منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  اوپن اوشن (OpenOcean) چیست؟ پروتکلی برای یافتن بهترین قیمت ارزهای دیجیتال در بازار
اوپن اوشن (OpenOcean) چیست؟ پروتکلی برای یافتن بهترین قیمت ارزهای دیجیتال در بازار

اوپن اوشن (OpenOcean) چیست؟ پروتکلی برای یافتن بهترین قیمت ارزهای دیجیتال در بازار

سعید درویشی
1400/04/13
۰

اوپن اوشن (OpenOcean) اولین پروتکل تجمیع میان زنجیره‌ای است. اما این تعریف به چه معناست؟ پروتکل تجمیع میان زنجیره‌ای یعنی پروتکلی که در پیدا کردن بهترین قیمت یک توکن در میان همه صرافی‌ها، به کاربران خود کمک می‌کند.

هدف پروتکل اوپن اوشن (OpenOcean) تجمیع نقدینگی میان صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز به صورت همزمان است.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

اوپن اوشن (OpenOcean) چیست؟

OpenOcean چه کمکی به دیفای می‌کند؟

ادغام نقدینگی صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز

الگوریتم‌های مسیریابی در OpenOcean

تیم توسعه دهنده‌ی اوپن اوشن

اوپن اوشن (OpenOcean)چیست؟

اوپن اوشن (OpenOcean) اولین پروتکل تجمیع میان زنجیره‌ای است. اما این تعریف به چه معناست؟ پروتکل تجمیع میان زنجیره‌ای، یعنی پروتکلی که در پیدا کردن بهترین قیمت یک توکن در میان همه صرافی‌ها، به کاربران خود کمک می‌کند. اما هدف این پروتکل تجمیع نقدینگی میان صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز به صورت همزمان است. این پروژه در پایان سال 2019 راه اندازی شد و اولین نسخه آنلاینش در سپتامبر 2020 منتشر شد. توکن OOE توکن حاکمیتی این پروتکل است.

با استفاده از این پروتکل، معامله‌گران ارز دیجیتال می‌توانند معاملاتشان را به راحتی، با قیمت بهینه و با لغزش کم انجام دهند. یعنی OpenOcean با کمک الگوریتم پیشرفته‌ی خود، قیمت دارایی را میان صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز مختلف مقایسه می‌کند و بهترین قیمت را به کاربر پیشنهاد می‌دهد.

علاوه بر این کاربران در آینده در صرافی غیرمتمرکز اوپن اوشن می‌توانند از یارانه‌های قیمت گس و لغزش قیمت نیز بهره مند شوند. این تیم همچنین انتظار دارد كه پس از انتشار OOE، طرح اولیه استخراج نقدینگی خود را پیاده سازی کند.

اوپن اوشن یکی از پروژه‌هایی است قصد دارد انجام معامله میان بلاک چین‌های مختلف را تسهیل کند. این پروتکل مجموعه‌ای از ابزارها و معماری مقیاس پذیر را در کنار هم جمع کرده تا از توانایی‌های تجمیع نقدینگی آنها استفاده کند.
اوپن اوشن، استخرهای نقدینگی صرافیهای متمرکز و غیر متمرکز را تجمیع می‌کند. به عنوان مثال بیت کوین کش، اتریوم و آنتولوژی را در جفت‌هایی مانند OOE / ETH ، OOE / DAI ، OOE / BNB تجمیع می‌کند.

OpenOcean چه کمکی به دیفای می‌کند؟

یکی از مشکلاتی که شدیدا در فضای دیفای احساس می‌شود، عدم وجود امکان سواپ ارز دیجیتال بین DEX ها و CEX ها و مقایسه‌ی قیمت است. قیمت ارز میان DEX ها و CEX های مختلف متفاوت است و کاربران اغلب در مقایسه قیمت‌ها بین پلت فرم‌های معاملاتی مختلف مشکل دارند.

مشکل دیگر کمبود ابزارهایی برای پشتیبانی از استراتژی‌های سرمایه گذاری مانند اسپرد و CTA است. بیشتر ابزارهای معاملاتی در صرافی‌های غیرمتمرکز برای سرمایه گذاران کاربردی نیستند. به علاوه کمبود نقدینگی در بازارسازهای خودکار (AMM) نیز منجر به لغزش زیاد می‌شود.

اوپن اوشن (OpenOcean) چیست؟ پروتکلی برای یافتن بهترین قیمت ارزهای دیجیتال در بازار

یکی دیگر از مشکلات دیفای این است که ارزهای یک بلاک چین عمومی مانند ETH را نمیتوان با دارایی‌های یک بلاک چین دیگر سواپ کرد. اما اوپن اوشن این مشکل را برطرف کرده است.

اوپن اوشن از نظر قیمت و کارمزدها از پروتکل‌های مشابه با خود بهتر عمل می‌کند. این پروتکل قیمت مناسب‌تر و هزینه‌ی گس پایین‌تری را به معامله گران ارائه می‌دهد. از همه مهمتر هزینه‌ی پروتکل این پلتفرم صفر است. و حتی اگر کاربری به دلیل لغزش توکن‌های OOE ضرر کند، اوپن اوشن راهکارهایی برای جبران این ضرر دارد. پیش از پروتکل، پروتکل دیگری بر روی حل این مشکلات تمرکز نکرده بوده است.

ادغام نقدینگی صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز

در حال حاضر اوپن اوشن یک پروتکل تجمیع کامل است. در OpenOcean می‌توان از طریق تجمیع DEX در چندین بلاک چین مختلف، معاملاتی با بهترین قیمت انجام داد. علاوه بر این، OpenOcean تجمیع CEX را نیز پوشش می‌دهد و می‌تواند معاملات محلی را در صرافی‌های متمرکز تجمیع کند.

OpenOcean اولین موتور سنتز CEX در بایننس است که نقدینگی را از بزرگترین صرافی‌ها مانند پنکیک سواپ (PancakeSwap)، بیکری سواپ (BakerySwap)، استریت سواپ (StreetSwap) یا برگر سواپ (BurgerSwap) تجمیع می‌کند.

در این پروتکل کاربران نیازی به داشتن حساب در صرافی‌های متمرکز ندارند. بلکه تنها با داشتن یک حساب کاربری اوپن اوشن، می‌توانند در صرافی‌های متمرکز مختلف معامله کنند.

الگوریتم‌های مسیریابی در OpenOcean

اوپن اوشن از یک نوع الگوریتم مسیریابی پیشرفته به نام D-star Dijkstra بهینه سازی شده استفاده میکند. با کمک این الگوریتم، بهترین قیمت در میان دکس‌های مختلف را با لغزش کمتر پیدا می‌کند و در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

راه حل ابتکاری اوپن اوشن در درجه اول مبتنی بر پیدا کردن بهترین قیمت با لغزش کمتر برای کاربران دکس‌های مختلف است. مسیریابی پیشرفته میان پروتکل‌های مختلف منجر به پیدا کردن نرخ معاملات بهتر در کمترین زمان ممکن می‌شود.

رابط کاربری اوپن اوشن

یکی دیگر از مزایای OpenOcean، رابط کاربری این پروتکل است. چارچوب استاندارد این پروتکل شبیه صرافی‌های متمرکز است و همان امکانات را دارد. اما در رابط کاربری اوپن اوشن کاربر می‌تواند چندین بلاک چین را در یک مکان به هم متصل کند. همچنین در نسخه حرفه‌ای OpenOcean می‌توان بدون نیاز به احراز هویت تراکنش‌های مستقیم داشت و تنظیمات کتاب سفارش را نیز تغییر داد.

این پلت فرم همچنین نمودارهای قیمت، شاخص قیمت مبادله دکس‌ها و بازارسازهای خودکار را در پلت فرم خود پیاده‌سازی کرده است.

ویژگی مقایسه‌ی قیمت در اوپن اوشن

کاربران می‌توانند از ویژگی مقایسه قیمت OpenOcean نیز استفاده کنند. مقایسه‌ی بهترین قیمت در DEXها و CEXها از طریق رابط کاربری در اوپن اوشن قابل انجام است. به این صورت که با کمک این ویژگی، کابران می‌توانند قیمت توکن مورد نظر خود را در DEXها و CEXهای مختلف مقایسه کند و آن توکن را با بهترین قیمت معامله کند.

سایر امکانات اوپن اوشن

این پروتکل صرفا یک پروتکل تجمیع نیست و امکانات دیگری نیز دارد. از سایر امکانات OpenOcean می‌توان به امکان انجام معاملات اسپات و مشتقات با بهترین قیمت و کمترین لغزش ممکن اشاره کرد. این پروتکل از سواپ درون زنجیره‌ای و برون زنجیره‌ای شبکه های مختلف مانند اتریوم، اسمارت چین بایننس، آنتولوژی، ترون و غیره پشتیبانی می‌کند. یکی دیگر از برنامه‌هایی که تیم توسعه دهنده‌ی این پروتکل در نظر دارد، افزودن ابزارهای کسب سود و قابلیت دریافت وام در این پروتکل است.

بعلاوه اوپن اوشن یک فرصت آربیتراژ برای معامله گران فراهم می‌کند تا بتوانند بین DEXها و CEXهای مختلف سود کسب کنند. علاوه بر این، اوپن اوشن از API پشتیبانی می‌کند و معامله گران را قادر می‌سازد تا استراتژی‌های سرمایه گذاری خاص خود را برنامه ریزی و اجرا کنند.

هزینه‌های استفاده از این پروتکل

این پروتکل رایگان است و توسط تمام معامله گران قابل استفاده است. یعنی با کمک این پروتکل تمام افراد بدون هیچ گونه هزینه‌ای به نقدینگی بیشتر دسترسی خواهند داشت. البته اوپن اوشن برای اینکه رابط کاربری و استراتژی‌های سرمایه گذاری پیشرفته را در اختیار سرمایه گذاران سازمانی قرار دهد، از این موسسات کارمزد کمی دریافت می‌کند.

تیم توسعه دهنده‌ی اوپن اوشن

تیم توسعه دهنده‌ی OpenOcean شامل 16 نفر متخصص در زمینه‌های مختلف بلاک چین است. بنیان گذاران این پروژه، سابقه خوبی در توسعه سیستم‌های سرمایه گذاری و پلت فرم‌های معاملاتی دارند. اعضای اصلی این تیم، مهندسان با سابقه صرافی‌های کریپتوکارنسی و شرکت‌های چند ملیتی فناوری اطلاعات مانند IBM، Intel و HP هستند.

سخن نهایی

به طور کلی OpenOcean خود را به عنوان یک ابزار تجمیع بازار معرفی کرده است. این پروتکل کاربر محور است و به دلیل مزایایی که دارد موج جدیدی از کاربران به این شبکه پیوسته‌اند. تعداد آدرس‌های کیف پول این پروتکل روز به روز بیشتر می‌شود. این کاربران حجم معاملات از طریق اوپن اوشن را افزایش داده‌اند. در نتیجه اوپن اوشن توانسته به پذیرش گسترده‌تر ارزهای دیجیتال کمک کند.

این شرکت هنوز در مراحل اولیه توسعه است. با را‌ه اندازی نسخه Pro و ادغام تعداد بیشتری از صرافی‌های متمرکز، OpenOcean تأثیر زیادی در فضای معاملات ارزهای دیجیتال خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال سکرت (SCRT) چیست؟ همه چیز درباره سکرت نتورک پروژه جدید استارت آپ انیگما
ارز دیجیتال چیلیز Chiliz (CHZ)
ارز دیجیتال استودنت کوین (Student Coin)
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس