منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار صرافی های ارز دیجیتال  »  کاهش ریسک در صرافی‌ها: یونی سواپ 100 توکن را حذف کرد و FTX اهرم را کاهش داد
کاهش ریسک در صرافی‌ها: یونی سواپ 100 توکن را حذف کرد و FTX اهرم را کاهش داد

کاهش ریسک در صرافی‌ها: یونی سواپ 100 توکن را حذف کرد و FTX اهرم را کاهش داد

رضا باغانی
1400/05/04
۰

با توجه به وقایع رخ داده در ماه‌های گذشته صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز برای کاهش ریسک در معاملات تریدرها اقداماتی را انجام داده‌اند.

دلایل اصلی که اکثر کارشناسان برای سقوط شدید بازار در نظر دارند دو مورد است. اولی استفاده غیرمسئولانه از اهرم‌های بالا که سبب لیکویید شدن‌های متوالی شد. دومی تشدید اقدامات نظارتی در رابطه با عرضه غیرقانونی بعضی از توکن ها در صرافی‌های رمزنگاری است. به همین دلیل بعضی از صرافی‌های متمرکز برای کاهش ریسک معامله گران اهرم‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند.

در پی این اقدام صرافی FTX نیز اعلام کرد حداکثر اهرم مجاز را به 20 برابر کاهش داده است. از طرف دیگر صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ 100 توکن که احتمال داشت با مشکلات نظارتی روبرو شوند را از رابط کاربری خود حذف کرد.

FTX مانند برخی دیگر از صرافی‌های متمرکز برای کاهش ریسک حداکثر اهرم را کاهش داد

مدیرعامل صرافی مشتقات رمزنگاری FTX اعلام کرد حداکثر اهرم را برای کم کردن ریسک به یک پنجم کاهش داده است. این صرافی که توسط میلیاردر رمزنگاری سام بانکمن فرید مدیریت می‌شود، حداکثر اهرم موجود در سیستم عامل را به 20 برابر کاهش داد. این را می‌توان کاهش چشمگیری نسبت به حداکثر 101 برابری قبل دانست.

وی در توییت 25 ژوئیه محدودیت‌های به روز شده اهرم را اعلام کرد. بانکمن فرید گفت که این تصمیم با توجه به تلاش‌های این صرافی برای “تشویق به معامله مسئولانه” و کاهش ریسک تریدرها گرفته شده است.

وی ادعا کرد که معاملات اهرمی قسمت قابل توجهی از حجم کلی معاملات صرافی نیست. وی تخمین می زند که میانگین حاشیه باز در FTX تقریباً 2 برابر معاملات اهرم دار است. بانک من فرید اظهار داشت:

“این تصمیم بخش کوچکی از فعالیت در سیستم عامل را تحت تأثیر قرار خواهد داد. البته بسیاری از کاربران ابراز کرده‌اند که دوست دارند این گزینه را داشته باشند. با این حال تعداد کمی از آن استفاده می‌کنند.”

واکنش مثبت جامعه رمزنگاری به کاهش حداکثر اهرم در صرافی FTX

واکنش جامعه رمزنگاری عمدتاً مثبت بود. در سقوط شدید ماه آوریل بسیاری از مفسران خطرات مرتبط با اهرم بالا را برجسته می‌کردند.

کاربر توییتر کریپتو تاکین (Crypto Tolkien) ادعا کرد که بسیاری از معامله گران جدید پس از از دست دادن دارایی خود به دلیل استفاده از اهرم‌های بالا سرخورده می‌شوند.

با این حال، دیگران گفتند که 20 برابر هنوز هم اهرم زیادی است. بسیاری از تحلیلگران پیشنهاد می‌کنند حداکثر اهرم‌ها باید بیشتر کاهش یابند.

طبق داده‌های کوینگکو (CoinGecko) صرافی FTX سیزدهمین صرافی بزرگ از نظر حجم معاملات است. در زمان نگارش این مقاله، حجم روزانه معاملات FTX تقریباً 1.5 میلیارد دلار است که در 24 ساعت گذشته با افزایش بیش از 10 درصدی بیت کوین، حجم آن 41٪ افزایش یافته است.

نگرانی های نظارتی دلیل اصلی کاهش ریسک در صرافی‌ها

در 16 ژوئن، کوین تلگراف گزارش داد که هوبی گلوبال (Huobi Global) برخی محدودیت‌ها را برای کاهش ریسک معامله گران در صرافی خود اعمال کرده است. هوبی با اشاره به نگرانی در مورد افزایش مقررات در چین، اهرم مجاز خود را از 125 برابر به کمتر از 5 برابر کاهش داد.

این کاهش اهرم در حالی است که به نظر می‌رسد قانونگذاران سراسر جهانی به طور فزاینده‌ای اقدامات نظارتی خود را بر روی صرافی‌ها افزایش می‌دهند.

در اواخر ماه ژوئن، اداره رفتار مالی انگلستان پس از بررسی عملکرد بایننس فعالیت این صرافی را متوقف کرد. تعدادی از بانک‌های اصلی با محدود کردن انتقال دارایی‌های مشتریان خود به این صرافی از قوانین جدید پیروی کردند.

یونی سواپ 100 توکن را از رابط کاربری سایت خود حذف کرد

با افزایش نگرانی‌های نظارتی، توکن های مصنوعی و سهام توکنیزه در لیست سیاه آزمایشگاه‌های یونی سواپ قرار گرفت.

آزمایشگاه یونی سواپ در 23 ژوئیه اعلام کرد تعدادی از توکن های مصنوعی و سهام توکنیزه از رابط کاربری صرافی حذف شده است. این صرافی غیرمتمرکز تأکید کرد که توکن ها تنها از رابط برنامه حذف شده‌اند و پروتکل تغییرناپذیر است:

“این تغییرات مربوط به رابط کاربری در app.uniswap.org است. پروتکل کاملاً مستقل، تغییرناپذیر و بدون نیاز به مجوز باقی می‌ماند.”

شرکت یونی سواپ لبز (Uniswap Labs) توسعه دهنده نرم افزاری است که پورتال برنامه‌های وب از آن استفاده می‌کنند. رابط کاربری یونی سواپ برنامه‌ای مستقل است که به صورت عمومی عرضه شده است.

در پست وبلاگ، آزمایشگاه‌های یونی سواپ اشاره شده است که افزایش فشار نظارتی باعث این تصمیم شده است. آن‌ها اظهار داشتند: “ما سعی می‌کنیم تا با قوانین نظارتی جدید تطابق پیدا کنیم.” این شرکت همچنین این اقدام را “مطابق با اقدامات انجام شده توسط سایر رابط‌های دیفای” توصیف کرد.

چه توکن هایی از لیست یونی سواپ حذف شدند؟

توکن هایی که از رابط کاربری سیستم عامل حذف شده‌اند شامل ابزارهایی هستند که ممکن است در معرض خطر طبقه بندی شدن به عنوان اوراق بهادار توسط قانونگذاران قرار بگیرند. از جمله آن‌ها می‌توان سهام‌های توکنی شده، توکن های آپشن، توکن های مبتنی بر بیمه و دارایی‌های مصنوعی از سیستم عامل‌های مشتقات رمزنگاری مانند سینثتیکس (Synthetix) را نام برد.

توکن با پشتیبانی از طلا تتر، Tether Gold (XAUT)، در میان دارایی‌های حذف شده این صرافی قرار گرفته است. با این حال، بنیانگذار یونی سواپ، هیدن آدامز (Hayden Adams)، حذف XAUT را به خطایی در کد نسبت داده است. توکن هایی با مضمون الگوهای رفتاری یا میم کوین‌ها نیز در این لیست هستند. از جمله آن‌ها می‌توان از گرامپی کت “Grumpy Cat (GRUMPY)” یاد کرد.

واکنش به اقدام خودسرانه صرافی یونی سواپ

جامعه رمزنگاری، عدم تمرکز ادعا شده از طرف یونی سواپ را زیر سؤال برد. ناظران صنعت مانند چین لینک گاد (ChainLinkGod) پرسیدند که چرا دارندگان UNI نتوانستند در مورد حذف توکن ها رأی دهند. وی با ارسال توییت زیر سوالش را مطرح کرد:

“این حرکت خیلی آموزنده نیست. آیا این تصمیم از طریق رأی حاکمیتی گرفته شده است؟ در غیر این صورت، این تصمیم و اقدام یک سابقه وحشتناک برای پروتکل‌های غیرمتمرکز ایجاد می‌کند. “

یونی سواپ در حال حاضر بر اساس حجم معملات در بین صرافی‌های غیرمتمرکز پیشرو است. نسخه‌های v2 و v3 پروتکل که حجم معاملات 1.45 میلیارد دلاری را در 24 ساعت گذشته ثبت کرده‌اند.

کاهش ریسک معامله گران توسط صرافی‌ها یا ترس از نهادهای نظارتی

این اتفاقات در نگاه اول بسیار خوب است. این اقدامات باعث کاهش ریسک معامله گران در صرافی‌های متمکز و غیرمتمرکز می‌شود. با این حال باید دید ترس از نهادهای نظارتی می‌تواند باعث خودسانسوری و رفتاری شود که با روح بلاک چین در تضاد است یا نه؟

اگر دیگر صرافی‌ها و پروتکل‌ها بخواهند با همین شیوه سلیقه قانونگذاران را اجرا کنند بازار ارزهای دیجیتال با بحران هویتی روبرو می می‌شود.

مطالب مرتبط
جدایی FTX از بایننس: چه چیزی باعث شد که صرافی FTX از بایننس فاصله بگیرد؟
سرمایه کلی بازار کریپتو به 530 میلیارد دلار رسید، بیت کوین فاصله کمی تا 19 هزار دلار دارد
تعلیق برداشت در بایننس: بایننس امکان برداشت وجه کاربران انگلیسی را به حالت تعلیق درآورد.
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether