منو
بیت پارس  »  استخراج یا ماینینگ  »  آموزش استخراج  »  سلفیش ماینینگ بیت کوین چیست و چه مشکلاتی برای شبکه ایجاد می کند؟
سلفیش ماینینگ بیت کوین چیست و چه مشکلاتی را برای شبکه ایجاد می کند؟

سلفیش ماینینگ بیت کوین چیست و چه مشکلاتی برای شبکه ایجاد می کند؟

سلفیش ماینینگ بیت کوین از نقص در انگیزه های مالی شبکه ناشی می شود. در اینجا فرد یا گروهی از ماینرها برای بالا بردن سود خود سعی می کنند بقیه گره ها را فریب دهند.

برای اینکه در مورد سلفیش ماینینگ و یا استخراج خودخواهانه بیشتر بدانید باید ابتدا انگیزه ها و ساز و کار اجماع این بلاک چین را درک کنید. طبق این ساز و کار است که بلاک چین از صادقانه رفتار کردن گره های خود اطمینان حاصل می کند. پس اگر این انگیزه ها دچار نقص باشند می توانند به کل شبکه آسیب برسانند.درک انگیزه‌های مالی استخراج بیت کوین

بیت کوین یک بازی تشویقی با در نظر گرفتن تئوری بازی است. در یک اکوسیستم غیرمتمرکز، همسویی منافع شرکت کنندگان برای ماندگاری طولانی مدت شبکه امری حیاتی محسوب می‌شود. انگیزه‌هایی که گره‌ها را برای ایمن سازی شبکه هدایت می‌کنند عمدتاً مالی هستند. گره‌ها در صورت صادقانه عمل کردن، جایزه می‌گیرند. آن‌ها با تلاش برای تقلب، درآمد بالقوه خود را از دست می‌دهند.
این امر در استخراج این ارز مشهود است. شرکت‌ها سرمایه زیادی را در برق و سخت افزارهای تخصصی سرمایه گذاری می‌کنند، به این امید که سرمایه خود را با کسب بیت کوین‌های بیشتر به سود برسانند. آن‌ها سعی می‌کنند با افزودن بلاک به بلاک چین، از جایزه‌های تولید بلاک بهره مند شوند. ماینرها به دنبال به حداکثر رساندن بازده خود هستند و ساده‌ترین راه برای انجام این کار بازی کردن با قوانین است.

اگر یک ماینر یک بلاک به زنجیره وصل کند، آن‌ها تمام کارمزدهای پرداخت شده در معاملات آن بلاک و همچنین بخشی از سکه‌های ضرب شده جدید را دریافت می‌کنند. ما این را پاداش بلاک می‌نامیم و مقدار سکه‌های دریافتی در هر 210000 بلوک (تقریباً هر چهار سال) نصف می‌شود. در زمان نوشتن این مقاله پاداش، به ارزش 12.5 BTC است اما در عرض چند ماه به 6.25 کاهش می‌یابد.
انگیزه مالی این عمل را بسیار رقابتی کرده است، که در نهایت امنیت و عدم تمرکز شبکه را افزایش می‌دهد. برخی حدس می‌زنند که این مشوق‌ها را می‌توان دور زد. در این مقاله، نگاهی خواهیم داشت به مفهوم سلفیش ماینینگ.

سلفیش ماینینگ چگونه کار می‌کند؟

جامع‌ترین کاوش در سلفیش ماینینگ را می‌توان در مقاله 2013 “اکثریت کافی نیست” مطالعه کرد. استخراج بیت کوین به نظر محققان ایتای ایال (Ittay Eyal) و امین گان سیرر (Emin Gun Sirer) آسیب پذیر است. تز این مقاله این است که، بر خلاف تصور رایج، انگیزه‌های استخراج کنندگان بیت کوین ناقص است. این انگیزه‌های مالی در نهایت ممکن است به متمرکز شدن شبکه منجر شود.
بیایید سلفیش ماینینگ را با یک مثال نشان دهیم. فرض کنید که میزان هش کل بین 4 ماینر به طور مساوی تقسیم شود: آلیس، باب، کارول و دن (هر کدام با 25٪) آلیس، باب و کارول طبق قوانین بازی می‌کنند، اما دن سعی دارد از این سیستم برای منافع خود سو استفاده کند.

در شرایط عادی، انتظار داریم ماینری که یک بلاک پیدا می‌کند، بلافاصله آن را به زنجیره اضافه کند. و این همان کاری است که آلیس، باب و کارول به عنوان یک شرکت کننده صادق انجام می‌دهند. اما اگر دن یک بلاک پیدا کند، آن را نگه می‌دارد (این یک راه حل معتبر است، اما هنوز اضافه نشده است). دن ممکن است خوش شانس شود و قبل از هر کس دیگری دو بلاک پشت سر هم پیدا کند.چگونه ماینرها از این روش برای سود بیشتر استفاده می کنند

فرض کنید 100000 بلوک استخراج شده است. بنابراین اکنون ما آلیس، باب و کارول را در تلاش برای پیشنهاد بلاک 100،001 ام داریم. دن این بلاک را پیدا می‌کند اما اطلاعات را خصوصی نگه می‌دارد. اکنون دو زنجیره وجود دارد، یکی عمومی و دیگری راز مخفی دن که طولانی‌تر است. در حالی که دیگران هنوز در تلاش برای یافتن بلوک 100،001 هستند، او 100،002 را پیدا می‌کند.

زنجیره دن اکنون دو بلاک جلوتر است. به شرطی که شانس با او یار باشد و بتواند با این فاصله از زنجیره دیگر جلوتر باشد، ادامه می‌دهد. وقتی بقیه به جایی برسندکه فقط یک بلاک عقب باشند، او از زنجیره خود رونمایی می‌کند.

زنجیره عمومی دن اکنون از زنجیره‌ای که سایر شرکت کنندگان روی آن کار می‌کردند طولانی‌تر است. طبق قاعده‌ای که ما آن را قاعده طولانی‌ترین زنجیره می‌نامیم، زنجیره “صحیح” برای کار، همان چیزی است که بیشترین اثبات کار را به خود اختصاص داده است. بنابراین، اگر گره‌ای زنجیره‌ای را کشف کند که کار انباشته بیشتری دارد، قدرت استخراج را به این زنجیره طولانی‌تر سوئیچ کرده و اختصاص می‌دهد.

حالا، آلیس، باب و کارول زنجیره دن را می‌بینند. آن‌ها اکنون این زنجیره را به عنوان زنجیره‌ای که باید دنبال شود تشخیص می‌دهند. پاداشی که آن‌ها می‌توانستند در زنجیره دیگر بدست آورند دیگر وجود نخواهد داشت. در نهایت از آنجا که دن آن بلاک‌های موجود در زنجیره فعلی را استخراج کرده است، تمام جوایز را حفظ می‌کند.

آیا سلفیش ماینینگ تهدیدی برای بیت کوین است؟

در واقع برای همه شرکت کنندگان ارزان‌تر است که فقط همانطور که از آنها انتظار می‌رود رفتار کنند. سلفیش ماینینگ مقدار زیادی زباله ایجاد می‌کند. با این حال توجه به این نکته مهم است که افرادی که در این کار شرکت می‌کنند یک مزیت استراتژیک نسبت به سایر شرکت کنندگان در شبکه دارند. در نتیجه، احتمالاً ماینرهای دیگر نیز به مهاجم می‌پیوندند. این اتفاق فقط اوضاع را بدتر می‌کند.

ایال و سیرر در مقاله خود، این موضوع را به عنوان یک خطر بزرگ برجسته می‌کنند. با گذشت زمان، سلفیش ماینینگ می‌تواند منجر به رشد استخرهای استخراج با سرعت هش بالا شود. افراد مختلف برای به حداکثر رساندن درآمد خود با نهادهای خودخواه همکاری می‌کنند. هنگامی که یک استخر بیشتر قدرت را بدست آورد، ممکن است حمله 51٪ را انجام دهد.

دیگران با استناد به ملاحظات ایدئولوژیکی استخراج کنندگان و همچنین انگیزه‌ای برای ادامه کار شبکه به صورت غیرمتمرکز، چنین رفتاری را تهدید نمی‌دانند. این کار باعث می‌شود اکوسیستم خراب شود. درنتیجه استخراج کنندگان نمی‌توانند سرمایه خود را که در برق و ماشین آلات هزینه کرده اند باز پس گیرند.سخنان پایانی

اگر سلفیش ماینینگ بیت کوین توسط اجماعی از استخراج کندگان با موفقیت انجام شود، در واقع می‌تواند یک استراتژی جذاب برای افراد درگیر جهت افزایش درآمد خود باشد. در بدترین حالت، مشوق‌ها باعث می‌شوند که ماینرهای صادق به ماینرهای خودخواه بپیوندند و به عدم تمرکز بیت کوین آسیب برسانند.

با این حال، در مورد طرح بزرگتر، منطقی نیست که احزاب خود را به این ترتیب هماهنگ کنند. از این گذشته، اقدام برای تضعیف امنیت شبکه ممکن است باعث کاهش قیمت بیت کوین شود، که مستقیماً بر سودآوری عملیات استخراج تأثیر می‌گذارد.

مطالب مرتبط
پل کادات Polkadot شبکه رمز ارزی برای تلفیق بلاکچین های جدا از هم
موارد استفاده از NFTها
ارز دیجیتال هارمونی (ONE) چیست و چگونه توانسته مقیاس پذیری را با عدم تمرکز بیامیزد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
جدایی FTX از بایننس: چه چیزی باعث شد که صرافی FTX از بایننس فاصله بگیرد؟
آلت کوین‌ها و توییتر: 3 توکن که با هجوم کاربران توییتری به شدت رشد کردند.
الگوی مگافون بیت کوین خبر از هدف 40 هزار دلاری این ارز می‌دهد
سولانا و اتریوم: آیا جایگزینی اتریوم در بازار دیفای و قراردادهای هوشمند واقعاً امکان پذیر است؟
بازار مشتقات بیت کوین: بازار اسپات این بار قیمت بیت کوین را هدایت می کند
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان
کنترل احساسات هنگام معامله: چگونه در هنگام معامله و ترید با احساسات خود مواجه شویم؟