منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار بازار ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  معاملات اهرم بالا دلیل سقوط روز گذشته بیت کوین، کارشناسان توضیح می دهند
معاملات اهرم بالا دلیل سقوط روز گذشته بیت کوین، کارشناسان توضیح می دهند

معاملات اهرم بالا دلیل سقوط روز گذشته بیت کوین، کارشناسان توضیح می دهند

بیژن وثوقی
1400/06/17
۰

به دلیل سقوط قیمت بیت‌کوین به زیر 43000 دلار، 3.5 میلیارد دلار نقدینگی تریدرها لیکوئید شد. کارشناسان معاملات اهرم بالا را مقصر اصلی این کرش می دانند.

هرکسی که از طریق تلفن خود اعلان‌های ارزهای دیجیتال را دریافت می‌کند، می‌تواند به شما بگوید که بازارها امروز با ضرر 11 و 15 درصدی بیت‌کوین، اتریوم و کاهش 13 درصدی کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال در 24 ساعت روبرو شدند. به عبارت ساده تر طبق داده های کوین گکو، سقوط شدیدی در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق افتاده است.

بااین‌حال، آنچه اعلان‌ها توضیح نمی‌دهند دلیل اصلاح یا حتی سقوط این بازار است. به‌هرحال، همه چیز به‌ کندی اما احتمالا به حالت اول خود باز خواهد گشت. NFTهای مبتنی بر اتریوم همچنان با قیمت های مناسب معامله می شوند. و مهم تر بیت‌کوین امروز در السالوادور به ارز قانونی تبدیل شده است.

معاملات اهرم بالا و سقوط بزرگ در بازار ارزهای دیجیتال

معامله گران در 7 سپتامبر پس از چند هفته عملکرد فوق العاده در بازار ارزهای دیجیتال، شاهد سقوط این دارایی دیجیتال به زیر 43000 دلار بودند. این اتفاق تأثیر بسیار گسترده‌ای در بازارهای مشتقات ارزهای دیجتال داشت. طبق آمارها بیش از 3.54 میلیارد دلار از موقعیت های معاملات اهرم بالا لیکوئید شد.

معاملات اهرم بالا دلیل سقوط روز گذشته بیت کوین، کارشناسان توضیح می دهند

نمودار بیت کوین

میزان دارایی‌های لیکوئید شده در 24 ساعت گذشته بین تمامی صرافی‌ها 3.54 میلیارد دلار بود.

در 24 ساعت گذشته دارایی 330.243 تریدر لیکوئید شد. بزرگ‌ترین معامله لیکوئید شده متعلق به صرافی هوابی گلوبال (Huobi Global) به ارزش 43.7 میلیون دلار بود.

— CryptoDiffer (@CryptoDiffer) September 7, 2021

هیجان بازار گاوی پس از تعطیلات آخر هفته روز کارگر در ایالات متحده در حال افزایش بود. بیت‌کوین به طور رسمی در السالوادور به‌عنوان پول قانونی شناخته شد، اما این جشن با سقوط 16 درصدی بیت‌کوین به‌سرعت به پایان رسید.

داده‌های کوین مارکتز پرو (Cointelegraph Markets Pro) و تردینگ ویو (TradingView) نشان می‌دهد که فروش بیت‌کوین در ساعات اولیه معاملات تا ظهر رو به افزایش بود. پس از آن بود که قیمت تا 42.837 دلار پایین آمد اما قبل از اینکه خریداران بتوانند در کف خرید کنند این ارز به بالای قیمت 46.500 بازگشت.

به نظر اکثر کارشناسان داستان السالوادور و معاملات اهرم بالا با هم عامل اصلی این ریزش در بازار بودند.

حجم زیادی از معاملات لانگ پس از سقوط بیت‌کوین لیکوئید شدند

ویلی وو ، تحلیلگر زنجیره‌ای، تجزیه و تحلیلی متمرکز بر واقعیت از وضعیت فعلی بازار ارائه داد. وی در توییت زیر به آن می‌گوید:

روز با ریسک خالص دارایی‌ها آغاز شد. برخی شروع به فروش بیت‌کوین کردند. سطوح متوسطی از جریان بازگشت دارایی (فروش) و پس از آن شکار حد ضررها (stop hunt) و بعد از آن فروپاشی کامل و لیکوئید شدن. 1.1 میلیارد پوزیشن لانگ بیت‌کوین لیکوئید شدند. به‌طورکلی می‌توان گفت اصول اولیه سرمایه‌گذاران در بلاک‌چین پشتیبانی نمی‌شود. صرافی‌ها در حال حاضر در فشار خرید هستند.

— Willy Woo (@woonomic) September 7, 2021

همان‌طور که ویلی وو اشاره داشت، بازارهای مالی روز خود را با ریسک زیادی آغاز کردند. همین موضوع فشار زیادی بر بازار ارزهای دیجیتال وارد کرد و با گذشت روز این فشار افزایش یافت.

فشار فروش بعدی منجر به لیکوئید شدن 1.1 میلیارد دلار بیت‌کوین شد. البته داده‌های زنجیره‌ای نشان نمی‌دهد که سرمایه‌گذاران عجله‌ای برای بستن معاملات خود داشته باشند. جدیدترین فعالیت‌ها نشان می‌دهد که صرافی ها به حالت خرید بازگشته است.

توییت بعدی وو نشان می‌دهد که حرکت 7 سپتامبر در بازار چقدر غیرمنتظره بود. این واقعه یادآوری می کند که مدیریت ریسک همیشه باید در بازار ارزهای دیجیتال به آن توجه شود.

ووو می‌گوید:

کاملاً نمی‌دانم که دقیقاً چه اتفاقی همین‌ الان افتاد، اما این حاصل یک زنجیره از اتفاقات است. اما مثل بیشتر سقوط‌های قبلی فشار فروش معاملات اهرم بالا در بازارهای مشتقات باعث این اتفاق شده است.

چگونه این سقوط اتفاق افتاد

تجزیه‌وتحلیل بیشتر حرکت 7 سپتامبر بیت‌کوین توسط تحلیلگر ارشد بازار در نشریه کوین تلگرلف، مایکل ون پوپه (Michaël van de Poppe) ارائه شد. این کارشناس همچنین نقشی را که معاملات اهرم بالا در افت قیمت روز گذشته بازی می‌کردند، برجسته کرد.

بیت‌کوین سطح 49 هزاردلاری که برای آن یک حمایت به‌حساب می‌آمد را از دست داد و از آن عبور کرد.
چه اتفاقی افتاد؟
لیکوئید شدن معاملات اهرم بالا به صورت زنجیره ای، باعث یک سقوط وحشتناک شده است.
اگر این کندل بالای 47 تا 48 هزار دلار بسته شود، از این روند خارج شده است.
فرصت مناسب.
— Michaël van de Poppe (@CryptoMichNL) September 7, 2021

به گفته پوپه، اگر بیت‌کوین بتواند پس از این عقب‌نشینی بالاتر از محدوده 47،000 تا 48،000 دلار را بسته شود می تواند روند صعودی را از سرگیرد. این حرکت به‌عنوان یک نقطه فراتر از روند قبلی تعیین شده و یک فرصت خرید خوب تلقی می‌شود.

همه معامله گران غافلگیر نشدند

با حرکت نزولی 7 سپتامبر همه مشارکت‌کنندگان در بازار غافلگیر نشدند، همان‌طور که در توییت زیر که تحلیلگر با نام مستعار Crypto_Ed_NL مشخص است.

احساس خوش‌شانسی نمی‌کنیم که توی حرکت اصلاحی امروز لیکوئید نشدین؟

هنوز منتظر باشید شاید هنوز تموم نشده باشد.

— Crypto_Ed_NL (@Crypto_Ed_NL) September 7, 2021

توییت بعدی شامل نمودار زیر بود که نشان می‌داد سناریو همان‌طور که Crypto_Ed_NL هشدار داده بود اتفاق افتاد.

معاملات اهرم بالا دلیل سقوط روز گذشته بیت کوین، کارشناسان توضیح می دهند

نمودار کریپتو اد

Crypto_Ed_NL گفت:

BTC به جعبه سبز رسید. بیایید ببینیم چگونه طغیان می‌کند … به نظر من این باید یک اصلاح باشد.

استراتژی در زمان شایعه بخر و در زمان اخبار بفروش

وتل لوند، تحلیلگر آرکین ریسرچ  (Arcane Research)، گفت: «بازار همین است.» او به نشریه دیکریپت (Decrypt) گفت: « داستان‌های عظیم اغلب باعث می‌شوند که بازار در هنگام تعیین قیمت هیجانی عمل کند. به نظر می‌رسد این بار نیز داستان السالوادور چنین بوده است.»

بنابراین تریدرهایی که با بینش گاوی معاملات اهرم بالا را شروع کردند به شدت صعودی شدند. در تاریخ 4 ژوئن، یک روز قبل از این که رئیس‌جمهور السالوادور، نایب بوکل، اعلام کرد لایحه‌ای را برای قانونی شمردن بیت‌کوین ارائه می‌کند (لایحه‌ای که بعداً تصویب شد و از امروز اجرایی شد)، ارزش بیت‌کوین 37 هزار دلار بود؛ در طول سه ماه، این مبلغ دوباره تا 53 هزار دلار افزایش یافت.

اما وقتی بالاخره روز موعود فرارسید، بیت‌کوین دوباره سقوط کرد – این یک اتفاق غیرمعمول نیست زیرا بسیاری از تریدرها “در زمان شایعه می‌خرند و در هنگام انتشار خبر می‌فروشند”.

معاملات غیرمسئولانه و اهرم بالا فروش را تشدید کرد

اما این افت با معاملات اهرمِ بالا، تشدید شد. به‌عنوان‌مثال، در صرافی بای بیت (Bybit)، تریدرهای ارزهای دیجیتال می‌توانند از اهرم 100 برابر استفاده کنند. این به این معناست که اگر یک‌دهم بیت‌کوین را وارد کنید، می‌توانید 10 بیت‌کوین ترید کنید. اهرم هنگامی که قیمت‌ها بالا می‌روند سرگرم‌کننده است. این ویژگی به سفته‌بازان بدون سرمایه زیاد، اجازه بهره‌مندی از بازارهای گاوی را می‌دهد.

اما هنگامی که بازارها سقوط می‌کنند، دیگر چندان سرگرم‌کننده نیست؛ زیرا نقطه‌ضعف معاملات اهرمی این است که شما لیکوئید می‌شوید. هرچه اهرم بیشتر باشد، قبل از اینکه صرافی برای جلوگیری از ضررهای بیشتر کوین‌های شما را بگیرد، به کاهش قیمت کمتری نیاز است. و همان 0.1 بیتکوینی که گذاشتید نیز از دست میدهید.

امروز هنگامی که قیمت شروع به کاهش کرد، باعث لیکوئید شدن بسیار کسانی شد که در پوزیشن های خرید یا LONG بودند. در اصل، یک اثر گلوله برفی وجود داشت زیرا این کاهش مردم را وادار به فروش بیشتر کرد که موجب لیکوئید شدن بیشتر شد، و لیکوئید بیشتر منجر به فروش بیشتر توسط مردم شد.

اتریوم و دیگر کوین‌ها و ارزهای دیجیتال چرا سقوط کردند؟

لوند گفت: «میل بسیار قوی و گاوی به آلت‌کوین‌ها در ماه گذشته ممکن است به اغراق در هرج‌ومرج بازار کمک کرده باشد.»

اگر از دور نگاه کنید، خواهید دید که هنوز ماه بسیار خوبی برای آلت‌کوین‌ها بوده است. به‌عنوان‌مثال، کاردانو که قراردادهای هوشمند را آخر این هفته در شبکه خود راه‌اندازی می‌کند، 60 درصد افزایش قیمت داشته است – حتی پس از درنظرگرفتن 17 درصد امروز.

ریپل (XRP) با وجود کاهش 23 درصدی امروز، 34 درصد در طول ماه افزایش‌یافته است و بایننس کوین در 24 ساعت گذشته 18 درصد کاهش یافت، اما همچنان موفق شد 15 درصد به قیمت خود در 30 روز گذشته اضافه کند. تریدرهای آلت کوین نیز معتقد بودند که قیمت همچنان در حال افزایش است. پیش از امروز، علاقه آشکار به معاملات آتی بیت‌کوین به بالاترین سطح خود از ماه می/May می‌رسید. لوند گفت: «به‌طورکلی، بازار مشتقه ارزهای دیجیتال به دنبال این اصلاحات، شاهد کاهش 32درصدی در قراردادهای باز خود بودند.»

بر اساس داده‌های Bybt که یک پلتفرم معاملات آتی است، 1.5 میلیارد دلار بیت‌کوین در 24 ساعت گذشته لیکوئید شده است، درحالی‌که 900 میلیون دلار در اتریوم به همین سرنوشت دچار شد. بااین‌حال، این سولانا بود که از این همهمه در امان بود. قیمت سولانا همچنان چندین بار در هفته به بالاترین سطح خود رسید . در لیست 10 ارز برتر سولاانا ریپل را پشت سرگذشت تا ششمین ارز دیجیتال بزرگ بر اساس حجم بازار شود. کاربران برای بهره‌مندی از هزینه‌های تراکنش کمتر و سرعت بالاتر نسبت به اتریوم، به شبکه هوشمند با قابلیت قرارداد هوشمند روی آورده‌اند.

اگرچه این شرکت منابع مالی غیرمتمرکز یا NFT (که هر دو برای اتریوم ایجاد شده‌اند) را اختراع نکرده است، اما تقاضا برای هر دوی آنها در هفته گذشته 60 درصد و امروز 8 درصد افزایش‌یافته است.

افزایش تسلط بیت کوین بعد از سقوط سنگین بازار

پس از سقوط روز گذشته ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال به 2.103 تریلیون دلار رسیده است. با این حال به نظر می رسد درصد تسلط بیت‌کوین به بازار به 42.1 درصد رسیده باشد که بیشتر روز قبل است.

مطالب مرتبط
مدل تحلیل گر بلومبرگ برای بیت کوین
برداشت سود بیت کوین رو به کاهش است، سرمایه گذاران بلندمدت در موقعیت‌های خود مانده‌اند
سرمایه بازار بیت کوین به محدوده سرمایه بازار جی پی مورگان (JPMorgan) رسیده است.
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether