منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صرافی های ارز دیجیتال  »  محبوبیت دکس ها: با تصویب قوانین بیشتر در صرافی‌های متمرکز دکس ها محبوب می‌شوند
محبوبیت دکس ها: با تصویب قوانین بیشتر در صرافی‌های متمرکز دکس ها محبوب می‌شوند

محبوبیت دکس ها: با تصویب قوانین بیشتر در صرافی‌های متمرکز دکس ها محبوب می‌شوند

رضا باغانی
1400/05/16
۰

از کیفرخواست علیه شخصیت‌های پشت بیت مکس BitMEX گرفته تا بانک‌هایی که تراکنش صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس را مسدود می‌کنند به نظر می‌رسد اغلب صرافی‌های متمرکز تحت فشار هستند. آیا این روند در سطح صنعت ادامه خواهد داشت؟ با توجه به این مسائل آیا محبوبیت دکس ها افزایش می‌یابد؟

در 10 سال گذشته، بیت کوین (BTC) به عنوان یک ذخیره ارزش و برای اهداف سرمایه گذاری عملکرد فوق العاده ای داشته است. با این حال، بسیاری از این موارد را می‌توان به ماهیت غیر متمرکز بودن آن نسبت داد. هویت غیرمتمرکز بیت کوین می‌تواند منجر به این شود که نهادهای نظارتی و دولتی در سراسر جهان برای تعطیلی نهادهای قانونی و متمرکز آن تلاش کنند. اینجاست که صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند. محبوبیت دکس ها در یک سال اخیر به طرز شگف انگیزی افزایش یافته است.

نقطه ضعف صرافی‌های متمرکز دلیل محبوبیت دکس ها

بدیهی است که دولتها از تأثیر بالقوه دارایی‌های دیجیتالی بر اقتصادهای ملی نگران هستند. با توجه به پیشرفت‌های صنعت رمزنگاری بعید است قانون گذاران راهی برای تعطیلی دائمی شبکه‌های غیر متمرکز پیدا کنند. با این حال آن‌ها می‌توانند دسترسی به پلتفرم‌های متمرکز تعامل با دارایی‌های دیجیتال را مسدود کنند.

اخیراً، برترین صرافی ارز دیجیتال در جهان بایننس مورد حملات نهادهای نظارتی در سراسر جهان قرار گرفته است. چندین کشور به این صرافی هشدار داده یا تحقیقات خود را درباره فعالیت‌های آن اغاز کرده‌اند. در حال حاضر، به نظر می‌رسد که صرافی‌ها متمرکز (CEX) تمایل بیشتری برای همکاری با نهادهای نظارتی دارند. این روند در نهایت می‌تواند بر محبوبیت صرافی‌های غیرمتمرکز یا دکس ها (DEX) تأثیر بگذارد.

عدم تمرکز وعده اصلی صنعت رمزنگاری

صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال بیش از یک دهه است که بر اصل “عدم تمرکز” متمرکز شده‌اند. این صنعت با هدف حذف هرچه بیشتر واسطه‌های متمرکز، می‌تواند دکس ها را جایگزین صرافی های متمرکز کند. بیایید دلایل برتری دکس ها نسبت به صرافی‌های متمرکز را مرور کنیم.

توزیع کنترل

به صورت اسمی سرمایه گذاران به طیف وسیعی از دارایی‌ها در صرافی‌ها متمرکز دسترسی دارند. با این حال گاهی اوقات بلافاصله پس از ثبت نام، این صرافی‌ها از معامله گران می‌خواهند که از سرمایه گذاری در بعضی دارایی ها صرف نظر کنند. این چیزی است که در این بازار چندان مورد احترام نیست. صرافی‌های غیرمتمرکز مدتی است که وجود دارند. با این حال تنها در سال گذشته بود که آنها به تهدیدی واقعی برای همتایان متمرکز خود تبدیل شدند.

کنترل نظارتی بیشتر یک شمشیر دو لبه است. از یک سو، کاربران جدیدی که قبلاً از محیط نامشخص مقررات در مورد صرافی‌ها نگران بودند، اکنون تمایل بیشتری برای پیوستن به صنعت خواهند داشت. از سوی دیگر، می‌توان استدلال کرد که برخی از کاربران ممکن است این صرافی‌ها را در نتیجه تشدید مقررات ترک کنند. معامله گرانی که تصمیم می‌گیرند معاملات خود را در دکس ها انجام دهند می خواهند استقلال مالی خود را حفظ نمایند.

جک تائو (Jack Tao)، مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال جهانی فمکس (Phemex) مستقر در سنگاپور است. وی می‌گوید: “مقررات بیشتر به طور خودکار به معنای کاربران بیشتر است. دولت وظیفه دارد از هر سرمایه گذار محافظت کند. با این حال افزایش مقررات صرافی‌های متمرکز مانع ورود بیشتر به سیستم عامل‌های جدید CEX خواهد شد.”

او همچنین اشاره کرد که مقررات بیشتر می‌تواند تعداد پیشنهادات اولیه سکه (ICOs) فهرست شده در صرافی‌ها را کاهش دهد. با این وجود می‌تواند کیفیت پروژه‌های موجود در فضا را نیز بهبود بخشد. با اجرای صحیح، مقررات می‌تواند تأثیر مثبت بیشتری بر بازار داشته باشد. تائو افزود:

“پلتفرم‌های متمرکز هنوز خدمات زیادی برای ارائه دارند. دکس ها صرفاً محصولاتی هستند که هیچ “خدماتی” ارائه نمی‌دهند. من فکر نمی‌کنم در کوتاه مدت صرافی‌های متمرکز بازار را به دکس ها ببازند. “

تقسیم شدن درآمد صرافی بین همه شرکت کنندگان

از صرافی‌های مبتنی بر بازار خودکار- (AMM) مانند یونی سواپ و سوشی سواپ در اتریوم که در آن‌ها کتاب سفارش با استخر نقدینگی جایگزین می‌شود تا “سرم” مبتنی بر کتاب سفارش در بلاک چین سولانا، صرافی‌های غیر متمرکز یک روش جایگزین برای معامله ارائه می‌دهند. از جمله امکانات مهم آنها توانایی دریافت پاداش برای تأمین نقدینگی است. امور مالی غیر متمرکز (DeFi) بر پایه تأمین نقدینگی با منابع انبوه و غیرمتمرکز است. در حالی که صرافی‌های متمرکز بیشتر و بیشتر تحت تأثیر دولتها قرار می‌گیرد، محبوبیت دکس ها در حال افزایش است.

مشکلات صرافی های متمرکز با قانونگذاران دکس ها را محبوب تر کرده است

اخیراً، مدیران ارشد یکی از بزرگترین صرافی‌های مشتقات بیت کوین در جهان، بیت مکس، اتهاماتی مبنی بر اجرای ضعیف پروتکل‌های ضد پولشویی (AML) و مشتری خود را بشناس (KYC) دریافت کردند. این امر باعث ایجاد هیاهو شد و ترس از شکایت علیه صرافی را افزایش داد. این جنجال باعث شد کیف پول‌های صرافی به پایین‌ترین سطح خود از نوامبر 2018 برسد.

ارزش بازار یونی سواپ به تنهایی در زمان انتشار این مقاله تقریباً 27 میلیارد دلار است. حجم معاملات روزانه آن بیش از 1.4 میلیارد دلار برآورد می‌شود. ماهانه صدها میلیارد دلار به دکس ها سرازیر می‌شود. این رقم به قدری بالاست که یونی سواپ از حجم معاملات صرافی بزرگ آمریکایی کوین بیس در اکتبر گذشته پیشی گرفت.

آیا محبوبیت روزافزون دکس ها باعث می‌شود جایگزین هماتایان متمرکز خود شوند؟ هنوز مشخص نیست ولی رشد تقاضا برای آنها به صورت وحشتناکی بالاست.

مبادله سیستم‌ها عامل محبوبیت دکس ها

مزیت اصلی صرافی‌های غیر متمرکز این است که برای انجام معاملات نیازی به واسطه معتمد ندارند. این مزایای مختلفی مانند هزینه معاملات ارزان‌تر برای معامله گران به ارمغان می‌آورد. با توجه به اینکه معامله گران دائماً به دنبال بهترین معامله هستند، صرافی‌های متمرکز ممکن است نیاز به کاهش هزینه‌های خود برای ماندن در رقابت داشته باشند.

دکس ها همچنین ریسک اعتماد به طرف مقابل را کاهش می‌دهند. در این پلتفرم‌ها دستورات به جای اشخاص توسط یک قرارداد هوشمند ثبت می‌شوند. این ویژگی همچنین امکان حمله را برای بازیگران مخربی که سعی در جذب سرمایه دارند کاهش می‌دهد. امور مالی غیر متمرکز و در نتیجه صرافی‌های غیر متمرکز نیز دسترسی به دارایی‌های دیجیتال را بهبود بخشیده‌اند. اکنون هر کسی که دارای تلفن هوشمند مجهز به اینترنت است، می تواد به خدمات مالی دسترسی داشته باشد.

چندین صرافی متمرکز به دلیل مسائل نظارتی از خدمات رسانی به مردم در حوزه‌های خاص اجتناب می‌کنند. یکی از قربانیان اصلی این تصمیمات معامله گران ایرانی هستند. دکس ها این محدودیت‌ها را ندارند. آن‌ها به این افراد امکان می‌دهند تا وارد بازارهایی شوند که قبلاً در پلتفرم‌های تجاری متمرکز غیرقابل دسترسی بودند. آن‌ها همچنین ملزم به ارائه اطلاعات به اشخاص ثالث نیستند. از آن مهم‌تر لازم نیست که شرایط و ضوابط صرافی‌ها بپذیرند.

استقلال دکس ها با عدم نیاز به ارزهای فیات دولت ها

از آنجا که دکس ها با ارزهای فیات سر و کار ندارند، می‌توانند خیلی بیشتر از صرافی‌های متمرکز استقلال داشته باشند. با این حال به احتمال بسیار زیاد نهادهای نظارتی دست روی دست نمی‌گذارند. آن‌ها در نهایت ممکن است برای آنها نیز بیایند.

دکس ها هنوز در مراحل اولیه خود هستند و تا زمانی که تحقیقات بیشتری برای کاهش خطرات ناشی از آن‌ها صورت نگیرد، مبادلات متمرکز محبوبیت بیشتری خواند داشت. به هر حال، CEX مزایایی را ارائه می‌دهد که نمی‌توان آنها را به صورت غیر متمرکز اجرا کرد.

در حالی که دکس ها ممکن است اهداف سخت‌تری برای هک باشند، وجوهی که از حملات به صرافی‌های متمرکز از دست می‌رود اغلب به سرمایه گذاران بازگردانده می‌شود. این حس مسئولیت پذیری را به یکی از خطرناک‌ترین بازارهای سرمایه گذاری در جهان ارائه می‌دهد. آن‌ها همچنین ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی از مشتری، خرید و فروش با ارز فیات و به طور کلی نقدینگی بیشتر را ارائه می‌دهند.

این بدان معنا نیست که صرافی‌ها غیر متمرکز همچنان سهم بازار خود را نخواهند داشت. به نظر می‌رسد همیشه نیاز به مبادلات متمرکز وجود دارد. با این حال با افزایش محبوبیت دکس ها این صنعت می‌تواند در آستانه تغییر به سمت معاملات رمزنگاری بدون واسطه قرار گیرد.

آینده صرافی‌ها

اتریوم تنها شبکه‌ای نیست که از محبوبیت دکس ها سود می‌برد. بلاک چین های دیگر مانند پولکادات و سولانا قبلاً اکوسیستم‌های مبادله غیر متمرکز خود را برای پلتفرم‌های مربوطه خود ایجاد کرده‌اند. این بلاک چین قابلیت همکاری نیز دارند. اگرچه اکثر پروتکل‌های با قابلیت همکاری در حال حاضر دارای پل ارتباطی با شبکه اتریوم هستند، اما بهبود پشتیبانی از زنجیره متقابل می‌تواند دقیقاً همان چیزی باشد که دکس ها برای تسلط بر فضا نیاز دارند.

با این حال، مبادلات غیرمتمرکز مشکلات خود را دارند. برای اولین بار، آن‌ها از پولشویی محافظت نمی‌شوند یا روشهای قوی مشتری خود را بشناس KYC را اجرا نمی‌کنند. این می‌تواند مانع مهمی برای قانونگذاران باشد. مخصوصاً اگر محبوبیت دکس ها آن‌ها راا به درگاه اصلی معاملات ارزهای دیجیتال تبدیل کند. تائو گفت: “محبوبیت دکس ها یک سردرد بزرگ برای نهادهای نظارتی خواهد بود.”

در حال حاضر، مقامات نظارتی با یک چالش بزرگ فناوری روبرو هستند. تنها راهی که آن‌ها می‌توانند بخشی از این نوآوری باشند، بهبود سیستم‌های قدیمی برای مطابقت با صنعت است. “

صرافی های غیرمتمرکز در اول راه هستند

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مجرمان از صرافی‌های غیرمتمرکز برای انجام فعالیت‌های تجاری خود استفاده می‌کنند. به گفته شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین الیپتیک، سپتامبر گذشته، 281 میلیون دلار ارز دیجیتال از صرافی کیوکوین (KuCoin) به سرقت رفت. ظاهراً عاملان از صرافی غیر متمرکز یونی سواپ برای معاملات توکن های سرقت شده استفاده کردند.

گفته می‌شود، صرافی‌های غیر متمرکز چیزی بیشتر از پروتکل‌ها نیستند. پروتکل‌هایی که گره‌های توزیع شده را قادر می‌سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در حالی که می‌توان آنها را برای مقاصد خیر و شر استفاده کرد. با این حال پروتکل‌ها اقدامات بسیار کمی می‌تواند برای جلوگیری از فعالیت‌های مخرب انجام دهند. این شبیه نحوه استفاده از اینترنت برای جرم و جنایت است. در حالی که سیستم‌های امنیتی تا حدی پیشرفت کرده‌اند که شنیع‌ترین جنایات هنوز قابل ردیابی هستند، اینترنت نمی‌تواند مردم را از سوء استفاده از آن باز دارد.

تعطیلی صرافی‌های غیر متمرکز عملاً غیرممکن است. مشخص نیست که چگونه دولت‌ها می‌توانند آنها را مجبور به رعایت مقررات کنند. یک راه حل شامل یک نگهبان متمرکز برای شناسایی کاربران در پروتکل است، اما این احتمالاً تنها یک راه حل اولیه است که به زودی با گزینه‌های غیر متمرکز جایگزین می‌شود.

همچنان که دارایی‌های دیجیتالی وارد جریان اصلی می‌شوند، زیرساخت‌های منابع مالی متمرکز در ماه‌های اخیر مورد بررسی دقیق قرار گرفته است. این امر سرمایه گذاران خرده فروشی و نهادی را در مورد نحوه ادامه کار نامطمئن کرده است..

دیفای و دکس ها قدرت های آینده صنعت رمزنگاری

اکوسیستم‌های دیفای و دکس فعلی هنوز در مراحل اولیه خود هستند. این صنعت تنها قادر خواهد بود زیرساخت‌های مالی آینده را از طریق آزمایش و خطا ایجاد کند. با بهبود دسترسی به سکوهای معاملاتی و سایر خدمات مالی با حذف عوامل اعتماد و کاهش هزینه‌ها، دارایی‌های دیجیتالی به زودی می‌تواند توسط عموم مردم پذیرفته شود.

مطالب مرتبط
بایننس آمریکا تا سه سال آینده در بورس سهام لیست می‌شود، ژائو از برنامه‌های جدید بایننس پرده برداشت
کاهش ریسک در صرافی‌ها: یونی سواپ 100 توکن را حذف کرد و FTX اهرم را کاهش داد
کوین بیس و بایننس می گویند هیچ مرکزی ندارند؛ این درست اما غیرواقعی است
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether