منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  ارزهای دیفای: با رشد ارزش کل قفل شده، معامله گران از NFT ها به سمت دیفای حرکت می کنند
ارزهای دیفای: با رشد ارزش کل قفل شده معامله گران از NFT ها به سمت دیفای حرکت می کنند

ارزهای دیفای: با رشد ارزش کل قفل شده، معامله گران از NFT ها به سمت دیفای حرکت می کنند

رضا باغانی
1400/06/13
۰

پس از افزایش شدید قیمت ارزهای مربوط به پلتفرم‌های NFT شاهد ضعیف شدن این روند در هفته اخیر بودیم. به نظر می‌رسد رشد توکن های غیرقابل جایگزینی جای خود را به ارزهای دیفای خواهد داد.

شناسایی زمان بندی حرکات صعودی در بازار تقریباً غیرممکن است. با این حال پنج معیاری که در ادامه معرفی می‌کنیم نشان می‌دهد که چرخش بازار از توکن های NFT به سمت ارزهای دیفای در حال شکل گرفتن است.

بخش مهمی از حفظ سود سرمایه گذاری در این است که بدانید چه زمانی در روند رشد دارایی یا توکن های خریداری شده وقفه خواهد افتاد. مهم‌تر از آن اینکه هدف بعدی معامله گران و پول هوشمند چه نوع ارزهایی خواهد بود.

این امر به ویژه در بازارهای سریع ارز دیجیتال که خیلی سریع مسیر خود را تغییر می‌دهد و میلیونرهای ارز دیجیتال را به دارندگان کیف پول‌های کم ارزش تبدیل می‌کند، بسیار مهم است.

ارزهای دیفای جایگیزین توکن های غیرقابل جایگزینی

اکثر سرمایه گذاران می‌دانند که بخش توکن های غیرقابل جایگزینی (NFT) از ماه ژوئیه در حال صعود شارپی است. کریپتو پانک ها (CryptoPunks)، میوتنت یاچ کلاب (Mutant Ape Yacht Club) و NFT های حیوان خانگی اتر راک (EtherRock) با مبالغ شش و هفت رقمی قیمت گذاری شدند. این در حالی است که بازار NFT اوپن سی (OpenSea) از مجموع فروش 4 میلیارد دلار گذشت. شیدایی این بخش هیجان انگیز بود و توانست موج بازار افزایشی جدید بازار را رهبری کند. بسیاری از پروژه‌های جدید NFT در انواع شبکه‌های بلاک چین راه اندازی شده‌اند و سودهای زیادی کسب کرده‌اند. با این حال کاهش اخیر حجم معاملات می‌تواند سیگنالی از کاهش علاقه معامله گران باشد. به نظر می رسد سرمایه گذاران به دنبال حرکت به بخش‌های دیگر بازار هستند.

در سه ماهه اول سال 2021، پروتکل‌های امور مالی غیر متمرکز و ارزهای مربوط به دیفای هدف اصلی سرمایه گذاران بودند. با این وجود ارزهای دیفای در ماه مارس شاهد کاهش استقبال بودند. در عوض این بازار NFT بود که برای اولین بار حرکت صعودی خود را تجربه کرد. اکنون به نظر می‌رسد که روند تغییر کرده است. سود حاصل از معاملات NFT می‌تواند راه خود را به بازارهای آلت کوین و دیفای پیدا کند.

در اینجا پنج نشانه از سرد شدن بازار توکن های غیرقابل جایگزینی و گرم شدن بازار امور مالی غیرمتمرکز وجود دارد. این دلایل می توانند نشان دهند که گردش سرمایه از NFT ها به ارزهای دیفای در حال انجام است.

ارزهای دیفای بزرگ و کوچک در حال صعود هستند

دیفای پرپچوال (DeFi Perp) نماد یک شاخص در صرافی ارزهای دیجیتال FTX است. این شاخص شامل سبدی از 25 ارز دیجیتال برتر مرتبط با دیفای از جمله میکر “Maker (MKR)”، پولکادات “Polkadot (DOT)”، سولانا “Solana (SOL)”، کورو دائو توکن “Curve DAO Token (CRV)”، یونی سواپ “Uniswap (UNI)” و سوشی سواپ “SushiSwap (SUSHI)” است.

داده‌های تریدینگ ویو (TradingView) نشان می‌دهد که ارزش DeFi Perp از 20 ژوئیه به 5331 دلار رسیده است. این معیار از آن زمان 138٪ افزایش پیدا کرده و به بالاترین سطح روزانه در 12771 دلار در 2 سپتامبر دست یافته است.

ارزهای دیفای: با رشد ارزش کل قفل شده معامله گران از NFT ها به سمت دیفای حرکت می کنند

نمودار 1 روزه DEFIPERP

افزایش قیمت DeFi Perp به سطح مقاومت 12،500 دلار و تبدیل آن به پشتیبانی نشان می‌دهد سطح مهمی از این رالی بین فوریه تا مه 2021 صورت پذیرفته است. این حرکت می‌توان به این معنی باشد که پول هوشمند در حال بازگشت به اکوسیستم ارزهای دیفای است. این با کاهش حجم معاملات روزانه و کف قیمت NFT می‌تواند مورد تأیید قرار گیرد.

قیمت‌ NFT ها و پروتکل‌های مربوط به آن‌ها در حال کاهش است

از آنجا که افزایش سریع قیمت‌های NFT ویژگی اصلی جلب توجه مردم بوده است، این پرچم قرمز و معیار خوبی برای قضاوت در مورد سلامت کلی بخش است. نمودار زیر میانگین کف قیمت روزانه NFT های فروخته شده در بازار را نشان می‌دهد. با توجه به این نمودار می‌توان دریافت که میانگین کف قیمت در 29 آگوست به بالاترین سطح 1.02 اتر (ETH) رسیده است. پس از این اوج ما شاهد کاهش این معیار تا حدود 0.5 ETH بودیم.

ارزهای دیفای: با رشد ارزش کل قفل شده معامله گران از NFT ها به سمت دیفای حرکت می کنند

کف قیمتی NFT ها

این واقعیت که NFT ها با قیمت کمتری فروخته می‌شوند یا توکن های پروژه‌های جدید با حجم کمتر و قیمت پایین‌تری به فروش می‌رسند می‌تواند نشانه دیگری از اشباع شدن بازار و کاهش سرعت حرکت باشد. این با توجه به روند کلی صعودی بازار نشان از جابجایی دارایی‌ها از یک بخش به بخش دیگر دارد.

کاربران فعال و معاملات در سیستم عامل‌های دیفای در حال افزایش است

یکی دیگر از نشانه‌های شروع رشد اکوسیستم دیفای، افزایش مداوم تعداد کاربران دیفای در چند هفته اخیر است. این مساله همانطور که شاهد هستید در داده‌های دیون آنالیتیکس (Dune Analytics) در زیر نشان داده شده است.

ارزهای دیفای: با رشد ارزش کل قفل شده معامله گران از NFT ها به سمت دیفای حرکت می کنند

کاربران روزانه دیفای

کاربران جدید که با پروتکل‌ها ارتباط برقرار می‌کنند به احتمال زیاد جذب بازده ثابت و بهره سهام می‌شوند. دیفای درآمدی بدون زحمت و نگرانی از نوسانات بازار ارزهای دیجیتال را به راحتی در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. در همین راستا کوین تلگراف گزارش داده است که سرمایه گذاران سنتی نیز به آنچه دیفای ارائه می‌دهد علاقه زیادی دارند.

این معیار تعداد آدرس‌های کیف پول منحصر به فرد را که با پروتکل‌های دیفای تعامل دارند ردیابی می‌کند. با این حال ممکن است برخی از کاربران چندین آدرس داشته باشند، اما وضعیت اخیراً پیچیده‌تر شده است. ماهیت بلندمدت دستیابی به بازدهی در دیفای از طریق استیکینگ ارزهای دیجیتال، ارائه نقدینگی یا قفل کردن توکن ها بر پروتکل‌ها، به احتمال زیاد منجر به کاهش سوئیچ کاربران بین کیف پول‌های متعدد می‌شود. این کار منجر به پرداخت هزینه بالای گس برای جابجایی‌های زیاد دارایی‌ها می‌شود.

تداوم ورود کاربران جدید به فضای دیفای می‌تواند نکته مهم دیگری را نیز نشان دهد. با توجه به حرکت صعودی بازار ممکن است که برخی از افرادی که از NFT سود برده‌اند در حال حاضر به دنبال ارزهای دیفای باشند. این در حالی که تازه واردان به بازار به فرصتهای کم خطرتر جذب می‌شوند.

قیمت 4 هزار دلاری اتر نشانه علاقه به ارزهای دیفای است

یکی دیگر از پیشرفت‌هایی که می‌تواند نشان دهنده حرکت معامله گران به سمت دیفای باشد، افزایش قیمت اتریوم است.

ارزهای دیفای: با رشد ارزش کل قفل شده معامله گران از NFT ها به سمت دیفای حرکت می کنند

نمودار قیمت اتریوم

داده‌های کوین تلگراف مارکتز پرو (Cointelegraph Markets Pro) و تریدینگ ویو نشان می‌دهد قیمت اتر از 20 ژوئیه به کمترین قیمت خود در 1706 دلار رسیده است. پس از آن این ارز در یک حرکت صعودی دائمی به سر می‌برد. اتریوم در آخرین افزایش 23 درصدی قیمت خود از 3 هزار و 134 دلار در 30 آگوست حرکت افزایشی قوی خود را شروع کرد. اتریوم در نهایت در تاریخ 3 سپتامبر به بالاترین رقم خود در 4029 دلار رسید.

اکثر پروتکل‌های برتر دیفای در اتریوم قرار دارند و این آلت کوین یکی از برترین ارزهای اصلی در اکوسیستم دیفای محسوب می‌شود. اتریوم به طور گسترده برای سهام گذاری و خرید سایر توکن ها در دیفای استفاده می‌گردد.

ارزش کل قفل شده TVL دیفای به بالاترین سطح تاریخ خود رسیده است

معیار نهایی که نشان می‌دهد حرکت بخش به دیفای در حال انجام است، مقدار کل قفل شده در تمام پروتکل‌های دیفای است. در 2 سپتامبر، این رقم به بالاترین رکورد جدید خود یعنی 171.5 میلیارد دلار رسید.

ارزش کل قفل شده در دیفای

افزایش‌های قبلی TVL تا حد زیادی به دلیل افزایش قیمت بیت کوین و اتر بود. با این حال فشار فعلی در حالی رخ می‌دهد که هر دو توکن بسیار پایین‌تر از بالاترین سطح خود در سال 2021 قرار دارند. این نشان می‌دهد افزایش TVL بیشتر با افزایش ارزش توکن های دیفای و افزایش استفاده از استیبل کوین‌ها همراه بود است

رونق NFT ممکن است به این زودی‌ها به پایان خود نرسد. با این وجود داده‌های متعدد نشان می‌دهد که حرکت صعودی به نقطه خستگی خود رسیده است. افزایش فعلی قیمت آلت کوین‌ها و ارزهای دیفای سیگنالی برای شناسایی تغییر روند در بازار است.

سلب مسئولیت

این مقاله صرفاً با اهداف خبری و اطلاعاتی منتشر شده است. تیم بیت پارس هیچ توصیه‌ای در زمینه سرمایه گذاری ارائه نمی‌دهد. هر اقدام سرمایه گذاری شامل میزان مشخصی ریسک است. بنابراین قبل از ورود به بازار تحقیقات خود را انجام دهید. و مهم‌تر اینکه هیچ گاه بیش از آن چیزی که توان از دست دادنش را دارید سرمایه گذاری نکنید

مطالب مرتبط
رشد ارز دیجیتال فانتوم: چرا FTM توانست به بالاترین قیمت خود دست یابد؟
عملکرد اتریوم در ماه گذشته ژانویه را به یکی از بهترین ماه‌های این ارز تبدیل کرده است
ریزش قیمت دوج کوین در حالی که اتریوم و شیبا اینو توانستند توجه معامله گران را به دست آورند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether