منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  طرح هرمی و کلاهبرداری پانزی چیست؟ آیا بیت کوین یک کلاهبرداری پانزی یا هرمی است؟
طرح هرمی و کلاهبرداری پانزی چیست؟ آیا بیت کوین یک کلاهبرداری پانزی یا هرمی است؟

طرح هرمی و کلاهبرداری پانزی چیست؟ آیا بیت کوین یک کلاهبرداری پانزی یا هرمی است؟

رضا باغانی
1399/09/13
۰

بسیاری از افراد بازار ارزهای دیجیتال را با طرح های هرمی و کلاهبرداری های پانزی مشابه می دانند. ما برای روشن شدن این موضع این نوع کلاهبرداری ها را توضیح می دهیم تا مطمئن شوید بیت کوین کلاهبرداری نیست.

در گذشته سرمایه گذاری در بیت کوین با این سوال همراه بود که آیا بیت کوین کلاهبرداری هرمی است؟ با این حال اکنون اکثر افرادی که در بیت کوین سرمایه گذاری می‌کنند – یا در رویدادهای عرضه اولیه سکه (ICO) شرکت می‌کنند – معمولاً نگران دو چیز هستند. اول، بازگشت سرمایه (ROI)، که نشان دهنده سودهایی است که سرانجام از سرمایه گذاری اولیه به دست می‌آورند. نگرانی دومی نیز وجود دارد که مربوط به میزان ریسک مربوط به سرمایه گذاری است. وقتی ریسک‌ها خیلی زیاد باشد، سرمایه گذاران احتمالاً سرمایه اولیه خود را (به صورت جزیی یا کاملاً) از دست می‌دهند، که منجر به ROI منفی می‌شود.

به طور طبیعی، هرگونه سرمایه گذاری با میزانی از خطر همراه است. با این حال، خطر در مواردی که سرمایه گذار به طور غیرمنتظره درگیر برنامه‌های پانزی (Ponzi) یا هرمی (pyramid) می‌شود، که در اکثر کشورها غیرقانونی است، بسیار افزایش می‌یابد. بنابراین، توانایی شناسایی این طرح‌ها و درک نحوه عملکرد آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

کلاهبرداری پانزی چیست؟

کلاهبرداری پانزی به نام چارلز پانزی، کلاهبردار ایتالیایی است که به آمریکای شمالی نقل مکان کرد و به دلیل جعل سیستم پول سازی خود معروف شد. در اوایل دهه 1920، پانزی موفق شد از صدها قربانی خود را در مدتی بیش از یک سال کلاهبرداری کند. اساساً، یک طرح پانزی یک کلاهبرداری در کلاهبرداری در کلاهبرداری است. این طرح با پرداخت سود به سرمایه گذاران قدیمی با پول جمع آوری شده از سرمایه گذاران جدید کار می‌کند. مشکل چنین طرحی این است که به هیچ وجه به سرمایه گذاران جدیدتر سودی پرداخت نمی‌شود.

یک کلاهبرداری پانزی در حال اجرا تا حدودی به این شکل است:

مروج یک فرصت سرمایه گذاری 1000 دلاری از یک سرمایه گذار می‌گیرد. او قول می‌دهد ارزش اولیه را همراه با سود 10 درصدی در پایان یک دوره از پیش تعیین شده (مثلاً 90 روز) بازپرداخت کند.

مروج می‌تواند دو سرمایه گذار اضافی را قبل از کامل شدن دوره 90 روزه تأمین کند. وی سپس از 2000 دلار جمع آوری شده از سرمایه گذاران دو و سه، 1100 دلار به اولین سرمایه گذار پرداخت خواهد کرد. او همچنین احتمالاً اولین سرمایه گذار را به سرمایه گذاری مجدد 1000 دلار تشویق خواهد کرد.

فریبکار با گرفتن پول از سرمایه گذاران جدید می‌تواند بازده وعده داده شده را به سرمایه گذاران اولیه پرداخت کند و آنها را متقاعد به سرمایه گذاری مجدد کند و افراد بیشتری را دعوت کند.

با رشد سیستم کلاهبرداری پانزی، مروج باید سرمایه گذاران جدیدتری را برای پیوستن به طرح پانزی پیدا کند. در غیر این صورت، او قادر به پرداخت بازده وعده داده شده نخواهد بود.

در نهایت، این کلاهبرداری پانزی ناپایدار می‌شود و مروج یا با پولی که در دست دارد گرفتار می‌شود یا ناپدید می‌شود. ما در سایت های اینترنتی و صفحات شبکه های اجتماعی با موارد زیادی از اینگونه طرح ها برخورد کرده ایم. بنابراین به طور ویژه ای باید مراقب این نوع کلاهبرداری ها که اغلب با عناوینی مانند استخراج ابری با برق ارزان و خورشیدی مطرح می شوند باشید.

طرح هرمی چیست؟

یک طرح هرمی (یا کلاهبرداری هرمی) در بخش تجارت به عنوان مدلی عمل می‌کند که نوید پرداخت یا پاداش برای اعضایی را می‌دهد که نه تنها به این طرح می‌پیوندند بلکه می‌توانند اعضای جدیدی را نیز ثبت نام کنند.

به عنوان مثال، یک مروج تقلبی این فرصت را به آلیس و باب می‌دهد تا حق توزیع کالا را در یک شرکت با قیمت 1000 دلار خریداری کنند. بنابراین اکنون آنها حق دارند توزیع نمایندگی خود را بفروشند و از هر عضو دیگری که موفق به جذب می‌شوند سهمی کسب کنند. 1000 دلار که از فروش خود در توزیع کالا جمع آوری می‌شود، در تقسیم 50/50 با مروج تقسیم می‌شود.

در سناریوی بالا، آلیس و باب مجبور شدند هر دو حق توزیع کالا را به فروش برسانند و در هر فروش 500 دلار درآمد کسب می‌کنند. سپس با فروش دو حق توزیع کالا برای جبران سرمایه اولیه به مشتریان آنها تحمیل می‌شود. این طرح در نهایت از بین می‌رود، زیرا اعضای بیشتری برای ادامه روند مورد نیاز هستند. پیشرفت ناپایدار این طرح همان چیزی است که طرح‌های هرمی را غیرقانونی می‌کند.

اکثر برنامه‌های هرمی محصولی یا خدماتی ارائه نمی‌دهند و صرفاً با پول حاصل از جذب اعضای جدید حفظ می‌شوند. با این حال، برخی از طرح‌های هرمی ممکن است به عنوان یک شرکت بازاریابی چند سطحی (MLM) قانونی که قصد فروش یک سرویس یا محصول را دارد، ارائه شوند. اما آنها معمولاً این کار را فقط برای پنهان کردن کلاهبرداری اصلی انجام می‌دهند. بنابراین، بسیاری از شرکتهای MLM به صورت پنهانی از مدلهای هرمی استفاده می‌کنند، اما همه شرکتهای MLM کلاهبرداری نمی‌کنند.

کلاهبرداری پانزی در مقابل هرمی

شباهت‌ها

  • هر دو نوع تقلب مالی است که با وعده بازده خوب، قربانیان را متقاعد به سرمایه گذاری می‌کند.
  • برای موفقیت و فعال ماندن، هر دو به ورودی منظم پول سرمایه گذاران جدید نیاز دارند.
  • معمولاً این طرح‌ها محصولات یا خدمات واقعی را ارائه نمی‌دهند.

تفاوت

  • کلاهبرداری پانزی معمولاً به عنوان خدمات مدیریت سرمایه گذاری ارائه می‌شوند، جایی که شرکت کنندگان معتقدند بازدهی که به دست می‌آورند نتیجه یک سرمایه گذاری قانونی است. متقلب اساساً از یکی را می‌گیرد تا به دیگری سود بپردازد.
  • برنامه‌های هرمی مبتنی بر بازاریابی شبکه‌ای است و شرکت کنندگان برای کسب درآمد مجبور به اضافه کردن اعضای جدید هستند. بنابراین، هر یک از شرکت کنندگان قبل از انتقال پول به بالای هرم، کمیسیون می‌گیرد.

چگونه از خود محافظت کنیم

شکاک باشید. یک فرصت سرمایه گذاری که با حداقل سرمایه گذاری نوید بازدهی سریع یا بالا را می‌دهد، احتمالاً غیر صادقانه است. این امر به ویژه در مورد سرمایه گذاری در موردی که کاملاً ناآشنا است و یا درک آن دشوار است، بیشتر صدق می‌کند. اگر خیلی درست به نظر برسد، احتمالاً چنین است.

مراقب فرصتهای ناخواسته باشید. یک دعوت غیرمنتظره برای شرکت در یک فرصت سرمایه گذاری بلند مدت معمولاً نشانه خطر است.

در مورد فروشنده یا مروج طرح تحقیق کنید. نهادی که فرصت سرمایه گذاری را تبلیغ می‌کند باید بررسی شود. یک مشاور مالی معتبر، کارگزار یا کارگزاری، توسط نهادهای حاکم مناسب ثبت و نظارت می‌شود.

اعتماد نکنید. سرمایه گذاری‌های قانونی باید به طور قانونی ثبت شود. اولین اقدام درخواست اطلاعات ثبت نامی است. اگر فرصت سرمایه گذاری ثبت نشده باشد، باید توضیح خوب و معقولی ارائه شود.

مطمئن شوید که سرمایه گذاری را درک کرده‌اید. شما هرگز نباید در کاری سرمایه گذاری کنید که درک کاملی از آن ندارید. اطمینان حاصل کنید که از منابع موجود استفاده کردید و در مورد فرصت‌های سرمایه گذاری که محرمانه است، بسیار محتاط باشید.

گزارش. هر زمان که سرمایه گذاران با طرح هرمی یا کلاهبرداری پانزی روبرو می‌شوند، مهم است که این موارد را به مقامات مربوطه گزارش دهید. این به شما کمک می‌کند تا سرمایه گذاران آینده از قربانی شدن در کلاهبرداری های مشابه محافظت کنند.

آیا بیت کوین مانند طرح های عنوان شده است؟

ممکن است برخی استدلال کنند که بیت کوین یک طرح هرمی بزرگ است، اما این به سادگی درست نیست. بیت کوین صرفاً پول است. این یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که توسط الگوریتم‌های ریاضی و رمزنگاری تأمین می‌شود و می‌توان از آن برای خرید کالاها و خدمات استفاده کرد. درست مثل پول فیات، ارزهای دیجیتال همچنین می‌توانند در طرح‌های هرمی (یا سایر فعالیت‌های غیرقانونی) مورد استفاده قرار گیرند، اما این بدان معنا نیست که ارزهای دیجیتال یا فیات، طرح‌های هرمی هستند.

بسیاری از توکن ها یا ارزهای دیجیتال برای کارهایی غیر از امور مالی به وجود آمده‌اند و وظایف مشخصی دارند. تیم‌های توسعه در صنعت رمزنگاری به صورت مشخص پشتیبانی از پروژه‌های خود را ادامه می‌دهند. این صنعت اکنون راهش را به سایر صنایع باز کرده است. به طور قطعی صنعت رمزنگاری می‌تواند آینده سیستم‌های مالی جهانی را شکل دهد. اکنون اکثر کشورهای جهان در حال قانون گذاری و حتی ایجاد این ارزها هستند.

مطالب مرتبط
بیتکوین-در-سال-2020
سلفیش ماینینگ بیت کوین چیست و چه مشکلاتی را برای شبکه ایجاد می کند؟
ارز دیجیتال کانورجنس (Convergence) چیست و توکن (CONV) چه کاربردی دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بریک اوت بیت کوین در فصل آخر سال 2021 احتمال آلت سیزن را افزایش می دهد
تنوع بخشیدن به پورتفولیو با 9 آلت کوین در دسته های مختلف
انتهای بازار گاوی: چگونه خود را برای پایان بازار صعودی ارزهای دیجیتال آماده کنیم
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether