منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadot) و کسب پاداش با توکن DOT
راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT

راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadot) و کسب پاداش با توکن DOT

توکن DOT پولکادات با داشتن بیش از 40 میلیارد دلار حجم بازار، یکی از ارزهای دیجیتال محبوب است و در حال حاضر در رتبه‌ی 7 سایت Coinmarketcap.com قرار دارد. DOT یک پروژه‌ی بلند‌پروازانه است که توسط نوابغ دنیای ارزهای دیجیتال توسعه داده شده‌است.

راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadot) و کسب پاداش با توکن DOT

DOT یک ارز دیجیتال مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات سهام (PoS) است. یعنی دارندگان توکن DOT می‌توانند با استیکینگ توکن‌هایشان و بدون نیاز به سخت افزار ماینینگ گران قیمت، پاداش‌های خوبی دریافت کنند.

از آنجایی که پولکادات در حال حاضر سود خوبی از سرمایه‌های استیکینگ شده به کاربران خود ارائه می‌دهد، تصمیم گرفتیم در این راهنما نحوه‌ی استیکینگ این ارز دیجیتال را برایتان شرح دهیم.پولکادات (Polkadot) چیست؟

پولکادات یکی از رقبای اتریوم است. این پروژه به لطف طراحی باز خود، از ویژگی‌های بی‌شمار و انواع بلاک چین‌ها پشتیبانی می‌کند. چیزی که به این پروژه نیرو می‌بخشد، محصولی نسبتاً جدید به نام سابستریت (Substrate) از شرکت پریتی تکنولوژی (Parity Technologies) است.

یکی از مهمترین دلایل موفقیت پولکادات، این است که این پروژه با هدف جایگزینی یا رقابت با انحصار چندتایی در دنیای فناوری توسعه داده شده‌است. وب سایت پولکادات در مورد این پروژه گفته‌است:

“پولکادات دسترسی به یک وب کاملاً غیرمتمرکز که کنترل آن در دست کاربران آن باشد را امکان پذیر می‌کند. پولکادات در تلاش است تا جامعه را از وابستگی به یك وب نه چندان خوب رها سازد.”

برخلاف سایر پروژه‌هایی که توسط افراد ناشناس تشکیل شده‌اند، پولکادات توسط دکتر گاوین وود (Dr. Gavin Wood) توسعه داده شده است. گاوین یکی از بنیان گذاران تریوم است و همچنین رئیس بنیاد Web3 است. بنیاد Web3 گروهی است که بودجه‌ی تحقیق و توسعه‌ی اینترنت غیرمتمرکز را تأمین می‌کند.

مبانی استیکینگ DOT

اگر قبلاً تلاشی جهت استیکنگ ارزهای دیجیتال انجام داده‌اید، احتمالاً تجربه‌ی شما به این شکل بوده‌است. در ابتدا شما یک برنامه‌ی کیف پول رسمی را از طریق کامپیوتر خود دانلود کرده‌اید. سپس کل بلاک چین را بارگیری کرده و مقداری سکه استیکینگ کرده‌اید و کیف پول را روی کامپیوتر خود اجرا کرده‌اید. در انتها، بسته به تعداد سکه‌های موجود در کیف پول شما، پاداش استیکینگ به صورت دوره‌ای به حساب شما واریز شده‌است.

اما استیکینگ پولکادات متفاوت است. شرکت‌کنندگان در شبکه‌ی پولکادات به دو گروه تقسیم می‌شوند: نودهای اعتبارسنج (validator) و نودهای گزینش‌گر (nominator)

اعتبارسنج‌ها کسانی هستند که بلاک‌ها را ایجاد می‌کنند و گزینش‌گرها در مورد اینکه چه کسی اعتبارسنجی کند، رأی می‌دهند. اعتبارسنج‌ها برای خرید سخت افزارهای اختصاصی هزینه‌ی بیشتری می‌کنند و پاداش بیشتری می‌گیرند، اما تبدیل شدن به یک نود گزینش‌گر در شبکه‌ی پولکادات بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر است.

ما در ادامه نحوه‌ی تبدیل شدن به یک نود گزینش‌گر در شبکه‌ی پولکادات را آموزش می‌دهیم.

برای تبدیل شدن به یک نود گزینش‌گر، باید حداقل DOT مورد نیاز شبکه را داشته باشید. این تعداد بر اساس شرایط شبکه تغییر می‌کند. در واقع مقدار DOT مورد نیاز همیشه و با سرعتی کم، افزایش می‌یابد. اگر تصمیم دارید که توکن DOT را استیکینگ کنید، باید حداقل 150 توکن DOT را آماده داشته باشید.

راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT

پاداش های استیکینگ شبکه

حال نحوه‌ی راه‌اندازی حساب و همچنین نحوه‌ی گزینش اعتبار سنج‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

ایجاد حساب کاربری استیکینگ DOT

اولین کاری که برای استیکینگ DOT باید انجام دهید این است که یک حساب کاربری در برنامه‌ی وب سایت رسمی پولکادات به آدرس polkadot.js.org/apps ایجاد کنید:

در منوی بالا، منوی کشویی Accounts را انتخاب کنید. سپس روی Accounts کلیک کنید. این صفحه لیست حساب‌های فعلی شما را نشان می‌دهد. اگر حساب پولکادات ندارید، باید در ابتدا یک حساب برای خودتان باز کنید.

برای ایجاد حساب کاربری، روی دکمه‌ی Add Account کلیک کنید. با این کار یک عبارت بازیابی جدید ایجاد می‌شود تا امنیت حساب شما تضمین شود. حتما این عبارت بازیابی را در جایی ایمن ذخیره کنید زیرا در این صورت شما قادر خواهید بود در صورت بروز مشکل حساب خود را بازیابی کنید.

راهنمای استیکینگ پولکادات (Polkadat) و کسب پاداش با توکن DOT

پورتال پولکادات سابستریت (Polkadot Substrate Portal)

در مرحله‌ی بعدی باید به حساب خود وجه واریز کنید. پولکادات در صورتی یک حساب کاربری را فعال در نظر می‌گیرد، که حداقل یک DOT در آن حساب ذخیره شده‌باشد. لذا برای تأمین اعتبار حساب خود، می‌توانید DOT را به حساب جدید خود ارسال کرده، یا این که با حسابی که از قبل توکنDOT در آن واریز شده‌است، وارد برنامه‌ی پولکادات شوید. در صورتی که می‌خواهید از رابط وب پولکادات استفاده کنید، روی دکمه‌ی Send کلیک کرده و دستورالعمل‌ها را مرحله به مرحله دنبال کنید.

اعتبارسنج را انتخاب کنید تا بهترین پاداش‌ها را دریافت کنید

اکنون که حساب کاربری خود را راه‌اندازی و تأمین اعتبار کردید، وقت آن است که اعتبارسنجی که قصد گزینش آن را دارید، معرفی کنید. هنگام انتخاب اعتبار سنج، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید. زیرا انتخاب اشتباه می‌تواند منجر به عدم دریافت پاداش یا از دست‌دادن بخشی از ارزهای شما شود.

در برنامه‌ی وب پولکادات، منوی کشویی Network را انتخاب کنید. سپس روی Staking کلیک کنید. در این صفحه، در منوی سفید بالایی روی Target کلیک کنید. این صفحه تمام اعتبارسنج‌های موجود در شبکه را به شما نشان می‌دهد. اما سوال اینجاست که چگونه از میان اعتبارسنج‌های معرفی شده، یک اعتبار سنج را گزینش کنیم؟

فاکتورهای مهم در هنگام گزینش اعتبارسنج‌ها

در ابتدا باید سهام کل اعتبارسنج‌ را بررسی کنیم. این عدد، مقدار DOTی است که اعتبارسنج در اختیار شبکه قرار داده‌است. هر چه میزان DOT یک اعتبارسنج بیشتر باشد، به معنای قابل اعتمادتر بودن آن اعتبارسنج است. زیرا اگر اعتبارسنجی رفتار نادرستی انجام دهد، بخشی از DOT خود را از دست می‌دهد.

در مرحله‌ی بعدی، باید نرخ کمیسیون اعتبارسنج‌ها را بررسی کنیم. این نرخ، میزان پاداشی که هر اعتبارسنج دریافت می‌کند را مشخص می‌کند و ممکن است عددی میان 0 تا 100 درصد باشد. به عنوان یک گزینش‌گر، ما باید اعتبارسنجی با نرخ کمیسیون پایین را انتخاب کنیم. نرخ کمیسیون 100٪ به این معنی است که گزینش‌گر در ازای انتخاب آن اعتبارسنج، چیزی دریافت نمی‌کند.

پس از آن باید بررسی کنیم که اعتبارسنج مورد نظرمان در حال حاضر چند گزینش‌گر دارد. اگر یک اعتبارسنج برنده شود، پاداش‌هایی که دریافت می‌کند پس از کسر کارمزد به طور مساوی بین گزینش‌گرهای او تقسیم می‌شود. لذا اگر یک اعتبارسنج صدها گزینش‌گر داشته باشد، جوایز مربوط به هر گزینش‌گر مقدار کمتری نسبت به یک اعتبارسنج با گزینش‌گرهای کمتر، خواهد بود.

نکته‌ی آخری که باید در نظر داشته باشید این است که انتخاب اعتبارسنج‌هایی که برخی اطلاعات هویتی خود را به اشتراک گذاشته‌اند، منطقی‌تر است. این اطلاعات هویتی می‌تواند نام، آدرس وب سایت، آدرس شبکه‌های اجتماعی و غیره باشد. اگرچه اشتراک این اطلاعات ضروری نیست، اما دانستن اینکه شما از چه کسی حمایت می‌کنید، ایده‌ی خوبی است. برای استفاده از این ویژگی، تنها نیاز است که نوار لغزنده‌ی Identity را روشن کنید.از حق رای‌های خود نهایت استفاده را ببرید

شما به عنوان یک گزینش‌گر، 16 حق رای دارید. اگر به اعتبارسنجی که در یک بلاک برنده شده رأی داده‌باشید، بخشی از پاداش را دریافت خواهید کرد. اگر به اعتبارسنجی که تنها چند گزینش‌گر داشته رای داشته‌باشید و او برنده شده باشد، پاداش به مراتب بیشتری نسبت به زمانی که یک اعتبار سنج محبوب را گزینش می‌کنید، دریافت خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که رأی دادن به اعتبارسنجی که برای فریب شبکه یا ایجاد بلاک‌های نادرست تلاش می‌کند، بخشی از ارز استینگ شده‌ی شما را از بین می‌برد. این فرآیند که به اسلشینگ (slashing) معروف است، برای ایجاد انگیزه و دقت بیشتر گزینش‌گرها در هنگام انتخاب اعتبارسنج، طراحی شده‌است.

اگر یک اعتبار سنج برنده را گزینش کنید، در پایان دوره‌های 24 ساعته، پاداش دریافت خواهید کرد. اما اگر هیچ یک از اعتبارسنج‌هایی که گزینش کرده‌اید برنده نشوند، می‌توانید گزینه‌های خود را برای دوره‌ی بعدی تغییر دهید یا مجددا همان اعتبارسنج‌ها را انتخاب کنید.

استیکینگ پولکادات، برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، به دانش بیشتری نیاز دارد.

مطالب مرتبط
صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال چیست؟ همه آنچه باید در مورد این سرویس در دنیای کریپتو بدانید.
اتریوم Ethereum
سرمایه گذاری بلند مدت در بازار کریپتو، چگونه در برترین ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
دوره آموزشی ارز دیجیتال: معرفی یازده دوره رایگان برای یادگیری بیت کوین، بلاک چین و ارزهای دیجیتال
خطرات هاردفورک لندن اتریوم: چه نگرانی‌هایی در مورد به روزرسانی جدید اتریوم وجود دارد؟
سطح کلیدی بیت کوین: عبور بیت کوین از 40 هزار دلار مسیر را برای 100 هزار دلار باز می‌کند
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس