منو
بیت پارس  »  ترید و سرمایه گذاری  »  کسب درآمد از ارزهای دیجیتال  »  میانگین هزینه دلار بیتکوین: (DCA Bitcoin) چه زمانی باید چه مقدار بیتکوین بخریم؟
میانگین هزینه دلار بیتکوین: (DCA Bitcoin) چه زمانی باید چه مقدار بیتکوین بخریم؟

میانگین هزینه دلار بیتکوین: (DCA Bitcoin) چه زمانی باید چه مقدار بیتکوین بخریم؟

رضا باغانی
1399/07/28
۰

میانگین هزینه دلار (DCA) یک استراتژی سرمایه گذاری است. در این استرانژی شما مقدار کل مورد نظر خرید خود را در فواصل زمانی منظم به بخشهایی با اندازه مساوی تقسیم می‌کنید. این فواصل زمانی می‌تواند یک بار در هفته، یک بار در ماه، یک بار در سه ماهه یا هر چیزی که برای شما بهتر است، باشد.

میانگین هزینه دلار بیتکوین: (DCA Bitcoin) چه زمانی باید چه مقدار بیتکوین بخریم؟

چرا باید (و نباید) بیت کوین بخرید

اگر شما صاحب بیت کوین هستید و غالباً در مورد آن صحبت می‌کنید، ممکن است مجبور به پاسخگویی به سوالاتی شوید که هر از گاهی به خصوص در زمان افزایش قیمت بیت کوین پرسیده می‌شوند. دوستان صمیمی، مادربزرگ، راننده تاکسی یا هر شخص دیگری در این موقع می‌پرسد:
الان باید بیت کوین بخرم؟ آیا زمان مناسبی برای خرید بیت کوین است؟ آیا این قیمت مناسبی برای خرید بیت کوین است؟
در این مقاله سعی می‌کنم دقیق‌ترین پاسخ‌ها را به سؤالات فوق بدهم.

سؤالات فوق الذکر مربوط به سرمایه گذاری بیت کوین است. البته باید در مورد انواع دیگر سرمایه گذاری نیز این سوال‌ها را از خود بپرسید. اگر تصمیم به خرید بیت کوین دارید، باید بدانید که چرا این کار را انجام می‌دهید و چه موقع آن را انجام دهید (یعنی با چه قیمتی).

هرگونه سرمایه گذاری، به ویژه سرمایه گذاری در بیت کوین، باید برای سرمایه گذار واضح و روشن باشد. در گذشته اکثر سرمایه گذاران بیت کوین را نگه می‌داشتند تا از آن به عنوان روشی راحت برای پرداخت استفاده کنند. اما اکنون این ارز به عنوان سرمایه گذاری جایگزین مطرح شده است. سرمایه گذاری جایگزین چیزی مانند طلا و ملک است که از شرایط بازارهای مالی پیروی نمی‌کند.

میانگین هزینه دلار بیتکوین: (DCA Bitcoin) چه زمانی باید چه مقدار بیتکوین بخریم؟

میانگین هزینه دلار بیتکوین: (DCA Bitcoin) چه زمانی باید چه مقدار بیتکوین بخریم؟

چه چیزی بیت کوین را منحصر به فرد می‌کند؟ چه کسی بیت کوین و ارزش آن را کنترل می‌کند؟ چه تعداد بیت کوین وجود دارد و چه تعداد بیت کوین در آینده به وجود خواهد آمد؟ اصلاً چرا بیت کوین اختراع شد؟ چگونه یک بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه را ذخیره می‌کنیم؟

اگر نمی‌دانید چگونه به یک یا چند سؤال بالا پاسخ دهید، باید شروع به تحقیق در مورد بیت کوین کنید. می‌توانید از آموزش‌های پایه بیت‌پارس استفاده کنید.
در این مقاله، ما در مورد زمان میانگین هزینه دلار بیتکوین بحث خواهیم کرد. امیدواریم بعد از خواندن این متن بیاموزید چه زمانی مناسب برای سرمایه گذاری است.

بیت کوین به عنوان سرمایه گذاری

اولین چیزی که در مورد بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه باید بدانید این است که این بازار می‌تواند مانند سرمایه گذاری‌های سوداگرانه باشد. اگر سهام و اوراق بهادار به عنوان خطرناکترین سرمایه گذاری سنتی در نظر گرفته شود، بیت کوین ریسک خاص خود را دارد. حدس بزنید این ریسک چیست؟ دارایی که قیمت آن در یک سال (2017) 2000 درصد افزایش یابد و در سال بعد (2018) 70 درصد کاهش می‌یابد، بسیار خطرناک است.

ROI فوق نشان دهنده میزان بی ثباتی بیت کوین است. تصور کنید اگر شما کسی بودید که بیت کوین را تقریباً به قیمت 20 هزار دلار خریداری کردید و سال بعد چیزی که از آن باقی مانده بود کمی بیشتر از 3 هزار دلار بود.

هنگام سرمایه گذاری، باید همیشه هر دو سناریو و به ویژه بدترین سناریو را در ذهن داشته باشید. با بیت کوین، سناریو بد شاید از دست رفتن سرمایهٔ شما باشد.

قبل از تصمیم گیری در مورد خرید یا عدم خرید، باید مطمئن شوید که از پس این ریسک برمی آیید. به نظر می‌رسد از دست دادن 90٪ از مقدار سرمایه گذاری اولیه شما بیش از حد باشد، قطعاً باید این مبلغ را کاهش دهید.

البته در نیمه دوم سال 2020 شاهد ثبات حیرت‌انگیز این ارز بودیم و با گسترش بازار ارزهای دیجیتال این ثبات به مرور زمان بیشتر هم خواهد شد. با این حال توجه کنید که حجم کل بازار رمزنگاری در حدود 365 میلیارد دلار در هنگام نوشتن این مقاله است. که شاید به نوعی کوچک‌ترین بازار مالی جهانی محسوب می‌شود. اگر این عدد را با بازار 700 تریلیون دلاری طلا مقایسه کنید متوجه این موضوع خواهید شد.

بیت کوین: حرکت به سمت صفر یا 1 میلیون دلار

برخلاف سهام و اوراق قرضه، که فقط برای خرید یا فروش با کارگزار خود تماس می‌گیرید، برای بیت کوین، شما بانک خودتان هستید. شما باید در مورد چگونگی ذخیره بیت کوین و نحوه ارسال بیت کوین مطالعه کنید. باید بدانید که چگونه می‌توانید این ارز را از صرافی به کیف پول دیجیتال خود ارسال کنید. از آنجا که اکثر مردم وقت و توانایی مطالعه این اصول را ندارند، خرید و فروش بیت کوین به صورت گاه به گاه گزینه مطلوبی برای آنها نیست.

طوری با بیت کوین رفتار کنید که گویا 10-20 سال دیگر، ارزش آن به 1 میلیون دلار یا 0 دلار خواهد رسید. حالا این را از خود بپرسید: آیا می‌خواهید از بازی خارج شوید؟ آیا می‌خواهید فرزندانتان از شما بپرسند، “بابا، چرا بیت کوین را ارزان خریداری نکردی؟”

پس از خود بپرسید که اگر سناریوی منفی اجرا شود، چه احساسی خواهید داشت. اینکه قیمت بیت کوین به صفر برسد و همه دارایی خود را از دست دهید.

در کنار آن، اگر واقعاً خواستید وارد این بازار شوید باید همیشه به روز بمانید. زیرا شما مسئول نگهداری ارز خود هستید. در اینجا نه بانکی وجود دارد و نه کارگزاری که به جای شما داراییتان را مدیریت کند. همه چیز در کیف پول ارز دیجیتال شماست. تصمیمات شماست که سرنوشت مالی شما را شکل می‌دهد.

میانگین هزینه دلار بیتکوین: (DCA) بهترین راه برای خرید بیت کوین

شما یا هرکس دیگری پیشگو نیستید تا بدانید چه موقع این ارز را بخرید و چه زمانی بفروشید. من هم نیستم. به عبارت دیگر، ما نمی‌توانیم بازار را کنترل کنیم. به همین دلیل، مردان خردمند روش DCA را اختراع کردند.

میانگین هزینه دلار بیتکوین (DCA) یک استراتژی سرمایه گذاری است. در این استرانژی شما مقدار کل مورد نظر خرید خود را در فواصل زمانی منظم به بخشهایی با اندازه مساوی تقسیم می‌کنید. این فواصل زمانی می‌تواند یک بار در هفته، یک بار در ماه، یک بار در سه ماهه یا هر چیزی که برای شما بهتر است، باشد.

مزیت اصلی استفاده از این روش این است که دیگر نسبت به قیمت خرید خود نگران نخواهید بود. DCA برای سرمایه گذاری‌های طولانی مدت مناسب است . این شیوه برای دارایی‌های ناپایدار مانند بیت کوین بسیار توصیه می‌شود، زیرا قیمت خرید شما با گذشت زمان متوسط قیمت دارایی خواهد شد.

یکی دیگر از مزایای این روش این است که برای سرمایه گذاری مداوم می‌توان هر ماه بخش کمی از حقوق شخص را در نظر گرفت. دیگر لازم نیست به صورت یک جا مبلغ هنگفتی را پرداخت کرد. نکته خوب در مورد بیت کوین این است که برخلاف سهام و اوراق بهادار، می‌توان آن را با هر مقدار ارز فیات خریداری کرد. هر ساتوشی (0.00000001 بیت کوین) به اندازه کافی برای همه وجود دارد و حداقل شرط خرید وجود ندارد.

عیب روش DCA این است که سود یک شخص در شرایط بازار افزایشی به حداکثر نمی‌رسد. با این وجود، در طول تاریخ، دوره‌های زیادی وجود داشته است که طی آن DCA در بازار سهام ایالات متحده سود بالاتری نسبت به سرمایه گذاری یکجا داشته است.


✅ بیشتر بخوانید ……… 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


نتایج حیرت انگیز DCA: بیش از 10 برابر سرمایه اولیه در 5 سال

اگر طی نه سال گذشته هر روز به اندازه 1 دلار بیت کوین خریداری کرده بودید، امروز 18 میلیون دلار ارزش سرمایه گذاری شما بود. خب، این مشخص است، زیرا بیت کوین در روزهای ابتدایی خود در طی سالهای 2011 و 2012 با قیمت چند دلاری معامله می‌شد.

حال بیایید نگاهی به چند نمونه واقع بینانه تر بیندازیم:

شخصی ماهیانه 5000 دلار حقوق خالص دارد. بیایید بگوییم که 5٪ از حقوق او برای خرید بیت کوین در ماه استفاده شده است. او خرید خود را در زمانی در اواخر سال 2016 شروع کرده است. با سرمایه گذاری 250 دلار در بیت کوین در هر ماه، در طول سه سال گذشته این فرد توانسته سود 18300 دلار که تقریباً 203٪ ROI است، کسب کند.
اگر این فرد خوش شانس بود و از پنج سال پیش این کار را انجام داده بود، 171،650 دلار سود می‌کرد، یعنی 1077٪ بازده سرمایه اولیه اش سود به جیب می زد.

بیایید دو سال گذشته را نیز در نظر بگیریم، و سال فاجعه بیت کوین سال 2018 را به یاد بیاوریم. این شخصبا این وجود 1،166 دلار یا 29.5٪ ROI درآمد کسب می‌کرد. نکته جانبی: اگر این شخص بدشانس درست در دسامبر 2017 و قبل از بالاترین قیمت بی سابقه بیت کوین وارد یازار می شد. اگر این شخص سرمایه گذاری هنگفتی انجام می‌داد، تقریباً امروز نیمی از سرمایه خود را از دست می‌داد. به هر حال، این داستان بسیاری از سرمایه گذاران بیت کوین بود که در اوج حبابقیمت 2017 وارد بازار شدند.

اگر این شخص تنها یک سال پیش خرید ماهانه 250 دلار بیت کوین را شروع کرده بود، 1700 دلار درآمد کسب می‌کرد که 57٪ بازده سرمایه گذاری اولیه ی او محسوب می شود. تاکنون سال 2019 و 2020 برای بیت کوین خوب بوده است.

میانگین هزینه دلار بیتکوین: (DCA Bitcoin) چه زمانی باید چه مقدار بیتکوین بخریم؟

نمودار سرمایه گذاری به روش میانگین هزینه دلار به ارزش 1 دلار در روز

سرمایه گذاری مطمئن در هر بازاری با دلار کاست اوریج

ایدهٔ اصلی داستان این است که هرچه زودتر یک استراتژی DCA را اتخاذ کنید، میزان بازگشت سرمایه ROI شما بالاتر است. این کار خطر خرید با قیمت نسبتاً بالا را (مانند پایان سال 2017) با گذشت زمان به حداقل می‌رسد. DCA به افراد اجازه می‌دهد قیمت خرید خود را به طور متوسط کاهش دهند.

DCA محدود به بیت کوین نیست. اگر هر ماه یک ETF نزدک به قیمت 50 دلار خریداری کرده بودید. حتی اگر به بدترین شکل ممکن زمان بندی این کار را می‌کردید. دقیقاً وقتی نزدک در اوج حباب dot-com به بالاترین حد خود رسید. باز هم پس از 15 سال (4/2 درصد سالانه) از 114٪ ROI (بازگشت سرمایه) بهره مند شده‌ بودید.

کریپتو پتیتو اولین سایتی بود که در سال 2016 نمونه اولیه ماشین حساب DCA را برای سرمایه گذاران بیتکوین ساخت. امروزه ابزارهای دیگری مانند dcabtc.com نیز وجود دارند.

مدل DCA کریپتوپتیتو برای سرمایه گذاری بین سال‌های 2010 تا 2016

تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی قیمت بیت کوین که با مشارکت بنیانگذار بیتریتد (Bitrated) ناداو ایوگی انجام شد. این تحقیقات نتایج جالبی را نشان می‌دهد. در این تجزیه و تحلیل، داده‌های نقل و انتقالات بیتکوین از سال 2010، زمانی که ارزش بیت کوین کمتر از یک دلار بود، تا پایان سال 2016 (زمانی که قیمت بیش از 70 درصد نسبت به بالاترین قیمت سال 2013 یعنی حدود 1180 دلار کاهش داشت) استفاده شد. ما عمداً داده‌های مربوط به سال 2009 را که ارزش بیتکوین چند سنت بود نادیده گرفتیم.

جالب توجه است، تجزیه و تحلیل نشان داد که رویکرد سرمایه گذاری به طور DCA (متوسط هزینه دلار)، در بیشتر دوره‌های زمانی، بازگشت سرمایه مثبت را به همراه دارد. در حقیقت، DCA حداقل به مدت 2.5 سال، بازگشت سرمایه مثبت را در 100٪ مواقع، تضمین کرده است. حتی برای کسانی که در اواخر سال 2013 بیت کوین خریداری کردند. زمانی که قیمت این ارز نزدیک به قیمت $ 1،180 دلار، رسیده بود.

نکته اصلی: میانگین دلار به بیت کوین بین آگوست 2010 و دسامبر 2016 به یک بازده باورنکردنی 58،685٪ ROI دست یافت.

میانگین هزینه دلار بیتکوین: (DCA Bitcoin) چه زمانی باید چه مقدار بیتکوین بخریم؟

داده های کریپتوپتیتو از سرمایه گذاران بیتکوین

توضیح داده‌های فوق

هر مربع در نمودار نشان دهنده یک دوره سرمایه گذاری بین آگوست 2010 تا دسامبر 2016 است که حداقل دوره آن شش ماه است. رنگ هر مربع نشان دهنده بازگشت سرمایه است: سبز به معنی بازگشت مثبت است. قرمز نشان دهنده بازده منفی است. در انتهای سمت چپ‌ مربع در خط بالا نشان دهنده اولین دوره اندازه گیری شده (اوت 2010 تا فوریه 2011) از سرمایه گذاری‌های ثابت روزانه است.

هر سطر در ماه جدید شروع می‌شود و هر مربع نشان دهنده ماه دیگری است. به عنوان مثال، مربع دوم در ردیف بالا بازده سرمایه گذاری بین آگوست 2010 و مارس 2011 را نشان می‌دهد. اولین مربع در ردیف دوم بازده بین سپتامبر 2010 و مارس 2011 را نشان می‌دهد.

بالاترین غلظت مربع‌های قرمز نشان دهنده اواخر سال 2013 و اوایل سال 2014 است. اینجا زمانی که قیمت بیتکوین به بالاترین حد خود رسید. قیمتی که تا ابتدای سال 2017 نتوانست دوباره به آن دست یابد.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، روش سرمایه گذاری میانگین هزینه دلار بیتکوین کاملاً مناسب سرمایه گذاری بلند مدت بیت کوین است. این اعتقاد وجود دارد که بیت کوین با گذشت زمان افزایش می‌یابد زیرا عرضه آن محدود است. با این حال، هیچ کس نمی‌تواند با اطمینان بگوید که آیا زمان مناسبی برای خرید بیتکوین است . به همین دلیل است که میانگین هزینه دلار بسیار مؤثر است. این مدل سرمایه گذاری را برای دیگر آلتکوین‌ها نیز می توانید در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط
بازی‌های NFT چه هستند و چگونه کار می‌کنند و چگونه می توان از آنها درآمد کسب کرد؟
بلاک چین و بانکداری
تنوع بخشیدن به پورتفولیو با 9 آلت کوین در دسته های مختلف
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازگشت نهنگ‌های بیت کوین با خرید 1.6 میلیارد دلاری باعث افزایش قیمت شده است
متاورس (Metavers) یا برنامه‌های چند جهانی چیست و چه جایگاهی در صنعت بلاک چین دارد؟
بهبود احساسات بازار: بیت کوین با رشد قیمت توانست تسلطش را بر بازار افزایش دهد
فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بسیار بزرگتر از اولین ارز دیجیتال است
ترید مسئولانه ارز دیجیتال: نکات مهمی برای کاهش ریسک در معاملات ارز دیجیتال
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether