منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار آلتکوین ها  »  وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است

وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است

رضا باغانی
1400/05/11
۰

قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال در این آخر هفته به شدت افزایش یافت. قیمت بیت کوین توانست به بیش از 42،000 دلار برسد. با این حال از روز گذشته وحشت دوباره در بازار ارزهای دیجیتال گسترش یافته است. رکود عرضه تتر و همین طور تصویب لایحه دریافت مالیات‌های سنگین از شرکت‌ها و فعالان رمزنگاری بازار را مجدداً آشتفه کرده است.

پس از اتمام سرکوب چین، آمریکا شروع به گسترش وحشت در بازار ارزهای دیجیتال کرده است. این اتفاق درست زمانی رخ می دهد که بازار شاهد بهبود است. مشکلات تتر به همراه تصویب سریع لایحه ای جهت تامین 28 میلیارد دلار از محل مالیات فعالان بازار رمزنگاری همه را عصبی کرده است.

گسترش وحشت در بازار ارزهای دیجیتال همزمان با شروع بهبود

قیمت بیت کوین در روزهای گذشته تقریباً به 43000 دلار به ازای هر بیت کوین رسید. این بالاترین قیمت این ارز از اواسط ماه مه و تقریباً 10 هزار دلار بیشتر از قیمت آن در هفته گذشته محسوب می‌شود. در همین حال، قیمت اتریوم و باقی بازار ارزهای دجیتال در دو روز گذشته شاهد افزایش بوده است. معامله گران اتریوم به دنبال اتریوم 3000 دلاری هستند. سرمایه تجمعی بازار ارزهای دیجیتال در هفته گذشته 250 میلیارد دلار افزایش یافته است. این معیار اکنون پس از ثبت رقم 1.7 تریلیون دلار با کمی اصلاح به 1.657 تریلیون دلار نزدیک شده است.

با این حال بسیاری از معامله گران بازار ارزهای دجیتال به دلیل لایحه زیرساختی جدید و مشکلات تتر دچار وحشت شده‌اند. این وحشت توانسته بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد و آن را تا زیر 40 هزار دلار پایین بیاورد.

اخذ مالیات سنگین از شرکت‌های فعال در حوزه رمزنگاری

وحشت اصلی در بازار ارزهای دیجیتال به خاطر لایحه دو حزبی 550 میلیارد دلاری است که در حال حاضر از طریق قانونگذاری ایالات متحده در حال راه اندازی است. این لایحه شامل پیش بینی جمع آوری 28 میلیارد دلار از سرمایه گذاران و فعالان بازار ارزهای دیجیتال است. طبیعی است که این خبر فعالان بازار را بیش از حد عصبی و وحشت زده کرده است. برخی کارشناسان هشدار می‌دهند که تصویب این لایحه می‌تواند صنعت را “بکشد”.

جیک چروینسکی، وکیل متمرکز بر ارزهای دیجیتال است. وی در رشته توییتی در مورد چگونگی تأثیر این لایحه بر صنعت رمزنگاری در حال رشد، توضیحاتی داد. وی بیان کرد:

“این یک لایچه عمیقاً نادرست است و در صورت تصویب، به مراتب بیشتر از تامین منافع ایالات متحده و بازار به آنها آسیب می‌رساند.”

این لایحه که این هفته در رأی گیری اولیه سنا به تصویب رسید، مالیات بر سود بیت کوین و ارزهای دیجیتال را برای تأمین سرمایه گذاری در زیرساخت‌های ایالات متحده پیشنهاد می‌کند. در این لایحه تعریف کارگزار به حدی گسترش می‌یابد که صرافی‌های ارز دیجیتال و ارائه دهندگان کیف پول باید اطلاعات بیشتری در مورد مشتریان خود جمع آوری کنند. کاربران بازار ارزهای دیجیتال نسبت به آنچه در حال حاضر در دست تصویب است احساس وحشت می‌کنند.

طبق پیش نویس نسخه‌ای از صورتجلسه که توسط کوین دسک (Coindesk) مشاهده شده است، هر کارگزار که هر دارایی دیجیتالی را منتقل می‌کند، باید تحت یک گزارش اطلاعات دقیق مبادلات را ارسال کند.

در این سند آمده است: “این پیش نویس شامل به روز رسانی تعریف کارگزار است تا واقعیت نحوه خرید و معامله دارایی‌های دیجیتال را منعکس کند. در ادامه این ماده مشخص می‌شود که گزارش کارگزار در مورد همه نقل و انتقال اوراق بهادار تحت پوشش به معنای بخش 6045 (ز) (3)، از جمله دارایی‌های دیجیتال، اعمال می‌شود.”

سرعت تصویب این لایحه موجب وحشت در بین کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال شده است

چروینسکی نوشت: “همه چیز به سرعت در حال حرکت است که می‌تواند ترسناک به نظر برسد.”

چروینسکی هشدار داد که “تصویب قانونی که رعایت آن به معنای واقعی کلمه غیرممکن است، منطقی نیست. البته مگر اینکه هدف از بین بردن صنعت باشد. این می‌تواند به معنای ممنوعیت عملیات استخراج [رمزنگاری] در ایالات متحده باشد.”

از زمان سرکوب ماه‌های اخیر بیت کوین و ارزهای دیجیتال در چین ایالات متحده به عنوان یک خانه جدید بالقوه برای بسیاری از ماینرها مطرح شده است. با این حال، قانونگذاران می‌ترسند بیت کوین و استخراج رمزنگاری باعث تسریع تغییرات آب و هوایی شود. بسیاری از آنها اکنون نشان داده‌اند که از رشد صنعت در ایالات متحده ناراضی هستند.

کارشناسان بیت کوین و ارزهای دیجیتال هشدار می‌دهند که زبان مورد استفاده در این لایحه تعاریف کارگزاران را تا حدی که شامل ارائه دهندگان سخت افزار و نرم افزار بشود، افزایش می‌دهد.

جری بریتو، مدیر اجرایی کوین سنتر (Coin Center) اندیشکده رمزنگاری مستقر در واشنگتن دی سی است. وی از طریق توییتر گفت که در تلاش است تا مقررات رمزنگاری این لایحه را “بهبود” بخشد.

“این مقررات به طور بالقوه ماینرها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.”

وضعیت تتر باعث وحشت مضاعف در بازار ارزهای دیجیتال شده است

این هفته، بازار رمزنگاری مجدداً یکی از مهمترین ارائه دهندگان خدمات خود را در عناوین منفی مطبوعات دید. بنابر گزارشات، صادرکننده استیبل کوین تتر به دلیل گمراه کردن بانک‌ها در مورد ماهیت تجارت خود مورد توجه وزارت دادگستری ایالات متحده است.

این واقعاً خبر جدیدی نیست و عدم واکنش بازار به آن قابل پیش بینی بود. آنچه جالب است این است که از اواخر ماه مه رشد تتر کاملاً ثابت بوده است.

وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است

مقایسه عرضه USDT و USDC

در اینجا نمودار عرضه تتر (USDT) و دومین استیبل کوین بزرگ از نظر عرضه سکه دلار (USDC) را نشان می‌دهد. از پایان ماه مه، عرضه تتر در 64.3 میلیارد دلار ثابت مانده است. این رکود قابل توجهی در دو ماهه اخیر برای این ارز است. عرضه تتر بین 1 ژانویه و 31 مه سه برابر شده بود.

این بار رکود عرضه تتر در بازار موجب ترس شده است

تتر مدت‌هاست با اتهاماتی مبنی بر عدم پشتیبانی دلار واقعی روبرو است. اتهامی که طبق آن صادرکنندگان این استیبل کوین قیمت ارزهای دیجیتال را با استفاده از عرضه بدون پشتوانه USDT افزایش می‌دهند. بدیهی است که معامله گران یا این را باور ندارند، یا اهمیتی نمی‌دهند. تتر تا حد زیادی ارزش دلاری خود را حفظ کرده است، حتی اگر منابع مالی آن مشکل داشته باشند.

معامله ارزهای دیجیتال دلالت بر میزان خاصی ریسک پذیری دارد. تا وقتی که بازار حرکت کند و معامله گران بتوانند دارایی‌های خود را نقد کنند کسی به سراغ شرکت‌های پشت این دارایی‌ها نمی‌رود.

با این حال، مسئله قابلیت پرداخت تتر از اهمیت سیستمیک برخوردار است. تتر و سایر استیبل کوین‌ها به عنوان واحد پول در بازارهای رمزنگاری عمل می‌کنند. تتر بیشتر در بازارهای جهانی مانند بایننس استفاده می‌شود. تفاوت بین این این صرافی‌ها و بازارهای قانونگذاری شده این است که کشف قیمت در آنها رخ می‌دهد.

رکود در عرضه تتر می‌تواند بخشی از سناریوی سقوط بازار باشد. سناریویی که در کاهش تتر باعث کاهش نقدینگی و خریداران در بازار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌شود. این یعنی از بین رفتن تتر یا حتی رکود در عرضه آن باعث کاهش شدید خریداران خواهد شد. تازه واردان دیگر به واحد پول بازار ارزهای دیجیتال دسترسی نخواهند داشت. در حقیقت این امر باعث افزایش وحشت در بازار ارزهای دیجیتال شده است.

تفاوت تتر با سایر استیبل کوین‌ها این ارز را به دارایی خاصی تبدیل کرده است

تتر با استیبل کوین‌ها مانند دلار جمینی که مستقیماً توسط نهادهای نظارتی ایالات متحده نظارت می‌شود متفاوت است. همانطور که نمودار زیر نشان می‌دهد، حتی با رشد کند و سپس رکود تتر، رشد USDC ادامه داشته است.

وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است

رشد حجم بازار USDT در برابر USDC

این امر ناشی از نوعی انتخاب جهت دستیابی به امنیت نسبی یک استیبل کوین با کنترل بیشتر است. عرضه 64.3 میلیارد دلاری تتر نشان می‌دهد این استیبل کوین همچنان محبوب‌ترین در بازار است.

رشد سکه دلار به احتمال زیاد هجوم سرمایه گذاران جدیدی است که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند در صرافی‌های خارج از کشور معامله کنند. این شامل متخصصان و مؤسسات می‌شود، به ویژه موسساتی که مسئولیت امانت داری برای سرمایه‌های سرمایه گذاران را بر عهده دارند.

کاهش عرضه تتر نمی‌تواند بر بازار جهانی تأثیر نامطلوبی داشته باشد

تفاوت بین تتر و سایر استیبل کوین‌های قانونگذاری شده تنها باعث امنیت نسبی نیست. یکی تحت نظارت نهادهای نظارتی ایالات متحده است، دیگری تحت نظارت نیست (جدا از رعایت توافق با دفتر دادستان کل نیویورک). به این ترتیب، آن‌ها انواع مختلفی از محصولات هستند که توسط کاربران مختلف در مکان‌های مختلف استفاده می‌شود. این تصور عاقلانه‌ای نیست که فرض کنیم بحران اعتماد در میان معامله گران برون مرزی که از تتر استفاده می‌کنند به سایر استیبل کوین‌ها نیز سرایت می‌کند.

می‌توان گفت که وحشت ایجاد شده به واسطه رکود عرضه تتر در بازار ارزهای دیجیتال تا حدی غیرمنطقی است. درست است این نشان دهنده عدم ورود سرمایه گذاران جدید به بازار است با این حال می‌توان از رشد استیبل کوین‌های قانونگذاری شده مانند دلار بایننس به این نتیجه رسید که سرمایه گذاران بزرگ اکنون به سراغ گزینه‌های قانونی رفته‌اند.

مطالب مرتبط
گران‌ترین NFT ها در بازار ارزهای دیجیتال را بشناسید، سرمایه گذاران برای چه آثاری هزینه کردند
ارز دیجیتال بانک مرکزی CBDC چین در معاملات آزمایشی به ارزش 1.1 میلیارد یوان دست یافت
راه اندازی اتریوم 2.0 آغاز شد، حل مشکل مقیاس پذیری و امکان استکینگ در این به روزرسانی
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether