قیمت بیت کوین
۱,۲۲۶,۲۱۳,۳۷۲تومان
54,636دلار
2.57
قیمت اتریوم
۷۳,۵۴۱,۷۹۴تومان
3,276.28دلار
3.60
قیمت بایننس کوین
۱۴,۱۳۲,۱۷۷تومان
629.62دلار
3.84
قیمت دوج کوین
۱۵,۵۵۲تومان
0.692891دلار
58.42
قیمت ریپل
۳۲,۰۶۷تومان
1.42دلار
4.04
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با بلاک چین  »  الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) چیست؟چگونه با فضای هارد دیسک ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) چیست؟چگونه با فضای هارد دیسک ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) چیست؟چگونه با فضای هارد دیسک ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) یک الگوریتم اجماع بلاک چین است. این الگوریتم به دستگاه‌های ماینینگ شبکه امکان می‌دهد تا از فضای هارد دیسک خود، برای استخراج و تأیید معاملات استفاده کنند.

الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) چیست؟چگونه با فضای هارد دیسک ارز دیجیتال استخراج کنیم؟

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • سیستم‌های تصدیق (authentication system) مبتنی بر اثبات ظرفیت، از فضای خالی هارد دیسک برای ذخیره‌سازی راه حل‌های مشکل هشینگ رمزنگاری استفاده می‌کنند.
  • مزیت اصلی یک سیستم PoC، کارایی آن در مقایسه با سیستم‌های مبتنی بر اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) است.
  • بلاک چین‌هایی که از الگوریتم اثبات ظرفیت استفاده می‌کنند عبارتند از: استورج (Storj)، برست (Burst)، چیا (Chia) و فایل کوین (Filecoin)


الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) چیست؟

اثبات ظرفیت یکی دیگر از راه حل‌های مشکل مصرف انرژی زیاد در سیستم‌های اثبات کار است و قفل شدن ارزهای دیجیتال در سیستم‌های اثبات سهام است. الگوریتم اثبات ظرفیت اجازه می‌دهد تا دستگاه‌های استخراج یا گره‌های شبکه‌ی بلاک چین، از فضای خالی هارد دیسک خود برای استخراج ارزهای دیجیتال موجود استفاده‌کنند.

PoC به جای تغییر مکرر اعداد در هدر هر بلاک و استفاده از هش برای یافتن راه حل مانند آنچه که در سیستم‌های PoW انجام می‌شود، با ذخیره لیستی از راه حل‌های ممکن در هارد دیسک دستگاه ماینر کار می‌کند.

هرچه هارد دیسک فضای بیشتری داشته باشد، مقادیر راه حل احتمالی بیشتری را می‌توان در هارددیسک ذخیره کرد. در واقع ماینر شانس بیشتری برای مطابقت هش با لیست موجود در هارد دیسک خود دارد. به عبارتی با داشتن فضای هارد دیسک بیشتر، شانس بیشتری برای کسب پاداش استخراج وجود دارد.

برست کوین (Burstcoin) یکی از فورک‌های ارز دیجیتال Nxt است که از الگوریتم اثبات ظرفیت استفاده می‌کند. استورج (شبکه‌ای مبتنی بر بلاک چین که فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز ارائه می‌دهد)، چیا (Chia) و فایل کوین ( ارائه دهنده فضای ذخیره سازی غیر متمرکز) نیز تعدادی از ارزهایی هستند که از این سیستم در بلاک چین خود استفاده می‌کنند.

PoC چگونه کار می‌کند؟

پروتکل الگوریتم اثبات ظرفیت شامل یک فرایند دو مرحله‌ای تحت عنوان طرح ریزی (Plotting) و ماینینگ (Mining) است.

مرحله‌ی اول: طرح ریزی یا پلات کردن هارد دیسک (Plotting)

ابتدا هارد دیسک طرح ریزی یا پلات می‌شود. یعنی در این مرحله لیستی از تمام مقادیر نانس (Nonce) ممکن از طریق هش مکرر داده‌ها ایجاد می‌شود. هر نانس شامل 8192 هش است که از 0 تا 8191 شماره گذاری شده‌است.

هش‌ها به صورت جفتی در ساختاری به نام اسکوپ (scoops) جفت می‌شوند. یعنی هش‌های مجاور برای ایجاد یک جفت دوتایی به نام اسکوپ، با هم ترکیب می‌شوند. به عنوان مثال هش صفر و هش یک، اسکوپ صفر را تشکیل می‌دهند. هش دو و هش سه، اسکوپ یک را تشکیل می‌دهند.

مرحله‌ی دوم: ماینینگ (Mining)

مرحله دوم الگوریتم اثبات ظرفیت، یک تمرین استخراج واقعی است. در این مرحله ماینر یک عدد اسکوپ را محاسبه می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک ماینر استخراج را شروع کند و یک اسکوپ شماره 38 تولید کند، ماینر به شماره 38 از نانس یک می‌رود و از داده‌های آن برای محاسبه‌ی مقدار ددلاین (deadline) استفاده می‌کند.

ماینر این عملیات را تا پایان محاسبه‌ی ددلاین تمام نانس‌هایی که بر روی یک هارد دیسک نگهداری می‌شوند، تکرار می‌کند. پس از محاسبه تمام ددلاین‌ها، کمترین ددلاین توسط ماینر انتخاب می‌شود.

ددلاین مدت زمانی بر حسب ثانیه است. هر ماینر پس از گذشت مدت زمانی به اندازه‌ی دد لاین از زمان تشکیل آخرین بلاک، می‌تواند بلاک بعدی را تشکیل دهد. اگر در این مدت ماینر دیگری بلاک جدیدی را نساخته باشد، پاداش ساخت بلاک به این ماینر تعلق میگیرد.

به عنوان مثال، اگر ددلاین ماینر X در زمان استخراج برابر با 36 ثانیه باشد و هیچ ماینر دیگری نتواند ظرف مدت 36 ثانیه بلاک بعدی را ایجاد کند، ماینر X در صورتی که بتواند بلاک بعدی را تشکیل دهد، پاداش می‌گیرد.مزیت‌های الگوریتم اثبات ظرفیت نسبت به سیستم‌های اثبات کار و اثبات سهام:

  • PoC می‌تواند از هارد دیسک‌های معمولی و حتی سیستم‌های مبتنی بر اندروید استفاده کند.
  • گزارش شده‌است که از نظر مصرف انرژی، اثبات ظرفیت 30 برابر کارآمدتر از روش‌های استخراج مبتنی بر ای سیک (ASIC) است.
  • شما با این الگوریتم نیازی به سخت افزار اختصاصی یا ارتقای مداوم هارد دیسک هایتان ندارید.
  • پس از پایان ماینینگ، می‌توانید داده‌های استخراج را از روی هارد دیسکتان پاک کرده، آن را فرمت کنید و برای مصارف ذخیره‌سازی دیگر استفاده کنید.

معایب الگوریتم اثبات ظرفیت نسبت به سیستم‌های اثبات کار و اثبات سهام:

  • از آنجایی که این سیستم بسیار جدید است، تعداد زیادی از توسعه دهندگان از این سیستم استقبال نکرده‌اند.
  • در این روش ممکن است حضور یک بدافزار بر روی هارد دیسک، در فعالیت ماینینگ یک شبکه خلل ایجاد‌کند.
  • پذیرش گسترده‌ی PoC می‌تواند منجر به رقابت شدیدی بر سر تولید هارد دیسک‌های با ظرفیت بالاتر شود.

کلام پایانی

ما در بیت پارس در مورد انواع مکانیسم‌‌‌های اجماع صحبت کرده ایم. از آنجا که فضای رمزنگاری صنعتی در حال رشد است پیشرفت‌‌‌های تازه در این فضا به سرعت رخ می‌دهد. با توجه به آلایندگی‌‌‌های گرمایی مکانیسم اصلی اثبات کار که در ابتدا اکثر ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌کردند، بلاک چین‌‌‌های جدید به دنبال شیوه هایی کم هزینه تر و پاک ترند. حتی بعضی از بلاک چین‌‌‌های قدیمی‌نیز برنامه خود برای تغییر مکانیسم اجماع از اثبات کار به سهام را معرفی نموده اند. فناوری بلاک چین با توجه به رشد روزافزون خود باید همزیستی مسالمت آمیزی با محیط زیست داشته باشد.

مطالب مرتبط
سیستم پرداخت بیت کوین؛ 5 دلیل برای پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداخت در آینده
دپ های مطرح پولکادات: پروژه های غیرمتمرکزی که در آینده این اکوسیستم نقش مهمی ایفا می کنند
ارز دیجیتال NKN و پروژه نیو کایند آف نتورک (New Kind Of Network) چیست؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید
ویدیو کلیپ های آموزشی
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ویدیوی آموزشی مونرو Monero
آینده ارز دیجیتال کاردانو
ترید و سرمایه گذاری
معاملات قراردادهای فیوچرز بایننس: راهنمای انجام معاملات آتی سه ماهه در صرافی بایننس
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
معاملات اسپات و مارجین
ارز دیجیتال برگر BURGER توکن صرافی غیرمتمرکز برگرسواپ BurgerSwap چیست؟
معاملات اسپات و فیوچرز ارزهای دیجیتال چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟