قیمت بیت کوین
1,328,211,715تومان
58,498.00دلار
0.62
قیمت اتریوم
89,662,805تومان
3,948.99دلار
11.12
قیمت بایننس کوین
15,228,865تومان
670.72دلار
5.68
قیمت ریپل
34,966تومان
1.54دلار
3.37
قیمت دوج کوین
11,770تومان
0.52دلار
26.23
خانه  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  شت کوین Shitcoin چیست و چگونه می‌توانیم پروژه‌های مشکوک ارزهای دیجیتال را شناسایی کنیم؟

شت کوین Shitcoin چیست و چگونه می‌توانیم پروژه‌های مشکوک ارزهای دیجیتال را شناسایی کنیم؟

شت کوین Shitcoin چیست و چگونه می‌توانیم پروژه‌های مشکوک ارزهای دیجیتال را شناسایی کنیم؟

در بازار ارزهای دیجیتال رشد قیمت‌های چند صد درصدی اصلاً چیز عجیبی نیست. البته این رشدها اغلب با اصلاح قیمت‌های سنگین همراه می‌شوند. شت کوین‌ها و پروژه‌‌‌های بی ارزش پس از این رشدها تنها سقوط می‌کنند. با این حال اگر پروژه ارز دیجیتال دارای قابلیت‌های کاربردی باشد پس از اصلاح قیمت هم به روند رشد خود ادامه می‌دهد.

ما بار دیگر در فضای ارزهای دیجیتال با مفهومی‌روبرو شده‌ایم که اولین بار در سال 2017 بازار را مسموم کردند. ارزهای دیجیتال بدون پشتوانه‌ای که صرفاً برای کلاهبرداری و سر کیسه کردن تازه واردان عرضه شده بودند. این روند مخصوصاً در بازار داغ ICO‌ها بسیاری از سرمایه گذاران را به کل نابود کرد. این تنها آسیب این ارزها نبود. بسیاری از این شت کوین‌ها باعث از بین رفتن اعتماد مردم به بازار ارزهای دیجیتال شدند.

در میانه بازار افزایشی امسال نیز ما شاهد رشد کلاهبرداری‌‌‌های این چنینی در بازار ارزهای دیجیتال هستیم. این موج مخصوصاً با اوج گرفتن ارز دوج کوین بالا گرفته است. ما در این مقاله هیچ ارزی را به شت کوین بودن متهم نمی‌کنیم بلکه سعی داریم با نشان دادن مشخصات این نوع ارزها شما را از روند معرفی این کوین‌ها آگاه سازیم.

نکات کلیدی

  • شت کوین یک ارز دیجیتال با ارزش کم یا بدون ارزش است که هیچ هدف فوری و قابل تشخیصی ندارد.
  • این اصطلاح اغلب برای توصیف آلت کوین یا ارزهای دیجیتالی که پس از محبوبیت بیت کوین ایجاد شده‌اند، استفاده می‌شود.
  • مشخص می‌شود که شت کوین با افزایش قیمت کوتاه مدت و به دنبال آن با استفاده از هایپ و هیجان کاذب ناشی از سرمایه گذارانی که می‌خواهند از سودهای کوتاه مدت خود سود زیادی کسب کنند، ایجاد می‌شود.


شت کوین (Shitcoin) چیست؟

اصطلاح شت کوین (shitcoin) به ارز دیجیتال با ارزش کم یا ارز دیجیتالی گفته می‌شود که هیچ هدف فوری و قابل تشخیصی ندارد. این کلمه اصطلاحی انزجاری است که غالباً برای توصیف آلت کوین یا ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود که پس از محبوبیت بیت کوین تولید شدند.

ارزش کم شده یک شت کوین غالباً به دلیل عدم موفقیت جذب سرمایه گذار بلند مدت است. اکثر این ارزها با حسن نیت ایجاد نشده‌اند و قیمت آنها بر اساس حدس و گمان و هیجان کاذب بازار بالا رفته است. به این ترتیب، این ارزها به عنوان سرمایه گذاری بد در نظر گرفته می‌شوند.

نحوه کار شت کوین‌ها

علاقه به ارزهای دیجیتال از زمان معرفی بیت کوین در سال 2009 به میزان قابل توجهی افزایش یافت. موفقیت آنها در کسب و کارهایی جلب شده است که می‌خواهند از فناوری بلاک چین برای ایجاد آلتکوین‌‌‌های خود استفاده کنند. این‌ها دارایی‌های دیجیتالی هستند که از طراحی اولیه بیت کوین بهره می‌برند. توسعه دهندگان به طور معمول ویژگی‌هایی را که در نهایت در دسترس هستند اعلام می‌کنند. میزان عرضه بیت کوین ثابت 21 میلیون است، در حالی که عرضه اتر با تورم 18 میلیون در سال است.

تعیین محدودیت عرضه، کمبود ایجاد می‌کند، زیرا سرمایه گذاران می‌دانند که پس از یک نقطه خاص، توکن‌‌‌های اضافی ایجاد نمی‌شود. توکن‌‌‌های بیشتر از لحاظ نظری ارزش دارایی‌های دیجیتال را کاهش می‌دهند. این دقیقاً مشابه چیزی است که انتشار سهام جدید ممکن است بر سر ارزش سهام شرکت بیاورد.

با ثابت شدن عرضه آلت کوین، ارزش آن باید به تقاضا وابسته باشد. اما از آنجا که اکثر ارزهای دیجیتال کاربرد عملی محدودی دارند – خرید و فروش کالاها و خدمات در دنیای واقعی با استفاده از ارزهای رمزپایه هنوز اتفاقی معمول نیست – ارزش آنها بر اساس حدس و گمان محض است. بنابراین، شت کوین چیزی است که صرفاً بنا به نظر طرفدارانش ارزشمند محسوب می‌شود و هیچ کاربردی ندارد.

چگونه شت کوین‌ها را شناسایی کنیم

شناسایی شت کوین آسان است زیرا از الگوی خاصی پیروی می‌کند. اگرچه ممکن است در هنگام عرضه سکه علاقه خاصی به آن وجود داشته باشد، اما قیمت آن نسبتاً پایین است. اما با شروع جهش سرمایه گذاران، قیمت در مدت زمانی کوتاه به طور تصاعدی افزایش می‌یابد. این امر به دنبال یک احساس سرخوشی غیر معقول، ناشی از سرمایه گذارانی است که برای استفاده از سودهای کوتاه مدت به بازار ارز هجوم آورده‌اند.

بعید به نظر می‌رسد که توسعه و بازاریابی آلت کوین‌هایی که روزی به عنوان شت کوین در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که علاقه به ارزهای دیجیتال بالا است، به میزان قابل توجهی کند شود. برخی از دولت‌ها، به ویژه دولت‌های کره جنوبی و چین، علاقه زیادی به متوقف کردن عملیات استخراج ارزهای دیجیتال داشته‌اند، در حالی که برخی دیگر، مانند ژاپن، استفاده از ارزهای دیجیتال را در بازارهای گسترده ترغیب کرده‌اند.

ملاحظات خاص

ماهیت بازار ارزهای دیجیتال با نوسانات زیاد و همین طور رشدهای تاریخی چندصد برابریش گره خورده است. این رشدها ممکن است سرمایه گذاران را در بیشتر مواقع فریب دهد. از سوی دیگر ممکن است فناوری بنیانی مورد استفاده برای مدیریت بلاک چین‌ها توسط درصد زیادی از سرمایه گذاران به خوبی درک نشود. این موارد فضای سواستفاده زیادی را برای شیادان و کلاهبرداران به وجود آورده است. تشخیص اینکه ارز دیجیتال برای سرمایه گذاران بزرگ ایجاد شده است، می‌تواند مشکل باشد.

ارزیابی اینکه چرا یک آلت کوین با یک قیمت خاص ارزیابی می‌شود، به روشی متفاوت از تعیین قیمت اوراق بهادار یا ارزهای سنتی نیاز دارد. آلت کوین‌ها توسط دولت پشتیبانی نمی‌شوند، به این معنی که سرمایه گذاران نمی‌توانند رشد تولید ناخالص داخلی، سطح بدهی یا تورم را بررسی کنند تا تعیین کنند که آلت کوین کم ارزش یا بیش از حد، ارزش گذاری شده است.

افزودن به سردرگمی‌این که آیا آلت کوینی خاص در واقع ارزشمند هست این است که بیشتر اطلاعات مربوط به آلت کوین در اینترنت یافت می‌شود. در اینجا می‌توان تشخیص داد که آیا اطلاعات درست است یا اینکه به منظور ایجاد هیاهوی تبلیغاتی تولید شده است.چند علامت خطر برای بررسی سریع آلتکوین ها

از آنجا که بازار ارزهای دیجیتال هنوز در اکثر کشورها قانون گذاری نشده است، بسیاری از کلاهبرداری‌ها به عنوان یک روش سریع برای سوزاندن سرمایه گذاران و ایجاد پول برای بنیان گذاران ظاهر می‌شوند. بنابراین مراقب باشید تا فریب این پروژه‌ها را نخورید!

بازدهی عظیم که به نظر می‌رسد در مدت کوتاه ثروت زیادی تولید می‌کند

اگر برای درست بودن خیلی خوب به نظر برسد، اینطور نیست.

ارزهای دیجیتال با پشتوانه سعی نمی‌کنند بر اساس بازده بالقوه سرمایه گذاری شما سرمایه جمع کنند. در عوض، آن‌ها به فناوری و اهداف خود افتخار می‌کنند، نه ارزش بالقوه سکه‌های خود.

به طور کلی، این بزرگترین نشانه گویای طرح پانزی (Ponzi) ارز دیجیتال است. به طور کلی، هرچه میزان بازده احتمالی بیشتر باشد، خطر بالاتر خواهد بود. اگر کارزار بازاریابی سکه در مورد ارتقا ارزش سکه است، از آن دور شوید.

چه از طریق وب سایت‌های استخراج ابری، برنامه‌های سرمایه گذاری یا ارزهای دیجیتال بدون کاربرد واقعی، هیچ سرمایه گذاری نمی‌تواند به طور مداوم بازدهی بالا بدون ریسک یا بازده تضمین شده ایجاد کند.

اگر بازده بالا وابسته به عضو گیری است مطمئن باشید با شت کوین طرف هستید

اگر روش اصلی کسب درآمد از طریق سکه از طریق عضوگیری باشد، مطمئناً این یک طرح پانزی است.

باز هم، سکه‌های قانونی براساس تعداد افرادی که سکه‌های خود را دارند رشد نمی‌کنند. آن‌ها این کار را از طریق اجرای مناسب اهدافشان، کار تیمی‌خوب و فناوری جدید و مورد نیاز انجام می‌دهند. شما مجبور نیستید با مراجعه بیشتر به سکه نقشی در رشد آنها داشته باشید، این وظیفه شما نیست.

تیم‌ها با به روزرسانی پروتکل و ایجاد موارد استفاده در دنیای واقعی باید این کار را انجام دهند. اصولاً این موارد به صورت کلی در وایت پیپر ارز دیجیتال توضیح داده می‌شود.

پروژه‌های بزرگ و مفید علاوه بر به روزرسانی از همکاری‌های کاربردی نیز برای افزایش موارد استفاده بهره می‌برند. افزایش موارد استفاده می‌تواند باعث افزایش تقاضا و به دنبال آن افزایش قیمت ارز می‌شود.

شت کوین‌ها اغلب مالکیت نامشخص یا ناشناس دارند

آیا بنیانگذاران یا تیم ناشناس هستند؟ البته این نمی‌تواند به تنهایی دلیلی بر شت کوین بودن پروژه باشد. بسیاری از پروژه‌ها حتی با داشتن تیم مشخص هم دچار شکست شده‌اند. در سوی دیگر نیز پروژه‌هایی با بنیان گذاران ناشناس اکنون بعد گذشت سالها پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند.

با این وجود همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سکه‌ها بدون هیچ گونه اطلاعاتی در مورد تیم پشتیبان آن خطرناک هستند. حتی اگر تیمی‌در پشت آن قرار دارد، برای جستجوی سابقه آنها باید در گوگل جستجو کنید.

در سال 2017 چندین ICO وجود داشته است که قبل از کلاهبرداری از سرمایه گذاران در پروژه جدید سابقه کلاهبرداری داشته‌اند. بسیاری از پروژه‌های پولشویی و سرقت وجوه از صرافی‌های ارزهای دیجیتال، توسط افرادی که سابقه کلاهبرداری دارند، هدایت یا تأسیس می‌شوند.
فقط در سکه‌هایی سرمایه گذاری کنید که تیم معتبر، دارای مهارت بالا و مورد احترام جامعه ارزهای دیجیتال باشند.لازم است برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر ابتدا سرمایه گذاری کنید

بسیاری از وب سایت‌های کلاهبرداری به عنوان مشاغل قانونی مانند سرویس کیف پول سکه، بازار یا بستر استخراج ابری، زیر نظر مقامات رسمی‌قرار می‌گیرند.

با این حال، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سرویس، باید سرمایه گذاری کنید یا به عنوان عضو ثبت نام کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

به نظر می‌رسد بعد از سرمایه گذاری شما، مطالب و تمرکز وب سایت با تمرکز اصلی آنها که استخدام و “سرمایه گذاری” است متفاوت است دقیقاً مانند یک طرح پانزی.

منبع کد بسته و داشتن بلاک چین خصوصی از نشانه‌‌‌های شت کوین است

در مورد کلاهبرداری‌‌‌های ارز دیجتال، تقریباً همه آنها یک منبع بسته دارند. به این معنی که کد پشت سکه‌ها برای عموم منتشر نمی‌شود. این در تضاد با سکه‌هایی مانند اتریوم است که 100٪ کد منبع از طریق گیت هاب (Github) برای دیدن در دسترس مردم قرار دارد.

به همین ترتیب، شت کوین‌ها و اسکم کوین‌ها ممکن است دارای بلاک چین خصوصی باشند. با این کار اطمینان حاصل می‌کنند که هیچ کس به جز آنها به معاملات موجود در بلاک چین دسترسی ندارد. این برخلاف دید اولیه بلاک چین به عنوان یک دفتر عمومی‌و دیجیتال توزیع شده است.

شما می‌توانید سریع چک کنید تا ببینید آیا آنها در کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) یا کوین گکو لیست شده‌اند یا نه؟ اگرچه بسیاری از شت کوین‌ها در آن‌ها لیست شده‌اند، بنابراین فقط یک مورد برای چک کردن جزئیات است. با این حال در این سایت‌ها به اطلاعات اصلی سکه‌ها دسترسی پیدا می‌کنید. می‌توانید قرارداد و سایت اصلی مورد بررسی قرار دهید و شبکه‌های اجتماعی آنها را چک کنید. این سایت‌ها اطلاعات کلی را به شما می‌دهند و این شما هستید که باید تحقیقات خود را انجام دهید.

سخن نهایی

برخی از شت کوین‌ها حتی با اندیشه بد ساخته نشده‌اند. این ارزها بدون دلیل واضحی ایجاد شده‌اند و کاربردی در دنیای واقعی ندارند. بنابراین باید مراقب باشید که صرفاً به دلیل هجوم خریداران به یک بازار وارد آن نشوید. شت کوین‌ها شاید تعداد معدودی از افراد را ثروتمند کنند ولی در تصویر بزرگتر به اعتبار بازار ارزهای دیجیتال لطمه وارد می‌کنند. این ارزها با نوسانات شدید و بی دلیلشان اعتماد جریان اصلی را به بازار کریپتو از بین می‌برند. پشتیبانی از ارزهای دیجیتال با پشتوانه باعث ثبات بیشتر بازار و کسب سود در بلندمدت می‌شود. بیایید برای سود کوتاه مدت خود آینده بازار ارزهای دیجیتال را نابود نکنیم.

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال وینک (WIN) چیست؟ توکن وینک چه کاربردهایی دارد؟
پرداخت دوگانه ارز دیجیتال (double-spending) چیست و چگونه امنیت بلاکچین را به خطر می‌اندازد.
ان بی ای تاپ شات (NBA Top Shot) یا بهترین لحظات بسکتبال آمریکا چیست؟ یک راهنمای ساده برای تازه‌کاران
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید