این ها تنها موارد استفاده از NFTها نیستند.

کمیاب بودن و منحصر به فرد بودن توکن های غیر قابل معاوضه آنها را برای دارایی‌های دنیای واقعی، تدارکات، حق امتیاز موسیقی و سایر موارد مناسب می‌کند. با پیشرفته‌تر شدن NFTها ، انتظار می‌رود شاهد استفاده از آنها در موارد دیگر نیز باشیم.

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT ها چه موارد استفاده ای دارند؟

قبل از به وجود آمدن توکن های غیر قابل معاوضه، ساخت دارایی‌های دیجیتال کمیاب، فوق العاده دشوار بود. اگرچه حق کپی رایت وجود دارد، اما کپی کردن یا دزدیدن آثار هنری دیجیتال برای سوداگران آسانتر بود.

توسعه توکن های غیر قابل معاوضه، هنرهای رمزنگاری شده و مجموعه‌های دیجیتالی را برای ما به ارمغان آورده است. با این حال موارد استفاده NFTها به همین جا ختم نمی شود. از املاک و مستغلات گرفته تا تدارکات، می‌توانید از توکن های غیر قابل معاوضه برای اثبات اصالت بسیاری از کالاهای منحصر به فرد و کلکسیونی استفاده کنید.

اکوسیستم توکن غیر قابل معاوضه هنوز نوپا است. پروژه‌های جالب زیادی وجود دارند که می‌توان از توکن غیر قابل معاوضه در آنها استفاده کرد. ناگفته نماند خیلی از آنها در حال آزمایش موارد استفاده از NFTها هستند تا بعداً به این اکوسیستم اضافه شوند.آثار هنری و توکن غیر قابل معاوضه

توکن های غیر قابل معاوضه به حل مشکلات دیرینه کمیاب بودن هنر دیجیتال کمک کرده‌اند. اما وقتی می‌توان به راحتی آثار هنری دیجیتال را کپی کرد، چگونه توکن غیر قابل معاوضه به شکل منحصر به فرد عمل می‌کند؟ همانطور که در دنیای واقعی نیز هنرهای تقلبی وجود دارد اما ما معمولاً قادر به احراز هویت آنها هستیم.

هنر کریپتو بیشترین ارزش خود را از تأیید صحت و مالکیت دیجیتالی آن بدست می‌آورد. با این حال هرکسی می‌تواند به کریپتو پانک (CryptoPunk) موجود در بلاک چین اتریوم نگاه کند، تصویر را بارگیری یا ذخیره کند. پس ما نمی‌توانیم ثابت کنیم که اصل آن را داریم.

به عنوان مثال، هنرمند ناشناس دیجیتال پک (Pak) مجموعه‌ای از توکن های غیر قابل معاوضه را ایجاد کرده است. همه قطعات موجود در این مجموعه یکسان هستند و فقط نام آنها باهم فرق می‌کند. پک با نام هایی مانند ارزان (The Cheap)، گران (The Expensive) و فروخته نشده (The Unsold) ارزش متفاوتی را بر اساس عنوان به هر قطعه داد و این مجموعه ما را وادار می‌کند که به آنچه برای یک اثر هنری ارزش می‌بخشد، فکر کنیم.

وقتی صحبت از توکن های غیر قابل معاوضه می‌شود، لزوماً این ارزش در مورد آثار هنری پیوسته شده نیست. بعضی اوقات، آنچه مهمتر است اثبات مالکیت آن دارایی خاص است. این همان چیزی است که هنر کریپتو را به یکی از محبوب‌ترین موارد استفاده توکن غیر قابل معاوضه تبدیل کرده است.

آثار کلکسیونی از موارد مهم استفاده از NFTها

آثار کلکسیونی دیجیتال می تواند NFT خرگوش پنکیک سواپ (PancakeSwap Bunny) یا بایننس انیورساری (Binance Anniversary)  باشد. ما می دانیم تقاضا برای آثار کلکسیونی دیجیتال زیاد است. این مورد با استفاده از کارت‌های تجاری ان بی ای تاپ شات (NBA Top Shot) وارد بازارهای اصلی شده است.

در کنار هنر دیجیتال، توکن های غیر قابل معاوضه بخش قابل توجهی از فروش را در بازارهایی مانند اوپن سی (Opensea)، بیکری سواپ (BakerySwap) و تریژر لند (Treasureland) را تشکیل می‌دهند. این آثار کراس اوور (crossover) زیادی با هنر کریپتو وجود دارند. حتی گاهی اوقات یک توکن غیر قابل معاوضه می‌تواند یک مجموعه کلکسیونی و یک قطعه هنری باشد. این دو مورد استفاده از پیشرفته‌ترین موارد استفاده NFTها است که در حال حاضر وجود دارد.

اولین توییت جک دورسی نمونه‌ای عالی از توکن های غیر قابل معاوضه کلکسیونی است. یک کریپتو پانک قابل جمع آوری، هنری بصری محسوب می شود. با این حال توکن غیر قابل معاوضه توییت دورسی صرفاً به دلیل قابل جمع آوری بودنش ارزشمند است.

تبدیل توییت به NFT

دورسی توییتش را با یک پلتفرم به توکن غیر قابل معاوضه‌ تبدیل کرد. این پلتفرم توکن توئیت ها را در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توانید در هر توییتی پیشنهادی بدهید و هرکسی می‌تواند با یک پیشنهاد بهتر از شما سبقت بگیرد. سپس این به نویسنده توییت بستگی دارد که چه پیشنهادی را قبول یا رد کند. اگر آنها قبول کنند، توییت در بلاک چین ضبط می‌شود و یکی از توکن های غیر قابل معاوضه با امضای خود به شما می‌دهند.

هر توکن غیر قابل معاوضه توسط سازنده تأییدشده توییتر هندل (Twitterhandle) امضا می‌شود. این بدان معنی است که فقط سازنده اصلی می‌تواند توییت های خود را به عنوان توکن غیر قابل معاوضه استخراج کند. این فرایند یک مجموعه دیجیتالی نادر را برای تجارت یا نگهداری ایجاد می‌کند. درک مفهوم فروش توییت می‌تواند کمی مشکل باشد، اما این یک مثال عالی در مورد چگونگی ایجاد قابلیت جمع آوری توکن غیر قابل معاوضه است. در اصل نسخه دیجیتالی یک اثر امضا شده است.توکن های غیر قابل معاوضه مالی (Finance NFTs)

به راحتی می‌توان فراموش کرد که چرا NFTهای یک آهنگ، تصویر یا کالای قابل جمع آوری ارزشمند می‌شود. با این حال از موارد استفاده NFTها در امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای است. توکن های غیر قابل معاوضه همچنین می توانند منافع مالی منحصر به فردی را برای دارنده خود به همراه داشته باشند. بسیاری از آنها دارای برخی از کارهای هنری نیز هستند، اما ارزش آنها از سودمندی آنها ناشی می‌شود.

موارد استفاده از NFTها در فضای دیفای

برای مثال، جاست لیکوییدیتی (JustLiquidity) مدل استیکنیگ توکن غیر قابل معاوضه (NFT staking) را ارائه می‌دهد. یک کاربر می‌تواند برای مدت زمان مشخصی یک جفت توکن در استخر سهام گذاری نگه دارد و یک توکن غیر قابل معاوضه را برای دسترسی به استخر سهام گذاری دیگر دریافت کند. توکن غیر قابل معاوضه مانند بلیط ورودی عمل می‌کند و با شرکت در استخر سهام گذاری جدید از بین می‌رود. این مدل بر اساس دسترسی کاربران به بازار ثانویه، برای آنها توکن غیر قابل معاوضه ایجاد می‌کند..

مثال دیگر، فود کومبوهای (food combos) توکن غیر قابل معاوضه بیکری سواپ است. این NFTها پاداش‌های استیکینگ را برای دارندگان افزایش می‌دهد. با مشارکت در بیک (BAKE)، یک کومبو توکن غیر قابل معاوضه دریافت خواهید کرد که مقدار متغیری از قدرت ذخیره را فراهم می‌کند. کاربران در مورد این کومبو تصمیم می‌گیرند که آن را در بازار ثانویه بفروشند یا از آن برای استیکینگ استفاده کنند. این کومبو های توکن غیر قابل معاوضه به همراه گیمی فیکیشن (gamification) و دیفای از موارد دیگر در استفاده از NFTها هستند.

توکن های غیر قابل معاوضه گیمینگ (Gaming NFTs)

گیمینگ به دلیل خرید اقلام منحصر به فرد متقاضی زیادی دارد. نادر بودن آنها به طور مستقیم بر قیمت آنها تأثیر می‌گذارد. گیمرها از قبل با ایده اقلام دیجیتالی ارزشمند آشنا هستند. معاملات کوچک و خریدهای درون بازی، صنعت بازی‌های چند میلیارد دلاری را ایجاد کرده است. فعالان این صنعت می‌توانند از توکن های غیر قابل معاوضه و فناوری بلاک چین استفاده کنند.

همچنین موارد استفاده از NFTها در گیمینگ بسیار مهیج است. توکن های بازی‌های ویدیویی جنبه‌های هنری، قابل جمع آوری و سودمندی بازیکنان را ترکیب می‌کنند. با این حال، وقتی صحبت از بازی‌های ویدیویی با بودجه زیاد می‌شود، کیفیت توکن های غیر قابل معاوضه با آنها فاصله زیادی دارد.

در این بین، پروژه‌های دیگر به طور فعال فناوری بلاک چین را در بازی‌های خود جای داده‌اند. اکسی اینفنتی (Axie Infinity) و بتل پتس (Battle Pets) هر دو بازی‌هایی به سبک پوکمون و کالاهای قابل تجارت هستند. همچنین می‌توانید این توکن ها را در بازارهای خارجی با همتای خود خریدو فروش کنید.

توکن های غیر قابل معاوضه بازی می‌توانند کاسمتیک (cosmetic) باشند، اما بسیاری از آنها نیز کاربردی دارند. هر حیوان خانگی اکسی دارای مجموعه‌ای از توانایی‌ها برای مبارزه است. این توانایی‌ها همچنین هنگام معامله بر ارزش حیوان خانگی تأثیر می‌گذارد. کریپتو کیتی (CryptoKitty) فقط برای ویژگی‌های مطلوب تولید مثل گربه‌ها می‌تواند ارزشمند باشد. تعیین ارزش هر حیوان خانگی به ترکیبی از ظاهر نادر، ویژگی‌ها و کاربرد آن بستگی دارد.

موارد استفاده NFTها در دنیای موسیقی

مانند یک فایل تصویری یا ویدئویی، می‌توانید صدا را به توکن غیر قابل معاوضه متصل کنید. بدین صورت یک قطعه موسیقی قابل جمع آوری یا کلکسیونی دارید. آن را به عنوان یک رکورد دیجیتال تصور کنید. اتصال آهنگ به NFTها مشابه نمونه‌های آثار هنری است، اما موارد استفاده دیگری نیز دارد.

یک مسئله بزرگ برای نوازندگان، گرفتن سهم عادلانه از حق امتیاز است. اما حداقل دو راه ممکن برای دستیابی به یک نتیجه متعادل وجود دارد: سیستم عامل‌های مبتنی بر بلاک چین و ردیابی حق امتیاز بلاک چین اما رقابت با آمازون موزیک (Amazon Music) یا یوتیوب برای خدمات استریم پروژه‌های کوچک بلاک چین دشوار است. حتی وقتی اسپوتیفی (Spotify) در سال 2017 یک راه حل حق امتیاز بلاک چین به نام مدیا چین (MediaChain) را خریداری کرد، هیچ سودی برای هنرمندان نداشت.

در این میان، پروژه‌های کوچک‌تر عمدتاً با هنرمندان مستقل کار می‌کنند. راکی در بایننس اسمارت چین به پروژه‌های مستقل بستری برای فروش حق امتیاز و پخش موسیقی می‌دهد. این اتفاق اولین فروش حق امتیاز توکن غیر قابل معاوضه را در سیستم عامل اتر چهل (40 ETH) حدود پنجاه درصد حق امتیاز اثر را با استفاده از استاندارد رمز ای آر سی هفتصد و بیست و یک (ERC721) افزایش داد.

اینکه این مدل محبوبیت بیشتری پیدا کند یا خیر، به پذیرش آن توسط سرویس‌های بزرگتر بستگی دارد. ترکیب موسیقی با توکن غیر قابل معاوضه ایده‌ای بسیار خوبی است اما ممکن است بدون حمایت برچسب‌های موسیقی از آن نتواند زیاد موفق باشد.توکن غیر قابل معاوضه در دارایی‌های دنیای واقعی

پیوند دارایی‌های دنیای واقعی با توکن غیر قابل معاوضه می‌تواند نحوه اثبات مالکیت را دیجیتالی کند. به عنوان مثال، در املاک و مستغلات، ما معمولاً با اسناد مالکیت فیزیکی سر و کار داریم اما ایجاد دارایی‌های دیجیتالی توکن شده می‌تواند مواردی با نقدینگی زیاد مانند خانه یا زمین را به بلاک چین منتقل کند.

در آوریل 2021، شین دولگرف توکن غیر قابل معاوضه را به نمایندگی از یک ملک برای فروش در کالیفرنیا ایجاد کرد و هر کسی که در حراجی برنده شود، توکن غیر قابل معاوضه و مالکیت خانه را دریافت خواهد کرد. با این حال، وضعیت دقیق حق فروشنده و خریدار مشخص نیست.

وقتی نوبت به کالاهای کوچک‌تر می‌رسد، مانند جواهرات توکن غیر قابل معاوضه می‌تواند در اثبات مالکیت قانونی هنگام فروش مجدد به شما کمک کند. به عنوان مثال، یک الماس اصل معمولاً دارای گواهی اصالت است. این گواهی همچنین روشی برای اثبات حق مالکیت شماست. هرکسی که بدون گواهی کالا اقدام به فروش مجدد کالا کند نمی‌تواند اصالت آن را تأیید کند و ممکن است در متقاعد کردن خریداران برای مالکیت قانونی آن مشکل داشته باشد. بنابراین کم کم باید منتظر ظهور موارد استفاده NFTها در دنیای واقعی باشیم.

توکن های غیر قابل معاوضه لاجستیک (Logistics NFTs)

فناوری بلاک چین می‌تواند در صنعت لاجستیک و زنجیره تامین نیز مفید باشد. این امر خصوصاً به دلیل عدم تغییر و شفافیت بلاک چین بسیاری از شرکت ها را به سمت بلاک چین جذب کرد است. این جنبه‌ها اطمینان می‌دهند که داده‌های بلاک چین معتبر و قابل اعتماد هستند.

توکن غیر قابل معاوضه همچنین مزیت دیگری در نمایندگی موارد منحصر به فرد دارد. ما می‌توانیم از یک توکن غیر قابل معاوضه برای ردیابی محصولی استفاده کنیم تا بفهمیم که مبدأ، مسیر حرکت و محل انبار آن محصول کجاست. مثلاً:

  •  یک جفت کفش لوکس در یک کارخانه در ایتالیا ایجاد می‌شود. آن دارای یک توکن غیر قابل معاوضه اختصاصی است که می‌توانید به سرعت روی بسته بندی آن را اسکن کند.
  • متادیتای (metadata) آن دارای مهری که زمان و مکان ایجاد کفش را مشخص می‌کند.
  • وقتی محصول از زنجیره تأمین می‌گذرد، توکن غیر قابل معاوضه آن اسکن می‌شود و فراداده‌ها با مهر و موم جدید به آن اضافه می‌شوند. این فراداده‌ها می‌توانند شامل محل انبار و زمان ورود یا خروج آن باشند.
  • هنگامی که کفش به مقصد نهایی رسید، یک فروشگاه می‌تواند آنها را اسکن کرده و به عنوان کالای دریافت شده آن را علامت گذاری کند. همچین یک تاریخچه دقیق برای مشاهده و تأیید صحت کفش و مسیر حرکت لاجستیک نیز موجود است.

استفاده از NFTها در زنجیره تامین هنوز در حد ایده است

روش‌های فرضی زیادی برای پیاده سازی توکن های غیر قابل معاوضه در زنجیره تأمین وجود دارد. اما همه آنها به هر مرحله از زنجیره نیاز دارند تا از زیرساخت‌های مشابه استفاده کنند. با درگیر شدن بسیاری از سهام داران مختلف در سطح جهان، پیاده سازی این سیستم در زندگی واقعی می‌تواند چالش برانگیز باشد.

در حال حاضر، سیستم تریدلنز های ام ای آر اس کی (MAERSK’s TradeLens) و فوت تراست های آی بی ام (IBM’s Foot Trust) دو نمونه از راه حل‌های بزرگ زنجیره تامین بلاک چین هستند. هر دو از هایپرلجر فابریک (Hyperledger Fabric) و بلاک چین ای بی ام که از توکن غیر قابل معاوضه پشتیبانی می‌کنند، استفاده می‌کنند. با این وجود مشخص نیست توکن های غیر قابل معاوضه در عملیات آنها نقشی دارند یا خیر.

توضیحات پایانی

با افزایش محبوبیت توکن های غیر قابل معاوضه، این احتمال وجود دارد که در آینده موارد استفاده آن خیلی بیشتر شود. در حال حاضر، هر برنامه کاربردی مانند توکن غیر قابل معاوضه، وقت کافی برای فراتر رفتن از یک ایده یا یک پروژه کوچک را نداشته است. اما در کل اگر در آینده هم توکن غیر قابل معاوضه موارد استفاده‌اش از چیزی که حالا هست بیشتر نشود، قطعاً هرجا که صحبتی از هنرهای دیجیتال و کالاهای قابل جمع آوری باشد، توکن غیر قابل معاوضه نیز حضور دارد.

مطالب مرتبط
دور زدن کارمزدهای اتریوم
بازار خرسی ارزهای دیجیتال و 3 استراتژی سرمایه گذاری برای کسب سود از آن
بازار NFT بایننس (Binance NFT Marketplace) چیست و چه امکاناتی به کاربرانش می دهد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان