منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال سکرت (SCRT) چیست؟ همه چیز درباره سکرت نتورک پروژه جدید استارت آپ انیگما
ارز دیجیتال سکرت (SCRT) چیست؟ همه چیز درباره سکرت نتورک پروژه جدید استارت آپ انیگما

ارز دیجیتال سکرت (SCRT) چیست؟ همه چیز درباره سکرت نتورک پروژه جدید استارت آپ انیگما

سعید درویشی
1400/01/03
۰

 ارز دیجیتال سکرت (SCRT) پس از دادخواست SEC از انیگما (Enigma) متولد شد. این شبکه به شما امکان مدیریت داده‌های حساس در برنامه‌های غیرمتمرکز یا دپ‌های قراردادهای هوشمند که بر روی محرمانه بودن تأکید زیادی دارند، را ارائه می‌دهد.

ارز دیجیتال سکرت (SCRT) چیست؟ همه چیز درباره سکرت نتورک پروژه جدید استارت آپ انیگما

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • سکرت نتورک یک بلاک چین است که امکان استفاده از قراردادهای هوشمند محرمانه را امکان‌پذیر می‌سازد.
  • قراردادهای مخفی توسط گره‌هایی که در یک محیط اجرای مطمئن (trusted execution environment) قرار دارند، محاسبه می‌شوند.
  • چنین قراردادهایی به بلاک ‌چین‌های شفاف این امکان را می‌دهد تا با اطمینان کامل از داده‌های حساس استفاده کنند.

فناوری بلاک چین یک لایه‌ی مفید باز یا بی‌پرده و شفاف را فراهم می‌کند. شبکه‌های متمرکز فعلی نمی‌توانند این لایه را ایجاد کنند. یا این وجود برخی از داده‌های خصوصی قرار نیست به صورت عمومی به اشتراک گذاشته شوند. علت تردید بسیاری از شرکت های بزرگ از فناوری بلاک چین همین موضوع است.

آیا به نظرتان شرکت های بزرگ با بسیاری از اسناد مالی محرمانه حاضر می‌شود تا از شبکه‌ای استفاده کند که جزئیات مالی و اطلاعات شناسایی او را با همه کاربران به اشتراک بگذارد؟

این مشکلی است که شبکه‌ی مخفی قصد حل آن را دارد. شبکه‌ی مخفی با فعال کردن قراردادهای هوشمند قابل برنامه‌ریزی که روی بلاک چین اجرا می‌شوند و در محیط‌های قابل اعتماد محاسبه می‌شوند، داده ها را حتی از خود گره‌ها نیز محافظت می‌کند. این شبکه این تعهد را می‌دهد که مزایای شفافیت بلاک چین با نوعی از امنیت و حریم خصوصی را به کاربرانی که از خدمات وب استفاده می‌کنند، ارائه دهد.

در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به نحوه‌ی کار سکرت نتورک، ارز دیجیتال سکرت (SCRT) و آنچه تیم پشتیبانش امیدوار است با این پروژه به دست آورد.سکرت نتورک (Secret Network) چیست؟

سکرت نتورک یک بلاک چین است که به طور خاص برای حفظ حریم خصوصی داده‌ها ساخته شده‌است. این شبکه از ورودی‌ها، خروجی‌ها و شرایط قرارداد هوشمند رمزگذاری شده پشتیبانی می‌کند. سکرت نتورک قراردادهای هوشمند قابل برنامه‌ریزی . محرمانه را فراهم می‌کند. این شبکه با این کار داده‌های کاربر را امن نگه دارد. اگر سکه‌هایی مانند مونرو (Monero) و زی کش (Zcash) را دگرگونی‌های محرمانه‌ای در پلتفرم بیت کوین در نظر بگیریم، قراردادهای هوشمند سکرت نتورک هم مانند دگرگونی‌های قراردادهای هوشمند خود اتریوم هستند که امکان انتقال امن داده‌های خصوصی را فراهم می‌کنند.

شبکه‌ی مخفی از فناوری بلاک چین انیگما (Enigma) متولد شد. انیگما استارتاپی است که مفهوم پروتکل غیرمتمرکز را برای قراردادهای مخفی هوشمند توسعه داد. انیگما 45 میلیون دلار در عرضه اولیه سکه‌ی (ICO) خود در سال 1394 جمع‌آوری کرد. اما در سال 1399 با الزام کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده مواجه شد. در نهایت دعوی این استارت آپ به توافق با SEC منجر شد.

سرانجام، جامعه‌ی انیگما تصمیم گرفت که این دیدگاه را به عنوان یک پروژه‌ی مستقل و غیرمتمرکز ادامه دهد. این لحظه همان لحظه‌ی آغاز تولد نسخه‌ی فعلی سکرت نتورک بود. یک سواپ (Swap) که به دارندگان توکن ENG انیگمای مبتنی بر اتریوم اجازه داد تا توکن‌هایشان را به صورت یک یه یک با توکن بومی سکرت نتورک به نام ارز دیجیتال سکرت SCRT معاوضه کنند. ارز دیجیتال سکرت SCRT یک توکن حاکمیتی است که برای پرداخت کارمزد نیز استفاده می‌شود. انیگما همچنان به عنوان یکی از عناصر تأثیرگذار اصلی در جامعه‌ی توسعه‌دهندگان شبکه‌ی مخفی ایفای نقش می‌کند.

سکرت نتورک چگونه کار می‌کند؟

سکرت نتورک یک بلاک چین لایه یک است که مکانیزم‌های اجماع و حاکمیتی مخصوص به خود را دارد. این بلاک چین بر روی پلتفرم کازموس و تندرمیت (Cosmos/Tendermint) ساخته شده است. این شبکه بر مبنای شبکه‌ای از گره‌های توزیع شده که محاسبات قراردادهای هوشمند ساخته شده در سکرت نتورک را انجام می دهند، کار می‌کند. این گره‌ها از یک محیط اجرای امن یا TEE (مانند جعبه سیاه) استفاده می‌کند. گره ها با این ابزار محاسبات‌شان را دور از چشمان انسان‌های کنجکاو انجام دهند.

این رفتار شبیه نحوه‌ی استفاده‌ی پردازنده‌ی گوشی‌های هوشمند از TEE برای مدیریت داده‌های حساس مانند اثر انگشت است. با این تفاوت که در این بلاک چین به جای پردازنده، یک گره‌ی بلاک چین از TEE استفاده می‌کند. این شبکه قراردادهای هوشمند خود را به عنوان قراردادهای مخفی حسابرسی می‌کند. زیرا این قراردادها برای حفظ حریم خصوصی داده‌های نگهداری شده در داخل شبکه طراحی شده‌اند.  ارز دیجیتال سکرت (SCRT) علاوه بر استفاده برای پرداخت کارمزدها و انتقال دارایی، باید توسط گره‌ها برای شرکت در شبکه استیکینگ شود.سکرت نتورک چه ویژگی‌های خاصی دارد؟

افراد زیادی خاصیت تغییرناپذیری و شفافیت بلاک چین‌ها را دوست دارند. با این حال این ویژگی‌ها باعث می‌شود مدیریت داده‌ها توسط بلاک چین سخت شود. به ویژه داده‌های بسیار محرمانه‌ای که مردم یا شرکت‌ها مایل نیستند توسط هر کسی دیده شود، در ساختار عمومی بلاک چین به سختی مدیریت می‌شوند.

سکرت نتورک قصد دارد در حالی که ویژگی‌های مثبت بلاک چین‌ها را حفظ می‌کند، لایه‌ای از حریم خصوصی و امنیت ایجاد کند. با این کار شکاف ایجاد شده بین غیرمتمرکز بودن بلاک چین و حفظ حریم خصوصی را از بین می برد. گرچه این شرکت تنها شرکتی نیست که سعی دارد این خلا را پر کند، اما این تلاش می‌تواند برای پیشبرد این اهداف در برنامه‌های غیرمتمرکز یا دپ‌ها (dapps)، به ویژه در حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) کلیدی باشد.

ارز دیجیتال سکرت (SCRT) و سکرت نتورک چه کاربردهایی دارد؟

سکرت نتورک برای توانمندسازی برنامه های غیرمتمرکز که نیازمند سطح بالایی از حریم خصوصی هستند، طراحی شده است. این سطح از حریم خصوصی در بسیاری از شبکه‌های بلاک چین وجود ندارد. سکرت نتورک با استفاده از یک TEE و مخفی نگهداشتن داده‌های خصوصی از کاربرهای عمومی و گره‌ها، می‌تواند اطلاعات حساسی را که کاربران یا سازمان‌ها مایل نیستند که به اشتراک گذاشته شود، کنترل کند.

اپراتورهای شبکه کاربردهای زیادی را برای پتانسیل فراوان موارد استفاده از سکرت نتورک پیشنهاد داده‌اند. یکی از این کاربردها امتیازدهی اعتبار و اعطای وام در دپ ها است. قابلیت‌های ماشین یادگیری بر مبنای حریم خصوصی و البته ارتقای توانایی به اشتراک‌گذاری امن و کسب درآمد از داده‌ها یکی دیگر از کابردهای سکرت نتورک است. این شبکه می‌تواند در مقیاس بزرگتر برای هر دپی که داده‌های حساس را کنترل می‌کند، مفید باشد.

آینده‌ی ارز دیجیتال سکرت SCRT

از روزی که امکان سواپ یک به یک توکن ENG به SCRT فراهم شد، شبکه‌ی مخفی در تلاش است تا در آینده بتواند قابلیت همکاری با سایر بلاک چین‌ها را داشته باشد. نبود تعامل بین زنجیره‌ای می‌تواند جذابیت سکرت نتورک را محدود کرده و در نتیجه استفاده‌ی گسترده آن توسط جامعه‌ی برنامه نویسان و توسعه دهندگان را محدود کند.

سکرت نتورک همچنین با توسعه‌ی دیفای مخفی خود، گام بزرگی در جهت به پیش راندن دیفای برداشته است. در بهمن 1399 صرافی غیرمتمرکز سکرت سواپ (SecretSwap) را راه‌اندازی کرده‌است. توسعه‌دهندگان سکرت نتورک معتقدند:

“بخشی از چشم انداز ما ایجاد حریم خصوصی در هر بلاک چین است”

به همین منظور سکرت نتورک از ارتباطات بین زنجیره‌ای و توانایی تعامل شبکه‌ی کازموس استفاده کرده است.

فراتر از آن، به نظر می‌رسد شبکه‌ی مخفی در تلاش است تا توسعه‌دهندگان را تشویق کند تا دپ‌هایشان را در بلاکچین شبکه‌ی مخفی ایجاد کنند. این شبکه، تنها بلاک چینی که از قراردادهای هوشمند متمرکز بر حریم خصوصی استفاده می‌کند نیست. شبکه اوسیس (Oasis) مثالی دیگر از این دست شبکه‌ها است. علاوه بر این، راه‌حل‌های دیگری مانند محاسبه‌ی امن چند جانبه برای حل مشکل مدیریت داده‌های حساس در بلاک چین وجود دارند.سخن نهایی

زمان مشخص می‌کند که آیا راه‌حل سکرت نتورک در نهایت بالاتر از راه‌حل‌های فعلی موجود در بازار قرار می‌گیرد یا خیر. نظر شما چیست؟ آیا سکرت نتورک چیزی هست که شما به آن نیاز دارید و یا به نظر شما پروژه‌ای موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر؟ نظرتان را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال LOOM توکن بومی شبکه لوم (Loom network) چیست؟
دوج کوین Dogecoin چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال (DOGE)
ارز دیجیتال بت (BAT) یا توکن توجه پایه‌ای چیست و چه کاربردی در بروزر بریو دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether