منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صنعت ارزهای دیجیتال  »  اخبار بیت کوین  »  بیت کوین در پاراگوئه به این زودی‌ها تصویب نخواهد شد، منتظر نباشید
بیت کوین در پاراگوئه به این زودی‌ها تصویب نخواهد شد، منتظر نباشید

بیت کوین در پاراگوئه به این زودی‌ها تصویب نخواهد شد، منتظر نباشید

رضا باغانی
1400/04/10
۰

السالوادور به عنوان اولین کشور به طور قانونی درهای خود را به روی BTC گشود. دیگر کشورهای آمریکای لاتین پس از این خبر به فکر این کار افتادند. یکی از اولین نامزدها برای عنوان کشور دوم پذیرنده بیت کوین پاراگوئه بود. با این حال به نظر می‌رسد تصویب بیت کوین در پاراگوئه مانند السالوادور به راحتی تحقق نیابد.

حرکات سیاسی نایب بوکله در السالوادور باعث حمایت بخش عمده‌ای از فعالان صنعت ارزهای دیجیتال از این رئیس جمهور شد. خبر قانونی شدن بیت کوین در السالوادور البته علاقه چند سیاستمدار در سراسر جهان را به بیت کوین برانگیخت. این خبر، موجی از سیاستمداران طرفدار بیت کوین را در سراسر آمریکای لاتین ایجاد کرد. یکی از آن سیاستمداران که به سرعت بر روی موج پذیرش بیت کوین سوار شد، کارلوس رجالا (Carlos Rejala)، نماینده پاراگوئه از حزب هاگاموس (Hagamos) بود.

سیاستمدار پاراگوئه ای سعی در سوار شدن بر موج بیت کوین دارد

در اوایل ماه ژوئن، یک سری توییت از رجالا او را تبدیل به سیاستمدار بعدی کرد که خواستار تصویب بیت کوین به عنوان پول قانونی است. بیت کوینر های مشتاق گمانه زنی کردند که پاراگوئه می‌تواند “السالوادور بعدی” شود.

پس از آن رجالا برنامه‌های خود را به طور مشخص‌تر بیان کرد. وی قول داد که در اواسط ماه ژوئیه قانون مربوط به بیت کوین را به مجلس ارائه دهد. با این حال این قانونگذار در آن زمان و در مصاحبه‌ای با رویترز رویکرد خود را روشن کرد. وی گفت قصد ندارد تلاشی برای تصویب چیزی نزدیک به قانونی شدن “بیت کوین به عنوان ارز” انجام دهد. رجالا تصریح کرد که انجام این کار از نظر سیاسی “غیرممکن” است.

اما این مانع از تلاش رجالا برای تبدیل کردن پاراگوئه به یک ملت “دوستدار بیت کوین” نشد. در حال حاضر پیش نویس قانون برای معرفی مقررات حامی ارزهای دیجیتال در این کشور در حال نگارش است. در واقع، مدیر عامل سایت Bitcoin.com.py می‌گوید که در توسعه این طرح، احتمالاً با سایر اعضای فعال جامعه رمزنگاری پاراگوئه، همکاری می‌کند. با این حال طرح مذکور ممکن است چیزی نباشد که بیت کوینرها انتظار دارند.

پاراگوئه با بیت کوین مشکلی ندارد

واقعیت دیپلماتیک، اقتصادی و حقوقی پاراگوئه با سایر کشورها مانند السالوادور یا ونزوئلا تفاوت قابل توجهی دارد. شرایط برای تغییر موضع کشور در قبال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در حال حاضر بسیار ایده آل است.

 خوآکین فیوریو (Joaquin Fiorio)، بنیانگذار کریپتوپای (CriptoPy) و سی سی او (CCO) از شبکه آراپای (Arapy)، اولین شبکه بلاک چین پاراگوئه، به دیکریپت گفت: “وقتی صحبت در مورد ارزهای دیجیتال در پاراگوئه می شود می‌توان چیزی را فهمید. این فعالیت در یک منطقه خاکستری [قانونی] جریان دارد، زیرا این ارزها قانونگذاری نمی‌شوند.”

به گفته فیوریو، تفاوت مهم دیگر این است که پاراگوئه “یکی از پایدارترین ارزهای فیات در منطقه را دارد. تورم این کشور بسیار کم است.” به عبارت دیگر، این کشور ممکن است به اندازه السالوادور نیازی به بیت کوین نداشته باشد. فیوریو می‌گوید که بانک‌های کشور بسیار محافظه کار هستند و علاقه‌ای به اصلاح سیستم مالی خود ندارند.

وضعیت پایدار اقتصادی و دیپلماتیک

علاوه بر موارد فوق، پاراگوئه برخلاف السالوادور یا ونزوئلا، که بدون تردید ارزهای دیجیتال برای آنها از نقطه نظر ژئوپلیتیک یک ضرورت بود، در ارتباطات جهانی وضعیت مطلوبی دارد. خطر تحریم‌های یک جانبه که اقتصاد آن را تحت تأثیر قرار دهد در این کشور وجود ندارد. به عبارت دیگر رئیس جمهور محافظه کار آن مشکلی برای ایالات متحده و برنامه‌های آن جهت تأثیر گذاری در منطقه‌ محسوب نمی شود.

حزب هاگاموس که رجالا نماینده آن است از 80 صندلی در مجلس نمایندگان فقط دو کرسی دارد. با این میزان، موفقیت در کسب آرای لازم برای تصویب این نوع قانون تقریباً غیرممکن است. فیوریو گفت: “رجالا قدرت تصویب لایحه خود را ندارد.”

رجالا به درخواست‌های دیکریپت برای اظهار نظر پاسخ نداد. با این حال این قانونگذار به رویترز گفت که هدف از پیش نویس لایحه او این است که “پاراگوئه‌ای‌ها یا خارجی‌ها بتوانند با این دارایی‌های دیجیتال به طور قانونی کار کنند.”

آیا بیت کوین باید در پاراگوئه قانونی می‌شود؟

معلوم نیست دقیقاً رجالا قصد دارد چه چیزی را “قانونی” کند. در حال حاضر چیزی در قانون پاراگوئه وجود ندارد که صریحاً خرید و فروش ارزهای دیجیتال را جرم تلقی کند.

لوئیس بنیتز (Luis Benitez)، یک فعال نرم افزار منبع باز در پاراگوئه است. وی از جمله دعوت شدگان چند روز پیش توسط رجالا برای بحث در مورد این لایحه بود. بنیتز گفت: “این قانون احتمالاً سهولت در ارائه خدمات رمزنگاری برای بانک‌ها و مؤسسات مالی را فراهم می‌کند. این می‌تواند به معنای تأمین حق حضانت دارایی‌های رمزنگاری، به عنوان مثال برای بانک‌های کشور باشد.”

بنیتز، از سال 2010 در صنعت رمزنگاری فعال است. او به دیکریپت گفت که پیش نویس اصلی لایحه رجالا را در جلسه بررسی کرده است. این پیش نویس هنوز معرفی نشده یا به اطلاع عموم نرسیده است. بنیتز گفت، پیش نویس اصلی اشکالات زیادی دارد که تصویب آن را دشوار می‌کند.

وی افزود:”این پیش نویس به نظر من یکی از تأسف آورترین اسنادی است که در 10 سال گذشته در زمینه‌های فناوری دیده‌ام.” بنیتز تصریح کرد: “حتی محتوای آن در مورد مفاهیم کلی مانند کیف پول و سایر موارد مهم نیز روشن نیست. این پیش نویس علاوه بر مالیات [حتی] صندوقی را در برابر ضرر پیشنهاد می‌کند.”

به گفته بنیتز، اولین پیش نویس لایحه قبلاً منتفی شده و نسخه به روز شده بر اساس بازخورد جلسه در دست تهیه است.

امید و BTC

با این وجود، امیدهای کمی برای وفاداران به بیت کوین در پاراگوئه وجود دارد. فعالیت معاملات در این کشور اخیرا بسیار رشد داشته است. اگرچه حجم معاملات پاراگوئه با کشورهایی مانند ونزوئلا هم تراز نیست، اما از زمان شکسته شدن سطح 20 هزار دلار توسط بیت کوین، معاملات نظیر به نظیر در این کشور بسیار پویاتر شده است. فیوریو ادعا می‌کند که فعالیت‌های شرکت های ارز دیجیتال در داخل کشور مانند بیت کوین پاراگوئه (Bitcoin Paraguay)، هش پای (Hashpy) و تیم مینروس سارامبی (Team Mineros Sarambi) نیز افزایش یافته است.

در حال حاضر پاراگوئه همچنین دارای انرژی ارزان، مالیات نسبتاً کم و مقررات بسیار کمی در بخش رمزنگاری است. به همین ترتیب، اگر ماینرهای بیت کوین که به تازگی به تبعید ناخواسته محکوم شده اند به دنبال مکانی جدید برای راه اندازی فارم های خود هستند پاراگوئه مکان بدی برای آنها نیست. در این باره، رجالا و فیوریو توافق نظر دارند.

مطالب مرتبط
مایکرواستراتژی ETF بیت کوین می‌شود؟ کارشناسان پاسخ خواهند داد
اصلاح ادامه‌دار بیت کوین را تا زیر 50 هزار دلار کاهش داد. آیا یک اصلاح دیگر ممکن است؟
شرکت‌های رسانه‌ای ارز دیجیتال: روند بیت کوین چگونه به رسانه‌های ارز دیجیتال کمک کرده‌است؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس