منو
بیت پارس  »  مفاهیم مقدماتی  »  آشنایی با آلتکوین  »  ارز دیجیتال سولانا (Solana): همه چیز درباره SOL یکی از توکن های آینده دار بازار
ارز دیجیتال سولانا (Solana): همه چیز درباره SOL یکی از توکن های آینده دار بازار

ارز دیجیتال سولانا (Solana): همه چیز درباره SOL یکی از توکن های آینده دار بازار

Bitpars
1399/12/09
۰

سولانا (Solana) یک بلاک چین در مقیاس وب است که برنامه‌ها و بازارهای سریع، ایمن، مقیاس‌پذیر و غیرمتمرکز را ارائه می‌دهد. این بلاک چین در حال حاضر از پنجاه هزار TPS یا تراکنش در ثانیه و 400 میلی ثانیه بلاک تایم (Block Times) پشتیبانی می‌کند.

هدف اصلی نرم افزار سولانا این است که نشان دهد که مجموعه‌ای از الگوریتم‌های نرم افزاری با استفاده از این ترکیب، برای ایجاد بلاک چین وجود دارد. این شیوه اجازه می‌دهد تا عملکرد تراکنش‌ها متناسب با پهنای باند شبکه باشد و تمام خصوصیات مورد نیاز یک بلاک چین از جمله  مقیاس پذیری، امنیت و عدم تمرکز را برآورده کند.

به علاوه، این سیستم قادر به پشتیبانی از تعداد بالای 710،000 تراکنش در ثانیه در یک شبکه گیگابیتی استاندارد و 28.4 میلیون تراکنش در ثانیه در شبکه 40 گیگابایتی است.

موسس پلتفرم و ارز دیجیتال سولانا

پلتفرم سولانا (SOL) در سال 2017 توسط آناتولی یاکوونکو تأسیس شد. یاکوونکو قبل از تأسیس سولانا در کوالکام (Qualcomm) کار می‌کرد. وی به دلیل شغل قبلی خود در دراپ باکس (Dropbox) به عنوان مهندس نرم افزار، تجربه گسترده‌ای در مورد الگوریتم‌های فشرده سازی داشت.

آناتولی به همراه اریک ویلیامز، مدیر ارشد تکنولوژی سولانا و گرگ فیتزجرالد (Greg Fitzgerald)، فرایند جدیدی را برای مقابله با مشکلات تولید سنتی که در بلاک چین‌های بیت کوین و اتریوم وجود داشت، ایجاد کردند.

آنها امیدوارند که بتوانند یک پروتکل توزیع شده و بدون نیاز به شخص ثالث برای اعتماد، ایجاد کنند که مقیاس پذیری بیشتری را فراهم کند. این تیم در حال حاضر تجربه‌ی سازمان‌های برتر جهان از جمله: اپل، کوالکام، اینتل، گوگل، مایکروسافت، توییتر، دراپ باکس و موارد دیگر را در اختیار دارد.

تأثیری که سولانا ایجاد کرده‌است توجه بسیاری از سرمایه گذاران از جمله مولتی کوین کپیتال (Multicoin Capital)، فاندیشن کپیتال (Foundation Capital)، اسلو کپیتال (SLOW Capital) را نیز به خود جلب کرده‌است.

ارز دیجیتال سولانا از چه نوع روش اجماعی (consensus method) استفاده می‌کند؟

این شبکه به عنوان یکی از بهترین بلاک چین‌های بدون نیاز به مجوز در جهان، دارای 200 نود مجزا از نظر فیزیکی است که هنگام کار با GPU از توان بیش از 50،000 تراکنش در ثانیه پشتیبانی می‌کنند. اجماع به موقع یکی از بزرگترین چالش‌های سیستمهای توزیع شده‌است.

بیت کوین از الگوریتم اثبات کار (PoW) به عنوان کلاک (clock) غیرمتمرکز برای سیستم استفاده می‌کند. با این حال سولانا برای این منظور از روش اثبات تاریخچه (Proof of History) استفاده می‌کند.

با استفاده از اثبات تاریخچه، شما می‌توانید سوابق تاریخی برای اثبات اینکه یک رویداد در یک لحظه خاص از زمان رخ می‌دهد، به وجود بیاورید. الگوریتم اثبات تاریخچه، یک تابع تأخیر قابل تأیید با فرکانس بالا است. این تابع برای ارزیابی، به تعداد مشخصی از مراحل متوالی نیاز دارد.

معاملات یا رویدادهایی که ارزیابی می‌شوند، یک هش منحصر به فرد و یک عدد شمارنده قابل استفاده برای تأیید عمومی و موثر دریافت می‌کنند.

این عدد شمارنده به ما امکان می‌دهد تا از این که هر معامله یا رویداد در چه زمانی رخ داده‌است، اطلاع داشته باشیم. به عبارتی این شمارنده، مانند یک مهر زمانی (time-stamp) رمزنگاری شده عمل می‌کند.

در هر نود، یک کلاک رمزنگاری نیز وجود دارد که زمان شبکه و ترتیب رویدادها را ردیابی می‌کند. این کلاک توان بالا و کارایی بیشتر شبکه سولانا را تضمین می‌کند.

8 نوآوری اصلی ارز دیجیتال سولانا

الگوریتم اثبات تاریخچه (PoH): یک کلاک قبل از اجماع

الگوریتم اجماع اثبات تاریخچه، ایجاد کارایی و توان بالاتر در شبکه سولانا را تضمین می‌کند. بنابراین این الگوریتم با داشتن سوابق تاریخی از وقایع یا معاملات، به سیستم امکان می‌دهد تا معاملات را راحت‌تر ردیابی کند و ترتیب وقایع را پیگیری کند.

برج BFT: نسخه  PoH بهینه سازی‌شده از PBFT (تحمل خطاس بیزانس عملی)

برج BFT یک الگوریتم اجماع شبیه PBFT است، که برای استفاده از کلاک همگام سازی‌شده، ساخته شده‌است. برج BFT از PoH به عنوان کلاک رمزنگاری شده خود استفاده می‌کند. در نتیجه اجازه می‌دهد بدون نیاز به ارسال و دریافت پیام و طولانی‌شدن معاملات، اجماع حاصل شود.

توربین (Turbine): پروتکل انتشار بلاک

پروتکل توربین، انتقال داده‌ها به نودهای بلاک چین را آسان‌تر می‌کند. توربین قادر است این کار را با قرار دادن داده‌ها در بسته‌های کوچکتر انجام دهد. در نتیجه سولانا می‌تواند مشکلات پهنای باند را حل کند. بعلاوه ظرفیت کلی سولانا برای پردازش سریع معاملات، افزایش می‌یابد.

گولف استریم (Gulf Stream): پروتکل انتقال معاملات بدون نیاز به قرارگیری در پیش زنجیره (Mempool-less)

پروتکل گولف استریم نقش مهمی را در جابجایی حافظه پنهان تراکنش و هدایت آن به لبه شبکه ایفا می‌کند. این پروتکل به اعتبارسنج‌ها امکان می‌دهد تا معاملات را زودتر از موعد تائید کنند.

در نتیجه زمان تأیید کاهش می‌یابد و لیدر (Leader) سریعتر تعویض می‌شود. از طرفی فشار حافظه از جانب استخرهای معامله تائید نشده بر روی اعتبارسنج‌ها کاهش پیدا می‌کند. در واقع این پروتکل همان چیزی است که به سولانا امکان می‌دهد تا از پردازش پنجاه هزار تراکنش در ثانیه پشتیبانی کند.

سیل لول (Sealevel): زمان اجرای قرارداد‌های هوشمند موازی

سیل لول، یک موتور پردازش تراکنش موازی شده‌ی فوق العاده است که برای مقیاس بندی افقی در GPUها و SSDها استفاده می‌شود. با در اختیار داشتن این سیستم، سولانا قادر است تا زمان اجرای کارآمدتری داشته باشد. بعلاوه این موتور به سولانا اجازه می‌دهد تا با بلاک چین‌های مشابه، معاملات همزمان انجام دهد.

پایپ لاین یونیت (Pipeline Unit): واحد پردازش معاملات برای بهینه‌سازی اعتبار سنجی

پایپ لاینینگ فرآیندی است که در آن جریان داده‌‌ی ورودی به سخت افزارهای مختلف مسئول آن، اختصاص می‌یابد. لذا این مکانیزم اجازه می‌دهد تا اطلاعات تراکنش به سرعت تأیید و در تمام نودهای شبکه کپی شود.

کلود بریک (Cloudbreak): بانک اطلاعاتی با مقیاس افقی

برای دستیابی به مقیاس پذیری لازم در شبکه، سولانا نیاز به استفاده از کلود بریک دارد. کلود بریک یک ساختار داده است که برای خواندن و نوشتن همزمان در شبکه، مناسب است.

بایگانی کننده‌ها (Archivers): ذخیره‌سازی دفتر توزیع شده

در حالت کلی آرشیو کننده‌ها برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌شوند. داده‌های اعتبار سنج‌ها در سولانا، در شبکه‌ای از نودها معروف به آرشیور‌ها بارگزاری می‌شود . این نودها می‌توانند مانند لب تاب سبک باشند و هر چند وقت یک بار تحت بررسی قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که داده‌های صحیح را ذخیره می‌کنند.

کلاستر (Cluster) چیست؟

کلاستر سولانا نقش مهمی در نرم افزار سولانا دارد. یک کلاستر مجموعه‌ای از کامپیوترها است که با هم کار می‌کنند. اما آنها از بیرون به عنوان یک سیستم منفرد مشاهده می‌شوند.

هر کلاستر سولانا مجموعه‌ای از کامپیوترهای مستقل است که معمولاً با هم کار می‌کنند (البته می‌توانند بر علیه یکدیگر نیز کار کنند). کامپیوترها برنامه‌های غیرقابل اعتماد و ارسال شده توسط کاربر را بررسی می‌کنند.

بعلاوه ما می‌توانیم هر زمان که کاربر امیدوار است بتواند سابقه تغییر ناپذیری از وقایع را حفظ کند، از کلاستر استفاده کنیم.

یکی از موارد استفاده این فناوری این است که می‌تواند برای ردیابی اینکه کدام کامپیوترها کار مثبتی در عملکرد کلاستر انجام می‌دهند، استفاده شود. همچنین کلاستر سولانا می‌تواند برای ردیابی دارایی‌های دنیای واقعی نیز به کار گرفته شود.

یک نکته خوب در مورد کلاستر این است که تا زمانی که فردی یک کپی از دفتر(ledger) را در اختیار داشته باشد، خروجی برنامه‌های آن همیشه قابل تولید و مستقل از سازمانی است که آن را صادر کرده‌است.

سولانا چگونه کار می‌کند؟

  1. ورودی معاملات به لیدر(Leader)
  2. لیدر پیام‌ها را به صورت متوالی در امتداد هم قرار می‌دهد و آنها را به طور کارآمد نظم می‌دهد تا توسط گره‌های دیگر پردازش شوند.
  3. سپس لیدر معاملات را با وضعیت فعلی ذخیره شده در RAM اجرا می‌کند.
  4. در قدم بعدی، رهبر معاملات و امضای حالت نهایی را در وریفایر‌ها (Verifiers) یا گره‌های تکثیر منتشر می‌کند.
  5. سپس وریفایرها همان معاملات را در نسخه‌های حالت خود اجرا می‌کنند و در صورت تأیید امضای حالت خود را منتشر می‌کنند.
  6. تأییدهای منتشر‌شده به عنوان رأی در الگوریتم اجماع استفاده می‌شوند.

ارز دیجیتال سولانا (SOL)

توکن SOL، ارز دیجیتال بومی اکوسیستم سولانا است. لذا این توکن می‌تواند در ازای اجرای برنامه‌های درون زنجیره‌ای یا تأیید خروجی آن، به نود‌های درون کلاستر سولانا منتقل شود.

از سول همچنین می‌توان برای انجام پرداخت‌های خرد معروف به لامپورت (lamport) استفاده کرد. میزان عرضه فعلی سول برابر 26 میلیون توکن است. حداکثر میزان عرضه سول برابر با 489 میلیون سول است.

علاوه بر این شما می‌توانید برای کسب پاداش‌های اضافی، توکن خود را استیکینگ کنید. یعنی اگر صرفا می‌خواهید توکن‌های خود را هولد کنید، استیکینگ روش خوبی برای کسب سود است.

روش انجام استیکینگ سول به شرح زیر است:

  1. توکن‌ها را به کیف پول خود منتقل کنید.
  2. یک حساب استیکینگ ایجاد کنید.
  3. یک اعتبار سنج را از اعتبارسنجان سولانا انتخاب کنید.
  4. توکن استیکینگ شده‌ی خود را به اعتبارسنج انتخاب شده، واگذار کنید.

معرفی برخی از شرکای سولانا

سولانا شرکای بسیاری در بازار ارز دیجیتال دارد. بسیاری از آنها بهترین و درخشان‌ترین شرکت‌های این عرصه هستند.

این شرکت‌ها شامل پراجکت سروم (Project Seru) ، اف تی ایکس (FTX )، ترا (Terra)، آکاش (akash)، چین لینک (Chainlink)، سیویک (civic)، دفیوز (dfuse)، فرماتیک (Formatic)، استارداست (Stardust)، کین (Kin) و تمپست (Tempest) هستند.

سروم (Serum) یکی از شرکا که 1500٪ افزایش یافته‌است

سرم از زمان عرضه اولیه صرافی (IEO) خود با رشد 1500 درصدی توانسته است در صدر اخبار قرار بگیرد.  سرم معتقد است که سولانا بهترین دنیای متمرکز و غیرمتمرکز را ارائه می‌دهد.

سولانا این امکان را برای صرافی‌ها فراهم می‌کند تا در برابر سانسور و جریان نقدینگی زیاد مقاومت کنند. این کار تنها با کمک سولانا امکان پذیر است زیرا به سرم اجازه می‌دهد تا بر روی یک کتاب سفارشات محدود مرکزی درون زنجیره‌ای که هر 400 میلی ثانیه به روز می‌شود، اجرا شود.

سولانا به سرم اجازه می‌دهد تا کمترین تأخیر و هزینه‌های گس (Gas) را داشته باشد.

سخن نهایی

سولانا بسیاری از مشکلات سنتی بلاک چین‌های قدیمی‌تر آنها را تجربه کرده‌بودند، حل می‌کند. سولانا ساختار جدیدی برای تأیید معاملات و یک الگوریتم اجماع کارآمدتر به نمایش می‌گذارد.

این پلتفرم قطعاً یک رقیب قدرتمند برای بیت کوین و اتریوم خواهد بود. سولانا پیشرفت سریع صنعت رمزنگاری در 10 سال گذشته را نشان می‌دهد. این پلت فرم قطعاً سیستمی است که باید ادامه یابد و همچنان به توسعه خود ادامه می‌دهد.

مطالب مرتبط
نوکوین (NavCoin) چیست؟ سکه‌ی حریم خصوصی قدیمی با قابلیت استیکینگ
کاردانو Cardano چیست؟ همه چیز درباره این ارز دیجیتال مهم و توکن ADA
بایننس کوین BNB چیست
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
محرک‌های اصلی بازگشت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین به روند صعودی
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether