قیمت بیت کوین
1,444,872,844تومان
55,451.00دلار
0.71
قیمت اتریوم
60,185,723تومان
2,311.08دلار
8.75
قیمت بایننس کوین
15,346,563تومان
588.82دلار
17.93
قیمت ریپل
36,745تومان
1.41دلار
10.40
قیمت تتر
26,054تومان
1.00دلار
0.02
خانه  »  آموزش  »  کیف پول ارزهای دیجیتال  »  امنیت کیف پول صرافی: آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول صرافی کار عاقلانه‌ای است؟

امنیت کیف پول صرافی: آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول صرافی کار عاقلانه‌ای است؟

امنیت کیف پول صرافی: آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول صرافی کار عاقلانه‌ای است؟

اگر قصد خرید و فروش روزانه‌ی ارزهای دیجیتال خود را دارید، نگه‌داشتن آنها در کیف پول صرافی ایده خوبی به نظر می‌رسد. اما آیا امنیت کیف پول صرافی مورد قبول است؟ با توجه به اینکه صرافی‌ها سابقه زیادی در هک شدن دارند، به نظر می‌رسد که کیف پول‌های آفلاین و غیر حضانتی از امنیت بیشتری برخوردار هستند.

امنیت کیف پول صرافی: آیا نگهداری ارزهای دیجیتال در کیف پول صرافی کار عاقلانه‌ای است؟

آنچه در این مقاله خواهیم آموخت:

  • روش‌های مختلفی برای ذخیره ارز دیجیتال وجود دارد و در این میان کیف پول‌های آفلاین امن‌ترین گزینه‌ها هستند.
  • معامله گرانی که موقعیت شورت و مشتقات دارند، سرمایه‌های خود را در صرافی‌ها نگه می‌دارند.
  • با استفاده از صرافی‌های غیر حضانتی، نیاز نیست بین ایمنی و کارایی یکی را انتخاب کنید.
  • اهرم (لوریج) ابزاری قدرتمند برای کاهش خطرات نگهداری ارز برای معامله‌گران حرفه‌ای است و می‌تواند به طور مداوم ریسک را کنترل و مدیریت کند.

امنیت ارزهای دیجیتال شما در گرو روشی است که برای ذخیره آن‌ها استفاده می‌کنید. صرافی‌ها کمترین امنیت را برای نگهداری ارز دیجیتال دارند، در حالی که کیف پول‌های آفلاین امن‌ترین گزینه هستند. اما معامله‌گران باید بین سهولت ورود و خروج به پوزیشن‌ها و امنیت دارایی‌هایشان تعادل برقرار کنند.


رشد بازار ارزهای دیجیتال به دنبال سبز شدن ارزهای برتر بازار، بیت کوین به ۴۹ هزار دلار رسید


روش‌‌‌های مختلف ذخیره ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاران برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال خود، دو گزینه پیش روی دارند: حضانتی یا غیر حضانتی.

در روش‌های حضانتی، کاربران دارایی‌های خود را در پلتفرمی‌مانند صرافی ذخیره می‌کنند. در این حالت کاربران موارد امنیتی سرمایه‌های خود را به صرافی‌ها می‌سپارند.

اما در روش غیرحضانتی کاربر وجوه خود را در کیف پولش نگهداری می‌کند و فقط خود او می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند. در نتیجه‌ی انتخاب این روش ذخیره‌سازی، سرمایه کاربر از خطراتی که صرافی را تهدید می‌کند، در امان است.

مزایا و معایب روش‌های حضانتی و غیرحضانتی

هر دوی این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند و متناسب با نیازهای سرمایه‌گذار، روش ذخیره‌سازی انتخابی نیز متفاوت خواهد بود.

روش‌های غیر حضانتی، امن‌تر اما ناکارآمد هستند، زیرا در این صورت زمان زیادی برای باز کردن پوزیشن مورد نیاز است و در نتیجه معامله‌گر فرصت معامله را از دست می‌دهد. وجوه نگهداری شده با روش‌های حضانتی، در معرض خطرات بیشتری نظیر هک‌شدن هستند. اما از طرف مقابل، با ذخیره وجوه در صرافی‌ها بازده معاملاتی بهتری به دست می‌آید.

قاعده کلی برای انتخاب روش ذخیره‌سازی

به عنوان یک قاعده کلی، سرمایه گذاری‌های دراز مدت باید به روش غیر حضانتی ذخیره شوند. اما برای معامله‌گران کوتاه مدت با پوزیشن باز، نگه‌داشتن سرمایه در صرافی گزینه هوشمندانه‌تری است. بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری غیر حضانتی، کیف پول‌های آفلاین هستند زیرا به اینترنت متصل نیستند و در نتیجه هک نمی‌شوند.

کیف پول‌های سخت افزاری و کاغذی از روش‌های ذخیره سازی آفلاین هستند و بالاترین درجه امنیت را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کنند.

آیا ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی منطقی است؟

بازار ارزهای دیجیتال، مشهور به بی‌ثباتی هستند و این باعث می‌شود که سرمایه گذاران علاقه‌ای برای سرمایه‌گذاری دراز مدت در این بازارها نداشته باشند. اما همین سرمایه گذاران در هنگام نوسانات کوتاه مدت یا میان مدت، در این بازار شرکت می‌کنند.

این معامله گران معمولاً در پوزیشن‌های شورت قرار می‌گیرند، اما در سایر اوقات سرمایه خود را در یک ارز با ثبات‌تر از بیت کوین، مانند دلار یا تتر نگه می‌دارند. تتر یا همان USDT، محبوب‌ترین استیبل کوین بازار است.

برای این معامله گران، نگه داشتن ارز در صرافی زمانی که قصد ترید دارند، منطقی‌تر است. با این حال، اگر برای باز کردن پوزیشن‌های مورد نظر خود زمان دارید، بهترین کار این است که سرمایه‌تان را به صورت آفلاین یا حداقل در کیف پول‌های غیر حضانتی نگه دارید.امنیت کیف پول‌‌‌های مختلف صرافی‌ها برای ذخیره سازی ارز دیجیتال

علاوه بر تفاوت روش‌های معامله کاربران مختلف، باید تفاوت بین صرافی‌ها را نیز در نظر بگیریم. به عنوان مثال، خطر ذخیره ارز در بیت استمپ (Bitstamp) در مقایسه با هیت بی تی سی (HitBTC) یا بیت فارکس (BitForex)، تفاوت زیادی دارد. اگر کاربری در انتخاب صرافی دقت لازم را انجام داده‌باشد، کاملا مشخص است که چه چیزی امن است و چه چیزی نیست.

به عنوان مثال کوین بیس تنها 2٪ از کل دارایی‌های ارز دیجیتال خود را در کیف پول داغ نگهداری می‌کند.بقیه سرمایه‌ها در کیف پول سرد نگهداری می‌شود. این صرافی همچنین بیمه‌ای دارد که هرگونه خسارت ناشی از کیف پول گرم را پوشش می‌دهد و درجه دیگری از ایمنی را به آن اضافه می‌کند.

صرافی بایننس یک بار هک شده‌است و 7000 بیت کوین از این صرافی دزدیده شده‌است. اما بایننس خسارت سرمایه گذاران را از طریق صندوق بیمه خود، جبران کرده‌است. برعکس، کریپتوپیا (Cryptopia) نیز یک صرافی نسبتاً مشهور بود که مورد حمله هکرها قرار گرفت. اکنون این صرافی به علت ناتوانی در پرداخت بدهی‌ها در مرحله منحل شدن قرار گرفته است.

صرف نظر از صرافی، گذاشتن سکه در صرافی فقط در حالتی منطقی است که شما یک تریدر کوتاه مدت باشید و قصد خروج از پوزیشن را داشته باشید.

استفاده از صرافی‌های غیر حضانتی

روش‌های مختلفی برای به حداقل رساندن خطر حضانتی بودن روش ذخیره‌سازی وجود دارد. در سال گذشته، استفاده از صرافی‌های غیر حضانتی که گاهی اوقات صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) نیز نامیده می‌شوند، رونق بسیاری پیدا کرده است.

دکس‌هایی مانند یونی سواپ (Uniswap) و کایبر نتوورک (Kyber Network) با پشتیبانی بلاک چین اتریوم، به معامله گران نقدینگی و ناشناسی بالایی را ارائه می‌دهند. برای تریدرهای روزانه که به دنبال پوزیشن در توکن‌های اتر یا ERC-20 هستند، دکس‌ها یکی از بهترین گزینه‌ها هستند، زیرا سرمایه همیشه در کنترل کاربر است.

شیپ شیفت (ShapeShift) یکی دیگر از صرافی‌های غیر حضانتی برتر است. البته شیپ شیفت دکس نیست زیرا متمرکز است. این صرافی توسط یک شرکت اداره می‌شود، بر خلاف یونی سواپ که تنها یک قرارداد هوشمند است که به زبان برنامه نویسی اتریوم یعنی سالیدیتی (Solidity) نوشته شده‌است.

دکس‌ها روشی غیر‌حضانتی برای معاملات پوزیشن‌های نسبتاً بزرگ ارائه می‌دهند و به تدریج نقدینگی جذب می‌کنند تا بتوانند به مخاطبان بیشتری سرویس بدهند.

حرفه‌ای‌ها چگونه خطر حضانتی بودن کیف پول صرافی  را کاهش می‌دهند؟

هنگامی‌که نوبت به تجارت مشتقات می‌رسد، معامله‌گران حرفه‌ای روشی را به کار می‌گیرند که به آنها امکان می‌دهد ریسک حضانتی بودن را کاهش دهند. اما این روش نیاز به مدیریت ریسک پایدار دارد. معامله گران حرفه ای از معاملات اهرم دار جهت افزایش بازده خود استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال یک معامله‌گر می‌خواهد در یک معامله آتی ده بیت کوین بخرد، اما می‌خواهد خطرات حضانت را به حداقل برساند. در این تجارت خاص، معامله گر باید ده بیت کوین به عنوان وثیقه به یک صرافی متمرکز تحویل دهد. اما این کار درستی نیست.

  • با اهرم 2 برابر، فقط 5 بیت کوین برای 10 بیت کوین مورد نیاز است.
  • با اهرم 5 برابر، فقط 2 بیت کوین برای 10 بیت کوین مورد نیاز است.
  • با 10 برابر اهرم، فقط 1 بیت کوین برای 10 بیت کوین مورد نیاز است.

با استفاده از اهرم‌ها، یک معامله‌گر می‌تواند میزان وثیقه مورد نیاز برای پوزیشن‌های مشتقات خود را کاهش دهد. این روش قیمت تصفیه یعنی قیمتی که در آن صرافی پوزیشن‌ها را می‌بندند و وثیقه ارسال شده از بین می‌رود نیز بالاتر است.

به این ترتیب، کاربران باید به طور فعال موقعیت و ریسک را مدیریت کنند. با اهرم بیشتر، همانطور که بسیار در بازار ارزهای دیجیتال رایج است، توانایی مقاومت در برابر نوسانات زیاد کاهش پیدا می‌کند. معاملات اهرم دار راه حل خوبی برای عدم انتقال دارایی‌ها به کیف پول صرافی است.سخن نهایی

این سوال که آیا شخص باید ارز دیجیتال خود را در صرافی ذخیره کند پاسخ مشخصی ندارد. بلکه تصمیم‌گیری در این مورد به میزان اهمیت دسترسی سریع به ارز یا محافظت از آن در برابر خطرات امنیتی بستگی دارد. امنیت کیف پول صرافی بسته به صرافی‌ها متفاوت است. در نتیجه انتخاب صرافی می‌تواند راهگشای شما در زمینه حفظ امنیت دارایی‌‌‌های دیجیتالتان باشد. صرافی هایی که از هکهای قبلی سربلند خارج شده اند مطمئنا گزینه‌‌‌های بهتری برای شما خواهند بود.

مطالب مرتبط
اکسچنج کوینکس CoinEx
کیف پول سخت افزاری : مروری بر بهترین کیف پول های رمزنگاری سخت افزاری (2020)
متاماسک و اسمارت چین بایننس: چگونه کیف پول Metamask را به BSC متصل کنیم؟
فرستادن دیدگاه

ما را دنبال کنید