منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال تتا (THETA) چیست؟ همه چیز راجع به این پروژه استریمینگ ویدیو در بلاک چین
ارز دیجیتال تتا (TETHA ) چیست؟ همه چیز راجع به این پروژه استریمینگ ویدیو در بلاک چین

ارز دیجیتال تتا (THETA) چیست؟ همه چیز راجع به این پروژه استریمینگ ویدیو در بلاک چین

Bitpars
1399/11/27
۰

ارز دیجیتال تتا  (THETA Token) در تلاش است تا سرویس استریمینگ ویدئو را از طریق شبکه بلاک چین ارائه دهد. این پروژه به دنبال این است که سرویس استریمینگ ویدئو بر اساس تقاضا را غیر متمرکز کند.

ارز دیجیتال تتا (THETA ) چیست؟ همه چیز راجع به این پروژه استریمینگ ویدیو در بلاک چین

ارز دیجیتال تتا  (THETA Token) در تلاش است تا سرویس استریمینگ ویدئو را از طریق شبکه بلاک چین ارائه دهد. این پروژه به دنبال این است که سرویس استریمینگ ویدئو بر اساس تقاضا را غیر متمرکز کند. چشم انداز ارز دیجیتال تتا تهیه استریم‌های ویدئویی با کیفیت بالا و بدون مشکلات بافر است که امروزه معمولاً مشاهده می‌شود. علاوه بر این، ارز دیجیتال تتا در نظر دارد از پهنای باند و فضای ذخیره سازی کاربران عضو شبکه، برای کاهش هزینه پخش و در عین حال بهبود کیفیت ویدئو استفاده کنند.با وجود رقبای قدرتمند، آیا ارز دیجیتال تتا آنچه لازم است را دارد؟

در این بررسی ما نگاهی عمیق به پروژه ارز دیجیتال تتا می‌اندازیم و به تحلیل تیم، فناوری، امتیاز فروش بی‌نظیر و چشم‌اندازهای این ارز خواهیم پرداخت.

بررسی اجمالی ارز دیجیتال تتا

کاربران اینترنت علاقه زیادی به خدمات ویدئو و استریمینگ ویدئو دارند. اثبات این علاقه، محبوبیت یوتیوب ،توییچ ،Live.ly و ضمیمه‌های استریمینگ ویدئو در فیس بوک و توییتر و همچنین محبوبیت فزاینده تیک تاک است.

در حقیقت، سیسکو که یک شرکت تولید‌کننده سخت افزار شبکه است تخمین می‌زند که بیش از دو سوم پهنای باند امروز اینترنت توسط استریمینگ ویدئو اشغال می‌شود. پیش بینی می‌شود طی 18 تا 24 ماه آینده این میزان به 82 درصد افزایش یابد.

اما امروزه استریمینگ ویدئو کامل نیست. بسیاری از سرویس‌های ارائه ویدئو از مشکل تحویل “last-mile” رنج می‌برند. شبکه‌های تحویل محتوا زیرساختی ایجاد کرده‌اند که توسط آن دیتا سنترهای بزرگ خدمات استریمینگ را برای مناطق خاص جغرافیایی ارائه می‌دهند.

با این حال، کیفیت استریم‌ها کاملا به زیرساخت‌هایی که به خانه کاربران واقعی منتهی می‌شود، بستگی دارد. در نتیجه ممکن است گاهی اوقات این سرویس کند باشد و باعث تأخیر مکرر، بافر مجدد و استریم متلاطم شود.

ارز دیجیتال تتا (TETHA ) چیست؟ همه چیز راجع به این پروژه استریمینگ ویدیو در بلاک چین

نمای کلی عملکرد تتا توکن

تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال تتا با استفاده از فناوری غیر متمرکز بلاک چین به راه‌حلی برای بر طرف کردن مشکل “last-mile” رسیده‌اند. آنها اولین شبکه جریان غیرمتمرکز جهان (DSN) را ایجاد کرده‌اند. علاوه بر توسعه این شبکه، در سپتامبر 2020 آزمایشگاه تتا اولین حق ثبت اختراع جریان غیرمتمرکز را با عنوان “روش‌ها و سیستم‌های شبکه استریمینگ و انتقال داده‌های غیرمتمرکز” دریافت کرد.

در این شبکه مبتنی بر بلاک چین، کاربران تشویق می‌شوند که حافظه و پهنای باند استفاده نشده خود را برای بهبود کیفیت شبکه به اشتراک بگذارند. این امر منجر به عملکرد کلی بهتر برای همه کاربران در سراسر جهان می‌شود. میچ لیو، بنیانگذار آزمایشگاه‌ تتا می‌گوید:” ارز دیجیتال تتا در هسته اصلی خود، به کاربران امکان می‌دهد تا پهنای باند بلااستفاده و منابع محاسباتی خود را برای استخراج توکن‌های تتا به اشتراک بگذارند. آنها به نوبه خود ارائه حافظه پنهان و پخش جریان‌های ویدیویی را برای دیگران در شبکه انجام می دهند.”

فناوری زیربنایی در شبکه ارز دیجیتال تتا

شبکه بلاک چین تتا با مکانیزم اجماع اثبات سهام (Proof Of Stack) امن شده است. این مکانیزم نیاز به توان محاسباتی بسیار کمی دارد. اثبات سهام در مقایسه با پروتکل‌های اثبات انجام کار از توان عملیاتی بالاتری برخوردار است. با استفاده از الگوریتم اثبات سهام به عنوان روشی برای به اجماع رسیدن گره‌های شبکه، می توان از دستگاه های مختلف به عنوان بیننده و گره‌های ذخیره سازی استفاده کرد.

اما سوال این است که ارز دیجیتال تتا چگونه مساله مقیاس‌پذیری در بلاک چین و استریمینگ ویدئو را کنترل می‌کند. این ارز دیجیتال برای حل مساله مقیاس‌پذیری، یک استخر خرد پرداخت منبع گرا ایجاد کرده‌است. علاوه بر این، این توکن الگوریتم Proof of Engagement را برای پیگیری تحویل قطعات ویدئویی اجرا می‌کنند. همچنین توزیع و جمع آوری پاداش در این پلتفرم توسط قراردادهای استریمینگ هوشمند (Smart Streaming Contracts) انجام می‌شود که نوع خاصی از قراردادهای هوشمند در بلاک چین ارز دیجیتال تتا هستند. در ادامه توضیحات دقیق تری درمورد این مفاهیم جدید ارائه می‌شود:

استخر خرد پرداخت منبع گرا (Resource-Oriented Micropayment Pool)

ارز دیجیتال تتا، “استخر خرد پرداخت منبع گرا” را  به طور خاص برای ایجاد استخرهای پرداخت خارج از زنجیره ایجاد کرده‌است. از طریق این استخرها کاربران می‌توانند تراکنش‌های خارج از زنجیره انجام دهند. این استخرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر حملات پرداخت دوگانه (double spending) مقاوم باشند. همچنین این استخرها انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر راه‌حل‌های خارج از زنجیره دارند.

هنگام مواجه با حمله دوبار خرج کردن، اعتبارسنجان  شبکه تتا آن را تشخیص می‌دهند. یکی از موارد استفاده این استخر  این است که به چندین گره حافظه پنهان، اجازه پرداخت بدون استفاده از تراکنش‌های داخل زنجیره‌ای می‌دهد.

مهمترین مزیت استفاده از این راه حل این است که به دلیل دور نگه‌داشتن تراکنش‌های خرد از شبکه بلاکچین، مقیاس پذیری بسیار افزایش پیدا می‌کند.

ارز دیجیتال تتا (TETHA ) چیست؟ همه چیز راجع به این پروژه استریمینگ ویدیو در بلاک چین

تتاROMP

الگوریتم پروف آو انگیجمنت (Proof of Engagement)

حتما می‌توانید از نام این الگوریتم کاربردش را حدس بزنید. اثبات اشتغال پروتکلی است که ثابت می‌کند بینندگان در واقع یک ویدیوی زنده را تماشا کرده‌اند. این پروتکل وسیله‌ای برای ایجاد شفافیت در تبلیغات اسپانسرها و تبلیغ کنندگان است. اثبات اشتغال ابزاری است توسط آن کاربران می‌توانند در قبال تعامل خود، توکن‌های تتا را بدست آورند. این پروتکل ابزاری برای اندازه گیری میزان اشتغال استریمینگ ویدئو و یک روش قابل اعتماد برای بینندگان و تبلیغ کنندگان برای اندازه‌گیری میزان استریمینگ جریان ویدئو است. 

قراردادهای استریمینگ هوشمند (Smart Streaming Contract)

قراردادهای استریمینگ هوشمند نوعی قرارداد هوشمند یا قرارداد تشویقی هستند که برای کمک به توزیع و جمع آوری پاداش استفاده می‌شوند.

ارز دیجیتال تتا (TETHA ) چیست؟ همه چیز راجع به این پروژه استریمینگ ویدیو در بلاک چین

قراردادهای تتا توکن

قراردادهای استریمینگ هوشمند موارد کاربردی زیادی دارند. از جمله این موارد کاربردی می‌توان گزینه‌های زیر را نام برد:

 • تبلیغاتی که به پخش کننده (streamer) و بیننده پاداش می‌دهد؛
 • بیننده‌هایی که به پخش کننده‌ها پاداش می‌دهند؛
 • قراردادهای هدیه برای چندین پخش کننده؛
 • محتوای ویدئویی پولی ؛
 • مشترکان سرویس‌های استریمینگ یا شبکه‌های محتوای غیرمتمرکز؛
 • دارندگان حافظه پنهان می‌توانند پاداش‌ها را با بینندگان و پخش کننده‌های محتوا به اشتراک بگذارد.

قراردادهای استریمینگ هوشمند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که توسط اعتبار سنج‌ها اجرا می‌شوند. این بدان معناست که شخص اصلی یا نهادی که منابع مالی قرارداد را تأمین می‌کند نیازی به ارتباط با توزیع‌ها یا اعتبار‌ها ندارد.

قراردادهای استریمینگ هوشمند در حال حاضر، بر روی تست نت آزمایش می‌شوند. اما انتظار می‌رود که با انتشار شبکه اصلی تتا  3.0 در اوایل سال 2021، این قراردادها در شبکه اصلی مستقر شوند. به محض اینکه قراردادهای استریمینگ هوشمند در شبکه اصلی تتا اجرا شوند، TFUEL نیز ایجاد شده و سوزاندن توکن‌ها را اجرا می‌کند.

شبکه ارز دیجیتال تتا

توکن‌های تتا در دسامبر سال 2017 راه اندازی و به عنوان توکن‌های ERC-20 صادر شدند. قرار بود به محض راه اندازی بلاک چین (به صورت تخمینی اواخر سال 2018) این توکن‌های ERC-20 با نسبت یک به یک با توکن‌های بومی شبکه مبادله شوند. این توکن‌ها همچنین بخش اولیه‌ای از پلتفرم SLIVER.tv بودند و برای پاداش دادن به بینندگان، پخش‌کننده‌ها و کسانی که منابعشان (حافظه / پهنای باند) را با شبکه تتا به اشتراک می‌گذاشتند، مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

شبکه اصلی تتا با چند ماه تاخیر اما با موفقیت و بدون هیچ مشکلی، در تاریخ 12 مارس 2019 راه‌اندازی شد. علاوه بر جابجایی توکن‌های ERC-20 و تتا، کاربران همچنین در یک ایردراپ توکن‌های سوخت تتا (TFUEL) را نیز دریافت کردند.

پس از این راه اندازی داخلی، نسخه 2.0 شبکه اصلی در ماه مه سال 2020 فعال شد. در آن زمان تتا گره‌های محافظ (Guardian) را معرفی کرد. گره‌های محافظ یک سازوکار اجماع دو لایه بودند، که هدفشان تکمیل اعتبارسنج‌های سازمانی که توسط مجموعه‌ای برتر از شرکای جهانی نظیر گوگل، سامسونگ، بایننس، بلاکچین و Gumi ارائه می‌شدند، بود.

ارز دیجیتال تتا (TETHA ) چیست؟ همه چیز راجع به این پروژه استریمینگ ویدیو در بلاک چین

همکاران شبکه تتا

تی فیول TFUEL یا سوخت تتا چیست

سوخت تتا یا همان TFUEL، با هدف شبیه سازی گس مورد استفاده در شبکه اتریوم ساخه شد. با راه اندازی شبکه اصلی، توکن‌های TFUEL به عنوان نشان پاداش شبکه تتا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از مهمترین جنبه‌های راه اندازی شبکه اصلی تتا، معرفی TFUEL، گس یا توکن پرداخت شبکه تتا بود. TFUEL به پرداخت‌های درون زنجیره‌ای مانند پرداخت به کسانی که به استریمینگ ویدیو و یا پیاده سازی و تعامل با قراردادهای هوشمند کمک می‌کنند، قدرت می‌دهد.

پخش کننده‌ها به ازای استریم ویدیویی که برای سایر کاربران شبکه پخش می‌کنند، TFUEL دریافت می‌کنند. شما می‌توانید سوخت تتا را چیزی شبیه به گس پروتکل در نظر بگیرید. در شبکه تتا و توکن‌های سهام و حاکمیت پروتکل، این دو توکن سیستم اقتصادی شبکه تتا را تشکیل می‌دهند.

هنگامی که در بهار 2021 شبکه تتا به نسخه 3.0 به روز رسانی شود، مکانیزم جدیدی را برای ایجاد و سوزاندن TFUEL اضافه خواهد کرد.

شرکت‌کنندگان در شبکه تتا

تعداد زیادی از سهامداران و گره‌ها وجود دارند که به تقویت اکوسیستم ارز دیجیتال تتا کمک می‌کنند. این شبکه از 5 گروه عمده تشکیل شده‌است:

 • پخش کننده‌ها و اینفلوئنسرها: این گروه تولیدکنندگان محتوای شبکه هستند که برای مصارف آینده، محتوای لایو و فیلم تولید می‌کنند. پخش کننده‌ها و اینفلوئنسرها به دلیل مشارکت‌شان در شبکه، با نشان‌های تتا پاداش می‌گیرند.
 • بینندگان: کاربرانی هستند که برای مصرف محتوای ویدئویی به شبکه tv می‌آیند. آنها میزان مشارکت بیننده را فراهم می‌کنند. این بخش بدون شک مهمترین قسمت کل شبکه استریمینگ ویدئو است. این گروه با مشاهده فیلم‌ها و افزایش مشارکت، پاداش دریافت می‌کنند. بینندگان همچنین می‌توانند با مشاهده تبلیغات پاداش دریافت کنند.
 • تبلیغ کنندگان: این گروه از پلتفرم تتا برای تبلیغ خدمات و محصولات خود به بینندگان استفاده می‌کنند. تبلیغ کنندگان برای خرید زمان تبلیغات در شبکه و حمایت مالی از اینفلوئنسرها، ارز دیجیتال تتا خرج می‌کنند.
 • گره‌های حافظه پنهان: این گروه رایانه‌ها و سرورهایی هستند که برای بهبود کیفیت و تحویل استریم ویدئو، خدمات کش را در شبکه فراهم می‌کنند و در ازای آن توکن‌های تتا دریافت می‌کنند.
 • گره‌های اینجست: این گره‌ها نرخ بیت‌های مختلف، رزولوشن استریم و غیره را برای شبکه فراهم می‌کنند. آنها خدمات خود را به گره‌های کش برای استریم‌های لاین ارائه می‌دهند و برای این کار پاداش می‌گیرند.

نسخه جدید تتا 2.0

اخیراً تتا با راه اندازی نسخه 2.0 شبکه اصلی خود در ماه مه 2020، گره‌های نگهبان جدید خود را معرفی کرده‌است. گره‌های نگهبان برای نهایی کردن بلاک‌های پروتکل اجماع مولتیBFT تتا طراحی شده‌اند. این گره‌های نگهبان قرار است توسط اعضای انجمن تتا اداره شوند و به عنوان پاداش TFUEL دریافت کنند. کسانی که می‌خواهند گره نگهبان را اجرا کنند باید یک رایانه یا سرور با حداقل مشخصات فنی که در ادامه توضیح خواهیم داد داشته باشند و همچنین 1000 ارز دیجیتال تتا را به عنوان تضمین در اختیار شبکه تتا قرار دهند.

ارز دیجیتال تتا (TETHA ) چیست؟ همه چیز راجع به این پروژه استریمینگ ویدیو در بلاک چین

توییت تتا

ملزومات فنی راه اندازی گره تتا

سخت افزار مورد نیاز برای اجرای یک گره نگهبان عبارت است از:

 • سرعت اینترنت:5 مگابیت در ثانیه؛
 • CPU: هشت هسته‌ای یا بیشتر؛
 • حافظه: 32 گیگابایت یا بیشتر؛
 • اندازه دیسک: 1 ترابایت یا بیشتر، هارد SSD ترجیح داده می‌شود.

گره‌های نگهبان در مارس 2019 آغاز به کار کردند. شرکت تتا در نوامبر 2019 اعلام کرد که 100 گره نگهبان اول برای اجرا در شبکه آزمایشی تتا انتخاب شده‌اند.

تا ماه مه سال 2020 گره‌های نگهبان به شبکه اصلی منتقل شدند و شروع به کمک به گره‌های اعتبارسنج در امنیت شبکه، تولید بلاک و دریافت TFUEL به عنوان پاداش برای کمک‌های خود کردند. افزودن گره‌های نگهبان کمک می‌کند تا مطمیئن شویم که هیچ نهاد یا گروه واحدی نمی‌تواند به راحتی توکن‌های تتا موجود در اکوسیستم را کنترل کند و در نتیجه به طور قابل توجهی غیرمتمرکز بودن شبکه را بهبود می‌یابد.

نودهای نگهبان سهمی از تمام TFUELهای تولید شده در بلاکچین تتا که سالانه برابر با 250 میلیون است، را بدست می‌آورند. نسبت TFUEL ای که به عنوان یک گره نگهبان بدست می‌آورید بستگی به نسبت تتا‌ی شما به تعداد کل تعداد توکن‌های تتا دارد. به عنوان مثال اگر شما 100000 تتا سهام در شبکه داشته باشید و کل شبکه 300 میلیون تتا سهام داشته باشد، یعنی شما 0.033٪ از کل سهام شبکه را در اختیار دارید. این بدان معنی است که گره شما در هر دوره بلاک 0.264 توکن TFUEL یا ماهیانه 6944 TFUEL درآمد کسب می‌کند.

تتا اج کست (THETA EdgeCast)

ایده اصلی تتا از ابتدا ایجاد یک زیرساخت ویدیویی کاملاً غیرمتمرکز بوده‌است، به گونه‌ای که بتواند به تمام ذینفعان، از پلتفرم‌ها گرفته تا سازندگان محتوا و کاربران نهایی سود برساند.

یکی از راه‌های پیاده سازی این ایده در بازار این است که کاربران نهایی و سازندگان محتوا بتوانند انتخاب کنند که کدام پلتفرم بیشترین سود را به آنها می‌رساند. این امر تنها به پلتفرم‌های جدید و غیرمتمرکز محدود نمی‌شود، بلکه همچنین شامل پلتفرم‌های تبلیغاتی موجود مانند یوتیوب و توییچ (Twitch) و سرویس‌های موجود مبتنی بر اشتراک مانند Netflix و Amazon Prime می‌شود.دپ اج کست

تیم تتا به منظور رسیدن به این هدف، نسخه بتا (Theta EdgeCast) را در نوامبر سال 2020 منتشر کرد. اج کست اولین دپ استریمینینگ ویدیو غیر متمرکز است که به طور کامل بر روی بلاک چین بومی تتا و قراردادهای هوشمند ساخته شده است. اج کست تتا توانایی ضبط، رمزنگاری بلادرنگ، ذخیره و پخش ویدئو برای کاربران سراسر جهان را دارد. اج کست یک راه حل کاملاً غیرمتمرکز و فاقد سرور مرکزی است. بیش از 2000 گره لبه (Edge) تتا که در سطح جهان کار می‌کنند، اج کست را پیاده سازی می‌کنند.

ارز دیجیتال تتا (TETHA ) چیست؟ همه چیز راجع به این پروژه استریمینگ ویدیو در بلاک چین

تتا اج کست

اج کست به عنوان بخشی از برنامه کاربردی گره اج (Edge Node) ارائه می‌شود. کاربران اکنون می‌توانند استریم‌های اج کست را پخش کنند یا استریم‌های اج کست سایر کاربران را مشاهده کنند و همچنین از طریق ویژگی‌های تج کچینگ (Edge Caching) و اج کامپیوت (Edge Compute) می‌توانند TFUEL کسب کنند. اکنون همه جنبه‌های استریمینگ غیر متمکز ویدیو، توزیع و محاسبه توسط Edge Node در یک برنامه ساده جمع آوری شده‌است.

آینده اج کست

از نظر تیم تتا اج کست پیش‌نمایش آینده است. قرار است Theta.tv از وضعیت کنونی پلتفرم ترکیبی خود به یک پلتفرم کاملاً غیرمتمرکز تبدیل می‌شود. تیم تتا تمرکززدایی را در دراز مدت به عنوان یک ویژگی مورد نیاز برای همه رسانه‌ها و سرگرمی‌ها می‌داند. آنها تتا را به عنوان بخشی از این آینده قرار می‌دهند و به روز رسانی‌هایی نظیر اج کست پروژه آنها را به این آینده نزدیک می‌کند.

در آینده با استفاده از تتا به عنوان یک زیرساخت کاربران 5G، تلویزیون‌های هوشمند و دستگاه‌های تلفن همراه بدون این که به یک نهاد متمرکز برای کنترل اکوسیستم نیاز داشته باشند، ابزاری برای انتقال موثر فیلم و داده‌ها خواهند داشت. همچنین هر کاربر و دستگاهی در شبکه می‌تواند از ذخیره سازی، انتقال و تحویل استریم‌های ویدیویی و دیگر داده‌ها بهره مند شود.

شبکه اصلی تتا 3.0

پیش بینی شده‌است که در بهار 2021 شبکه اصلی تتا 3.0 راه ا‌ندازی شود. یکی از تغیراتی که در این شبکه رخ خواهد داد، سوزاندن TFUEL است. این در حالی است که تنها دو سال از زمانی که تتا زیرساخت استریمینگ  ویدئویی غیرمتمرکز خود را ارائه کرده است. همین یک سال پیش بود که گره‌های نگهبان و گر‌ه‌های اعتبارسنج اینترپرایز (Enterprise) که توسط شرکای برتر جهانی مانند گوگل، سامسونگ، بایننس، بلاکچین و گامی اداره می‌شوند، را به شبکه اضافه کرد.

پس از انتشار شبکه اصلی تتا 2.0 در ماه مه سال 2020 ، فناوری اج کست معرفی شد. این فناوری خیلی زود به پیشرفت‌های قابل توجهی در شبکه تتا و ارائه قابلیت استریمینگ ویدئو از طریق شبکه Edge غیرمتمرکز که توسط تتا توسعه یافته است، رسید.

در دسامبر 2020، تتا پشتیبانی از قراردادهای هوشمند تورینگ کامل را به شبکه خود اضافه کرد و پنجره جدیدی به استفاده بالقوه از مجموعه ویژگی‌های دپ باز کرد. به عنوان مثال، پشتیبانی از قرارداد هوشمند این امکان را برای تتا فراهم کرده‌است تا ThetaSwap v1 یعنی اولین صرافی غیرمتمرکز (DEX) را برای شبکه تتا راه‌اندازی کند. در به روزرسانی‌های آینده می‌تواند مالکیت کالاهای کاملاً دیجیتالی، مدل‌های ابتکاری مصرف-پرداخت، مکانیزم‌های تأمین اعتبار قابل اعتماد و موارد دیگر را در نظر بگیرد.

شبکه اصلی تتا 3.0

با توجه به این پیشرفت‌های بنیادین، تتا در حال کار بر روی انتشار شبکه اصلی تتا 3.0 با دو نوآوری در پروتکل اصلی است. اولین مورد اضافه شدن گره‌های Elite Edge است. این گره‌های Edge، گره‌هایی هستند که TFUEL به آنها تعلق گرفته است و برای همین هم آنها گره‌های نخبه هستند. این پروتکل، امکان استخراج زمان‌کار (Uptime Mining) را فراهم می‌کند. یعنی به گره‌های Elite Edge اجازه می‌دهد تا هم از طریق TFUEL هایشان پاداش کسب کند و هم به صورت همزمان با ارائه عملکرد بالا برای پلتفرم‌های ویدیویی TFUEL کسب کنند.

هدف افتصادی اصلی در طراحی ارز دیجیتال تتا، ایجاد انگیزه و پاداش مناسب به همه ذینفعان اکوسیستم تتا و در نتیجه تضمین امنیت و سودمندی شبکه تتا است. این امر شامل مکانیسم جدید تورم TFUELدو تا چهاردرصد از طریق استخراج زمان‌کار است.

ارز دیجیتال تتا (TETHA ) چیست؟ همه چیز راجع به این پروژه استریمینگ ویدیو در بلاک چین

استیکینگ TFEUL

در واقع گره‌های Elite Edge بر اساس مقدار TFUELذخیره شده و بر حسب کل زمان کارشان، پاداش دریافت می‌کند. بعلاوه مقدار TFUEL قابل تخصیص به یک گره Elite یک حد پایین و بالا خواهد داشت. حد پایین برای جلوگیری از حملات سیبل (sybil attack) ضروری است. حد بالا نیز برای اطمینان از داشتن بهینه‌ترین سطح تمرکززدایی است. اگر کاربران بخواهند TFUEL بیشتری نسبت به حد بالا به دست بیاوردند، می‌توانند چندین گره Edge راه‌اندازی کنند و TFUEL خود را در آن گره‌ها تقسیم کنند.

علاوه بر تخصیص TFUEL، مکانیزم سوزاندن TFUELنیز به عنوان هزینه‌ای برای استفاده از شبکه Theta edge اضافه خواهد شد.  مکانیسم سوزاندن به عنوان یک نیروی متعادل کننده در برابر عرضه اضافی ناشی از مکانیسم تورم TFUEL، اضافه شده‌است. هنگامی که شبکه اصلی تتا 3.0 راه اندازی شود، حداقل 25٪ از هر TFUEL پرداخت به شبکه که در واقع هزینه استفاده از شبکه هستند، سوزانده می‌شود. تیم تتا معتقد است که در طولانی مدت، با گسترش بیشتر شبکه Edge تتا، این مکانیزم می‌تواند به طور معناداری عرضه TFUEL را کاهش دهد. این تغییرات و موارد دیگر را می‌توانید با جزئیات بیشتر در وایت پیپر شبکه اصلی تتا 3.0 مطالعه کنید.

صرافی غیرمتمرکز تتا سوآپ ThetaSwap DEX

اضافه شدن قراردادهای هوشمند تورینگ کامل به شبکه تتا باعث شده‌است تا موارد کاربردی جدیدی به شبکه تتا اضافه شود. یکی از این موارد جدید با راه‌اندازی صرافی تتا سواپ، اولین صرافی غیرمتمرکز در بلاکچین تتا، محقق شده‌است. این صرافی بر اساس منطق بازارساز خودکار مشابه منطق یونی سواپ کار می‌کند. صرافی تتا سواپ به کاربران امکان می‌دهد توکن‌های TNT20 تازه ایجاد شده خود که بر روی بلاک چین تتا ساخته شده‌اند را، به روشی قابل اعتماد و غیر حضوری مبادله کنند. تنها چند ساعت پس از انتشار دکس در 4 فوریه 2021، تعدادی از استریمر‌ها و رهبران جامعه تتا در حال ایجاد توکن‌های TNT20 خود بودند. انتظار می‌رود که این فعالیت فقط با رشد جامعه و اکوسیستم تتا افزایش یابد.

ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز برای تبادل توکن‌های شبکه تتا، ضروری به نظر می‌رسید. دکس تتا راهی آسان برای خرید و فروش توکن‌های جدید برای کاربران ایجاد ‌ست و همزمان راهی کارآمد برای قیمت‌گذاری توکن‌ها در اختیار بازار قرار داده‌است. اکنون که تتاسواپ ایجاد شده‌است، عملکرد توکن‌های TNT20 کامل شده‌است.

تتا سواپ

امکانات صرافی غیرمتمرکز تتا

اکنون استریمرها می‌توانند توکن‌های وفاداری که برای طرفدارانشان ارزش واقعی داشته باشد، صادر کنند. در همین حال استخرها یا DAOها (سازمان خودمختار مردمی) نیز می‌توانند شرکت‌های رسانه‌ای را با سهولت بیشتری تأمین مالی کنند. اکنون که TetaSwap فعال است، روش‌هایی جدید و جالب توجه برای تبدیل محتوی به پول در شبکه تتا وجود دارد.

تتا سواپ ورژن یک، امکان ترید توکن‌های TFUEL و TNT20 را فراهم می‌کند، اما نسخه‌های آینده قابلیت ترید تتا را از طریق نسخه ارز دیجیتال تتا در یک TNT20 wrapper اضافه می‌کنند (مانند wETH یا wBTC که ممکن است در سایر پروتکل‌های دیفای از آنها استفاده کرده باشید، می‌توانید از wTHETA در تتاسواپ استفاده کنید.)

چندین صادرکننده استیبل کوین نیز ابراز علاقه کرده‌اند تا دارایی‌های خود را به شکل TNT20 به بلاک چین تتا برسانند و ترید را با استفاده از تتاسواپ آسان‌تر کنند. به روزرسانی‌های مداومی برای تتا سواپ در طول سال 2021 برنامه ریزی شده‌است.

تیم ارز دیجیتال تتا و شرکا

تیم ارز دیجیتال تتا توسط میچ لیو، مدیر عامل و بنیانگذار آن هدایت می‌شود. وی همچنین از بنیان‌گذاران سایت پخش ویدئو SLIVER.tv ،Gameview Studios و Tapjoy بوده‌است.

دومین بنیانگذار تتا، جیوای لانگ است. وی دارای دکترای مهندسی کامپیوتر از دانشگاه نورث وسترن و یکی از بنیان‌گذاران SLIVER.tv است. SLIVER.tv یک سرویس پخش بازی ویدیویی مشابه توییچ است و یکی از ستون فقرات‌های زیرساخت ارز دیجیتال تتا است.

گروهی باتجربه از مشاوران رسانه‌ای که شامل استیو چن، بنیان‌گذار یوتیوب و جاستین کان، بنیان‌گذار توییچ است به ارتقا دانش و رشد شبکه تتا کمک می‌کنند.

تیم توسعه شبکه تتا

از سمت چپ: میچ لیو(مدیر عامل) – جیوای لانگ (CTO) – رایان نیکولز (مدیر ارشد محصولات) – ریز ویرک (رئیس توسعه شرکت)

تیم ارز دیجیتال تتا چندین مشارکت مهم از جمله مشارکت با توییچ، که به بینندگان اجازه می‌دهد با به اشتراک گذاشتن پهنای باند خود برای پخش استریم‌ها ،توکن‌های سوخت تتا (TFUELHETA) را به دست آورند، ایجاد کرده‌است.

این شرکت همچنین با Steam که یک ارائه دهنده بازی‌های ویدیویی است و با Aelf  که یک بلاکچین غیر متمرکز و رایانش ابری است، همکاری دارد. یک مشارکت دیگر شرکت تتا با شتاب دهنده استارتاپ Play Labs است. اخیراً این شرکت با Samsung VR و Littlstar که یک پلتفرم رسانه‌ای است و به تتا امکان دسترسی به بیش از صد میلیون پلتفرم پلی استیشن را می‌دهد، مشارکت کرده‌است.انجمن ارز دیجیتال تتا

جامعه دنبال کننده هر پروژه بلاکچین مطمئناً فاکتور مهمی است که باید در نظر گرفته شود، زیرا هم به انتشار اخبار مربوط به پلتفرم و هم در نهایت به مورد قبول واقع شدن آن کمک می‌کند.

همانطور که احتمالا پیش بینی می‌کنید، بزرگترین جامعه پیرو تتا در توییتر قرار دارد، زیرا دنباله کنندگان پروژه‌های بلاکچین درتوییتر بیش از سایر پلتفرم‌ها هستند. شبکه تتا نزدیک به 83000 دنبال کننده توییتر دارد.

آنچه تعجب آور است تعداد فالوورهای فیس بوک این پروژه است. به طور معمول پروژه‌های بلاکچین فعالیت زیادی در صفحه فیس بوک خودشان نمی‌بینند، اما صفحه فیس بوک شبکه تتا بیش از 62000 دنبال کننده دارد.

امروزه تلگرام برای پروژه‌های بلاکچین اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است و آنها اغلب از تلگرام به عنوان اولین مکانی برای به اشتراک گذاشتن اخبار و به عنوان مکانی برای ادامه بحث درباره تغییرات درون پلتفرم و جامعه استفاده می‌کنند. کانال تلگرام تتا تقریباً 11000 عضو دارد، که البته آمار خوبی در این پلتفرم نیست.

شگفتی دیگر پروژه تتا مربوط به Reddit است که معمولاً پاتوق علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال است. اما شبکه تتا درReddit تنها 3،300 دنبال کننده دارد. همچنین بیش از 5000 فالوور در subreddit تتا وجود دارد که تقریباً یک سال پیش از آن نقل مکان کرده‌است.

عملکرد قیمت ارز دیجیتال تتا

تیم ارز دیجیتال تتا به جای داشتن ICO عمومی، یک عرضه خصوصی که در آن 12 میلیون دلار جمع آوری شد، برگزار کرد. قیمت پیش فروش توکن 0.15 دلار بود و در ماه بعد قیمت بیش از دو برابر شد و در 27 ژانویه 2018، به بالاترین رقم خود یعنی 0.314425 دلار رسید. قیمت ارز دیجیتال تتا تا ماه مه 2020 به آن سطح برنگشت. از مه 2020 تا فوریه 2021 قیمت ارز دیجیتال تتا صعود کرد و در 5 فوریه 2021 به بالاترین رقم خود یعنی 2.56 دلار رسید.

البته این قیمت، بالاترین سطح قیمت اولیه در بازارهای رقابتی بلاکچین در ژانویه 2018 بود و این بالاترین رکورد درست زمانی زده شد که یک رالی بزرگ دیگر در ارزهای دیجیتال رخ داد و بسیاری از محبوب‌ترین و موفق‌ترین پروژه‌ها اوج گرفته و به سطح جدیدی منتقل شدند.

عملکرد قیمت ارز دیجیتال تتا

تاریخچه قیمت TFUEL

28 مارس 2019 ، TFUELبا قیمت افتتاحیه 0.017001 دلار در صرافی‌ها ظاهر شد و قیمت آن در آن روز تقریبا بدون تغییر با مقدار 0.017193 دلار بسته شد. طی چند هفته آینده قیمت TFUEL در صرافی‌ها کاهش یافت. اما در اواخر ماه مه افزایش قابل توجه قیمت TFUELاجازه داد تا در تاریخ 25 مه 2019 این توکن بالاترین رقم خود یعنی 0.025061 دلار برسد. سپس قیمت آن سقوط کرد و TFUELدر ماه مارس 2020 به کمترین مقدار قیمت خود، یعنی 0.0008894 دلار رسید. بالافاصله پس از این سقوط قیمت، TFUEL در 27 دسامبر 2020 به بالاترین سطح قیمت خود تا کنون یعنی به قیمت 0.04020 دلار رسید.

خرید و ذخیره تتا و TFUEL

دو صرافی بزرگ برای مبادله تتا، صرافی‌های بایننس و BkEx هستند. همچنین حجم تتای مناسبی در Huobi Global ، UpBit و DigiFinex در حال مبادله است. تعداد دیگری از صرافی‌ها وجود دارند که به مبادله تتا در حجم کمتر می‌پردازند.

در صرافی بایننس ثبت نام کنید و ارز دیجیتال تتا خریداری کنید.

اگرچه روزانه مقدار مناسبی TFUEL در صرافی Upbit مبادله می‌شود، اما بیشتر حجم معاملات TFUEL در بایننس است. تنها چند صرافی دیگر TFUEL  را مبادله می‌کنند آن هم با حجم کم.

کیف پول بومی تتا، تنها چند روز پیش از راه اندازی شبکه اصلی منتشر شد. در تاریخ 9 مارس 2019 ، تتا از انتشار کیف پول مبتنی بر وب خود که می‌تواند برای توکن‌های تتا و TFUEL استفاده شود، خبر داد. افرادی که ترجیح می‌دهند در ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال خود امنیت بیشتری داشته باشند، می‌توانند از کیف پول سخت افزاری ترزور یا لجر استفاده کنند. همچنین چندین کیف پول شخص ثالث وجود دارد که از ذخیره‌سازی تتا و TFUEL پشتیبانی می‌کنند و از جمله آنها می‌توان به تراست والت و کیف پول اتمیک اشاره کرد. آزمایشگاه تتا نسخه موبایل کیف پول تتا را هم برای اندروید و هم برای iOS منتشر کرده‌است.

توسعه و نقشه راه

تا اینجا همه چیز خوب به نظر می‌رسد، اما تیم تتا اخیراً چه میزان توسعه یافته است؟

یکی از بهترین راه‌ها برای درک این موضوع، توجه به GitHub یک پروژه است. با مشاهده کل تعهدات به مخازن متن باز آنها، می‌توانیم برداشتی از خروجی خام پروژه به دست آوریم. در زیر کل تعهدات به دو توافق نامه بازخرید فعال در 12 ماه گذشته وجود دارد.

میزان استفاده از شبکه تتا

همانطور که مشاهده می‌کنید، توسعه دهندگان هنوز مشغول کار بر روی پروتکل اصلی بوده‌اند. با این که این پروژه هنوز جای پیشرفت دارد، اما این مقدار کمی کمتر از انتظار ما از یک پروژه در این مرحله از توسعه است. در حقیقت اگر بخواهیم به سایت‌هایی مانند CoinCodeCap نگاهی بیندازیم، مشخص است که خروجی کد آزمایشگاه تتا بسیار عقب مانده‌است. هشت مخزن کد دیگر نیز وجود دارد، اما اخیراً هیچ یک از اینها هیچ توسعه منطقی نداشته‌اند.

اما از نظر نقشه راه، تیم تتا بسیار خوب عمل کرده‌است و برای سال 2021 کار چشمگیری را برنامه ریزی کرده‌است که بعضا قبلاً تکمیل و اجرا شده‌اند.

نقشه‌ی راه سال2021 برای تتا

اگر می‌خوهید از آخرین تحولات تجاری تتا مطلع شوید، بهترین گزینه برا شما پیگیری حساب توییتر و همچنین وبلاگ رسمی آنها است.

نقشه راه تتا

نتیجه گیری

از زمان راه‌اندازی پلتفرم استریمینگ لایو تتا در سال 2016 تا به امروز، این پروژه راهی طولانی را طی کرده‌است. تتا اکنون در پلتفرم SLIVER.tv اجرا می‌شود و شبکه اصلی آن به خوبی کار میکند و تقریباً آماده برای ارتقا به نسخه 3.0 است. تیم تتا برای گسترش همکاری‌ها و دستیابی به شبکه تتا تلاش بسیار کرده‌است.

در قرن بیست و یکم تقاضای بسیار زیاد و فزاینده‌ای برای استریمینگ ویدئو وجود دارد و تیم ارز دیجیتال تتا در تلاش است تا پلتفرم خود را به بلاکچینی برای استریمینگ ویدئو تبدیل کند. باید دید آیا آنها می‌توانند به موفقیت برسند؟ آنها تیمی بسیار با استعداد و باتجربه هستند و چشم انداز روشنی در پیش رو دارند. به علاوه آنها نسبت به برخی دیگر از پروژه‌های مشابه شروع بسیار خوبی دارند.

اکنون که شبکه راه اندازی شده‌است، چیزهای جالب دیگری در حال برنامه ریزی است. از جمله این برنامه ریزی‌ها میتوان پاداش استخراج مشترک برای توزیع پاداش بین چندین کاربر را نام برد. آنها همچنین در حال برنامه‌ریزی برای گنجاندن یک پلتفرم خدمات عمومی هستند. این پلتفرم فراتر از استریمینگ ویدیو است. با این حال خدماتی مانند قرارداد‌های استریمینگ هوشمند را نیز ارائه می‌دهد. این تیم همچنین به دنبال راه‌هایی برای ادغام پلتفرم تتا در تلویزیون‌های هوشمند هستند، که از نظر تئوری صدها میلیون کاربر جدید به شبکه تتا می‌افزاید.

علیرغم فشارهای اخیر، ارز دیجیتال تتا بیست و چهارمین سکه بزرگ در سایت Coinmarketcap.com است. در حالی که TFUEL 116امین سکه بزرگ است. هر دوی این توکن‌ها در بالاترین سطح قیمت خود قرار دارند و با راه اندازی شبکه اصلی نسخه 3.0، که باعث اضافه شدن TFUEL می‌شود، کاملاً محتمل است که محبوبیت این توکن‌ها افزایش یابد.

مطالب مرتبط
15-Best-Cryptocurrency
ارز دیجیتال سکرت (SCRT) چیست؟ همه چیز درباره سکرت نتورک پروژه جدید استارت آپ انیگما
ICOهای برتر ارزهای دیجیتال: 10 عرضه اولیه سکه‌ با بیشترین سرمایه گذار
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس