منو
بیت پارس  »  تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال  »  تحلیل فاندامنتال  »  تحلیل فاندامنتال آلتکوین ها  »  سولانا و اتریوم: آیا جایگزینی اتریوم در بازار دیفای و قراردادهای هوشمند واقعاً امکان پذیر است؟
سولانا و اتریوم: آیا جایگزینی اتریوم در بازار دیفای و قراردادهای هوشمند واقعاً امکان پذیر است؟

سولانا و اتریوم: آیا جایگزینی اتریوم در بازار دیفای و قراردادهای هوشمند واقعاً امکان پذیر است؟

رضا باغانی
1400/05/02
۰

سه عامل سولانا را به قاتل اتریوم کرده است: فناوری، محصولات و مشارکت‌ها، به علاوه "فاکتور SBF". آیا این‌ها می‌توانند باعث شوند سولانا جایگزین اتریوم شود؟

سولانا در تلاش است تا اتریوم را به عنوان بلاک چین اصلی برای برنامه‌های غیرمتمرکز به چالش بکشد. موفقیت‌های اخیر آن به محصولات و مشارکت‌ها و همچنین نوآوری‌های فنی بازمی گردد.

دنیای رمزنگاری از بلاک چین هایی که سعی دارند جایگزین اتریوم شوند پر است. این پروژه به عبارتی “قاتل اتریوم” نامیده می‌شوند. قاتلین اتریوم پروژه‌هایی هستند که وعده داده‌اند می‌توانند با رهبر بی چون و چرای برنامه‌های بلاک چین رقابت کنند.

البته در حقیقت چنین لاف هایی را بیشتر می‌توان به عنوان تبلیغ برای جذب پول و توجه در نظر گرفت. در حال حاضر، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد امپراتوری اتریوم با تهدید جدی روبرو است. اما در ماه‌های اخیر، یک مدعی احتمالی بیش از سایر رقبای اتریوم مورد توجه قرار گرفته است: سولانا.

سولانا رقیب قدرتمند قاتلین اتریوم

سولانا در مارس سال 2020 توسط مدیران سابق کوالکام (Qualcomm) تأسیس شد. این پروژه در اوایل سال جاری بلاک چین خود را برای عموم باز کرد. سولانا مانند سایر پروژه‌هایی که برای کسب تاج اتریوم رقابت می‌کنند – از جمله پولکادات (Polkadot)، دیفینیتی (Dfinity) و کاردانو (Cardano)– ادعا می‌کند گزینه سریعتر و کارآمدتری را ارائه می‌دهد. اما این پروژه به دلیل اجرای سریع و هیاهوی زیادی که ایجاد کرده بسیار برجسته شده است. این امر باعث شده توکن SOL ارز دیجیتال بومی آن به شدت افزایش یابد. سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال در تابستان امسال با 314 میلیون دلار بودجه به بازار این ارز هجوم آوردند.

خیلی زود است که بگوییم سولانا توان ادامه این حرکت را خواهد داشت و یا اینکه می‌تواند به یک رقیب جدی برای اتریوم تبدیل شود. اما می‌توان سه عاملی را که موجب افزایش سریع آن شده است شناسایی کرد: فناوری، محصولات و مشارکت‌ها و یک کیفیت نامحسوس که می‌توانیم آن را “فاکتور SBF” بنامیم. در اینجا نگاهی دقیق به هر سه این عوامل می‌اندازیم. ما بر آن شدیم تا ارزیابی کنیم آیا زمان آن رسیده است که دنیای رمزنگاری سولانا را جدی بگیرد یا خیر.

توان عملیاتی بلاک چین سولانا در برابر اتریوم

بزرگ‌ترین نقطه ضعف اتریوم این است که استفاده از آن کند است و معاملات در آن گران تمام می‌شود. این در حالی است که تطبیق پذیری و پذیرش پیشگامانه فناوری قرارداد هوشمند باعث محبوبیت گسترده آن شده است. در حال حاضر بلاک چین اتریوم با 15 معامله در ثانیه به کاربران خدمت رسانی می‌کند. این یعنی با گرم شدن بازار معاملات درون شبکه‌ای، هزینه‌های “گس” آن به سطوح عجیبی افزایش می‌یابد.

همه قاتلان احتمالی اتریوم نوید تجربه سریعتر و ارزانتری را می‌دهند. در این مورد سولانا با توان عملیاتی 50،000 معامله در هر ثانیه و هزینه معاملات اندک بسیار از اتریوم پیش است. این پروژه همچنین آرزو دارد تا به یک مشکل قدیمی که توسط بوترین بیان شده است، غلبه کند. بوترین توضیح داده که یک بلاک چین فقط می‌تواند در دو ویژگی از سه ویژگی اصلی بلاک چین ها برتر باشد: تمرکززدایی، امنیت و مقیاس پذیری.

آناتولی یاکوونکو (Anatoly Yakovenko)، بنیانگذار این بلاک چین، ادعا می‌کند موفقیت سولانا در نتیجه “8 نوآوری کلیدی” است. بعید به نظر می‌رسد که همه این هشت مورد قابل توجه باشند. “8 نوآوری کلیدی” بیشتر شبیه عبارتی است که توسط بازاریابان معرفی شده باشد. با این حال به نظر می‌رسد کار شرکت در زمینه اثبات سهام و مهر زمان، دستاوردهای فن آوری صادقانه‌ای محسوب شود.

مدل اجماع متفاوت سولانا نسبت به اتریوم

در ادامه توضیحات فنی بیشتری ارائه می‌شود، اما نتیجه این است که به نظر می‌رسد سولانا راهی برای تسریع در روند اجماع پیدا کرده است. این سرعت بیشتر به طور همزمان می‌تواند معاملات بلاک چین را قابل اعتماد و تغییرناپذیر می‌کند. روند اجماع سولانا متکی به چیزی به نام “اثبات تاریخ” است. این مفهوم به گره‌هایی که تراکنش‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند اجازه می‌دهد کارهای خود را با سرعت بیشتری انجام دهند. در اینجا جزئیات تفصیلی مربوط به بررسی اجمالی سایت خبری دیکریپت در این باره وجود دارد:

“سولانا با استفاده از [آنچه برج اجماع نامیده می‌شود] منبع زمان جهانی را از طریق بلاک چین و پروتکل جدید معروف به اثبات تاریخ (PoH) اجرا می‌کند. این اساساً وقایع قبلی در بلاک چین را تضمین می‌کند. این داده‌ها از قبیل سابقه مشترک آنچه اتفاق افتاده و زمانی برای مراجعه دائمی هستند.

تاور کانسنسس (Tower Consensus) از این ساعت همگام استفاده می‌کند تا قدرت پردازش مورد نیاز برای تأیید تراکنش‌ها را کاهش دهد. با این شیوه اجماع دیگر نیازی به محاسبه مهر زمان برای معاملات قبلی نیست. این به سولانا کمک می‌کند تا به یک توان عملیاتی دست یابد که بیشتر رقبا مانند اتریوم از دستیابی به آن عاجزند.”

در عمل، این سیستم جدید به این معنی است که سولانا در حال حاضر تعداد بیشتری تراکنش نسبت به اتریوم، بیت کوین، پولکادات، الگوراند (Algorand) و کازماس (Cosmos) به بلاک چین خود اضافه می‌کند. در همین حال، وعده سولانا در مورد بلاک چین سریع و مطمئن در حال حاضر منجر به کاربردهای مختلفی برای پروژه اولیه شده است.

محصولات و شرکای سولانا

دلیل عمده موفقیت اتریوم تعداد برنامه‌هایی است که توسعه دهندگان بر بستر آن ساخته‌اند. این موارد شامل بازی‌ها، خدمات مالی، پروژه‌های رسانه‌ای و البته سایر پروژه‌های بلاک چین است. همه این پروژه‌ها برای حفظ سوابق معاملات خود به پروتکل ERC-20 اتریوم اعتماد می‌کنند.

اکوسیستم سولانا در حال حاضر و در مقایسه با اتریوم بسیار کوچکتر است. در ژوئن، در حدود 1 میلیارد دلار توکن SOL در مقایسه با 59 میلیارد دلار اتریوم در این شبکه سهام گذاری شده است. با این حال این پروژه از نظر ابزارها و برنامه‌های توسعه دهنده شروع بسیار امیدوار کننده‌ای دارد. این شبکه حتی یک پروتکل برای ساخت فروشگاه‌های NFT نیز معرفی کرده است. چیزی که حامیان سولانا، مانند مدیران ریپل (Ripple)، آن را به عنوان یک روش ارزان‌تر و آگاهانه‌تر از نظر محیط زیستی برای ضرب توکن های غیرقابل جایگرینی معرفی می‌کنند. همانطور که می دانید NFT ها توکن های دیجیتالی منحصر به فردیند که در ورزش و دنیای هنر بسیار محبوب شده‌اند.

حضور در دیفای

سولانا همچنین در حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای جایگاه بالقوه‌ای پیدا کرده است. به طور خاص، پلت فرم تجارت سریع FTX یک بورس مشتقات غیرمتمرکز به نام سروم (Serum) بر بستر سولانا راه اندازی کرده است. این در حالی است که یک کارگزار سوئیسی به نام دیجیتال استز ای جی (Digital Assets AG) از سولانا برای ارائه سهام توکنی شده استفاده می‌کند.

در مدت کوتاهی که از عمر سولانا می‌گذرد، این بلاک چین همچنین با مشارکت با تعدادی از نام های برجسته در دنیای رمزنگاری خود را به صدر اخبار رسانده است. این برنامه‌ها شامل برنامه پیام رسان کیک (Kik) می شود که در ماه آوریل اعلام کرد قصد دارد با این پروژه ادغام شود. همچنین سیرکل (Circle) و صرافی FTX که با هم قصد دارند با استفاده از سولانا استیبل کوین خود را ایجاد کنند.

فاکتور SBF: سام بنکمن فرید حامی سولانا

همانطور که در بالا ذکر شد، سولانا از پشتیبانی قوی صرافی FTX برخوردار است. این صرافی توسط میلیاردر 29 ساله سام بانکمن-فرید آغاز به کار کرده است. وی در محافل رمزنگاری به عنوان SBF شناخته می‌شود.

تأییدیه‌های SBF، که همچنین سرمایه گذار سولانا است، قابل توجه است. سام بنکمن فرید یکی از چهره‌های انگشت شماری است که در بیشتر عمر این صنعت حضور داشته و مورد ستایش سرمایه گذاران است. وی شخصی مانند ویتالیک بوترین در اتریوم یا چانگ پنگ ژائو (CZ) در بایننس است. SBF دارای کاریزمای بسیار زیادی در رسانه‌های اجتماعی است. افراد زیادی به علت نبوغ در صنعت رمزنگاری این میلیاردر جوان را دنبال می‌کنند.

سام بنکمن فرید از جهت فنی سولانا را هدایت نمی‌کند. این نقش در اصل به عهده یاکوونکو است که بیشتر در سایه به سر می‌برد. نقش بنکمن به عنوان حامی و قهرمان پروژه در ایجاد هیاهو و اعتماد به سولانا بسیار مهم است. حضور SBF باعث جلب توجه و اعتماد بیشتر به سولانا می‌شود. این دقیقاً چیزی است که به سولانا چهره‌ای می‌دهد که سایر قاتلان احتمالی اتریوم از آن بی بهره‌اند. رهبران پولکادات، دیفینیتی و کاردانو درخشش SBF را دارند اما از یک جذابیت مشابه در بازار برخوردار نیستند.

البته حضور فاکتور SBF تضمینی برای موفقیت سولانا در بلند مدت نیست. با این حال حضور وی صعود چشمگیر سولانا در مدت زمان کوتاه را توضیح می‌دهد.

سخن نهایی

آیا سولانا قاتل واقعی اتریوم است؟ نه، عمدتاً به این دلیل که مفهوم قاتل اتریوم از ابتدا اشتباه بیان شده است. درست است این بلاک چین اکنون توان عملیاتی پایینی دارد و در انجام وعده‌های خود با تأخیر مواجه شده است اما هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم کسی قصد دارد به این زودی‌ها جایگزین اتریوم شود. راه اندازی اتریوم 2.0 گامی است که مشکلات مربوط به سرعت را تا حد زیادی برطرف می‌کند. باید به خاطر داشت این پلت فرم بسیار محبوب و بسیار جا افتاده است. بنابراین نمی‌توان تصور کرد دنیای رمزنگاری آن را به همین راحتی رها کند.

اما این بدان معنا نیست که دیگر بلاک چین ها مانند سولانا نمی‌توانند در دراز مدت سهم جدی‌ای از جایگاه اتریوم را کسب کنند. در حال حاضر، سولانا یکی از چندین رقیب مهم است که آرزو دارد اتریوم غول قراردادهای هوشمند را به چالش بکشد. اما این بلاک چین هنوز در روزهای ابتدایی است. سولانا توانسته است به لطف برتری فنی، همکاری‌های استراتژیک و یک قهرمان کاریزماتیک به میان چندین بلاک چین اصلی برای رقابت با اتریوم برسد.

مطالب مرتبط
موج استقبال از دیفای، افزایش TVL و مشارکت‌های جدید زمینه ساز رالی 100 درصدی Ren است
حرکت صعودی اتر در ماه ژوئن: 3 کاتالیزور برای از سرگیری بازار گاوی اتریوم
اتریوم 2.0 و دیفای: به روزرسانی اتریوم امور مالی غیرمتمرکز را تغییر خواهد داد
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether