منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  کسب درآمد از ارزهای دیجیتال  »  اوپن سی (OpenSea) چیست؟ چگونه در اوپن سی خرید و فروش کنیم؟
اوپن سی (OpenSea) چیست؟ چگونه در اوپن سی خرید و فروش کنیم؟

اوپن سی (OpenSea) چیست؟ چگونه در اوپن سی خرید و فروش کنیم؟

سعید درویشی
1400/04/12
۰

اوپن سی (OpenSea) بزرگترین بازار دیجیتال برای خرید و فروش آیتم‌های کلکسیونی کریپتو و موارد دیجیتالی نادر است. شما در این پلت فرم می‌توانید توکن‌های غیرقابل جایگزینی از جمله دارایی‌های ERC721 و ERC1155 را خرید و فروش کنید.

در این مقاله ما نحوه‌ی خرید و فروش آیتم‌های کلکسیونی دیجیتالی را در اوپن سی به شما نشان خواهیم داد و در مورد کارمزدهای اوپن سی و مکانیزم حراج‌های این پلت فرم اطلاعاتی به شما ارائه خواهیم داد.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • اوپن سی (OpenSea) چیست؟
  • اتصال کیف پول ارز دیجیتال به اوپن سی
  • خرید آیتم‌های کلکسیونی در اوپن سی
  • فروش توکن یا کالاهای کلکسیونی در اوپن سی
  • کارمزدهای اوپن سی

اوپن سی (OpenSea) چیست؟

اوپن سی در نوامبر 2017 تأسیس شده است. این سایت امروزه بزرگترین بازار کالاهای کریپتو و سایر موارد دیجیتالی کمیاب است. اوپن سی در بازار خود بیش از 300 نوع دارایی و بیش از 10،000،000 دارایی دیجیتال دارد. شما می‌توانید آیتم‌های کلکسیونی کریپتو و یا سایر دارایی‌ها مانند نام دامنه و NFTهای عضویت را در اوپن سی خرید و فروش کنید. اگر در کیف پول اتریوم خود آیتم‌های کلکسیونی کریپتو یا توکن‌های NFT دارید، می‌توانید آنها را در OpenSea بفروشید.

در این پلت فرم توکن‌های بازی‌های معروف بلاک چین مانند سورار (Sorare)، کریپتو کیتیز (CryptoKitties)، گادز آنچیند (Gods Unchained) و اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) در دسترس هستند.

OpenSea نه تنها مکان خوبی برای مبادله‌ی این توکن‌ها است، بلکه مکان خوبی برای پیدا کردن بسیاری از بازی‌های مختلف بلاک چین و دارایی‌های دیجیتالی است. از همه مهمتر کاربران می‌توانند در مورد ارزش دارایی‌های غیرقابل جایگزینی خود در OpenSea ایده بگیرند. اگر یک توسعه دهنده هستید می‌توانید در اوپن سی برای دارایی‌های ERC721 یا ERC1155 خود بازار ایجاد کنید.

اتصال کیف پول ارز دیجیتال به این بازار NFT

برای انجام خرید و فروش در OpenSea، به یک کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید تا از طریق آن با دپ ها (dapps) ارتباط برقرار کنید.

به عنوان مثال اگر از افزونه‌ی متامسک در کروم استفاده می‌کنید، می‌توانید به سادگی از آن برای دسترسی به اوپن سی استفاده کنید. اگر لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) دارید، می‌توانید آن را به متامسک متصل کرده و از کیف پول سخت افزاری خود برای دسترسی به اوپن سی استفاده کنید. این روش، روش ایمن‌تری برای استفاده از دپ‌ها است.

متامسک در حال حاضر از کیف پول‌های ارز دیجیتال زیر پشتیبانی می‌کند:

اگر هنوز افزونه‌ی متامسک را در مرورگر خود ندارید، با دنبال کردن مراحل زیر می‌‌توانید متامسک را در مرورگر خود نصب کنید.

نصب متامسک در مرورگر

برای استفاده از اوپن سی، ابتدا باید متامسک را در مرورگر خود نصب کنید. البته گزینه‌های دیگری نیز به این منظور وجود دارند. اما محبوب‌ترین کیف پول برای استفاده در این پلت فرم، متامسک است. متامسک یک برنامه افزودنی مرورگر دارد که به کاربران امکان می‌دهد از طریق مرورگر خود با دپ‌های اتریوم ارتباط برقرار کنند. بسیاری از افراد از این افزونه برای دسترسی به دپ‌هایی مانند صرافی‌های غیرمتمرکز و برنامه‌های دیفای استفاده می‌کنند. همچنین می‌توانید برای افزایش امنیت وجوهتان از یک لجر نانو ایکس درکنار متامسک استفاده کنید.

افزونه‌‌ی متامسک را به سادگی می‌توانید از طریق Chrome Web Store یا Firefox Add-ons به مرورگر خود اضافه کنید. پس از افزودن این افزونه به مرورگر خود، باید مراحل زیر را برای نصب کیف پول متامسک خود دنبال کنید:

  1. پس از اضافه کردن افزونه‌ی متامسک به مرورگر خود، بر روی دکمه‌ی “create a wallet” کلیک کنید.
  2. یک رمز عبور قوی برای کیف پول متامسک خود انتخاب کنید. فراموش نکنید که هر بار برای ورود به کیف پول متامسک خود باید از این رمز عبور استفاده کنید.
  3. از عبارت بازیابی (seed phrase) خود پشتیبان تهیه کنید. می‌توانید این عبارت را روی یک تکه کاغذ بنویسید یا در یک حافظه‌ی فلش ذخیره کنید.
  4. متامسک برای اینکه مطمین شود شما عبارت بازیابی خود را یادداشت کرده‌اید، بار دیگر آن را از شما می‌پرسید. دوباره عبارت بازیابی را وارد کنید. اکنون متامسک شما آماده‌ی استفاده است.

اگر به هر دلیل متامسک را از مرورگر خود حذف کردید، می‌توانید از این عبارت بازیابی خود برای بازگرداندن کیف پول خود استفاده کنید. اگر در مورد استفاده از متامسک سوالی داریم می‌توانید به مقاله آموزشی سایت بیت پارس در مورد متامسک مراجعه کنید.

حالا قصد داریم با استفاده از کیف پول متامسک وارد اوپن سی شویم. اما پیش از خرید در این بازار باید در ابتدا کیف پول خود را با مقداری اتریوم شارژ کنید. بعلاوه می‌توانید کیف پول خود را با سایر توکن‌های ERC-20 مانند DAI شارژ کنید تا کالاهای خاص دیگری که با DAI یا سایر توکن‌ها فروخته می‌شوند را خریداری کنید.

خرید آیتم‌های کلکسیونی در اوپن سی

پس از ورود به اوپن سی از طریق کیف پولتان، بر روی برگه‌ی “browse” کلیک کنید. در این قسمت می‌توانید یک دسته‌ی خاص را انتخاب کنید. یا این که تمام آیتم‌های کلکسیونی و نادر را مشاهده کنید. آیتم مورد نظرتان را انتخاب کنید و آن را خریداری کنید. البته برخی از آیتم‌های کلکسیونی در این سایت حراج شده‌اند. شما می‌توانید برای خرید این آیتم‌ها قیمتی را پیشنهاد بدهید. اگر در پایان حراج قیمت پیشنهادی شما از سایر کاربران بالاتر باشد، پرداخت به طور خودکار انجام شده و آن آیتم را دریافت خواهید کرد.

اگردر ده دقیقه‌ی انتهایی یک حراج یک پیشنهاد خرید بالاتر برای یک آیتم ارسال شود، حراج ده دقیقه دیگر تمدید می‌شود. بنابراین اگر واقعاً یک آیتم کلکسیونی خاص را می‌خواهید، حتما پیگیر قیمت‌های پیشنهاد شده برای آن آیتم باشید.

خرید در اوپن سی

خرید در اوپن سی

پس از انتخاب آیتم مورد نظرتان، بر روی دکمه “place bid” کلیک کنید. قبل از ارائه پیشنهاد خود، باید ETH خود را به WETH تبدیل کنید.  هنگام خرید و فروش باید به اوپن سی اجازه دسترسی به WETH خود را بدهید. این تراکنش‌ها تنها یک بار انجام می‌شوند و شما تنها یک بار باید هزینه‌ی گس این تراکنش‌ها را بپردازید.

بعلاوه برای کالایی که حراج نشده‌اند هم می‌توانید پیشنهاد خود را ارائه دهید. این ویژگی برای کاربرانی که نمی‌توانند به سادگی برای کالاهای خود قیمت تعیین کنند، ویژگی بسیار خوبی است. می‌توانید با مقدار اتریومی که دارید برای بیش از یک آیتم حراج شده پیشنهاد خرید بدهید. دارایی‌های زیادی در این پلت فرم با قیمت مشخصی فروخته می‌شوند. به عنوان مثال کارت زیر که مربوط به دیگو مارادونا است، با قیمت مشخصی به فروش می‌رسد. شما می‌توانید در ازای پرداخت قیمت مشخص شده این آیتم را دریافت کنید.

کارت دیگومارادونا در بازی سورار

کارت دیگو مارادونا در بازی سورار

فروش توکن یا کالاهای کلکسیونی در OpenSea

اگر در کیف پول خود یک توکن ERC721 دارید، می‌توانید آن را با قیمت مشخص یا از طریق حراجی‌های OpenSea اوپن سی بفروشید. ابتدا باید با کیف پول محتوی ERC721 وارد اوپن سی شوید و بر روی “my items” در اوپن سی کلیک کنید. پس از آن بر روی توکنی که می‌خواهید بفروشید کلیک کنید و سپس بر روی دکمه “sell” کلیک کنید.

می‌توانید قیمت ثابتی برای فروش توکن خود تعیین کنید یا این که از مکانیزم حراج برای فروش توکن خود استفاده کنید. می‌توانید برای حراج خود یک قیمت پایانی و یک تاریخ انقضا نیز در نظر بگیرید.

فروش توکن و آیتم های کلکسیونی در اوپن سی

فروش توکن و آیتم های کلکسیونی در اوپن سی

پس از انتخاب روش فروش و تعیین قیمت، روی دکمه‌ی “post your listing” کلیک کنید. قبل از نهایی کردن فروش خود، باید دو معامله انجام دهید. اولین معامله برای راه اندازی بخش فروش حساب شما است. این معامله فقط یکبار در هر حساب انجام می‌شود. معامله دوم برای این است که قرار داد هوشمند OpenSea بتواند به آیتمی که برای فروش می‌گذارید دسترسی پیدا کند.

پس از انجام این دو تراکنش، توکن شما در لیست فروش OpenSea قرار می‌گیرد. اگر پس از انجام این تراکنش‌ها احساس کردید که قیمت آیتم شما بیش از حد بالاست می‌توانید بدون انجام مجدد تراکنش، قیمت آن را تغییر دهید. کاربران می‌توانند برای خرید تمام آیتم‌های اوپن سی پیشنهاد خرید بدهند، بنابراین نیازی نیست که آیتم خود را حتما در لیست فروش قرار دهید. همچنین میتوان از بعضی از توکن‌ها در حالی که هنوز در حراج هستند در بازی‌ها استفاده کرد.

کارمزدهای OpenSea

OpenSea از هر فروش موفق 2.5 درصد کارمزد می‌گیرد. سازنده‌ی بازی نیز ممکن است کارمزد اضافی دریافت کند. می‌توانید این کارمزدهای اضافی را در صفحه فروش بررسی کنید.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال تنست (10Set) چیست؟ پل ارتباطی میان بازار سهام و کریپتوکارنسی
صرافی یونی‌سوآپ Uniswap بهترین صرافی غیر متمرکز
درسهایی از بازار ارزهای دیجیتال، نکاتی برای ورود به بازار کریپتو کارنسی
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان