منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  مشاهیر کریپتوکارنسی  »  خودکشی جان مک آفی: گزارش‌های ضد و نقیض از مرگ مک آفی این واقعه را رمزآلود کرده است
خودکشی جان مک آفی: گزارش‌های ضد و نقیض از مرگ مک آفی این واقعه را رمزآلود کرده است

خودکشی جان مک آفی: گزارش‌های ضد و نقیض از مرگ مک آفی این واقعه را رمزآلود کرده است

رضا باغانی
1400/04/09
۰

شمع زندگی جان مک آفی ممکن است با خودکشی خاموش شده باشد، اما میراث او ماندگار است. ادای احترام به یکی از بزرگان فناوری پس از مرگ او همچنان ادامه دارد.

جان مک آفی به لطف پیش بینی‌های عجیب و غریب و همچنین شخصیت جنجالی‌اش، تا پیش از خودکشی اغلب در جامعه رمزنگاری مورد تمسخر واقع می‌شد. وی هیچ گاه تا این اندازه در مرکز توجه و مورد احترام جامعه رمزنگاری قرار نگرفته بود.

به دنبال اعلام “خودکشی” او در سلول زندانش در کشور اسپانیا که در تاریخ 23 ژوئن رخ داد، ادای احترام به جان مک آفی یکی از بزرگان فناوری و همچنین از اولین طرفداران ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین (BTC) و بعداً مونرو (XMR) در سراسر جهان شکل گرفت.

خودکشی مرموز جان مک آفی

مک آفی در چند سال آخر زندگی در تبعید بود. گزارش شده است که خالق آنتی ویروس مک آفی (McAfee) به دلیل فرار از بدهی‌های مالیاتی خود به ارزشی بیش از 4 میلیون دلار از طرف مقامات ایالات متحده تحت پیگرد قرار داشت. وی در مجموع متهم اصلی 10 کیفرخواست فدرال شده بود. دولت اسپانیا تنها چند ساعت قبل از انتشار خبر خودکشی جان مک آفی قبول کرده بود که وی را به ایالات متحده برگردانند.

جان مک آفی سال گذشته توسط مقامات محلی در فرودگاه بارسلون دستگیر شد. طبق گزارش‌ها به نظر می‌رسید مک آفی با محیط زندان خود کاملاً سازگار بوده است. او در اکتبر سال 2020 توئیت کرد:

“من دوستانی دارم. غذا خوب است. همه خوب هستند.”

ادوارد اسنودن (Edward Snowden)، عامل سابق آژانس امنیت ملی و افشاگر جنجالی، در این رابطه گفت که سیستم حقوقی ایالات متحده چنان فاسد است که حتی متهمان بومی نیز ترجیح می‌دهند در سلولی در خارج از کشور بمیرند تا در چنین سیستم ناعادلانه‌ای محاکمه شوند.

آیا مک آفی مرگ نابهنگام خود را پیش بینی کرد؟

یکی از عجیب‌ترین جنبه‌های کل داستان خودکشی این است که در طی چند سال گذشته، مک آفی بارها و بارها بر این واقعیت تأکید کرد که مقامات آمریکایی پیام‌های ظریف و در عین حال کاملاً صریحی را برای او ارسال کرده‌اند. این پیام‌ها حاکی از این است که زمان حضور جان مک آفی در بارسلون تقریباً تمام شده و او باید به زودی “خودکشی” شود. بله درست خواندید خودکشی شود.

در مورد این موضوع، در یکی از توییت های او به طرز نگران کننده‌ای آمده است:

مقامات در واقع گفتند: “ما به دنبال تو می‌آییم، مک آفی! ما قصد داریم کاری کنیم تا خودت، خودت را بکشی”. امروز به هر حال روی بدنم خالکوبی کردم. اگر خبر خودکشی من منتشر شد، بدانید من به خواست خود این کار را نکردم. من خودکشی شده‌ام. می‌توانید بازوی راست من را بررسی کنید.

پیش بینی خودکشی

نه تنها این، جان مک آفی در یکی از اظهارات خود، به صراحت اعلام کرد که در صورتی که جسدم را در حالی که در سلول خود را حلق آویز کرده‌ام یافتید، بدانید من خودکشی نکرده‌ام بلکه این آخرین تلاش برای ساکت کردن من بوده است. مک آفی ادعا کرد که او از فساد زیادی در بسیاری از نخبگان جهان، سازمان‌های دولتی و غیره اطلاع دارد. این امر تا آنجا پیش رفت که وی گفت قصد دارد “افشای نام ها” را شروع کند. وی توضیح داد که یک کارمند ارشد آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا به طور مستقیم در بسیاری از تجارت‌های پیچیده خلاف قانون شرکت داشته است.

بعلاوه، در مصاحبه‌ای بیوه مک آفی، جنیس، در تاریخ 25 ژوئن، ادعای بحث برانگیزی کرد. وی گفت این سرمایه دار انگلیسی-آمریکایی حتی در آخرین باری که با وی صحبت کرده، از خودکشی حرفی نزده بود. ظاهراً فقط چند ساعت بعد از این مکالمه بدن جان مک آفی با نشانه‌هایی از خودکشی در سلولش کشف شد.

برخورد مقامات با تئوری توطئه خودکشی مک آفی

مقامات ادعا می‌کنند که هیچ چیز مشکوکی در مورد مرگ این پیشرو فناوری وجود ندارد. با این حال پس از افشاگری‌های فوق الذکر، مردم در سراسر شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند که ممکن است “بازی ناجوانمردانه ای” در این زمینه رخ داده باشد.

سرانجام، درست یک روز قبل از مرگ نابهنگام وی، دادگاه ملی اسپانیا اعلام کرد که با مقامات آمریکایی در مورد استرداد مک آفی به توافق رسیده است. این تصمیم هنوز نهایی نشده بود و با تحقیقات قضایی اضافی ادامه داشت. در حقیقت، مک آفی و مشاور حقوقی وی از قبل طرحی را برای درخواست تجدید نظر در مورد این تصمیم آماده کرده بودند. مهم‌تر اینکه به نظر نمی‌رسد فشار استرداد به تنهایی بتواند باعث شود جان مک آفی اقدام به خودکشی کند.

آخرین پست مرموز مک آفی در اینستاگرام

اندکی پس از انتشار خبر درگذشت وی که به صورت آنلاین آغاز شده بود، خودکشی مرموز جان مک آفی باعث جلب توجه زیادی شد. هنگامی که حساب رسمی مک آفی در اینستاگرام تصویری از حرف “Q” را به اشتراک گذاشت، شعله‌های خشم شعله ور شد. ظاهراً این پست اندکی پس از مرگ او منتشر شده است.

“Q” مورد بحث در اینجا مستقیماً به تئوری توطئه (QAnon) اشاره دارد. وی توضیح داده بود گروهی از نخبگان و اشخاص سطح بالا یک حلقه جهانی قاچاق جنسی کودک را اداره می‌کنند. این افراد در نحوه اداره دولت آمریکا حرف آخر را می‌زنند. علاوه بر این، این تئوری همچنین نشان می‌دهد که این گروه نخبگان با رتبه بالا می‌توانند به لطف کنترل سیستم بانکی، اقتصاد جهانی را دستکاری کنند.

همانطور که انتظار می‌رفت، تعداد زیادی از تأثیرگذاران تئوری توطئه در تلگرام شروع به اشتراک گذاری تصاویر کردند. آن‌ها ادعا کردند که مک آفی یک قهرمان بزرگ بود که سرانجام کشته شد. این وی را دقیقاً مانند جفری اپستین (Jeffery Epstein) می‌کند. اپستین نیز مانند جان مک آفی به دلیل اسراری که در مورد این افراد داشت مجبور به “خودکشی” شده بود. این افراد با نفوذ در قدرت، قادر به اعمال فشار در سراسر جهان هستند.

کیل سوییچ فعال شده است، اما همه اطلاعات کجاست؟

در یک توییت در اواخر سال 2019، مک آفی بدون هیچگونه دلیلی خاطرنشان کرد که اگر به طرز مرموزی “ناپدید شود”، او 31 ترابایت داده از متهمان را منتشر خواهد کرد. این داده‌ها مربوط به مقامات مختلف دولتی و همچنین کسانی که در قدرت هستند، می شود. با این حال، در حالی که مردم در سراسر جهان همچنان مشتاقانه منتظر این اطلاعات هستند، به نظر می‌رسد تاکنون چنین داده‌ای در دسترس نبوده است.

در حقیقت، وی حتی در پیامی ادعا کرد که دارای انبوهی از داده‌های حساس است. مک آفی اعلام کرد نسخه پشتیبان این داده‌ها در تعدادی هارد دیسک قرار دارد. بنا به گفته های وی هاردهای مذکور در آپارتمانش در نزدیکی خیابان 88 ام، شمال ساحل میامی ذخیره شده است. با این اوصاف، با نگاهی اجمالی به توییت های مک آفی، چنین پستی وجود ندارد. این نشان می‌دهد این پیام ممکن است توییت شده و بعداً حذف شده باشد یا می‌تواند یک ادعای تخیلی صرف باشد.

تئوری توطئه یا جنجال

در طی دو سال گذشته، مک آفی به سخنان جنجالی خود درباره اطلاع داشتن از بسیاری از توطئه‌ها ادامه داده بود. این واقعیت در گفته‌های وی مشهود است. جان مک آفی در یکی از پست‌هایش، خود را مانند جفری اپستین، میلیونر و مجرم جنسی معرفی کرده است. به نظر می‌رسد وی نیز قربانی یک “خودکشی اجباری” شده است.

وی به عنوان بخشی از عنوان عکس در پست اینستاگرامی “Q” خود، اضافه کرد: “من هرگز نگفتم که جفری اپستین به قتل رسید. من گفتم او با خواست خود خودکشی نکرد. این دو یکسان نیستند. شاید به قتل رسیده باشد. نمی‌دانم. فقط می دانم که او خودکشی نکرده است.”

سرانجام، این کارآفرین فناوری اخیراً ارز دیجیتالی به نام WHACKD راه اندازی کرده بود. این ارز با تصویری از هیلاری کلینتون در حال خوردن پیتزا تبلیغ می‌شد. به نظر می‌رسید که این دارایی اشاره مستقیمی به تئوری توطئه پیتزاگیت (Pizzagate) دارد. پیتزاگیت موضوعی است که چند سال پیش پس از انتشار نامه‌های الکترونیکی وزیر وقت امور خارجه ایالات متحده از طریق ویکی لیکس، مورد توجه بسیاری قرار گرفت.

آیا داستان جان مک آفی ادامه خواهد داشت؟

مک آفی در سال 1945 از پدری آمریکایی که در حال خدمت در ارتش و در آن زمان در انگلستان مستقر بود متولد شد. وی قبل از رفتن به سیلیکون ولی در اواخر دهه 1970 به سرعت موفق شد دکترای خود در ریاضیات را دریافت کند. طی یک و نیم دهه، او نه تنها برای لاکهید (Lockheed) کار می‌کرد بلکه بخش قابل توجهی از وقت شخصی خود را صرف جستجوی راه حل‌های نرم افزاری کرد تا بتواند به مبارزه با مشکل رو به رشد ویروس‌های رایانه‌ای کمک کند.

در اوایل دهه 90، وی مک آفی اسوشیتد (McAfee Associated) را روی مبل راحتی خانه خود تأسیس کرد. جان مک آفی شروع به ابداع راه حل‌های جدید برای کمک به مبارزه با تهدیدهای مختلف دیجیتالی کرد. این تهدیدات و ویروس‌ها در آن زمان رایج بودند. در نتیجه، قبل از طلوع هزاره جدید، درآمد این شرکت نزدیک به 5 میلیون دلار در سال بود.

به دور از مسائل جنجالی مک آفی لایق احترام است

پس از خودکشی جان مک آفی، ادای احترام از همه طرف جریان داشته است. به عنوان مثال، آنتونی پمپلیانو تأثیرگذار و پادکستر بیت کوین، پستی را منتشر کرد. وی از مک آفی به عنوان فردی “مهربان، شوخ و فوق العاده باهوش” یاد کرد. به همین ترتیب، چارلز هاسکینسون، بنیانگذار کاردانو، نیز بسیار در مورد مشارکت مک آفی در حوزه علوم رایانه صحبت کرد. وی نیز این مرد را “یکی از جالب‌ترین افراد در فضای ارزهای دیجیتال و تاریخچه کامپیوتر” خواند.

همیشه افرادی وجود دارند که روایتی را که می گوید دولت ایالات متحده در مرگ مک آفی نقش داشته است یا باور می‌کنند و یا باور نمی‌کنند. با این حال واقعیت این است که وی ادعا کرد که از فساد بزرگان جهان اطلاعات زیادی دارد. حال باید دید که آیا هیچ یک از این اطلاعات به اصطلاح طبقه بندی شده راهی اینترنت می‌شود یا خیر.

با این حال، این حقیقت را نمی‌توان انکار کرد که مک آفی نه تنها یک پیشگام واقعی در زمینه امنیت دیجیتال بود بلکه همچنین یک پیشگو بود که توانست خیزش ارزهای دیجیتال را در ابتدای کار پیش بینی کند.

مطالب مرتبط
جاستین سان، امپراتور و بنیان گذار بلاک چین ترون (TRON) کیست؟
دن لریمر Dan Larimer خالق بلاک چین EOS و از پیشکسوتان رمزنگاری کیست؟
زنان تاثیرگذار در رمزنگاری، این 11 زن در حال آغاز کردن مرحله بعدی انقلاب بلاکچین هستند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس