منو
بیت پارس  »  آموزش  »  دانشنامه ارزهای دیجیتال  »  اسنپ شات (Snapshot) چیست؟ سیستم رای گیری غیر متمرکز بربستر بلاک چین
اسنپ شات (Snapshot) چیست؟ سیستم رای گیری غیر متمرکز

اسنپ شات (Snapshot) چیست؟ سیستم رای گیری غیر متمرکز بربستر بلاک چین

رضا باغانی
1400/03/23
۰

اسنپ شات ابزاری برای رای گیری و مبتنی بر سیستم ذخیره سازی و اشتراک فایل غیرمتمرکز همتا به همتا یا آی پی اف اس (IPFS) است. این پروژه توسط بسیاری از پروژه های کریپتو برای نظرسنجی از پایگاه های کاربرانشان استفاده می شود.

توضیح مختصر اسنپ شات

  • اسنپ شات یک سیستم رای گیری غیرمتمرکز است.
  • توسط چندین شرکت در فضای دیفای برای کمک به نظرسنجی از کاربران استفاده می شود.
  • این پروژه از تکنیک های امضای “آف چین (off-chain)” استفاده می کند تا هزینه رای گیری کمتر شود.

پروژه های کریپتو همیشه در حال کشف روش های جدید برای ایجاد تغییر در دنیای اطراف خود هستند. پروژه های جدید می خواهند فرصت های جدیدی در هنر، امور مالی، غذا و غیره را برای کاربران خود به وجود بیاورند.

با این حال دانستن نظرات کاربران بخش مهمی از دغدغه های تیم های توسعه دهنده است. رای گیری های معمول برای مخاطبان بسیار هزینه بر است. اینجاست که اسنپ شات وارد می شدود تا هزینه های رای گیری را به صفر برساند.

اسنپ شات چیست؟

اسنپ شات مکانی است که در آن پروژه ها می توانند پیشنهادهایی را برای رای دادن مردم با استفاده ارزهای دیجیتال ایجاد کنند. در صنعت بلاک چین، این فرآیند “سیگنالینگ ووت (vote signaling)” نامیده می شود. به طور سنتی، رای دادن با استفاده از ارزهای دیجیتال معمولاً هزینه هایی برای انتقال ارز از یک کیف پول به کیف پول دیگر در پی دارد.

اما در اسنپ شات، به لطف استفاده هوشمندانه از شبکه آی پی اف اس این اتفاق نمی افتد. از آنجا که این پروژه از معاملات آن چین (on-chain) استفاده نمی کند، اساساً هر رأیی بدون هزینه است.

اسنپ شات یک ابزار محبوب برای سازمانهای خودگردان غیرمتمرکز یا دائو ها (DAO) است. این سازمان ها می خواهند نظر مخاطبان خود را با استفاده از فناوری بلاک چین بدانند.

آیا می دانستید…!؟

بیش از هزار پیشنهاد پروژه در اسنپ شات وجود دارد.چگونه از این پروژه استفاده کنیم؟

شرکت هایی که می خواهند از اسنپ شات استفاده کنند، باید در سرویس های نامگذاری مانند اتریل (Ethereal) یا ای ان اس (ENS) پروفایل داشته باشند. پس از ساخت پروفایل باید رکوردی را در ای ان اس اضافه کنند تا رأی در آن آدرس قابل مشاهده شود.

کاربران هم برای شرکت در نظرسنجی نیاز به آدرس کیف پول با ارزهای دیجیتال موردنظر پروژه دارند. برای مثال در صفحه اسنپ شات تنها کاربرانی که یکی از NFT های موردنظر پروژه را در کیف پولی مانند متامسک دارند واجد شرایط رای دادن خواهند بود.

کاربران هنگامی که کیف پول خود را به وب سایت اسنپ شات متصل کنند، اجازه دارند به هرگونه پیشنهادی در سایت رأی دهند.

چه چیزی این پروژه را خاص کرده است؟

پروژه های ارزهای دیجیتال باید زیرساخت هایی را برای انجام این نوع نظرسنجی ها یا روش های دیگری که بدون نیاز به مجوز نیستند، ایجاد کنند. این روش ها هر دو وقت گیر هستند. علاوه بر این می توانند توسط احزابی که ممکن است منافع اصلی پروژه را نداشته باشند برای انحراف در آرا مورد استفاده قرار گیرند.

اما چه چیزی واقعا این پروژه را از رقبای خود متفاوت می کند؟ نکته کلیدی این است که این سیستم رای گیری غیرمتمرکز به پروژه ها اجازه می دهد متعهدترین اعضای خود را که ارزهای دیجیتال انتخابی آنها را دارند، برای تصمیم گیری برگزینند. این کار بدون ارسال کردن تراکنش ها به بلاک چین انجام می شود.

این پروژه در عوض، از شبکه آی پی اف اس برای ایجاد و ذخیره آرا استفاده می کند. اینکار به اسنپ شات اجازه می دهد بدون ایجاد هزینه های معمول، از بلاک چین برای ثبت نحوه واکنش افراد به یک نظرسنجی استفاده کند.

برای سازنده نظرسنجی، این آرا از طریق یک رابط در دسترس قرار می گیرند. بنابراین می تواند هر زمان که انحرافی اتفاق افتاد آن را پیگیری کند.

تاریخچه مختصری از اسنپ شات

آزمایشگاه و سازندگان اسنپ شات در اوت سال 2020 از حالت پنهان خارج شدند. در حال حاضر، اطلاعات زیادی در مورد اینکه چه کسی پشت این پروژه است وجود ندارد. با این حال از صحبت انجمن های مختلف، به نظر می رسد که از آزمایشگاه های بالانسر (Balancer) نقطه شروع این پروژه است. در اصل بخش تحقیق و توسعه مدیریت پورتفولیو (portfolio) و پلت فرم تجارت بالانسر را کاندید اصلی توسعه می دانند.چه کسانی از اسنپ شات استفاده می کنند؟

طیف گسترده ای از شرکت ها در فضای مالی غیرمتمرکز یا دیفای وجود دارند که از سیستم نظرسنجی بی نظیر اسنپ شات استفاده می کنند. از جمله این موارد می توان به یونی سواپ (Uniswap)، بالانسر، یرن (Yearn)، بانکور (Bancor)، گرف (The Graph)، آراگون (Aragon) و غیره اشاره کرد.

چه کاری می توان با اسنپ شات انجام داد؟

این سیستم به گونه ای طراحی شده است که طیف گسترده ای از نظرسنجی ها را در خود جای دهد. به عنوان مثال، یک پروژه ممکن است از مخاطبان خود بخواهد در مورد ویژگی های جدید برای بخشی از نقشه راه پروژه رأی دهند.

برای مثال، یونی سواپ از کاربران خود پرسید که آیا اگر بخواهند پروژه تحت نظارت قرار بگیرد، باید بودجه ای را برای استخدام بخش دفاع قانونی اختصاص دهد یا خیر؟ یا در یک نظرسنجی دیگر، از کاربران در مورد اینکه چه کاری باید با وجوه خزانه خود انجام دهد، سوال کرد.

ماهیت اسنپ شات این است که شرکتهایی که قصد دارند تمرکززدایی را انجام دهند، بدون نیاز به واسطه بتوانند از کاربران خود نظرسنجی کنند که پروژه باید به کدام سمت حرکت کند.

آینده اسنپ شات

این پروژه هنوز در مراحل ابتدایی است، اما شرکت ها در حال حاضر هزار فضای فردی ایجاد کرده که در آن کاربران می توانند برای رای گیری در مورد پیشنهادهای ارائه شده دور هم جمع شوند.

اسنپ شات کاملاً منبع باز است. این امر به دیگران امکان می دهد در پروژه مشارکت داشته باشند یا نسخه های جایگزین ایجاد کنند، به این معنی که می تواند در هر جهتی حرکت کند.

در حال حاضر، اسنپ شات در میان پروژه های دیفای بسیار محبوب شده است. اکثر آنها به دنبال یک راه ساده و سریع هستند تا از مخاطبان خود نظرسنجی کنند.

این پروژه می تواند در آینده یکی دیگر از قدرت های دیگر در فضای بلاک چین را به مردم نشان دهد. سیستم های رای گیری می تواند در آینده نزدیک بخشی مهم از این صنعت را تشکیل دهد. بلاک چین می تواند شفافیت را به فضای سیاسی و اجتماعی وارد کند تا ارتباط مردم و دولت ها با اعتماد بیشتری شکل بگیرد.

مطالب مرتبط
دور زدن کارمزدهای اتریوم
بیتکوین-در-سال-2020
ارز دیجیتال کانورجنس (Convergence) چیست و توکن (CONV) چه کاربردی دارد؟
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
کیف پول‌های اسمارت چین بایننس: ولت‌هایی که برای استفاده از اسمارت چین مناسب هستند
تأثیر هاردفورک لندن بر قیمت اتریوم: EIP1559 و هالوینگ سه گانه چگونه ارزش اتریوم را بالا می‌برد؟
فراکتال نمودار بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت این ارز تا سپتامبر به حداقل 80 هزار دلار افزایش می‌یابد
نبرد بیت کوین با فاد: عواملی که در این هفته باید در مورد BTC زیرنظر داشته باشید
وحشت در بازار ارزهای دیجیتال: رکود تتر و لایحه جدید آمریکا فعالان بازار کریپتو را ترسانده است
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether
ترید و سرمایه گذاری
سنتیمنت بازار ارز دیجیتال: احساسات در بازار رمزنگاری چه تاثیری دارد و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد؟
لیکوئید شدن (liquidation) به چه معناست؟ چگونه می‌توان از لیکوئید شدن جلوگیری کرد؟
پول توگدر (PoolTogether) چیست؟ پروتکل لاتری کریپتو بدون احتمال از دست دادن پول
صرافی بایننس
دسواپ (Deswap) چیست؟ اولین پروتکل وام دهی استیبل کوین مبتنی بر زنجیره‌ی پالی گان