منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال ریون کوین (Ravencoin) چیست؟ بلاک چین مقاوم در برابر تراشه‌های ASIC
ارز دیجیتال ریون کوین (Ravencoin) چیست؟ بلاک چین مقاوم در برابر تراشه‌های ASIC

ارز دیجیتال ریون کوین (Ravencoin) چیست؟ بلاک چین مقاوم در برابر تراشه‌های ASIC

رضا باغانی
1400/01/19
۰

ارز دیجیتال ریون کوین (Ravencoin) پروژه‌ای است که به شدت پرطرفدار شده ‌است. از آنجایی که توکن بومی ریون کوین به نام توکن RVN در تعدادی از صرافی‌ها فهرست شده، تقاضا برای خرید این توکن بسیار افزایش یافته ‌است. اما ارز دیجیتال ریون کوین چیست و آیا توکن RVN پتانسیل پذیرش و استفاده‌ی طولانی مدت را دارد یا خیر؟

ارز دیجیتال ریون کوین (Ravencoin) چیست؟ بلاک چین مقاوم در برابر تراشه‌های ASIC

ارزدیجیتال RVN یکی از فورک‌های بیت کوین و یکی از معدود سکه‌هایی است که می‌توانید با پردازنده‌ی گرافیکی خود آن را استخراج کنید. در حقیقت، توسعه‌دهندگان ریون کوین این بلاک چین را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند تا بتواند در برابر تهدیدات ناشی از ماینرهای ASIC و متمرکز بودن ماینرها مقاومت کند.

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت :

  • ارز دیجیتال ریون کوین چیست؟
  • ارز دیجیتال ریون کوین چه ویژگی منحصر به فردی دارد؟
  • چه چیزهایی را می توان از طریق شبکه ی ریون انتقال داد؟
  • استخراج ارز دیجیتال ریون کوین چگونه است؟
  • خرید و ذخیره‌ی توکن RVN

ارز دیجیتال ریون کوین چیست؟

ارز دیجیتال ریون کوین در سال 2017 به عنوان یک فورک (Fork) متن باز بیت کوین و با هدف نگهداری دارایی‌ها به صورت دیجیتالی و انتقال آسان آنها بین طرفین ایجاد شد. به عبارتی ریون کوین برخلاف بیت کوین اصلی، به عنوان راهی برای انتقال دارایی‌های ارزشمند دنیای واقعی بین افراد مختلف طراحی شده‌ است.پس از آغاز به کار ریون کوین در 31 اکتبر 2017 ، اولین سکه‌ی ریون در 3 ژانویه 2018 و در نهمین سالگرد راه اندازی بیت کوین استخراج شدند.

ارز دیجیتال ریون کوین با یک برنامه‌ی توسعه‌ی مرحله‌ای ایجاد شده است. کار بر روی بلاک چین ریون کوین ادامه دارد. توسعه دهندگان این ارز تاکنون بلاک چین، ماینینگ و همچنین توانایی ایجاد دارایی‌های منحصر به فرد را ایجاد کرده‌اند. آنها همچنین الگوریتمی منحصر به فرد به نام x16r ایجاد کرده‌اند که امکان استخراج مبتنی بر الگوریتم اثبات کار ( Proof-of-Work) را بدون نیاز به ASIC، فراهم می‌کند.

در به روزرسانی‌های بعدی بلاک چین ریون کوین، توانایی صدور پاداش به هولدرهای RVN، سیستم پیام‌رسانی، قابلیت رأی دادن و حالت سازگاری به این بلاک چین افزوده شد. در حالت سازگاری دارایی‌های تازه ایجاد شده دقیقاً مانند توکن RVN ،لایت کوین یا بیت کوین برای ادغام آسان در صرافی‌ها، کیف پول و غیره ظاهر می‌شوند.

ارز دیجیتال ریون کوین چه ویژگی منحصر به فردی دارد؟

یکی از بارزترین تغییرات ایجاد شده در ریون کوین، استفاده از الگوریتم تازه توسعه یافته‌ی x16rv2 است. الگوریتم x16rv2 به طور خاص برای فراهم کردن امکان استخراج PoW بدون نیاز به پردازنده‌های ASIC طراحی شده ‌است.

ویژگی منحصر به فرد الگوریتم x16rv2 این است که 16 الگوریتم هش مختلف دارد و به طور تصادفی یکی را برای استفاده انتخاب می‌کند. این انتخاب تصادفی الگوریتم هش، استفاده‌ی تراشه‌های ASIC از الگوریتم x16rv2 را بسیار دشوار می‌کند. در نتیجه هر فردی می‌تواند بدون نیاز به رقابت با پلتفرم‌های قدرتمند ASIC، ارز دیجیتال ریون کوین استخراج کند.

تیم توسعه دهنده‌ی ریون کوین اعلام کرده‌است هر زمانی که یک ریگ ASIC با قابلیت ماینینگ ریون کوین توسعه یابد، آنها الگوریتم‌های مورد استفاده در x16rv2 را تغییر می‌دهند. این دقیقاً همان کاری است که آنها در اکتبر 2019 انجام دادند. در آن زمان تیم ریون کوین به محض اینکه گمان کرد ماینرهای ASIC در شبکه‌ی ریون کوین فعالیت می‌کنند، الگوریتم ماینینگ را از x16r به x16rv2 ارتقا داد.تغییرات دیگر

سایر تغییراتی که هنگام ایجاد ارز دیجیتال ریون کوین در بیت کوین ایجاد شد، شامل موارد زیر است:

  • عرضه کل سکه 21 میلیارد به جای 21 میلیون سکه‌ی بیت کوین
  • بلاک تایم از 10 دقیقه به 1 دقیقه کاهش یافت
  • پاداش اولیه‌ی بلاک به جای 50 بیت کوین به 5000 توکن RVN تغییر کرد.
  • برنامه‌ریزی برای افزودن قابلیت رای دادن، پیام رسانی و پاداش‌های استیکینگ.
  • اضافه شدن توانایی صدور و انتقال دارایی و ایجاد دارایی‌های منحصر به فرد.

اهداف ارز دیجیتال ریون کوین

همانطور که در وایت پیپر ریون کوین آمده‌است، هدف این ارز دیجیتال به شرح زیر است: “جا به جایی امن و آزاد دارایی‌های مختلف با استفاده از کد متن بازی که به طور مداوم بهبود می‌یابد.”

در ادامه‌ی این وایت پیپر آمده‌است:

“به محض اینکه بلاک چین‌ها بر اقتصاد جهانی تأثیر بگذارند، عملکرد بازارهای سرمایه نیز تغییر خواهد کرد. در نهایت مرزهای جغرافیایی و حوزه‌های قضایی دولت‌ها به طور فزاینده‌ای کمتر خواهد شد. زیرا تجارت در فراسوی مرزها به شدت آسان خواهد شد. زمانی که ثابت شود که افراد می‌توانند با استفاده از بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر ثروت قابل توجهی را جا به جا کنند، مردم از سراسر جهان خواهان داشتن توانایی مشابه برای دارایی‌های دیگری نظیر سهام، املاک و مستغلات یا کالاهای فیزیکی مانند طلا و نفت هستند.”چه چیزهایی را می‌توان از طریق شبکه‌ی ریون انتقال داد؟

سازندگان ریون کوین لیستی از موارد استفاده بالقوه را در این وایت پیپر بیان کرده‌اند. اما در ضمن بیان کرده‌اند که لیست آنها فقط پیشنهادات احتمالی است و تقریباً هر چیزی را می‌توان با استفاده از شبکه‌ی ریون ارسال کرد. زیرا این دقیقاً همان چیزی است که بلاک چین ریون برای آن طراحی شده‌است.

پیشنهاداتی که در وایت پیپر ریون کوین آمده‌اند عبارتند از شمش یا سکه‌ی طلا، ارز فیات فیزیکی، آثار هنری نادر، اسناد املاک، کارت‌های هدیه، آیتم‌های بازی، بلیط‌های الکترونیکی و بسیاری موارد دیگر .

هر یک از این دارایی‌ها را می‌توان با یک توکن غیرقابل استخراج (non-minable token) در شبکه‌ی ریون نشان داد. این توکن‌ها به طور آزادانه توسط کاربران در پلتفرم ریون ایجاد می‌شوند.

امنیت

از آنجایی که دارایی‌های بسیار زیادی در بلاک چین ریون ذخیره خواهند شد، یکی از اهداف اصلی شبکه‌ی ریون، امنیت است. خود بلاک چین ریون کاملاً مشابه بیت کوین عمل می‌کند و موارد امنیتی مشترکی با بیت کوین دارد.

ریون کوین با یک جامعه‌ی استخراج قوی و گسترده فعالیت می‌کند. بحث حریم خصوصی نیز به عنوان یک جنبه‌ی مهم در این بلاک چین در نظر گرفته شده‌است. به این صورت که هویت کاربر و آدرس کیف پول وی در بلاک چین ریون کوین به طور کامل مجزا هستند.

توسعه دهندگان همچنین متعهد شده‌اند که شبکه‌ی ریون را به طور مداوم بهبود بخشند. این توسعه دهندگان وعده داده‌اند هر فناوری جدیدی که امنیت سیستم یا حریم خصوصی کاربران را بهبود بخشد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شبکه‌ی ریون افزوده خواهد شد.

استخراج ارز دیجیتال ریون کوین چگونه است؟

وب سایت ریون کوین می‌گوید که همه‌ی کاربران فرصت برابر برای جمع آوری سکه‌های RVN خواهند داشت. الگوریتم اثبات کار نیز به عنوان الگوریتم اجماع این شبکه انتخاب شده‌است. در نتیجه ریون کوین می‌تواند محافظی بزرگتر در برابر سانسور و دستکاری ایجاد کند. علاوه بر این با توجه به استفاده از یک الگوریتم اجماع منحصر به فرد، ریون کوین توانسته تهدیدی را که توسط تراشه‌های ماینینگ ASIC در سایر بلاک چین ها ایجاد شده، برطرف کند. این بدان معناست که استخراج ریون کوین با GPUهای خانگی نسبتاً آسان است.

استخرهای استخراج (Mining Pools):

اگر قصد دارید تا قدرت هش خود را با تعدادی دیگر از ماینرها ترکیب کنید، می‌توانید به استخر های استخراج بپیوندید.موارد استفاده از ارز دیجیتال ریون کوین

تقریبا می‌توان هر چیزی را با استفاده از شبکه‌ی ریون به توکن تبدیل کرد و ارسال کرد. در ادامه چندین مثال عملی از توکنیزه و ارسال کردن دارایی های دنیای واقعی که در شبکه‌ی ریون قابل انجام هستند را بررسی می کنیم:

فرض کنید که یک فروشنده‌ی آثار هنری می خواهد مالکیت یک نقاشی با ارزش یا یک اثر هنری دیگر را به یک مشتری منتقل کند. هر قطعه ی هنری می‌تواند به یک توکن منحصر به فرد در شبکه‌ی ریون تبدیل شود و هر توکن دارای یک شماره سریال و نام منحصر به فرد با آن باشد.

این توکن‌ها نمی‌توانند از بین بروند. قابل کپی نیستند و نمی‌توانند اصلاح شوند. آنها نمایانگر یک قطعه‌ی فیزیکی هنری هستند و همچنین به عنوان اثبات اصالت آن اثر هنری عمل می کنند. زیرا هر توکن منحصر به فرد است و به یک اثر هنری، گره خورده است.

شرکت در حاکمیت

پس از افزودن قابلیت رأی دادن به بلاک چین، توسعه دهندگان ریون کوین یک مورد استفاده دیگر از توکن هایشان را پیش بینی کرده‌اند. توکن RVN می‌تواند برای رای گیری میان دارندگان سهام شرکت های عمومی استفاده شود. به گفته‌ی توسعه دهندگان ریون کوین، در حال حاضر هر شركتی برای دریافت آدرس‌های پستی سهام داران خود، نیاز به پرداخت وجه به یك شركت واسطه دارد. سپس شرکت باید نامه‌ی حاوی فرم رأی دادن را به صورت فیزیکی ارسال کند. سهام داران باید فرم را پر کنند و آن را به شرکت برگردانند. سپس همه فرم ها جمع آوری و شمارش می شوند.

ریون کوین از طریق پیام رسانی و قابلیت رأی گیری می تواند نیاز به این سیستم و پیچیدگی اش را از بین ببرد. می توان برای سهام داران توکن هایی ایجاد کرد و از شبکه ی ریون برای پخش اطلاعات رای گیری و توکن های سهام داران استفاده کرد. در نتیجه با کمک توکن RVN انجام رای گیری میان سهام داران ساده خواهد شد.

تیم توسعه دهنده‌ی ارز دیجیتال ریون کوین

اسامی تیم توسعه دهنده‌ی RVN در وب سایت این پروژه ذکر نشده‌است. اما وایت پیپر ریون کوین توسط مشاور بلاک چین بروس فنتون (Bruce Fenton) و توسعه دهنده‌ی نرم افزار ترون بلک (Tron Black) امضا شده است.

بروس فنتون، مشاور بنیاد بیل و ملیندا گیتس بوده است و همچنین بنیان گذار کنفرانس بیت کوین دبی است. ترون بلک توسعه دهنده‌ی اصلی نرم افزار مدیسی ونچرز (Medici Ventures) است.

وایت پیپر ریون کوین توسط بیش از 430 توسعه دهنده‌ی بیت کوین تائید شده است. البته همه آنها مستقیماً روی پروژه کار نکرده‌اند، اما این تصدیق گسترده، متن باز بودن و تمرکز زدایی ریون کوین را تائید می‌کند.انجمن ریون کوین

ریون کوین یافتن یک جامعه مناسب شما را آسان می‌کند. ریون کوین کانال‌هایی در انواع مختلف رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های پیام رسانی دارد. اما نمی‌شود گفت که ریون کوین بزرگترین انجمن ارزهای دیجیتال را دارد. کانال ردیت اصلی ریون کوین کمی بیش از 7000 دنبال کننده دارد. این کانال فعال است و بیشتر پست‌هایش به صورت روزانه به روز رسانی می شوند. توییتر ریون کوین نیز در حدود 30000 دنبال کننده دارد.

بزرگترین و فعال ترین کانال مرتبط با ارز دیجیتال ریون کوین دیسکورد است. کانال دیسکورد ریون کوین بیش از 17000 عضو دارد و کانال تلگرامش نیز بیش از 11000 کاربر دارد. این تیم همچنین در برقراری ارتباط با جامعه فعال بوده و بنیان گذارش یعنی ترون بلک، در وبلاگ مدیوم درباره افکار خود درباره آینده‌ی ریون کوین مقاله می‌نویسد.

توکن RVN

معاملات توکن RVN در تاریخ 10 مارس 2018 با قیمت 0.026499 دلار آغاز شد و در پایان ماه تقریباً سه برابر ارزش پیدا کرد. سپس این روند افزایش قیمت، کاهش یافت و در طی ماه‌های آینده به حدود 75-100٪ بالاتر از قیمت ابتدایی رسید. اما در ماه ژوئن به سطح قیمت اولیه خود بازگشت. توکن RVN در طول سال 2018 چندین بار افزایش قیمت را تجربه کرد. این افزایش قیمت توکن RVN بسیار دلگرم کننده بود زیرا بازار خرسی در آن سال 90٪ یا بیشتر ارزهای دیجیتال را از میان برد.

توکن RVN در 9 فوریه 2019 به پایین‌ترین قیمت خود یعنی 0.009506 دلار رسید. در نیمه‌ی ابتدایی سال 2019 افزایش قیمت خوبی داشت و در تاریخ 3 ژوئن 2019 به بالاترین رقم خود یعنی 0.080258 دلار رسید. از آن زمان به بعد قیمت توکن RVN به طور پیوسته کاهش یافت. در تاریخ 30 اکتبر 2019، ارزش هر توکن RVN برابر با0،028717 دلار بود، همان قیمتی که توکن RVN در مارس 2018 آغاز به کار کرد. امروز، 7 آپریل 2021 هر توکن ریون کوین به قیمت تقریبی 0.1754 دلار معامله می شود.

خرید و ذخیره‌ی توکن RVN

صرافی‌های زیادی امکان خرید و فروش توکن RVN را فراهم می‌کنند. بیشترین حجم معاملات ریون کوین در کوینکس (CoinEx) است. اما در دیجی فینکس (DigiFinex)، بیت فارکس (BitForex) و بایننس (Binance) ارز دیجیتال ریون کوین حجم معاملات خوبی دارد. حجم معاملات توکن RVN نسبتاً به خوبی در بین صرافی‌ها پخش شده‌است، به این معنی که نقدینگی این توکن خیلی متمرکز نیست.

ارز دیجیتال ریون کوین دارای یک کیف پول دسک تاپ و موبایل مخصوص به خود است. این کیف پول را می توانید از وب سایت ریون کوین دانلود کنید. نسخه‌های ویندوز، مکینتاش و لینوکس برای کامپیوترهای دسک تاپ و Android و iOS برای نسخه‌های تلفن همراه وجود دارد.

همچنین تعداد زیادی از کیف پول‌های شخص ثالث از توکن RVN پشتیبانی می‌کنند. از جمله این کیف پول‌ها می‌توان اکسودوس (Exodus) ، کیف پول کوبو (Cobo ) و کیف پول اتمیک (Atomic) را نام برد. افرادی که به دنبال امنیت بیشتر هستند، می‌توانند از کیف پول کاغذی که در وب سایت ریون کوین موجود است، یا کیف پول سخت افزاری ترزور استفاده کنند.توسعه‌ی ارز دیجیتال ریون کوین

تا اینجای کار به نظر می‌رسد که ارز دیجیتال ریون کوین گزینه‌ی مناسبی برای سرمایه گذاری باشد، اما سوال اینجاست که چقدر روی پروتکل ریون کوین کار می‌شود؟ یکی از بهترین راه‌ها برای پاسخگویی به این سوال، نگاهی به خروجی کدگذاری این پروژه در گیت‌هاب است. با بررسی گیت هاب پروژه مشخص است که فعال‌ترین بخش کد نویسی مرتبط با ریون کوین، وب سایت این پروژه است و کد اصلی این پروژه به ندرت تغییر می‌کند. این بدان معناست که این پروژه کمتر از رقبایش در حال کار بر روی کد اصلی است. البته ریون کوین فورک بیت کوین است و این بدان معنا است که برخلاف بسیاری از پروژه‌های جدیدتر، مجبور به تهیه‌ی پروتکل خود از ابتدا نبوده‌است.

اگر می‌خواهید در جریان آخرین اخبار مربوط به پروژه‌ی ریون کوین قرار بگیرید، می‌توانید گروه تلگرام آنها را دنبال کنید.

سخن نهایی در باره‌ی ارز دیجیتال ریون کوین

بسیاری از پروژه‌های بلاک چین وانمود می‌کنند که قادرند هر مشکلی را حل کنند، یا سعی می‌کنند برای هر سناریو یک مورد استفاده پیشنهاد بدهند. اما ارز دیجیتال ریون کوین متفاوت است. زیرا بر روی انجام یک کار صحیح، یعنی انتقال دارایی‌های توکنیزه شده متمرکز شده‌است. این تمرکز مطمئناً به موفقیت پروژه کمک خواهد کرد.

ارزدیجیتال ریون کوین و توکن RVN یک پروژه ی جوان است. چشم انداز بازار ارز دیجیتال نیز بسیار سریع تغییر می‌کند. پیش بینی این که ارزدیجیتال RVN چقدر جلوتر از رقبایش پیش خواهد رفت، غیرممکن است. اما جامعه ی فعال و شرکایی که این پروژه انتخاب کرده است، قطعاً به پیشرفت این ارز کمک خواهد کرد.

به علاوه ما امروزه شاهد رشد زیادی در زمینه‌ی توکنیزه کردن دارایی های دنیای واقعی هستیم. اما هنوز هم قطعی نیست که آیا ارز دیجیتال RVN می تواند رهبری این جنبش را به دست بگیرد یا این که یک پروژه ی دیگر موفقیت بیشتری نسبت به ریون کوین کسب خواهد کرد.

مطالب مرتبط
زد کش Zcash سکه ای که به کاربران خود رازداری کامل را ارائه می دهد
توکن سرویس اینترنت IOST شبکه بلاک چینی که قصد دارد فوق العاده سریع باشد
وی چین VeChain بلاک چینی برای کنترل اصالت فیزیکی محصولات و جلوگیری از کلاهبرداری
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
جدایی FTX از بایننس: چه چیزی باعث شد که صرافی FTX از بایننس فاصله بگیرد؟
آلت کوین‌ها و توییتر: 3 توکن که با هجوم کاربران توییتری به شدت رشد کردند.
الگوی مگافون بیت کوین خبر از هدف 40 هزار دلاری این ارز می‌دهد
سولانا و اتریوم: آیا جایگزینی اتریوم در بازار دیفای و قراردادهای هوشمند واقعاً امکان پذیر است؟
بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت بیت کوین را هدایت می کند
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان
کنترل احساسات هنگام معامله: چگونه در هنگام معامله و ترید با احساسات خود مواجه شویم؟