منو
بیت پارس  »  اخبار  »  اخبار استخراج یا ماینینگ  »  انرژی خورشیدی و بیت کوین: آیا انرژی خورشیدی برای استخراج بیت کوین مناسب است؟
انرژی خورشیدی و بیت کوین: آیا انرژی خورشیدی برای استخراج بیت کوین مناسب است؟

انرژی خورشیدی و بیت کوین: آیا انرژی خورشیدی برای استخراج بیت کوین مناسب است؟

رضا باغانی
1400/06/03
۰

آیا افزایش قیمت BTC انگیزه‌های استفاده از انرژی را در بین ماینرها تغییر می‌دهد. آیا انرژی خورشیدی آینده استخراج بیت کوین را رقم خواهد زد؟

در حال حاضر دو انقلاب انرژی در حال انجام است که یکدیگر را تکمیل می‌کنند. اولی انقلاب در استفاده از انرژی توسط افراد جامعه است. تغییر نوع انرژی مصرفی مردم با توجه به اینکه گزینه‌های سبزتر یا پایدارتر در پرتو تغییرات آب و هوایی در اولویت قرار می‌گیرند مورد توجه قرار گرفته است. انقلاب بعدی انقلاب انرژی بیت کوین است که مرز جدیدی را در چگونگی استفاده از انرژی‌های سبز ایجاد می‌کند. بیت کوین انرژی را مستقیماً به ارزش تبدیل می‌کند. در این مقاله ما به طور خاص در مورد انرژی خورشیدی و بیت کوین صحبت خواهیم کرد.

افزایش علاقه به انرژی خورشیدی برای استخراج بیت کوین

به نظر می‌رسد که انرژی خورشیدی به عنوان نقطه عطفی برای استخراج بیت کوین با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است. به عنوان مثال، بلاک استریم (Blockstream) و اسکوئر (Square) در این زمینه همکاری خود را آغاز کرده اند. این دو کمپانی با هم در حال ساخت یک تاسیسات استخراج بیت کوین چند میلیون دلاری با انرژی خورشیدی هستند.

اما دشوار است بدانید چند درصد از کل هش شبکه بیت کوین توسط انرژی خورشیدی تولید می‌شود. البته طبق داده‌های منتشر شده توسط توسعه دهنده انژری خورشیدی بلیک کینگ (Blake King) از آر ای اس هولدینگ (RES Holdings) نشان می‌دهد که پروژه‌های جدید خورشیدی “در همه جا” در ایالات متحده وجود دارد.

در پادکست جدید کامپس ماینینگ (Compass Mining)، کینگ خاطرنشان کرد که واقعاً اطلاعاتی برای تعیین میزان دقیق انرژی خورشیدی در دسترس نیست. با این وجود او می‌داند که صف‌های تولید شبکه برق پر از شرکت‌های جدید خورشیدی است که سعی در ورود به بازار دارند. او گفت:

“تقاضا بسیار بزرگ است.” “گیگاوات خورشیدی در همه جا وارد می‌شود.”

آخرین داده‌های انرژی کمبریج برای منابع مالی جایگزین نیز موارد دلگرم کننده ای را نشان می‌دهد. این گزارش می گوید: “سهم فزاینده‌ای از کل مصرف برق از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی آبی، خورشیدی یا باد ناشی می‌شود”. البته این مرکز اضافه کرد:

“ترکیب دقیق انرژی صنعت استخراج بیت کوین ناشناخته مانده است.”

بنابراین تخمین‌ها به طور قابل توجهی در مورد انرژی خورشیدی مصرفی در بیت کوین متفاوت است. این تخمین‌ها از حدود 20 تا 30 درصد از کل ترکیب انرژی تا بیش از 70 درصد عنوان شده‌اند “.

پتانسیل استخراج بیت کوین با انرژی خورشیدی

با توجه به احتمال افزایش سهم نرخ هش با انرژی خورشیدی، بسیاری استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در استخراج بیت کوین را یک چرخه با ارزش می‌دانند. چرخه‌ای که در آن انگیزه‌های منحصر به فرد در استخراج بیت کوین، باعث می‌شود تا از ارزان‌ترین توان ممکن استفاده شود. تعداد بیشتر عملیات استخراج بیت کوین در سراسر جهان بقیه ماینرها را برای استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی تشویق می‌کند.

و با موافقت دولتها برای کاهش سطح انتشار کربن و ایجاد مشوق‌های اضافی مانند اعتبارات مالیاتی سرمایه گذاری، ممکن است سهم عملیات استخراج بیت کوین با استفاده از انرژی خورشیدی حتی بیشتر افزایش یابد.

دان فرومکین (Dan Frumkin)، سرپرست تیم تحقیق و محتوای اسلاش پول (Slush Pool) و برینز (Brains) است. وی اخیراً نوشت، “این امکان وجود دارد که بیت کوین با ایجاد وسیله‌ای برای کسب درآمد از انرژی مازاد که به هر حال هدر می‌رود، توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را در سراسر جهان بیشتر کند.”

استخراج بیت کوین با انرژی خورشیدی کجا اتفاق می افتد؟

فرومکین در مصاحبه‌ای با مجله بیت کوین گفت که هیچ اطلاعات موثقی در مورد مکان مزارع خورشیدی وجود ندارد. با این حال برخی از فارم های مهم وجود دارند که از این انرژی برای استخراج استفاده می‌کنند.

وی گفت: “من فکر می‌کنم کل جنوب غربی برای استفاده از انرژی خورشیدی مطلوب است.” “ایالت محل زندگی من در نیومکزیکو سالانه حدود 300 روز آفتاب می‌گیرد. این منطقه مناظر بیابانی بیابانی فراوان دارد. همچنین دارای مقدار زیادی نفت و گاز است. بنابراین من فکر می‌کنم این مکان بسیار خوبی خواهد بود تا عملیات ترکیبی خورشیدی و گازهای زاید را برای اطمینان از کارکرد حتی زمانی که خورشید نمی‌درخشد، امتحان کنید. “

سرمایه گذاری مشترک بلاک استریم و اسکوئر در ایالت جورجیا واقع خواهد شد.

در همین حال، انجمن صنعت انرژی‌های خورشیدی بر اساس میزان تجمعی ظرفیت خورشیدی نصب شده در سه ماهه اول سال 2021، ده ایالت برتر برای انرژی خورشیدی را فهرست کرده است.

به طور خلاصه، ما همچنین می دانیم که وست تگزاس یک نیروگاه خورشیدی و بادی بزرگ تأسیس کرده است. این ایالت هم می‌تواند به مقصد جدید مورد علاقه برای شرکت‌هایی است که امیدوارند بیت کوین استخراج کنند تبدیل شود.

معایب استخراج بیت کوین با انرژی خورشیدی

فرومکین در تجزیه و تحلیل مکتوب خود خاطرنشان کرد که انرژی خورشیدی سبز و تجدیدپذیر تلقی می‌شود. با این حال همچنین مشکلات قابل توجهی در مورد انرژی خورشیدی از جمله محدودیت ساعت‌های تابش وجود دارد.

در پادکست اخیر کامپس ماینینگ، فرومکین و بلیک توضیح دادند که روشهای مختلفی برای پر کردن ساعات بدون نور خورشید وجود دارد. همچنین برای زمانی که هوا ابری است یا طوفان گرد و غبار وجود دارد می‌توان از جایگزین‌هایی بهره جست. با استفاده از این شیوه‌ها می‌توان از انرژی خورشیدی به صرفه برای استخراج بیت کوین بهره مند شد.

برخی از شرکت‌ها از یک ژنراتور گاز طبیعی برای پر کردن این شکاف‌ها استفاده می‌کنند. این منبع انرژی که نسبتاً ارزان است اما تجدیدپذیر نیست. سایر ماینرها با شبکه‌های انرژی محلی خود قرارداد یا “توافقنامه خرید نیرو” (PPA) برای خرید برق ارزان قیمت در طول شب و اغلب به میزان دو سنت در هر کیلووات ساعت دارند. این برق منبع انرژی است که در آن ساعات اساساً از آن استفاده نمی‌شود.

استفاده از باتری در فارم های کوچک

اکثر شرکت‌های تولید انرژی خورشیدی از باتری برای ضبط و ذخیره اشعه‌های اضافی خورشید استفاده می‌کنند. ذخیره انرژی خورشیدی مازاد به ویژه برای فارم های کوچک استخراج بیت کوین مناسب است. اما این راه حلی برای عملیات بزرگتر محسوب نمی‌شود.

فرومکین به مجله بیت کوین گفت: “یک پنل خورشیدی و یک سیستم باتری روی سقف خانه به خوبی انرژی مورد نیاز را تأمین می‌کند. این انرژی به میزانی است که چند ماینر را با کارکرد کامل تغذیه کند.” “اگر مزرعه بسیار بزرگتر باشد و پنل های خورشیدی انرژی مورد نیاز شبکه را تأمین کنند، منبع دیگری از تقاضا برای برق در این باتری‌ها وجود دارد. بنابراین کل پروسه استخراج پیچیده می‌شود. این موردی است که من در اینجا تجزیه و تحلیل کردم. زمانی که از باتری برای تامین برق شبکه استفاده شود، تنها برقی می‌توان برای استخراج استفاده کرد که مازاد تولید پس از برآوردن تقاضای جهت پر کردن باتری‌ها باشد. در این صورت، من معتقدم خطر/پاداش در استفاده از باتری برای استخراج ماینرها در مزارع بزرگ جذاب نیست.”

آیا انرژی خورشیدی واقعاً سبز است؟

خود انرژی خورشیدی “سبز” یا تجدید پذیر تلقی می‌شود. با این حال در فرآیند تولید صفحات خورشیدی اغلب از زغال سنگ استفاده می‌شود. تولید این صفحات اغلب ضایعات سمی به عنوان زباله تولید می‌کنند.

بیشتر پنل های خورشیدی در چین در منطقه سین کیانگ تولید می‌شوند. در این منطقه که تا همین اواخر مرکز استخراج بیت کوین نیز بود، انرژی زغال سنگ فراوانی در دسترس است.

فرومکین در مورد معایب زیست محیطی تولید صفحات خورشیدی گفت: “به نظر من این انتقاد به جایی است.” بسیاری از تولیدات پنل های خورشیدی جهان در سین کیانگ انجام می‌شود. این محصولات به احتمال زیاد شامل کار برده وار اقلیت قومی اویغور است. و چیزی که از نظر محیط زیست مهم است، استفاده از مقدار زیادی نیروی زغال سنگ و مواد شیمیایی سمی در فرآیند تولید است. “

در نتیجه، این ایده که انرژی خورشیدی در واقع گزینه‌ای سبز برای استخراج بیت کوین خواهد بود، ممکن است یک تصور اشتباه باشد.

فرومکین گفت: “هنوز هم نمی‌توان خورشید را از نظر زیست محیطی یا اخلاقی 100٪ تمیز نشان داد.” شاید با توجه به همه فاکتورها، این کار ارزشش داشته باشد. با این حال به ندرت می‌توان عوامل منفی ذکر شده را در رسانه‌های اصلی مشاهده کرد. “

آیا انرژی خورشیدی برای استخراج بیت کوین در ایران مناسب است؟

بنا بر دلایل متعددی پاسخ در حال حاضر یقیناً منفی است. هزینه خرید، تجهیز و نگهداری از مزارع پنل های خورشیدی با توجه به قیمت ارز بسیار سرسام آور است. از طرف دیگر برق مصرفی و حتی برق صادراتی ایران بسیار ارزان‌تر از برق در کشورهای غربی است.

در حال حاضر پیشنهاد بهتر استفاده از گاز است. در بیشتر پالایشگاه‌های ایران، گازهای حاصل از استخراج نفت به صورت بی هدف سوزانده می‌شود. این گازها می‌توانند منبع ارزان و کارآمدی برای تأمین انرژی استخراج باشند. برای اینکه بتوان از آلوده شدن محیط زیست هم جلوگیری کرد می‌توان با قانون گذاری مناسب واحدهای مانینگ را مجبور کرد تا بخشی از درآمدشان را برای از بین بردن اثرات کربن این گازها هزینه کنند.

در هر صورت در ایران به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود که از پنل ها و انرژی خورشیدی برای استخراج بیت کوین استفاده کنید، مگر اینکه بتوانید خودتان این پنل ها را تولید کنید.

ما در وبسایت های مختلف شاهد تبلیغات کلود مانینگ یا استخراج ابری بیت کوین از طریق انرژی خورشیدی بودیم. این تبلیغات با درخواست سرمایه‌هایی در حد 10 میلیون تومان بازده‌های هنگفت 65 درصدی ماهانه را مطرح کرده‌اند. ما در مورد صحت این ادعا صحبتی نداریم ولی از نظر تکنیکی این سود با استفاده از این روش در ایران نمی‌تواند امکان پذیر باشد. در صورت علاقه به چنین محصولاتی از شما درخواست می‌کنیم تا تحقیقات بیشتری انجام دهید.

مطالب مرتبط
پیشنهاد بهبود جدید اتریوم می تواند تنش بین استخراج کنندگان و توسعه دهندگان را کاهش دهد
مصرف انرژی بیت کوین و اتریوم در حال اوج گیری است. پروژه‌هایی برای حل آن تلاش می‌کنند
ارزهای بزرگ بازار همراه با رکوردشکنی بیت کوین در نمودار ماهانه صعود را از سر گرفتند
فرستادن دیدگاه
ما را دنبال کنید
جدیدترین مقالات
بازار رمزنگاری و فاد چین: بیت کوین و ارزهای دیجیتال بار دیگر بر اخبار منفی چین غلبه کردند
رشد 356 درصدی پولکادات
سرمایه گذاری استیو کوهن
تکلیلگر کاون
امضای دیجیتال چیست؟
ویدیو کلیپ های آموزشی
یونی سواپ ورژن 3 فردا راه اندازی می‌شود؛ آیا این می‌تواند نقطه اوج جدیدی برای دیفای باشد
به روزرسانی یونی سواپ (Uniswap) در تاریخ 5 می 2021 به نسخه 3 انجام می شود
ویدیوی آموزشی پولکادات چیست
فیلم آموزش بایننس
ویدیوی آموزشی تتر Tether