منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  سولانا، قاتل اتریوم می شود؟ همه چیز در مورد دلایل موفقیت این پروژه رمزنگاری
سولانا، قاتل اتریوم می شود؟ همه چیز در مورد دلایل موفقیت این پروژه رمزنگاری

سولانا، قاتل اتریوم می شود؟ همه چیز در مورد دلایل موفقیت این پروژه رمزنگاری

بیژن وثوقی
1400/06/20
۰

سولانا به عنوان قاتل اتریوم به دلیل افزایش قیمت اش در هفته‌های اخیر، به موضوعی پرطرفدار تبدیل شده است. چرا این پروزه توانسته در رقابت با دیگر گزینه ها این قدر موفق باشد؟

توکن سولانا، در زمان نگارش این خبر، در حدود 182 دلار معامله می‌شود که این موضوع افزایش 11400 درصدی را از کمتر از 2 دلار در ژانویه نشان می‌دهد. در حال حاضر، با توجه به اطلاعات کوین تلگراف، توکن SOL با حجم بازار 60 میلیارد دلار با کنار زدن دوج کوین و ریپل در لیست 10 ارز برتر بازار جایگاه ششم رو از آن خود کرده است. همه این ها باعث می شود کارشناسان صنعت به سولانا به عنوان گزینه اصلی “قاتل اتریوم” بودن نگاه کنند.

چه عواملی سولانا را به عنوان قاتل اتریوم معرفی کرد؟

یکی از کاتالیزورهای احتمالی این روند صعودی، سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران به رهبری Andreessen Horowitz و Polychain در ماه ژوئن است. سولانا در این جدب سرمایه 314 میلیون دلار سرمایه به دست آورد. طبق اظهار نظر تیم، پروژه از این سرمایه برای توسعه فناوری خود در عرصه امور مالی غیر متمرکز (DeFi) استفاده خواهد کرد. قابل توجه است که این سرمایه گذاری به جای خرید سهام خالص سنتی، به شکل خرید توکن SOL صورت گرفت.

یکی دیگر از دلایل اصلی افزایش قیمت SOL اعلام چهارمین رویداد هکاتون آن است که قرار است 8 اکتبر برگزار شود. رویدادهای هاکتون توسعه دهندگان خلاق و جدیدی را به پروژه مادر جذب می‌کنند. پروژه های این توسعه دهندگان در طول رویداد برای برنده شدن جوایز نقدی و فرصت‌های تأمین مالی رقابت می‌کنند. این امر به عنوان یک حرکت مثبت برای سولانا تلقی می‌شود، زیرا به سولانا کمک می‌کند تا فناوری خود را توسعه دهد.

بنابراین، با پیشرفت سولانا، متخصصان نمی‌توانند جلوی خودشان برای مقایسه آن با شبکه‌های مشابه (به ویژه اتریوم) بگیرند. بسیاری تا آنجا پیش رفته‌اند که می گویند سولانا می‌تواند یک قاتل اتریوم باشد. این شبکه اکنون با پولکادات، اولنچ وشبکه هوشمند بایننس رقابت می‌کند.

سولانا چیست؟

سولانا یک شبکه بلاک چین لایه اول است که می‌تواند قراردادهای هوشمند را پیاده سازی کند. سولانا در سال 2017 توسط آناتولی یاکوونکو، مدیر مهندس ارشد Qualcomm تأسیس شد. این شبکه راه حلی برای مساله مقیاس پذیری بیت کوین و اتریوم بود. دو سال پس از تأسیس، سولانا توانست در اولین دوره جذب سرمایه خود مبلغ 20 میلیون دلار به سرپرستی Multicoin Capital جذب سرمایه کند.

در حالی که بیت کوین (BTC) به طور گسترده‌ای به عنوان پول همتا به همتا پذیرفته شده است، و از سوی دیگر اتریوم بستری برای تبدیل تقریباً همه چیز به سیستم همتا به همتا است. سولانا با قابلیت‌های قرارداد هوشمند و زیرساخت لایه اول در کنار اتریوم قرار می‌گیرد، اما چندین ویژگی جذاب دیگر را نیز به همراه دارد.

اتریوم هنوز بهترین گزینه برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و استقرار قراردادهای هوشمند است، اما نمی‌توان انکار کرد که با مسائل و مشکلات قدیمی روبرو است. این شبکه سعی می‌کند مشکلات قدیمی خود را به مرور زمان اصلاح کند. به دلیل عدم مقیاس پذیری، کاربران گاهی اوقات با هزینه‌های بسیار زیاد معاملات (gas fees) مواجه می‌شوند. انتقال اتریوم به شبکه اثبات سهام (PoS) در حال انجام است. تخمین زده می‌شود که این هزینه‌ها را از طریق افزایش توان تراکنش با استفاده از زنجیره‌های شارد کاهش خواهد یافت. با این حال انتظار نمی‌رود که اتریوم 2.0 تا اواخر سال 2021 به طور کامل با شبکه اصلی اتریوم ادغام شود یا حتی 2022. بلاک پیدایش بیکن چین Beacon Chain تمام تکه‌ها را هماهنگ می‌کند. با وجود راه اندازی این بلاک در دسامبر 2020، هنوز این شبکه در حال آزمایش است.

اثبات تاریخ برگ برنده

از سوی دیگر، سولانا در حال حاضر دارای ساختار PoS است که به عنوان مکانیسم اجماع آن آماده سازی شده است. با این حال، نوآوری اصلی در پروتکل اثبات تاریخ (PoH) آن است. تحت سیستم PoS، ممکن است برای اعتبارسنجان پیدا کردن ترتیب زمانی در بلاک‌های ورودی معاملات دشوار باشد. راه حل PoH در این زمینه ایجاد یک پرونده تاریخی است که گذر زمان بین دو رویداد را به صورت رمزنگاری تأیید می‌کند.

در اصل، هر اعتبارسنج سولانا “ساعت” خود را دارد که ترتیب رویداد را تأیید می‌کند و گذر زمان را هش می‌کند. بنابراین، دنباله‌ای از هش ها ایجاد می‌کند که همه آنها از طریق یک تابع قابل تأیید به دست می‌آیند. یاکوونکو در سال 2018 آن را “راهی برای رمزگذاری زمان به عنوان داده” توصیف کرد.

به عبارت دیگر، اعتبارسنج ها در سولانا می‌توانند معاملات را بدون انتظار برای پر شدن یک بلاک پردازش کنند. صف های انتظار برای پر شدن یک ببلاک می‌تواند یک فرآیند طولانی باشد. این باعث می‌شود که سولانا مقیاس پذیرتر باشد و تراکنش‌های بیشتری را نسبت به سایر بلاک چین ها پردازش کند.

جدا از این، سولانا همچنین یک پروتکل انتشار بلاک به نام Turbine ارائه می‌دهد. این پروتکل داده‌های مهم را به بیت‌هایی تقسیم می‌کند که می‌توانند با سرعت بیشتری بدون دریافت پهنای باند به نودها ارسال شوند. سولانا همچنین Tower BFT را اجرا می‌کند، نسخه پیشرفته‌ای از سیستم عملی مقاوم در برابر خطای بیزانس در سایر بلاک چین های اثبات سهام.

Tower BFT همچنین از PoS تمجید می‌کند، زیرا به عنوان دروازه بان شبکه عمل می‌کند.

سولانا قاتل اتریوم واقعی؟

علی رغم اینکه اتریوم هنوز شبکه برتر است (با 7000 نود و 90.000 اعتبارسنج، در مقایسه با 600 نود و 1000 اعتبارسنج سولانا) با این حال سولانا “قاتل اتریوم” لقب گرفته است. بخش عمده‌ای از این امر به دلیل نحوه رفع نواقص و ضعف‌های دیده شده در اتریوم است.

از طریق اجماع فوق الذکر PoH که اعتبارسنج‌ها زمان خود را حفظ می‌کنند، تأیید تراکنش‌ها بسیار سریعتر می شود. نود ها دیگر نیازی به پردازش برای تأیید زمان بندی‌های مختلف ندارند. این امر سرعت پردازش تراکنش‌ها را بهبود می‌بخشد. سولانا ادعا می‌کند که می‌تواند تا 60000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند، که بسیار متفاوت از چیزی است که اتریوم و حتی بیت کوین، ویزا و ریپل می‌توانند ارائه دهند.

نه تنها این، بلکه هزینه‌های معامله به میزان قابل توجهی پایین‌تر است. همانطور که قبلاً ذکر شد، یکی از بزرگترین اشکالاتی که برای کاربران اتریوم وجود دارد این است که هزینه‌های معاملات می‌تواند متغیر و به طرز عجیبی بالا باشد. برخی اوقات کاربران برای پردازش تراکنش تا 65 دلار می‌پردازند. سال گذشته، یک کاربر حتی برای معامله 120 دلار در یونی سواپ، 9500 دلار پرداخت کرد. با استفاده از سولانا، هزینه‌ها می‌تواند تا حدود 0.00025 دلار در هر معامله متغیر باشد، تمامی این‌ها جدای از هزینه‌هایی است که اتریوم دریافت می‌کند.

ملحق شدن به ترند NFT ها

امسال، توکن های غیرقابل جایگزینی (NFT) بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. هنرمندان، سرمایه گذاران، کلکسیونرها، معامله گران و افراد مشهور در این حرکت مبتنی بر بلاک چین شروع به کار کرده‌اند. اکثر NFT ها هنوز در شبکه اتریوم معامله می‌شوند. با این حال، سولانا به آرامی سعی می‌کند سهمی از این بازار نوپا را به دست آورد.

پروژه NFT جدید به نام Degenerate Ape Academy آزمایش مقیاس پذیری این شبکه بود. کل مجموعه 10 هزار میمون در فقط هشت دقیقه به فروش رسیدند. این امر باعث شد قیمت سولانا در 15 اوت به 53.70 دلار برسد، در حالی که یک روز قبل از آن در محدوده 44.11 دلار معامله شده بود.

بازار NFT های سولانا به نام Solanart، که فروش مجموعه‌های NFT را دنبال می‌کند، نشان می‌دهد که NFT های Degenerate Ape Academy نیروی غالب در فروش NFT سولانا هستند. این مجموعه قبلاً حجم 765،000 توکن سولانا را جمع آوری کرده است که قیمت فعلی آن به 122 میلیون دلار می‌رسد.

با توجه به این موضوع، کسانی که زمانی از معامله در شبکه اتریوم لذت می‌بردند، وسوسه می‌شوند که به کلی تغییر موضع دهند. ناتان راس، مدیر بازاریابی سابق برنامه دوستیابی Hinge، توییت کرد که شبکه سولانا برای NFT ها مناسب‌تر است چراکه هم سریعتر، هم ارزان‌تر و هم آسان‌تر از اتریوم است.

با همه این تفاسیر، ادغام با FTX نیز در پیش است، چرا که پلتفرم محبوب بازار مشتقه ارزهای دیجیتال در 6 سپتامبر بازار معاملات NFT خود را راه اندازی می‌کند.

آیا اتریوم می‌تواند در طولانی مدت با سولانا رقابت کند؟

اکنون سؤال اصلی این است: آیا سولانا می‌تواند از بسترهای بلاک چین دومین ارز برتر پیشی بگیرد؟ راه اندازی کامل اتریوم 2.0 تا سال آینده پیش بینی نمی‌شود، زیرا مرحله 2 برنامه زمانبندی ارتقا تا اواخر سال 2021 یا اوایل 2022 است. طرفداران اتریوم معتقدند که با این ارتقا معاملات روی شبکه اتریوم می‌تواند بسیار ارزان‌تر شود و حتی می‌تواند به 100000 معامله در ثانیه یا بیشتر برسد.

با وجود این، معماری طراحی سولانا به آن اجازه می‌دهد تا همگام با تکنولوژی باشد، زیرا از نظر تئوری از قانون مور طبعیت می‌کند. این بدان معناست که با افزایش سرعت کامپیوترها در طول زمان، سولانا نیز سریعتر خواهد شد. اساساً، سولانا از طریق قابلیت‌های مقیاس پذیر خود در حال اثبات آینده است. اگر واقعاً اینطور پیش برود به نظر شما آیا واقعاً سولانا تیشه به ریشه اتریوم میزند؟

مطالب مرتبط
ارز دیجیتال سولانا (Solana): همه چیز درباره SOL یکی از توکن های آینده دار بازار
تحلیلگر درون زنجیره ای، بن لیلی (BenLilly): فصل آلت کوین‌ها هنوز فرانرسیده است
حرکت صعودی اتر در ماه ژوئن: 3 کاتالیزور برای از سرگیری بازار گاوی اتریوم
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether