منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »   توکن‌های بهادار (Security Token) در سال 2021 به ترند اصلی تبدیل خواهند شد؟
 توکن‌های بهادار (Security Token) در سال 2021 به ترند اصلی تبدیل خواهند شد؟

 توکن‌های بهادار (Security Token) در سال 2021 به ترند اصلی تبدیل خواهند شد؟

سعید درویشی
1400/01/09
۰

سال 2021 احتمالاً سال شکوفایی یکی از دلگرم کننده‌ترین کاربردهای فناوری بلاک چین یعنی توکن‌های بهادار یا سکیوریتی توکن (Security Token) خواهد بود.

 توکن‌های بهادار (Security Token) در سال 2021 به ترند اصلی تبدیل خواهند شد؟

بلاک چین یکی از فناوری‌های دیجیتالی است که در طی تاریخ معاصر بیشترین رشد را داشته است. مدل غیر متمرکز انقلابی بلاک چین به صورت گسترده‌ای توسط صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌است. بخشی از این محبوبیت، از ارزهای دیجیتال نشات گرفته‌است. اگر سرآغاز ارزهای دیجیتال را سال 2009 و زمانی که بیت کوین راه‌اندازی شد در نظر بگیریم، اکنون یک دهه از عمر این ارزها می‌گذرد.

زمانی که بیت کوین متولد شد، تنها هدف ارزهای دیجیتال این بود که جایگزین پول شوند. اما با گذشت زمان ارزهای دیجیتال کاربردهای مختلفی پیدا کردند. با افزایش تعداد عرضه‌های اولیه سکه (ICO) هزاران ارز دیجیتالی جدید با نام توکن (Token) به وجود آمدند. سال 2021 احتمالاً سال شکوفایی یکی از دلگرم کننده‌ترین کاربردهای فناوری بلاک چین یعنی توکن‌های بهادار (Security Token) خواهد بود.آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • نوع خاصی از ارز دیجیتال، با نام توکن بهادار در حال فراگیر شدن است.
  • توکن‌های بهادار اساساً قراردادهای نقدینگی دیجیتال برای کسری از دارایی هستند که از قبل دارای ارزش است. مانند املاک و مستغلات، ماشین یا سهام شرکت.
  • سرمایه گذاران با استفاده از توکن‌های بهادار اطمینان حاصل می‌ کنند که مالکیت آنها در دفتر یک بلاک چین حفظ شود.
  • توکن‌های بهادار توانایی این را دارند که نشان دهنده‌ی ارزش باشند. در نتیجه می‌توانند بازارهای مالی سنتی را به نفع مدل‌های بلاک چین ترکیبی و جدید کنار بزنند.

حرکت به سوی یک مسیر جدید

ارز دیجیتال زمانی برای توصیف گزینه‌های جایگزین پول فیات مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما اکنون ارز دیجیتال عبارتی جذاب است که هر گونه پرداختی که از طریق بلاک چین قابل انجام باشد، را پوشش می‌دهد.

در ابتدا توکن‌های کاربردی (Utility Tokens) به وجود آمدند. کاربران می‌توانند از طرق مختلف و با کمک این توکن‌ها درآمد کسب کنند. به عنوان مثال گولم (Golem) به کاربران اجازه می‌دهد قدرت کامپیوتر شخصی خود را در اختیار شبکه قرار دهند و در ازای آن توکن گولم با نماد تیکر GNT به دست بیاورند. یک مثال دیگر از این دست توکن‌ها، توکن توجه پایه‌ای یا بت (BAT) است. کاربران بت در ازای استفاده از مرورگر بریو (Brave) و مشاهده تبلیغات، توکن بت دریافت میکنند.

گروه دیگری از توکن‌ها که امروزه بسیار متداول شده اند، توکن‌های بهادار هستند. توکن‌های بهادار برای ارزش‌گذاری مالکیت یک دارایی واقعی استفاده می‌شوند. یعنی با استفاده از این توکن‌ها سرمایه گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند مالکیت آنها در یک بلاک چین حفظ شود.مزایای توکن‌های بهادار

توکن‌های بهادار پلی میان بخش مالی سنتی و بلاک چین هستند و از مزایای هر دو به طور یکسان برخوردارند. دلیل این امر این است که دارایی‌هایی مانند سهام، املاک و مستغلات که توسط این گونه از توکن‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند، اصولا دارایی‌های بازار سنتی هستند.

عدم تنظیم مقررات برای توکن‌های کاربردی به معنای آن است كه شركت‌هایی كه در حال جمع‌آوری سرمایه هستند، می‌توانند نهادهای مالیاتی را دور بزنند. اما با توجه به بی‌ثباتی بازار ارزهای دیجیتال، افت شدید این بازار در سال 2018 و سپس بازار صعودی تا سال 2020، به نظر می رسد این بازار برای راه‌اندازی ICO خطرناک شده‌است. شرایط بازار ارزهای دیجیتال به اندازه کافی برای اداره یک شرکت پایدار نیست. بسیاری از پروژه‌ها پس از برگزاری ICO سریعا ورشکست شده‌اند. این ها همه استدلال‌هایی است که ثابت می‌کند استارتاپ‌هایی که ICO برگزار میکنند شرکت‌هایی جوان هستند. این امر راه را برای ایده‌ی جدیدی مانند الفنت (The Elephant) باز می‌کند.

ورود به الفنت (Elephant)

الفنت اولین بازار ثانویه برای سهام‌های پیش از IPO است که بر روی یک بلاک چین ساخته شده‌است. بازار الفنت سهام استارت آپ‌ها را پس از عرضه عمومی آنها توکنیزه می‌کند. بعلاوه نقدینگی زیادی را برای این دارایی‌ها جمع آوری می‌کند به صورتی که پیمایش آن نقدینگی بسیار دشوار باشد.

امروزه سهام شرکت‌ها بیش‌تر از گذشته وارد بورس می‌شود. در نتیجه بسیاری از این شرکت‌ها نمی‌توانند از حقوق سهام خود به مدت ده سال استفاده کنند. اما سرانجام بلاک چین‌ها توانسته‌اند بازاری را فراهم کنند که در آن می‌توان این حقوق را به صورت شفاف خرید و فروش کرد. این فرایند خرید و فروش شفاف سهام استارتاپ‌ها، به نفع دارندگان سهام و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال است.

هدف این گونه پلت فرم‌ها، ادغام بازار مالی سنتی و بازار ارزهای دیجیتال است. طوری که به سود هر دو بازار باشد. پروژه‌های دیگری نیز روی ایده‌های مشابه کار می‌کنند. یکی از این پروژه‌ها فاندربیم (Funderbeam) است که در حال حاضر به بیش از صد شرکت مبتنی بر IPO کمک‌کرده تا بیش از 5.8 میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کنند.پیوند بازارهای سنتی با بازار ارز دیجیتال

صرافی کازام (Causam Exchange) از یک مفهوم موازی برای فروش سهام خود از طریق بلاک چین استفاده می‌کند. فروش سهام این صرافی از طریق بایت (BITE) یا ابزار مبتنی بر بلاک چین برای سهام قابل انتقال انجام می‌شود. حتی بازار بورس نزدک (Nasdaq) نیز از ایده‌ی عرضه‌ی سهام شرکت‌های دولتی توسط بلاک چین استقبال کرده‌است. نزدک اخیرا پلتفرم لینکیو (Linq) را معرفی کرده‌است که می‌تواند اوراق بهادار خصوصی را از طریق بلاک چین منتشر کند.

صعود و سقوط بازار ارزهای دیجیتال در آغاز سال 2018 و بهبود آن تا سال 2020، مانند طوفانی بود که توانست دیدگاه کاربران به شبکه‌های بلاک چین را بهبود بخشد. آنچه پس از این طوفان باقی ماند، چند پروژه‌ی معتبر و با ارزش واقعی بود که به دلیل ضرورت برای جمع آوری سرمایه، از بلاک چین استفاده کردند.

امروزه دیگر شرکت‌هایی که به دنبال جذب سرمایه هستند، سعی نمی‌کنند نهادهای مالیاتی را دور بزنند. بلکه در عوض به سراغ مدل‌هایی می‌روند که از مقررات پیروی می‌کنند. با توجه به موارد کاربرد واقعی و قابلیت ارزش‌گذاری توکن‌های بهادار، به نظر می‌رسد این توکن‌ها بازارهای مالی سنتی را به نفع بلاک چین و مزایای آن کنار بزنند.

مطالب مرتبط
اوراکل‌ها رمزنگاری در رونق دیفای و دپ ها مورد توجه قرار می‌گیرند
سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟
شبکه آراگون (ANT) بهبود کار از طریق بلاکچین و ایجاد دادگاه های دیجیتال
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
افزایش قیمت توکن LUNA ترا در زمانیکه بقیه بازار در حال اصلاح هستند چه دلایلی دارد؟
امکان جهش بیت کوین به محدوده 50 تا 60 هزار دلار با توجه به معیارهای زنجیره ای وجود دارد
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
نحوه کسب درآمد از اتوفارم: چگونه دارایی خود را به اتوفارم واریز و در این پروتکل سهامگذاری کنیم
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس