منو
بیت پارس  »  آموزش  »  آموزش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال  »  کانال قیمت یا پرایس چنل (Price Channel) چیست؟ این مفهوم چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟
کانال قیمت یا پرایس چنل (Price Channel) چیست؟ این مفهوم چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

کانال قیمت یا پرایس چنل (Price Channel) چیست؟ این مفهوم چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

یک کانال قیمت زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت یک سهام یا ارز دیجیتال بین دو خط موازی و به صورت افقی، صعودی و یا نزولی در نوسان باشد.

کانال قیمت یا پرایس چنل (Price Channel) چیست؟ این مفهوم چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

هنگامی که قیمت یک سهام یا دارایی بین دو خط موازی نوسان می‌کند، یک کانال قیمت در نمودار تشکیل می‌شود. بسته به جهت روند، کانال ممکن است افقی (Horizontal Channel)، صعودی (Bullish channel) و یا نزولی (Bearish channel) باشد. کانال‌های قیمت معمولاً توسط معامله‌گرانی که تحلیل تکنیکال انجام می‌دهند، استفاده می‌شود.

یکی از ساده‌ترین استراتژی های معاملاتی، خرید در کف کانال قیمت و فروش در سقف کانال قیمت است. این کانال‌های قیمتی معمولا در سنجش مومنتوم (Momentum) و جهت گیری قیمت یا پرایس اکشن (Price action) یک سهام یا ارز به معامله گران کمک می‌کنند.

شناسایی به هنگام این کانال‌های قیمت می‌تواند سود معامله‌گران را افزایش دهد. در این مقاله تعریف کانال‌های قیمت و نحوه‌ی ترسیم و تحلیل این کانال‌ها را بررسی خواهیم کرد.آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • یک کانال قیمت زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت یک سهام یا ارز دیجیتال بین دو خط موازی و به صورت افقی، صعودی و یا نزولی در نوسان باشد.
  • کانال‌های قیمت برای شناسایی نقاط شکست یا بریک اوت (Breakout) کاملاً مفید هستند. شکست یا بریک اوت زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت یک سهام خط روند بالا یا پایین را شکسته و از آن عبور می‌کند.
  • معامله گران می‌توانند هنگامی که قیمت به خط روند بالایی پرایس چنل نزدیک می‌شود، ارز یا سهام خود را بفروشند و هنگامی که قیمت خط روند پایین را تست می‌کنند، ارز یا سهام مربوطه را خریداری کنند.

درک کانال قیمت

هنگامی که قیمت ارز یا سهام تحت تاثیر نیروهای عرضه و تقاضا قرار بگیرد، یک کانال قیمت شکل می‌گیرد. این کانال قیمت می‌تواند صعودی، نزولی یا افقی باشد. نیروهای عرضه و تقاضا بر قیمت سهام یا ارز تأثیر می‌گذارند و می‌توانند باعث ایجاد پرایس چنل طولانی مدت شوند. تسلط یکی از این نیروها (عرضه و تقاضا)، جهت روند کانال قیمت را تعیین می‌کند.

همچنین کانال‌ های قیمت می‌توانند در تایم فریم‌‌های مختلف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و طولانی‌مدت ترسیم شوند. هر چه پرایس چنل در تایم فریم بزرگتری ترسیم شود، اعتبار بیشتری خواهد داشت.

این کانال‌ها می‌توانند توسط انواع ابزارها و اوراق بهادار شامل معاملات آتی، سهام‌ها، صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک، صندوق‌های قابل معامله در بورس (exchange-traded funds) یا ETF و غیره ایجاد شوند. معامله‌گران، به ویژه آنهایی که از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند، در نمودارها به دنبال الگوهایی هستند که می‌تواند هنگام تصمیم‌گیری در مورد یک معامله به آنها کمک کند.

خطوط روند بالا و پایین

هنگامی که قیمت یک سهام یا ارز، یک مجموعه از قیمت‌های بالا و پایین یا سقف و کف که از الگوی مشخصی پیروی می‌کنند را ایجاد کند، می‌توان این نقاط بالا و پایین یا پیوت‌ها (پیوت‌ها نقاطی هستند که در آنها نمودار قیمت تغییر جهت می‌دهد) را توسط دو خط موازی به یکدیگر متصل کرده و یک پرایس چنل تشکیل داد. شیب خطوط ترسیم شده روند را مشخص می‌کند.

دو خطی که کانال قیمت را تشکیل می‌دهند نشان دهنده‌ی خطوط حمایت (support) و مقاومت (resistance) هستند. خطوط حمایت و مقاومت می‌توانند برای داشتن معاملات سودآور، به معامله‌گر سیگنال بدهند.

زمانی که قیمت یک کف جدید می‌سازد و سپس به بالا تغییر جهت می‌دهد، خط روند پایین‌ ترسیم می‌شود و هنگامی که قیمت یک سقف جدید می‌سازد و سپس به پایین تغییر جهت می‌دهد، خط روند بالا ترسیم می‌شود.

کانال قیمت نزولی (descending price channel)

یک کانال قیمت نزولی، دارای خط روند با شیب منفی است. پرایس چنل نزولی نشان می‌دهد که قیمت یک سهام با هر تغییر قیمت کمتر می‌شود.

کانال قیمت صعودی (Ascending price channel)

یک کانال قیمت صعودی، دارای خط روند با شیب مثبت است. پرایس چنل صعودی نشان می‌دهد که قیمت یک سهام با هر تغییر قیمت بیشتر می‌شود.

تعیین نقاط شکست با کمک کانال قیمت

کانال‌های قیمتی در شناسایی نقاط شکست یا بریک اوت‌ها بسیار مفید هستند. بریک اوت زمانی رخ می‌دهد که قیمت یک سهام یا ارز دیجیتال خط روند بالا یا پایین را می‌شکند. معامله گران می‌توانند در یک پرایس چنل معامله کنند. بدین منظور، زمانی که قیمت به خط روند بالایی کانال نزدیک می‌شود، ارز یا سهام خود را می‌فروشند و هنگامی که قیمت خط روند پایین کانال را تست می‌کند، ارز مربوطه را خریداری می‌کنند.

کانال قیمت یا پرایس چنل (Price Channel) چیست؟ این مفهوم چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

نقطه شکست در پرایس چنلتحلیل پرایس چنل

چندین روش برای بهره‌مندی از کانال‌های قیمت وجود دارد. هنگامی که قیمت یک ارز دیجیتال یا سهام در یک پرایس چنل مشخص نوسان می‌کند، سرمایه‌گذاران می‌توانند با قرار گرفتن در پوزیشن‌های لانگ و شورت، بیشترین سود ممکن را برای به دست بیاورند.

در یک روند صعودی، در صورتی که معامله‌گر در یک قیمت مناسب وارد پوزیشن شود، سود معامله‌ی وی افزایش خواهد یافت. لذا معامله گر به محض شناسایی کانال قیمت مطمئن می‌شود که وقتی قیمت یک سهام به حد پایین کانال برسد، مسیر معکوس شده و پس از آن قیمت افزایش می‌یابد. در این صورت معامله‌گر می‌تواند در قیمت پایین‌تری وارد پوزیشن خرید شود.

در یک پرایس چنل صعودی، ممکن است معامله‌گر منتظر بماند تا قیمت خط روند بالا را بشکند. در این شرایط افزایش قیمت به مراتب بیشتر خواهد شد. اما اگر اینطور به نظر برسد که قیمت در کانال قیمت باقی خواهد ماند، فروش ارز یا سهام مورد نظر در نزدیکی خط روند بالا، می‌تواند سود معامله‌گر را به حداکثر برساند.

برعکس، یک پرایس چنل رو به پایین نیز می‌تواند بسیار سودآور باشد. در یک پرایس چنل نزولی، سرمایه‌گذاران می‌توانند سهام خود را در خط روند بالایی شورت کرده و به محض تأیید شکست، در پوزیشن خود باقی بمانند. همچنین معامله‌گران می‌توانند بر خلاف روند غالب معامله کنند. بدین صورت که در خط روند پایین در پوزیشن خرید قرار گرفته و به محض رسیدن قیمت به خط روند بالا از پوزیشن خود خارج‌شده و سهام و ارز مربوطه را بفروشند.

مطالب مرتبط
شاخص مکدی (MACD) یا واگرایی و همگرایی میانگین متحرک چیست؟
اندیکاتور VWAP یا شاخص متوسط حجمی وزنی چیست و چه کاربردی در معاملات ارز دیجیتال دارد
شورت اسکوئیز (Short Squeeze) چیست و چگونه معامله گران را به دام می اندازد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان